GROTE INTERESSE Prof, van Hulst VOOR GROENSWAARD 3 over Vragen rond invoering er onroerend goedbelasting van Voorlichtingsavond van Havo/Atheneum Lezers schrijven burgemeester Maar burgemeester, u moet wel wat bijvertellen! Ontmoetingskerk hele reeks onderwijsproblemen Fruitbakje voor chronisch zieken en „onze” bejaarden Zakelijke voorlichting na stuk stichting? GESLAAGD Samenwerkings school voor LBO CHU-Eerste Kamerlid op CDA-avond van woensdag 19 februari in Aanvang bouw later dan 1976 Aanvang bouw in 1976 Aanvang bouw in 1975 Groenswaard 3 compleet n WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1975 WADDINXVEEN Het CHU-Eerste Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst Medewerksters van Herwonnen Levenskracht en de vrouwenbeweging H. WIJENBERG, Nic. Beetslaan 106 Dr. W. H. J. M. WIENTJENS Distelveld 18 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Weekblad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brieven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. COMMISSIE VAN BESTUUR VOOR DE SAMENWERKINGS SCHOOL VOOR HAVO/ ATHENEUM, Secretariaat: Peuleyen 70. van het NKV, mevrouw Kingma en mevrouw Kloet, geven op de foto mevrouw Oskam in het Anne Frank-centrum een fruit bak je. komt volgende week woensdagavond om kwart voor acht op een openbare vergadering van het Waddinxveense Christen-Democratisch Appèl (CDA) het onderwerp „Onderwijs en poli- in de Ontmoetingskerk spreken over tiek”. 81 woningen totaal, waarvan met de bouw ervan dit jaar zal worden begonnen. 60 woningen totaal flats 426 69% 145 86 195 100 16% 100 145 86 prijsbewuster geworden zijn. K.- Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN De Waddinxvener P. Mulder is geslaagd voor de acte staatshuishoudkunde en statistiek MO te Leiden. Een en ander betekent, zoals reeds vorige week bericht, dat Groenswaard 3 zo zal worden afgebouwd: WADDINXVEEN Er bestaat onder de Waddinxveners grote interesse voor de wijze waarop Waddinxveens-woonwijk-in-wording, Groenswaard 3, in de komende jaren zal worden voltooid. Dat is gebleken uit de vele reacties op bet voorpagina- artikel in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week, waarin stond dat deze woonwijk zal worden afgebouwd zoals de Waddinxveners dat willen: eengezinswo ningen met tuin, vooral in de woningwet- en premiesreer, alsmede middeldure ge. schakelde huizen of grotere eengezinswoningen. eengezins- ge vit oningen in rijen stapelde woningen Huurders. De huurders van woningen ontvangen tot en met 1975 een aanslag in de per sonele belasting. Deze belasting gaat ver vallen ingaande 1976, waarvoor in dc plaats komt een onroerend goedbelasting voor huurders (gebruikers); (Naschrift: Op het gemeentehuis kregei. wij het volgende commentaar op boven staande brief: De invoering van de on roerend goedbelastingen per 1 januari 1976 (dus niet per 1 juni 1975) zal zo wel voor eigenaren als huurders van on roerende goederen, waartoe dus ook wo ningen behoren, de volgende veranderin gen in de belastingheffingen tot gevoif hebben. twee onder één kap schakel- bunga- lows in pro cent ei 176 woningen totaal, waarvan met de bouw van ongeveer 50 voor 1 maart 1976 zal worden begonnen. Gronden bij station Noord: 30 woningwetwoningen in gestapeld type 30 eengezinswoningen premiesector Gronden ten westen en noörden van de huidige 127 woningwetwoningen: 68 eengezinswoningen in woningwetsector 54 eengezinswoningen in premiesector 54 woningen en bungalows in vrije sector lement te halen. Herwonnen Levenskracht is een vereni ging die ontsproten is uit het NKV, maar toch weer uit eigen geldmiddelen en donateurs bezig is voor het welzijns werk ter plaatse. Wie dat werk wil steu nen, en hiervoor is erg veel geld nodig, kan zich in verbinding stellen met voor zitter Moerings, P.C. Hoofstraat 3, tel. 5926; secretaresse