Rondom de hefbrug voor Agenda WEER IN WADDINXVEEN Goudse bioscopen Tamboers van ’’Voorwaarts” zorgden een ongekend ritme-feest ’’JEUGDNATUURWACHT” liïW COLLECTE VOOR NEDERLANDSE HARTSTICHTING WADDINXVENER OVER EEN GROTE BRANIESCHOPPER PADVINDERS WILLEN MINDER CEREMONIEEL Populair concert in Gereformeerd Verenigingsgebouw w -1q Si WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 27 MAART 1975 Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Beste onderdeel Klasse Initiatief REUNIE Toegift Voorzitter F. L. Rincheval met de jubilarissen Bonefaas, Van Dijk en Zwijnenburg en echtgenotes. WADDINXVEEN Brassband „Voorwaarts” heeft met alle afdelingen vrijdagavond acte de présence gegeven in het Gereformeerd Verenigings gebouw. Tijdens de openingsceremonie huldigde voorzitter F. L. Rincheval de heer Bonefaas met zijn 40-jarig jubileum en de heren Zwijnenburg en Van Dijk met hun 25-jarig jubileum bij „Voorwaarts”. Optreden van de tamboers, hoogtepunt van de avond. Mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester, de nieuwe voorzitster van de Stichting Natuur en Jeugd in Waddinxveen. THALIA SCHOUWBURG ■Mm a genloze metgezet van velen De Nederlandse Hartstich- GIJS KOOREN. Komen wij in de Neder- dinxveen andere koers zal moeten de Nederlandse Hartstich ting te Den Haag. Scouting tracht daar op in te spelen door aan de vijf tien- en zestienjarigen een eigen programma aan te bieden. Motieven voor het bedanken zijn ’’geen zin meer, moeilijkheden met en heeft. Hij mag blij zijn als het er één is. Het verhaal van deze man is van A tot wonen dan de niet-leden en dat weinig ondervraag- van hun vader dan blijkt dat de leden meer afkom- nen of belangrijke buiten landse medici worden voor veranderen in Ik heb gelo gen. W. van der Heijden. Waddinxveen” De majorettes openden het programma en hun instructrice, mevrouw M. Hoo- gendijk-de Blijker, had gekozen voor een uitvoering die door de kleding en het ballet-achtige karakter buitengewoon charmant overkwam. We misten de wat militaire show die meestal buiten op straat wel aanslaat maar in een zaal- optreden nogal onvrouwelijk aandoet. Het was heel fijn en het opkomen van achter uit de zaal was goed gevonden. Vandaar dat burgemeester C. A. van der Hooft in het belang van de kinderen en tevens van het woon- en leefmilieu het initiatief nam om de aloude Jeugdna- tuurwacht als Stichting Jeugd en Natuur nieuw leven in te blazen. „U zult het We complimenteren de dirigent, de heer A. Bosch, met zijn gezelschap dat, be staande uit echte liefhebbers, kans ziet om zo’n gevarieerd programma te bren gen. De kritische kanttekeningen in ons verslag zijn echt opbouwend bedoeld en doen niets af aan onze bewondering voor dirigent en leden die samen veel tijd moeten hebben besteed om tot dit resultaat te komen. nemen van beleidsbeslissin gen. In tal van" staatscom missies hebben leden van Do. en Vr. 8.15 uur, Za. 7 en 9.15 uur, Zo. (Ie Paasdag), 3, 5 en 7 uur, Ma. (2e Paasdag) 3 en 5 uur: IN DE KLAUWEN VAN DE DRAAK. In kleur, 18 jaar. Vr. en Zo. 11.30 uur (nachtvoor- stelling), Zo. (Ie Paasdag) 9,15 uur, Ma. (2e Paasdag) 7 en 9.15 uur, Di. en Wo. 8.15 uur: OP DE FRANSE TOUR. Kleur, 18 jr. In Amparito Roca toonde Lagrand zijn kunnen in een gaaf stukje muziek. De aloude Colonel Bogey werd als officieel slot van stal gehaald en werd mooi ge speeld, vooral door de tuba’s. De heer Steenbeek uit Gouda bood „Voor waarts” een bedrag van 400,aan als waardering voor het werk dat Henny van Dijk verricht voor