van aan TOOS-basketbal Het huis met die naam: Kieuwits Horn weer van start Monument in Hekendorp hard toe aan restauratie Historie Zuidhollands enige echte Vistocht naar Ouddorp Voetbalprogramma Wiertsema Tegenover Boonstoppel Juliana van Stolberg laan 28 flats erbij? schandpaal hult zich in nevelen VISWEDSTRIJDEN WADDINXVEEN Si S i BENOEMING GRATIS KALENDER Gymlessen Toos 2000 handtekeningen tegen abortus Pa PRIVÉ-LESSEIXl L WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 Dit staat er te lezen op een huis aan de Brugweg. door BERT WOUDENBERG Overal UITZENDBUREAU LUBA De enige echte Zuidhollandse schandpaal in Hekendorp. HEKENDORP/WADDINXVEEN De historie van Zuidhollands enige schandpaal in Hekendorp hult zich grotendeels in nevelen. Hoewel deze aan restauratie toezijnde zuil in de Middeleeuwen menig argeloze burger zal hebben afgeschrikt, laten zowel de gemeentelijke (Driebruggen) als pro vinciale- en rijksarchieven hierover vrijwel niets los. Tenminste, geen bij zonderheden over de in het centrum van deze dorpskern aan de Holland sche IJssel staande schandpaal. Het symbool van een rechtspraak uit een lang vervlogen tijd, waarlangs in deze tijd het hedendaagse toeristische verkeer aan beide zijden voorbij raast. Rotte appelen Bovenop de schandpaal Vrouwe Justitia met goudkleurige weeg schaal en zwaard. Opvallend is dat ze niet is geblinddoekt! WADDINXVEEN Er moet rekening mee worden gehouden dat op het nu nog braakliggend stukje grond in het in aanbouw zijnde Passage-winkel centrum, dat ligt aan de Juliana van Stolberglaan tegenover het Shell-ben- zinestation van Boonstoppel, toch nog flats zullen worden gebouwd. Dat heeft alles te maken met de prijs 270.000,die dit stukje grond moet opbrengen voor het gezond houden van de voor het Passage-winkelcentrum opgezette exploitatie. Kantoorpand I fe - 3 (ADVERTENTIE) BLOEMTIEK Kerkweg, Waddinxveen, tel. 2079 Foto: Weekblad voor WaÜdïnxveen/Gijs Kooien Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom Zaterdag 9 augustus Be Fair 1-Duno 1, 16.00 uur Be Fair 2-Duno 2, 14.15 uur Woensdag 13 augustus Be Fair 1-VOC 1, 18.30 uur Be Fair 2-VOC 2, 18.30 uur dorp werd rondgeleid en ondertussen op verschillende plaatsen werd afgeran seld. De veroordeelde werd in de regel een bepaald aantal slagen opgelegd vol gens een tientallig stelsel. Het te pronk stellen van de misdadiger was in ons land wel de meest verbreide Straf. Als in Hekendorp een veroordeel de aan, de schandpaal werd vastgebon den, betekende dat dat hij werd overge- ledereen mag zolang de voorraad strekt een kalender komen halen. Een kleurrijke posterkalender voor het 2e halve jaar van 1975. Helemaal voor niks De „glorietijd” van de schandpalen be gon toen. Overal in het land werden ze opgericht en naar eigen zeden en ge woonten vaak gebruikt. Tot de nieuwe tijd toe heeft het stelsel van afschrik king een grote invloed gehad op de be volking. Hoewel de indruk wordt ge wekt dat de schandpaal in Hekendorp niet veelvuldig werd gebruikt, was het schrikeffect bijzonder groot In de lijn van deze rechtspraakvorm werd de straf soms uitgevoerd op de daarvoor meest geschikte plaats, bij de school of bij het weeshuis, voor de ogen van de jeugd. Een schandpaal neerzet- De Aarhof 67, Alphen aan den Rijn Lage Gouwe 12, Gouda Eigen. H. J. Zeypveld WADDINXVEEN Het plaatselijk co mité tegen legalisering van abortus heeft haar activiteiten afgesloten. De 2000 handtekeningen van Waddinxveen die het hebben opgenomen voor het onge boren kind, zullen nu worden gevoegd bij die van het landelijk comité en de regering worden aangeboden. Het Wad- dinxveense comité zegt dankbaar te zijn dat zovelen duidelijk stelling hebben genomen en zeker ook hen die de men sen met