mevrouw Kingma-de Vreese, Burgm. Trooststraat 57, tel. 4473 en de heer Wubben, Mauritslaan 37, tel. 7917. WADDINXVEEN De rector drs. M. Verhoog en het bestuur van de samen werkingsschool voor HAVO/Atheneum beleggen volgende week maandagavond 17 februari in het Anne Frank-centrum een voorlichtingsavond voor ouders, die overwegen hun kind voor de brugperi- ode van het cursusjaar 1975/1976 van deze school aan te melden. Op deze avond, die om acht uur begint, kunnen informaties worden verkregen over het lesprogramma, levensbeschouwelijk on derwijs, dagelijkse gang van zaken, be stuurlijke organisatie en de totstand koming van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum. woningwet woningen premie- woningen vrije sector woningen totaal WADDINXVEEN In de rondvraag van de laatst gehouden vergadering van de schoolraad voor het openbaar onder wijs in Waddinxveen heeft voorzitter C. H. de Ruijg informatie verstrekt over de pogingen om in ons dorp te komen tot de oprichting van een school voor La ger Beroeps Onderwijs (LBO), met als achtergrond dat gestreefd zou moeten worden naar een middenschool. Op ad vies van een werkgroep, bestaande uit leden van een voorbereidingscommissie, leden van de drie verenigingen voor voortgezet onderwijs HAVO/Atheneum in samenwerkingsverband en leden van vakorganisaties, zal een stichting wor den opgericht. Deze stichting zal zich als doel stellen te komen tot de oprich ting van een LBO in samenwerkings verband. In de statuten zal uitdrukkelijk worden geregeld, dat zodra het mogelijk is de stichting in een vereniging zal wor den omgezet om de leden (ouders) alle inspraak en betrokkenheid te geven. 14 14 35 35 93 619 44 339 15% 100% treffende organisatie voor te dragen plaatsvervangend lid, lid van deze organisatie, dat bij afwezigheid van een tot lid van de commissie be noemde vertegenwoordiger van die organisatie zijn plaats kan inne men; b. de wethouder voor het onderwijs, die tevens het voorzitterschap van de commissie bekleedt. Hij wordt bij afwezigheid of ziekte vervangen als lid door een andere wethouder, aan te wijzen door burgmeester en wethouders. Het voorzitterschap van de commissie wordt in dat geval waargenomen door de vice-voorzit- ter, bedoeld in artikel 7, le lid. 2. Het lidmaatschap van de in het le lid, onder a, bedoelde leden van de com missie is onverenigbaar met een be trekking aan de school. Een betrek king aan deze school aannemend, houden zij op lid van de commissie te zijn. Artikel 5, lid 5: De raad kan op voorstel van de com missie aan een lid ontslag verlenen. Dit voorstel dient te worden vergezeld van een advies van de organisatie, die de voordracht tot benoeming heeft gedaan. Het wordt niet in behandeling genomen dan nadat alle betrokkenen in de gele genheid zijn gesteld door burgemeester en wethouders te worden gehoord. Aangezien er omtrent het voorgaande geen nadere of beperkende bepalingen in de verordening voorkomen, moge duidelijk zijn dat het bij de samenwer kingsschool gaat om een bestuursvorm, die formeel „openbaar” is, maar welke vanwege de delegatie van het bestuur aan de ouders een geheel ander karakter draagt. (Woord vooraf: Deze week kregen wi, een brief voor deze rubriek van de Wad dinxvener H. Wijenberg. Het heeft te maken met de onroerend goedbelasting, waarover in het Weekblad voor Wad dinxveen regelmatig en uitvoerig is ge schreven. Vorig voorjaar nam de ge meenteraad het besluit dat bij de heffing van deze nieuwe belasting - die de straat-, grond- en personele belasting gaat vervangen - als uitgangspunt wordt genomen de oppervlakte van de te be lasten gebouwde en ongebouwde eigen dommen. Op het ogenblik worden me tingen gehouden om de oppervlakte, welke nog gecorrigeerd zal worden met de factoren voor ligging, kwaliteit en soort gebruik, te kunnen vaststellen. Niettemin