de Goudse Boeren kapel. „Voorwaarts” besloot daarna met een toegift en dat werd, hoe kan het an ders, „When the Saints go marching in”. De geschiedenis van de nu Stichting Natuur en Jeugd geheten Jeugdnatuur- wacht gaat terug naar de jaren vijftig, toen er in Waddinxveen met veel en thousiasme een Jeugdnatuurwacht werd opgericht, waaraan alle scholen deelna men. Er is destijds door personen uit het onderwijs, gemeente, politie en burgerij veel werk verzet. Ook in de jaren zestig en daarna zijn er - uiteraard met ups en downs - veel activiteiten voor de jonge lui georganiseerd, zoals excursies (naar Reeuwijk, Avifauna, Hortus te Leiden, Wassenaars Dierenpark enz.), boom- plantdagen, wedstrijden inzake de ken nis van de natuur, tentoonstellingen van zelf opgekweekte planten en van herfst- stukjes (zelf gezocht materiaal), puzzel- tochten e.d., die met enthousiasme zo wel door de Jeugdnatuurwachters als door de ouders zijn ontvangen. De Jeugdnatuurwacht en dus nu de Stichting Natuur en Jeugd wil liefde aankweken voor alles wat leeft en groeit en meer respect voor het algemeen groenbezit en de eigendommen van derden. Daar naast wil de stichting de zelfwerkzaam- WADDINXVEEN De Stichting Natuur en Jeugd (de aloude Jeugdnatuurwacht) is in Waddinxveen nieuw leven ingeblazen. Op een vorige week in het gemeente huis gehouden bijeenkomst hebben de ongeveer 30 door het gemeentebestuur uit genodigde aanwezigen mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester tot voorzitster benoemd, de heer P. J. Detmers tot secretaris/organisator, de heer J. H. Meijaard tot penningmeester en de dames Nel Goldstein, W. Gilijamse-Hogendoorn en T. Pruijmboom en de heer J. H. van Hensbergen als adviseurs. Namens de gemeente- lijke plantsoenendienst hebben een stem in het kapittel de heren C. de Wild en P. Tamerus. De kersverse Stichting Natuur en Jeugd had al de organisatie van de kortgeleden gehouden Boomfeestdag. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren een groot aantal subsidies op verwante terreinen. Het totaal aantal loopt over de infarct- honderd projecten per jaar. Soms wordt steun verleend „Bands around the world”. Een knap opgezet stuk dat je werkelijk de aardbol rond laat gaan en waarin de mooie soli van tuba’s en althoorns werden afgewis seld met brutaal vraag en antwoordwerk tussen cornetten en trombones in het dixielandnummer „When the Saints go marching in”. In de pasodoble „Zamo ra” kwam het echte brassband geluid af en toe goed om de hoek, wanneer de cornetten zich een beetje rustig hielden. heid bevorderen en trachten de ogen te openen voor al het schone, dat vaak in eigen omgeving te vinden is, zowel in park of plantsoen als in het vrije veld, maar waaraan helaas menigeen met ge sloten ogen voorbij gaat. Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Gijs Kooren KÊ. De solo maten van Henny van Dijk in Deep Harmony waren heel gaaf en dat geeft ons de overtuiging dat zijn solo- optreden in het Alleluja van Mozart beter uit de verf zou zijn gekomen als hij was blijven zitten. Je hebt natuurlijk toch al de zenuwen en als je dan staande alle ogen op je gericht voelt kan dat wel eens een iets te zware belasting worden, die voorkomen had kunnen worden. Eén van de moeilijkste werken van de avond was Frühling van Edward Grieg en juist in dit nummer toonde „Voorwaarts” zijn klasse. Omdat in dit werk van Grieg geen spectaculaire dingen kunnen wor den gedaan, ontstaat opeens een mooie, homogene klank. El Albanico was