handtekeningenlijsten hebben bezocht. Helemaal onzeker is het moment waar op de schandpaal in Hekendorp - com pleet met een van de Hollandsche IJs- sel afgewende Vrouw Justitia, die voor de verandering niet is geblinddoekt, maar wel voorzien van een goudkleuri ge weegschaal en zwaard - is opgericht. Enig houvast biedt een tekening van mr. C. J. de Lange van Wijngaarden uit 1787. Dit was de man die destijds het WADDINXVEEN Het huis aan de Brugweg 155 draagt als naam: ’’Kieuwits Hom”. Bewoner/eigenaar Evert-Jan van Beek Jr, algemeen bekend als de man achter Be Fair-Volley, vertelt waarom zijn huis deze naam draagt. In zijn werkkamer hangt een kaart uit 1687 met daarop onder meer de wegen in de polder Bloemendaal. Aan het eind van de ’’Brugwech” staat een stukje grond met de naam ’’Kieuwits Horn” op de plaats waar nu café ”Het Baarsje” is te vinden. Een hom was een stukje land in het water en op dat speciale stukje hebben waarschijnlijk veel kieviten gehuisd. Op die oude kaart is te zien dat de huidige Bloemendaalseweg vroeger in zijn geheel ’’Cleywech” heette, en dat is dan tevens de verklaring van de naam Kleiweg in Gouda. Die liep door tot in de klei van de polder. Evert-Jan van Beek heeft gemeend de historie te moeten laten herleven door zijn huis deze bijzondere naam te geven. ten in het centrum of op de markt was voor die tijd helemaal het einde. Het middeleeuws strafrecht had de tendens doof de manier van strafbepaling de begane misdaad uit te beelden. De zwaarste lijfstraf uit die dagen was wel het geselen. Over het algemeen was een schavot of schandpaal hiervoor wel de aangewezen plaats. Het gebeurde ook wel dat een misdadiger de stad of het De delinquent mocht door de voorbij gangers met alles worden geworpen. Er zijn zelfs gevallen bekend waarin de overheid hiervoor het materiaal lever de, zoals manden vol met rotte appelen. Vrouwen werden er in Hekendorp niet tot de schandpaal veroordeeld. De straf werd dan vervangen door het dragen van schandstenen. In verschillende steden werden ingeval van overtreding van bepaalde voor schriften de voorwerpen, ten aanzien waarvan het feit gepleegd was, vernie tigd. De overtreder moest bij deze ver nietiging op ’n stoel te pronk gesteld, te genwoordig zijn. Het dragen van schand stenen, stenen van justitie, twee grote stenen, soms nog verzwaard met lood, beschilderd met het wapen van de stad of het dorp en met elkaar verbonden door een ketting, werd niet alleen door vrouwen, maar ook door mannen on dergaan. De stenen werden bewaard aan de voorgevel van het raadhuis. In gebogen houding, met de ketting om de nek en de stenen voor het lichaam, werd de overtreder door stad of dorp geleid, voorafgegaan door een scherp- (rechter, die op een hoorn blies of op een trommel of een bekken sloeg, om de aandacht van de bevolking op het schouwspel te vestigen. De schandpaal in Hekendorp, die voorkomt op de mo numentenlijst van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en een restauratiebeurt best zou kunnen gebruiken, zal daarom in het Goudse het symbool blijven van de vroegere rechtspraak. en betoogde dat studies aantonen dat re kening gehouden kan en mag worden met een toenemende belangstelling voor kleinere woningen, in welke sector die 28 flats zouden moeten worden gerea liseerd. Het realiseren van een kantoor pand achtte hij een moeilijke zaak. ’’Waar haalt u het bedrijf of die bedrij ven vandaan”, zei de heer Van Schie tot de heer Havenaar. De wethouder was begin juli voor het eerst met de vraag op tafel gekomen wat er op dat stukje grond aan de Juliana van Stol- berglaan tussen Huize Souburgh en de ter hoogte van slagerij J. A. Compeer nog neer te zetten AMRO-bank zou moeten komen. Nu het Passage-winkelcentrum