geeft de in Waddinxveen op 1 januari 1976 in te voeren onroerend goedbelasting nog heel wat misverstan den. Dat blijkt onder meer uit de brief van de heer Wijenberg, die hierbij ge heel wordt afgedrukt, omdat wij daar door de gelegenheid hebben een aantal zaken recht te zetten - Redactie). naam per te vervullen plaats genoemd! Ook stelt u dat de raad tot ontslag van commissieleden kan besluiten, maar ook daar moet u bij vertellen, dat dat alleen kan op voorstel van de commissie zelf. Als het bestuur van de school het niet wil, kan de gemeenteraad een dergelijk besluit dus niet nemen. Wie het wèl kunnen, zijn juist weer de ouders in de verenigingen. Zij kunnen aan een ver- enigingslid het lidmaatschap opzeggen, indien deze de grondslag van de vereni ging of van de school niet meer onder schrijft. Is dit verenigingslid dan tevens lid van het bestuur van de school, dan wordt indirekt ook dit laatste lidmaat schap ontnomen. Wel degelijk dus ”in die zin een school van de ouders”. siteiten en hogescholen, enz. Het is dui delijk, dat uit deze veelheid van pro blemen een keus gedaan moet worden, temeer omdat in alle schoolstructuren nog de vraag van openbaar of bijzonder onderwijs meespeelt. Na de uiteenzet? ting is er gelegenheid tot gedachten wisseling.” De burgemeester wil met enkele voor beelden aantonen dat de gemeenteraad toch ’gezag heeft”. O.a. door te stellen dat de raad de leden van de commissie benoemt. Maar, burgemeester, u moet er dan wel bij vertellen dat deze leden wor den gekozen in de ledenvergaderingen van de resp. verenigingen, en wel uit de leden van deze verenigingen. Verreweg de meeste ouders van de school zijn lid van deze verenigingen. Op de voordracht aan de gemeenteraad wordt voor elke te vervullen plaats zo mogelijk een dub beltal genoemd, maar dit is niet ver plicht en in de ontstane praktijk van de laatste jaren wordt slechts één gekozen In antwoord op de ingezonden brief van de burgemeester van Waddinxveen in het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week gaarne het volgende. Mijn schrijven in het Weekblad van 30 janu ari was vooral een reaktie op het vol gende citaat uit het artikel van het be stuur van de stichting voor protestants christelijk voortgezet onderwijs te Wad dinxveen: „Het bevoegd gezag berust bij de ge meenteraad met als voorzitter de bur gemeester. Dit bevoegd gezag beslist over de gang van zaken van de school, ondanks alle commissies en raden die ingesteld mogen worden! Het bevoegd gezag wordt dus niet gekozen door de ouders zoals bij een vereniging voor bijzonder onderwijs. Het is dus in die zin geen school van de ouders.” Het is verbazingwekkend, dat de burge meester in zijn reaktie als burgemeester met geen enkel woord hiertegen stelling neemt. Verbazingwekkend, omdat in de verordening regelende de bevoegdheden en de samenstelling van de commissie van bestuur voor de samenwerkings school voor Havo/Atheneum te Wad dinxveen letterlijk staat: „De commissie is voor de school het bevoegd gezag, bedoeld in de wet op het voortgezet onderwijs en haar uit- voeringsvoorschriften, met uitzonde ring voor wat betreft de toepassing van artikel 101, le lid, en artikel 108, 4e lid, van genoemde wet. Voor wat betreft deze- uitzonderingen treedt de raad als bevoegd gezag op.” Deze uitzonderingen zijn, zoals reeds eerder gezegd, opheffing van de school of te weinig leerlingen. Kan het duide lijker, zou je zeggen! Wat het eigen bevoegd gezag van het bestuur van de samenwerkingsschool in de praktijk betekent, moge, naast wat ik reeds de vorige keer schreef, ook nog blijken uit de volgende voorbeelden. Het bestuur is de bouwheer voor het nieuwe schoolgebouw met alle bevoegdheden van dien, zoals het vaststellen van de architect, de aannemer enz. Het bestuur benoemt schoolleiding, leraren, niet- onderwijzend