de uitmaker voor de pauze en daar geven we grif een tien voor. Het leukste werk na een voor paramedisch van hartbewa- kingscentra; een hartreva- lidatiedag en tal van an- studiebijeen komsten Do. en Vr. 8 uur, Za., Zo (le Paasdag) en Ma; (2e Paasdag) 3.30, 7 en 9.30 uur, Di. en Wo. 3.30 en 8 uur: THE MAN WITH THE GOLDEN GUN. Kleur, 14 jr. Vanaf zaterdag iedere mid dag half twee: KUIFJE EN DE ZONNETEMPEL. Toeg. 3.50. Vr. 7.30 uur, Za., Zo. (Ie Paas dag) 3 en 7.30 uur, Di. en Wo. 7.30 uur: DOKTER ZJIVAGO. In kleur, 14 jaar. Za. (nachtvoorst.) 11.30 uur: KLOOSTERINTERNAA(k)T. In kleur. 18 jaar. Sedert enige tijd lagen de activiteiten voor Jeugd- en Natuur stil. Eén jeugdna- tuurwachter in '74: „Ik vond de Jeugdna tuurwacht best leuk, maar we hebben in 1973 maar drie bijeenkomsten gehad (wat weinig) en hoe gaat het met de zesde klassers, die naar een andere school gaan?” Het leeft bij de jeugd, hetgeen ook nog blijkt uit andere brie ven, waarin om materiaal en inlichtin gen wordt gevraagd. Wanneer een avond lang amateurs hun uiterste best doen en een leuk program ma brengen, is het gevaarlijk de afzon derlijke onderdelen te gaan waarderen. Toch willen wij bij dit concert zonder enig voorbehoud de drumband als beste onderdeel noemen. Instructeur M. Theus- sen heeft het gewoon in zijn vingers en hij ziet kans een show te maken waarbij de tamboers op hun plaats blijven staan en toch de toehoorders boeien, puur door de muzikale prestaties. Het was een echt ritme-feest, waarbij buiten de trommen kwistig werd gewerkt met woodblocks, tamboerijnen, samballen en kleppers. Knap van timing en sterk ge bracht. De brassband was daarna aan de beurt en had dertien werken op haar pro gramma staan. Nu moet ons eerst iets van het hart. „Voorwaarts” is technisch best in staat zijn nummer te maken maar de naam brassband is niet geheel terecht. Zelfs al heb je ongeveer een brassband bezetting, dan nog kan je klank erg veel op een traditionele fan fare lijken en dat is bij „Voorwaarts” heel duidelijk het geval. Dat ligt niet aan de althoorns en de tuba’s. Dat koor heeft een prachtige zingende klank. Ook de bassen zijn goed van toon, maar naaf onze mening speelt met name de Es cornet de zaak dikwijls aan flarden. Lagrand kan wel met zijn instrument omgaan, want hij zet feilloos en brutaal de moeilijkste inzetten aan, maar hij deed vrijdag soms wat afbreuk aan de totaalklank. basisonderwijs yan het een nationale cursus epidemio- ting. in Brazilië de hele wereld Z gelogen. Maar wat wil landse pers brieven tegen zit te bedotten. De brief je? Hij kan niets anders van al dan niet bestaande luidt: „Een grote branie- dan liegen, vooral over „al Waddinxveners, dan bent schopper! De grootste leu- die wijven” en „dat kind u van ons gewend geraakt genaar van de wereld! Uw van 14”. En dan die min dat wij hem onder uw aan- meneer Ros kreeg zoge- achting van hem voor zijn dacht brengen. Dat is nu naamd de primeur van de oude heer. Voor Van Dar- het geval met een brief van waarheid. De kl..tz en telen senior, met wie ik in leden, ongeveer dertig pro cent, zou best bepaalde or- ganisatieaspekten willen afschaffen. Het meest wordt het uniform ge noemd. Grote waardering daarentegen ondervinden van verschillende Naast aard, verstrekte de Neder- onder- landse Hartstichting ook voor- het kader van de preventie; in- aan patiënten wordt van een- Toch is er zelfde belang geacht als de bij de totstandkoming van van studie- een proefschrift (wanneer voor me- de inhoud van belang