Waddinxveen en de Gouwe hoelang al Aan vooravond van jaarlijkse collecte aan Hartstichting geeft Waddinxveen Cooperbaan horen bij elkaar, maar niemand weet een zonnebril is ook een bril Mr. Opticien J.Grit V. j r ORIËNT AT IE RIT RAADSCOMMISSIE BUIGT ZICH OVER LANDELIJKE GEBIEDEN i «L - MM i|i I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN BRILfHNN» een bril van grit..die staat..die zit! "Nu ook winkelcentrum Bloemendaal 41, Gouda, telefoon 01820 -18492.” De heer S. Pille overhandigt wethouder H. Huizer symbolisch de Cooper-baan. voor moest wel de hefbrug open en dan hebben we tegelijkertijd ook dit knelpunt genoemd. Een ander ver- keers knelpunt vormen de fietsers op een deel van de Henegouwerweg (15.000 auto’s per etmaal). Daar komt nu verandering in, omdat aan de oostzijde (en niet zoals eerder be richt aan de Gouwe-kant) een 400 meter lang fietspad zal worden aan gelegd. Parkeren voor bijvoorbeeld de flats zal dan niet meer kunnen worden toegestaan, maar voor de fietsers wordt het daar gelukkig alle maal een stuk veiliger. Overzichtelij ker wordt het ook bij de verkeers lichten als er, zoals de bedoeling is, ruimere opstelstroken zullen worden gemaakt. Contactlensspecialist ANVC-Optometrist OV Korte Tiendeweg 12 Gouda, tel. 01820 -13033 Kleiweg 108 Gouda, tel. 01820 -16033 Kerkweg 189 Waddinxveen, tel. 01828 - 4303 Vestigingen in Gouda, Waddinxveen, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel en IJmuiden WADDINXVEEN Waddinx veen en de Gouwe horen bij elkaar. Maar hoelang eigenlijk al valt niet zo gemakkelijk te zeggen. Van ge schiedvorser W. Verboom weten we dat de naam van ons dorp al voor komt in oude oorkonden van 1233 en 1280. In 1356 vergunde Hertog Willem van Beijeren, Graaf van Holland en Henegouwen de am bachten van Alphen, Hazerswoude, Boskoop en Waddinxveen een wete ring te graven langs de Gouwe (die was er toen dus al), teneinde hun landerijen te doen uitwateren op de IJssel. Deze wetering werd de Alfer- wetering genoemd en bestaat nu nog onder dezelfde naam, hoewel zij wel veel van haar belangrijkheid ver loren heeft. Merkwaardig is dat de eerste en de oudste dorpskern ge heel terzijde van de Gouwe lag. Stellig was het de plaats waar vroe ger de wegen van Leiden en Rotter dam naar Gouda zich verenigden. Dit zal geweest zijn in een tijd toen de Gouwe (ook wel de Kromme Gouwe genaamd) nog niet gegraven was. Wanneer de Gouwe, als ver binding tussen de Rijn en de IJssel, is aangelegd, weet niemand juist te zeggen. Op grond van de penningen, die men in de nabijheid van Gouda bij dit water heeft gevonden, mag men aannemen, dat dit onder de regering van Lodewijk de Vrome, zoon van Karei de Grote, in het be gin van de negende eeuw is gebeurd. Ruim een eeuw terug bestond Wad dinxveen uit Zuid- en Noord-Wad- dinxveen, Broek en Bloemendaal. Maar heel lang geleden, in de 16e eeuw, had de gemeente nog veel meer gedeelten. In die tijd hadden de verveningen al grote omvang aan genomen. Deze brachten wel enige welstand (aan de grote huizen in het oudste gedeelte van de Zuidkade is dit nog te merken) maar voor de meeste inwoners armoede. Grote diepe veenpiassen, welke dicht aan elkaar grensden, ontstonden toen westelijk van de Gouwe. Het groot ste deel van Noord- en Zuid-Wad- dinxveen verdween letterlijk in het water. Als er nog huizen hieven staan waren er alleen nog kleine erfjes bij. Verder was alle grond, voor of achter het huis, water ge worden. Voor het verkeer te water was het wel bevorderlijk, maar dat was dan ook het enige. Met scheep jes de z-g. ’turfeikers’ werd de turf over de plassen vervoerd. Tussen de plassen door tot de Donderdam te Moerkapelle liep de zeer smalle Jan Dorrekenskade. Bij stormachtig weer kon het water toen geweldig te keer gaan en was het, vooral voor voetgangers, haast niet doenlijk over deze weg te gaan. U ziet wel, praten over de Gouwe betekent al gauw een diepe duik in de historie. Maar dat was nu niet direct de bedoeling van bijgaande foto. Sjaak Noteboom fotografeerde de Gouwe zó het mooist. Maar daar- 'J. IT Foto: WvW/Sjaak Noteboom Foto: WvW/Gijs Kooren Vorige week dinsdagavond bood de heer S. Pille namens de hartstichting de baan symbolisch aan aan wethouder H. Hui zer (SGP/Hervormde Kiesvereniging). Deze gebeurtenis vond plaats in de prak tijkruimte van dokter P. van der Linde en dat deze plaats daarvoor was uit gekozen was niet toevallig. Dokter Van der Linde zet zjch reeds vanaf het begin in voor de Hartstichting en als blijk van waardering bood de heer Pille hem een spel aan. waarmee het inzicht