personeel en voert de daar bij behorende korrespondentie, sollici tatiegesprekken, beoordelingen enz. Het bestuur heeft een eigen sekretariaat (een van de bestuursleden en dus een van de leden van een van de bovengenoemde verenigingen). De korrespondentie met o.a. ministeries wordt van daaruit ge voerd. Het bestuur heeft een eigen pen ningmeester (ook een lid van een van de verenigingen). Twee van de drie ver tegenwoordigers van een vereniging in het schoolbestuur hebben bij belangrijke besluiten samen een vetorecht; de wet houder heeft normaal stemrecht. Ook in de praktijk blijkt dus het eigen bevoegd gezag van het bestuur van de school. Dit houdt niet alleen bevoegdheden, maar ook verantwoordelijkheden in. Bij deze laatste hoort o.a. de verantwoorde lijkheid voor een goede samenwerking met de gemeente. Gelukkig is deze sa menwerking er, laat daarover bij nie mand misverstand verstaan. Maar tevens is duidelijk dat de gang van zaken bij de samenwerkingsschool voor Havo/ Atheneum te Waddinxveen fundamen teel anders is dan de gang van zaken bij een openbare school. wetten, algemene maatregelen bestuur en overige voorschrif- van rijkswege, voorzover be- Prof. Van Hulst is hoogleraar aan de Vrije Universiteit 'te Amsterdam in de vakken pedagogie en psychologie. Ge durende 18 jaar was hij directeur van de Hervormde Kweekschool in de hoofd stad. Daarvoor was hij aan diverse scho len als leraar verbonden. Prof Van Hulst is sinds 1956 lid van de Eerste Kamer. Hij was drie jaar lid van de Raad van Europa en zat zeven jaar lang in het Europees parlement. Terrein voormalig geplande haakflat: 56 woningwetwoningen in gestapeld type (28 begane grondwoningen en 28 bovenwoningen) 16 eengezinswoningen in premiesector 9 patiobungalows Over het onderwerp dat het CHU- Tweede Kamerlid in de Ontmoetings kerk zal behandelen vertelde prof. Van Hulst ons: „In de grondwet staat, dat het onderwijs een voorwerp is van aanhou dende zorg der regering. Daar dient ie dere regering, van welke politieke signa tuur ook, van uit te gaan. Momenteel zijn er reeksen van problemen, waar de regering een oplossing voor dient te zoeken. We noemen slechts: aansluiting kleuter- en basisonderwijs; leerplanont wikkeling; mammoetwet of midden school; gelijke kansen voor iedereen; keuzemogelijkheden voor de eindexa mens; loting voor toelating tot een aan tal studierichtingen; situatie aan univer- Zowel de eigenaren-onroerend goedbe lasting als de gebruikers-onroerend goedbelasting zullen worden berekend naar de oppervlakte van het perceel. De ze oppervlakte wordt gecorrigeerd door omrekeningscijfers zodat rekening wordt gehouden met de ligging, het soort ge bruik (b.v. woning, fabriek, winkel) en de ouderdom. Hoe hoog de belasting bedragen voor de eigenaren en de huur ders zullen worden is thans nog niet be kend. De invoering van de onroerend goedbelastingen zal dus niet van invloed zijn op de huurprijs van de woning. De afdeling financiën van de gemeente secretarie is gaarne bereid nadere in lichtingen over de onroerend goedbelas tingen te verstrekken). WADDINXVEEN Vorige week heeft Herwonnen Levenskracht (HL) in sa menwerking met de vrouwenbeweging van het Nederlands Katholiek Vakver bond (NKV) de bejaarden en zieken in Waddinxveen een attentie gebracht in de vorm van een fruitbakje. Ook de zieken in de Goudse ziekenhuizen werden niet vergeten. Het was deze keer wat groot ser opgezet, omdat HL het samen met de vrouwenbeweging deed. De bedoeling van deze actie is om de bejaarden en langdurig zieken weer even uit hun iso- Zoals bekend wordt met de komende aanslag van de personele belasting een nieuw systeem toegepast. Vroeger werd u de huurwaarde van uw woning en de inboedel in rekening gebracht. Per 1 juni 1975 wordt de vloeroppervlakte van uw woning en de eventuele oppervlakte van uw tuin in rekening