in aan bouw, is de bouw van het kantoorpand van Ydo BV vordert, de eerste paal voor het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar is geslagen, er een renova- tie-advies voor het voormalig notaris huis waarin de streekmuziekschool is gevestigd op tafel ligt en de situering en vormgeving van een nieuw gemeen tehuis nagenoeg vaststaat vond de wet houder het een goede zaak de in de zo mer van 1974 door de raad aangenomen ’’aanzet tot een doeleindennota voor het centrum van Waddinxveen” van de Pro- gressieven eens opnieuw te bekijken om te zien wat er op het stukje Passage- grond zou kunnen komen. Oorspronke lijk waren er ook al zo’n 20 flatwonin gen op dat stukje gepland en het ziet er nu dus naar uit dat er ook wel weer flats zullen komen. WADDINXVEEN De gymnastiek lessen van de gymnastiekvereniging TOOS starten weer op maandag 11 au gustus op de normale uren. Alleen de heren trimgroepen van de maandag avond beginnen pas op maandag 18 augustus en wel in de nieuwe zaal aan de Joh. Postlaan. Het bestuur en de lei ding van TOOS hoopt dat alle leden de lessen regelmatig zullen bezoeken. Foto: WvW/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN De basketbalver- eniging TOOS gaat weer van start. De training begint zeer waarschijnlijk op 22 augustus. De competitie start dit jaar eind september/begin oktober. Voor deze competitie zijn voorlopig in geschreven 1 heren seniorenteam en 1 dames seniorenteam. Definitief inge schreven is 1 dames juniorenteam. Voor het spelen van competitiewedstrij den op woensdagavond en voor de trai ning op vrijdagavond heeft TOOS nu de beschikking over de nieuwe zaal aan de Joh. Postlaan. Ook op maandag heeft TOOS deze zaal van 16.30 uur tot 19.30 uur. tot haar beschikking voor de trai ning van de nieuw te vormen groep minibasketballers (jongens en meisjes tot en met 11 jaar en 6 maanden). Be sprekingen met trainer Dick Bruining zijn nog niet helemaal afgerond. Voor de training van de dames en heren is de heer Nusse uit Zoetermeer aan getrokken. Voor de nieuwe competitie heeft TOOS nog dringend behoefte aan een aantal nieuwe leden. Mocht u be langstelling hebben om de competitie- basketbal te spelen, of alleen maar ge zellig te trainen voor uw zo broodno dige lichaamsbeweging, voorzitter Wim Westphal, tel. 6121 en secretaris Thale Lesschen zijn gaarne bereid tot het ge ven van alle inlichtingen. WADDINXVEEN Komende zater dag organiseert de hengelsportvereni- g ng Waddinxveen de derde wedstrijd van de gecombineerde alle maten en nuatviscompetitie. Het wedstrijd water is het Aarkanaal te Alphen aan den Rijn. Inschrijven voor vrijdag 8 aug. bij J. Hoogendoorn Hengelsport voor 19.00 uur. Vertrek station 6 uur. Op zaterdag 16 augustus wordt weer de jaarlijks terugkerende Ringwedstrijd gevist. Het wedstrijdwater. is het Aar kanaal te Alphen aan den Rijn, aan vang 7 uur. Inschrijfkosten 3.-. Op- geven voor zaterdag 9 aug. a.s. bij korpsleider C. Broer, W. Buninglaan 8, tel. 4379. Vertrek station 6 uur. en een er een de rooms groot in getal. Op 25 augustus 1787 beleende de ru waard van Holland, Philips van Bour- gondië, aan de burggraaf van Mont- foort de „hooge en laage Heerlijkheid” van drie buurtschappen in het Land van Woerden, Linschoten en Hekendorp - gespeld van Heeckendorp tot Heken- doirp - met het dijkgraafschap en ande re toebehoren. WADDINXVEEN Tot hoofdcom- tuies A, plaatsvervangend chef van de afdeling sociale zaken op de Waddinx- veense gemeentesecretarie, is benoemd de Gouwenaar J. S. Bruininks. De heer Bruininks bekleedde in onze buurge meente eenzelfde functie. paleisachtige gebouw van de huidige Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken aan de Goudse Westhaven verliet om prinses