in het ontstaan van hart- en vaatziekten kan worden getest. De heer Huizer werd als Een zonnebril uit een grabbelbak kan nooit een verantwoorde aankoop zijn, als het om de bescherming van uw ogen gaat. Laat u zich eens adviseren door de gediplomeerde op ticien, die u de vele nieuwe mogelijkheden kan laten zien. Zoals de zonnebrillen op sterkte, met bijvoorbeeld glazen, die donkerder worden naarmate er meer zon is. Zorgen baart het gemeentebestuur voor al een mogelijke uitbreiding van kas complexen. Vandaar ook dat Stad en Landschap BV, het stedebouwkundig bureau van Waddinxveen, gevraagd is te peilen in hoeverre beperking van kas senbouw te regelen zou zijn, met name in het gebied ten oosten van de Gouwe. In west speelt dit probleem ook, van daar dat met de gemeenten Moerkapelle en Zevenhuizen om de tafel zal worden gezeten om in deze zaak zoveel mogelijk hetzelfde beleid te voeren. En dit alles natuurlijk met instemming van het pro vinciaal bestuur. Om de landschappelijk en historisch van belang zijnde polder Bloemendaal te be schermen ziet het er naar uit dat Wad- WADDINXVEEN De plaatselijke afdeling van de Hartstichting beeft vlak voor de jaarlijkse collecte Waddinxveen een Cooper-baan aangeboden. Op deze Cooper baan, ingericht volgens de voorschriften van de Amerikaanse arts Kenneth Cooper, kan men zich fit trimmen en daarmee de kans op een hartinfarct verkleinen. Dr. Cooper heeft daarnaast een hele serie tests opgesteld waarmee iedereen zijn licha melijke conditie kan vaststellen. Nog niet bekend is waar de Cooperbaan zal komen. WADDINXVEEN De raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de wo ningbouw buigt zich intensief over de ontwerp-bestemmingsplannen „Landelijk ge bied Oost en „Landelijk gebied West”. Dit zijn niet onbelangrijke groene gebieden rond de dorpskern, waarvoor het noodzakelijk is gebleken dat de toekomst ervan zo waterdicht mogelijk wordt vastgelegd. Op die manier weet de landbouw, veeteelt, tuinbouw, recreatie en dergelijke straks zo nauwkeurig mogelijk waar het aan toe is. eerste door de heer Van der Linde on der het mes genomen en we voelden ons na afloop gerustgesteld toen we merkten dat een van onze politieke kopstukken een goede parate kennis bleek te bezit ten op dit voor de gehele gemeenschap zo belangrijke terrein. Aangezien de Hartstichting hiermee Waddinxveen wel een bijzonder grote dienst heeft bewe zen, mogen wij als bevolking nu natuur lijk niet achter blijven om de jaarlijkse collecte die vanaf 1 april zal worden gehouden, extra ruim te gedenken. Na mens de heer Pille. en zijn enthousiaste medeleden alvast bij voorbaat dank. WADDINXVEEN/REEUWHK Voor zaterdag 29 maart heeft de Reeuwijkse Autosport Vereniging weer een oriën- tatierit uitgezet. Dit is de vierde rit al weer in dit seizoen en in tegenstelling tot de vorige rit zal deze rit, met één oog op de clubnaam, in Reeuwijk en omge ving gehouden worden. Ondanks het feit dat de rit deze keer dicht bij huis blijft is de lengte van de rit toch ongeveer 40 kilometer geworden. Deze oriëntatierit met routebeschrijving (en verassende op drachten) wordt deze keer niet alleen voor R.A.V.-ers gehouden; als gasten hebben ze de autosportvereniging „The Skymasters” uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Verwacht wordt dat deze combi natie een interessante strijd op zal leve ren en zullen de Nieuwerkerkers onge twijfeld met een tegenbezoek vereren. De inschrijving zal, zoals te doen gebruike lijk weer in café-restaurant ’t Vaantje aan de Korssendijk 32 te Reeuwijk plaats vinden en wel tussen 19.30 en 20.00 uur. Voor nieuwkomers en beginnelingen zal ook nu weer de gelegenheid bestaan tot het stellen van vragen óver deze rit in het bijzonder en over de Reeuwijkse Autosport Vereniging in het algemeen. dinxveen naar het provinciaal bestuur in Den Haag zal stappen met kaarten, waarop secundaire weg 25 (die dwars door Bloemendaal loopt en bedoeld is om de Henegouwerweg te ontlasten) niet meer voorkomt en ook rijksweg 3 (Amsterdam-Rotterdam) is weggepoetst. In het Waddinxveense land-, veeteelt- en tuinbouwgebied zijn nieuwe vestigingen van dierveredelingsbedrijven als het aan de raad ligt nauwelijks meer mogelijk. Bij het ter visie leggen van de plannen voor „Oost" en „West” zal,getracht wor den de zaak zo visueel mogelijk voor te stellen, om de Waddinxveners die de moeite nemen de plannen op het ge meentehuis te zijner tijd in te zien zo duidelijk mogelijk te kunnen informeren. optiek --- e i wjfi’iinh'iir’ -

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 13