gebracht. Hier bij komt nu ook de riool- en straatbelas- ting. U heeft daar uitvoerig over in het Weekblad voor Waddinxveen kunnen lezen bij de beschouwingen van de ge meenteraad. Wat mij daarbij opgevallen is, is dat er nergens gesproken wordt over huurverlaging. Het is namelijk zo, dat uw verhuurder (een makelaarskan toor of een woningbouwvereniging of een particulier of de gemeente) tot op de dag dat de nieuwe personele belasting ingaat, riool- en straatbelasting betaald over het perceel waarin u woont. Het geen deze verhuurder bij u terug vor dert via de te betalen huur. U dient er dus op te letten dat uw huur per 1 juni 1975 omlaag gaat. U kunt dit gemakke lijk controleren omdat de eerst volgende huurverhoging pas een maand later in gevoerd mag worden. Het valt mij tegen dat de gemeenteraad in deze niet dui delijker is geweest met haar voorlichting aan het grootste gedeelte van de Wad- dinxveense bevolking. Ik hoop, dat door deze brief velen van u, in deze dure tijd, Tegen de achtergrond van het ingezon den stuk van de heer C. A. van der Hooft d.d. 6 februari 1975, geschreven in zijn kwaliteit van burgemeester van Waddinxveen, heeft de Commissie van Bestuur voor de Samenwerkingsschool voor Havo/Atheneum te Waddinxveen behoefte aan het geven van enige zake lijke voorlichting. Daartoe kunnen de volgende citaten uit de verordening re gelende de bevoegdheden en de samen stelling van de Commissie van Bestuur voor de Samenwerkingsschool voor Havo/Atheneum te Waddinxveen die nen. (deze verordening is op 29 juli 1971 door de gemeenteraad van Waddinxveen vastgesteld). Artikel 2: 1De commissie is voor de school het bevoegd gezag, bedoeld in de wet op het voortgezet onderwijs en haar uit- voeringsvoorschriften, met uitzonde ring voor wat betreft de toepassing van artikel 101, le lid, en artikel 108, 4e lid, van genoemde wet. Voor wat betreft deze uitzonderingen treedt de raad als bevoegd gezag op. 2. De commissie heeft de bevoegdheden van burgemeester en wethouders: a. die hun als dagelijks bestuur van de gemeente ten opzichte van de school zouden toekomen; b. ter medewerking aan de uitvoering van van ten trekking hebbende of mede betrek king hebbende op de school. Artikel 4: 1. De commissie bestaat uit tien leden, te weten a. negen leden, benoemd door de raad en wel drie leden van elk der orga nisaties, die daartoe voor elke te vervullen plaats zo mogelijk een dubbeltal voordragen. De raad be noemt tevens voor elk der te ver vullen plaatsen een door de desbe- Gisteravond hebben de gemeenteraadsleden op voorstel van Burgemeester en Wet houders ingestemd met de manier waarop en wanneer de resterende 300 van de ruim 600 huizen in Groenswaard 3 zullen worden neergezet Om zo economisch mogelijk te bouwen werkt men vanuit het zuiden via west naar noord. Behalve woningbouw komt er in deze woonwijk nog een schoolcomplex voor kleuter- en lager onderwij: bij en zullen er nog een sportzaal en een bijzondere ruimte worden neergezet Ei zullen geen winkels komen. Flatbouw zal beperkt blijven tot de nu bijna geheel be woonde Kromstafflat (145 flats). Eigenaren. Deze ontvangen thans nog jaarlijks eer. aanslag in de grondbelasting en straat belasting. Ingaande 1976 vervallen deze belastingen en ontvangen diezelfde ei genaren een aanslag onroerend goed belasting. De grond- en straatbelastin; worden doorberekend in de huur. Dit is evenzo het geval voor de hiervoor in dc plaats tredende eigenaren-onroerend goedbelasting, zodat de huurprijs geei. wijziging zal ondergaan. De rioolbelas- ting, die in deze gemeente van de eige naren wordt gehevenen dus ook in de huur wordt doorberekend, vervalt niet en geeft dus evenmin verlaging van dc huurprijs. In een afgebouwd Groenswaard 3 zullen in totaal 619 huizen staan: iML

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 9