Wilhel mina van Pruijssen aan te houden. De amateur-tekenaar was fel anti-prins- gezind en had dan ook het rijkorps pa triotten opgericht. Bij geruchte had het „raadslid” gehoord dat een belangrijk figuur Goejanverwellesluis zou passe ren op 28 juni 1787. Mr. C. J. de Lan ge van Wijngaarden dacht eerlijk ge zegd aan koning Willem V. Hij trof prinses Wilhelmina - in Hekendorp is een Straat naar haar genoemd - die on derweg was van Nijmegen naar Den Haag. Na enkele uren vastgehouden te zijn, mocht zij naar Leerdam vertrek ken. De Oranjegezinden bezaten daar bepaalde rechten. De tekening van de aanhouding laat de schandpaal in volle glorie zien. Heken dorp in die dagen - 72 gezinnen en 370 inwoners - leefde voornamelijk van de landbouw. Er waren bovendien nog een bierbrouwerij, een touwslagerij scheepstimmerwerf. Ook was school. De protestanten en katholieken waren even .vooralle studierichtingen - studiecentrum gouda geven aan de algemene bespotting. Oorspronkelijk was de schandpaal, ook wel schandzuil of kaak genoemd, ver moedelijk een ton. Later bestond hij uit een houten of stenen zuil, waaromheen op een bepaalde hoogte van de grond een platform was aangebracht Dit is voor Hekendorp het duidelijkste bewijs dat de schandpaal ook als zodanig dienst heeft gedaan. Je kon tot de schandpaal veroordeeld worden bij meineed, valsheid in zegels, trouw- en echtbreuk, koppelarij, bedrog, het openbraken van sloten, belediging en godslastering. Baldadigheid en feiten met een niet bepaald onterend karakter le verden eenzelfde straf op. Ook in Hekendorp gebeurde het dat bij of aan de misdadiger voorwerpen wer den opgehangen, die het gepleegde feit zinnebeeldig voorstelden. Ook werd bo ven zijn hoofd het vonnis vastgehecht. De duur van de tepronkstelling werd be paald bij de wet of in het vonnis. Meestal werd de straf uitgevoerd op een tijd, dat zich veel mensen op straat be vonden. In de laatst gehouden vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw zei wet houder P. F. J. van Schie (CDA) dat er wellicht aan geen andere bestemming valt te denken, omdat er nu eenmaal rekening gehouden dient te worden met een grondopbrengst van een dikke kwart miljoen gulden (eerder had de wethou der gesproken van anderhalve ton grond opbrengst). En dit geld zie je eigenlijk alleen terug als je op dat stukje grond van 500 vierkante meter 28 flats neer gezet. Aan de Passage zijn al 98 twee- en driekamerwoningen in aanbouw. Commissielid J. Havenaar (SGP/Her- vormde Kiesvereniging) gaf te kennen er alles aan te willen doen dat er aan de Juliana van Stolberglaan niet nog meer flats, maar een kantoorgebouw wordt neergezet. In de huidige plannen betekent dit een pand met zeven lagen op de onderbouw. Zo’n fors gebouw moet er wel komen, omdat dat is voor zien en omdat de skylijn dat zou ver eisen. VVD’er J. C. A. C. de Vogel zet te vooralsnog een vraagteken achter flatbouw op die plaats in het Centrum. Progressief commissielid mr. R. H. Holl vroeg in ieder geval nader beraad over deze zaak, waqrmee zich thans een be- geleidingswerkgroep van de Progressie- ven zich zou bezig houden. Wethouder Van Schie vulde aan dat de bij het Passage-winkelcentrum betrok kenen in één keer willen doorbouwen WADDINXVEEN Nu weer redelijke vangstberichten van de Gravelingendam binnenkomen, heeft het bestuur van de hengelsportvereniging Waddinxveen voor zaterdag 23 augustus a.s. schipper De Vries weer ’afgehuurd’. Daar zoals bekend het aantal plaatsen beperkt is, I kan men zich nu reeds opgeven bij A. A. I van ’t Hof, Koningin Wilhelminasingel I 51, onder gelijktijdige betaling van 20. I Aanmeldingen dienen vóór 9 augustus I binnen te zijn. .UITERfLORH' i

Weekblad voor Waddinxveen | 1975 | | pagina 3