is paramedisch per- voor de verdere bestrijding van hart- en vaatziekten), dan wordt materiaal aan zeker met mij eens zijn, dat het nu nog meer nodig is dan twintig jaar geleden om de meisjes en jongens enthousiast te maken en hen te leren wat de natuur te bieden heeft”, aldus de burgemeester. En zo werd vorige week in hef ge meentehuis een bijeenkomst gehouden waaraan leiding werd gegeven door de de heer C. H. Voorhoeve, directeur van de Stichting Natuur en Jeugd. de pauze was De week van 31 maart tot zicht van de laatste tijd logie 13.500, 6 april zal opnieuw de Ne- verleende subsidies - van cursus derlandse Hartweek zijn. In direct belang geacht door personeel heel het land wordt dan een groot aantal deskun- weer een beroep gedaan op digen in de Wetenschappe- het hart van miljoenen om lijke Adviesraad van de dere de strijd tegen de hart- en Nederlandse Hartstichting - uitgevoerd, vaatziekten te steunen. Op volgt hieronder. Het geeft Naast de steunverlening dit ogenblik is de hartaan- een aanwijzing over de aan research-projecten op val nog steeds een meedo- grote zorg waarmee de cardiologisch- of ander ge- NHS de fondsen ter be- bied of voorlichtingspro- die midden in de „struggle strijding van hart- en vaat- jecten for life” zitten. De tol die ziekten aanwendt. Nederland moest betalen wetenschappelijk voor alle hart- en vaat- zoekwerk ziet men ziekten tezamen, was in lichtingsprojecten in 1974 ongeveer 49.000, waarvan 26.400 mannen en formatie 22.600 vrouwen het slacht offer waren, heel wat aan te doen. Me- uitbreiding de door het werk van de mogelijkheden hartstichtingen overal in disch- en de wereld is er een geringe soneel. teruggang te boeken. Geef daarom aan de collecte of Op het gebied van alge- geschaft voor de opleiding stort op postgiro 204050 mene en gerichte voorlich- van paramedisch personeel hartbewakingsafdelin- Medici worden in genaar van de wereld! Uw ineneer Ros kreeg zoge naamd de primeur van de waarheid. De kl..tz en ene W. v.d. Heijden, die geloofden alles, zegt Van het hoofdbestuur van de wij aantroffen in het week- Dartelen. Maar als hij Nederlandse Dambond heb blad Panorama van vol- denkt dat de heer Ros en gezeten, voel ik het groot- gende week. De Waddinx- wij nuchtere Hollanders ste respect. Laat zijn zoon verier' is achter zijn hem gelóven, dan heeft hij zijn voorgenomen graf- schrijftafél gaan zitten om het toch mis. Hij doet net schrift Ik heb geleefd maar te reageren op een verhaal of hij vrouwen bij de vleet in Panorama over Johan nes Wilhelmus van Darte len. die naar hij zelf zegt De padvinders, onderge- hiërarchische opbouw van bracht in vier groepen, de organisatie, het ceremo- hebben zich ook in Wad- nieel en het competitie- den al werken. Wanneer de samengevoegd element. De daling van het leden en niet-leden worden onder de naam Scouting, aantal leden is inmiddels vergeleken naar het beroep Wat deze vereniging in de- tot stilstand gekomen. Vol- ze tijd precies behelst kunt gens voorzitter mr. W. van u het best te weten komen Dorp zijn er in 1975 zelfs stig zijn uit het middelbaar op een presentatiedag, die weer vijfduizend bijgeko- en hoger milieu. De af wordt voorbereid, en dié men. Ook in het onder- schaffing van de aktie op zaterdag 26 april zal zoek wordt het verloop heitje voor karweitje wordt worden gehouden. U hebt van de leden niet onrust- daarover in het Weekblad barend genoemd. De erva- yoor Waddinxveen kunnen ring is, aldus het onder lezen. Omdat bijna ieder- zoek, dat veel leden om- een een verkeerd een goede beslissing ge noemd, gezien de cijfers van het onderzoek. Minder dan de helft van de leden beeld streeks hun veertiende jaar vond het leuk. heeft van de huidige pad- het lidmaatschap opzeggen. Een tamelijk groot aantal vinderij iets meer over een recent onderzoek, dat een wat andere marsroute aan geeft. Want er is een terug loop van het ledental. De ze daling van het aantal padvinders, van 165.000 in 1950 tot 110.000 in 1970, de leiding en geen tijd de aktiviteiten van Scout- is voor de overkoepelende meer”. Gebleken is, dat ing, voor het’buitenleven’, organisatie, Scouting Ne- niet-leden tussen tien en Kamperen haalt zelfs 98 derland, aanleiding ge- zestien jaar vrij positief procent. Aangenomen weest een onderzoek in te over Scouting denken. Het wordt dan ook, dat Scout- stellen onder de leden, onderzoek heeft zich toe- ing met de keuze van akti- Daaruit is niet gebleken gespitst op leden en niet- viteiten op het goede spoör dat scouting ”een geheel leden uit deze leeftijds- zit, al waren er nogal wat groep. Het wordt niet on- leden, die meer trektochten varen”, al wordt het cere- mogelijk geacht, dat de wat door het buitenland op monieel bij de padvinders oudere generatie, twinti- prijs zou stellen. Het on- (zoals het uniform) maar gers en dertigers, een min- derzoek van het Nijmeegse matig gewaardeerd. Overi- der positief beeld van instituut heeft zich uitge-- gens wordt opgemerkt dat Scouting hebben. Verder is strekt over vier organisa- de meeste organisaties in- uit het onderzoek gebleken ties, die inmiddels zijn op- middels minder nadruk dat de leden van Scouting gegaan in Scouting Neder- zijn gaan leggen op de meer in de grote steden land. mene en gerichte voorlich- of bankrekening 248 van ting en opleiding worden in belangrijke bedragen ter gen. Medici worden beschikking gesteld. Aan- staat gesteld belangrijke in gezien voorkomen beter is ternationale wetenschappe- dan genezen, tracht de Ne- lijke congressen bij te wo- ting vroeg de afgelopen ja- derlandse Hartstichting - ren uw steun en kreeg die door het geven van een zo in ruime mate. Dit jaar ruim mogelijke informatie besprekingen naar Neder- moet die steun opnieuw ge- over risico-factoren - de land uitgenodigd. Revali- vraagd worden, omdat de daarvoor noodzakelijke datie-projecten worden in strijd tegen de hart- en verandering van leefge- belangrijke mate gesteund vaatziekten nog lang niet woonten op gang te bren- en binnen het kader van de gestreden* is. Enige licht- gen. Voor een bedrag van NHS vindt veelvuldig over punten zijn waarneembaar; 600.000,— wordt jaarlijks leg plaats over te nemen juist daarom wil men door- een reeks van voorlichtings maatregelen. De diverse or gaan op de ingeslagen weg. projecten uitgevoerd. Naast ganen van de Nederlandse De énige miljoenen gul- dit bedrag, uitgegeven aan Hartstichting worden door dens, die de Nederlandse algemene publieksinforma- de Rijksoverheid veelvul- Hartstichting jaarlijks van tie, werden gerichte pro- dig geraadpleegd, bij het het Nederlandse volk mag jecten als de 250.000 les- ontvangen, worden besteed brieven aan de scholieren aan een scale van projec- van de 5e en 6e klas van ten, waarbij de steun van het basisonderwijs „De de wetenschappelijke Ad- de Hartstichting vaak sti- stem yan het hart” viesraad van de Neder- mulerend werkt voor ver- 70.000,een inter- landse Hartstichting zit- der onderzoek. Een over-

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 19