I t foto sjaak CDA/PvdA-akkoord: 13 pagina’s, notebbom 7 hoofdstakken en 179 punten X Meeste aandacht voor welzijn en ruimtelijke ordening DE 4 ONDERHANDELAARS 1 Reparatie A Televisie Volop nota’s in aantocht J. J. F. Mestrom I I I I I t 1 1 V Radio en Afspeelapp. V V X I h 9 I y 1 verschillend formaat in K r X exclusief album Ztó zZ.4 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 88 :hui! 'UW, 1.30 r s ais. 1 ■■•J*; aan- ?e; aan alle merken 1 SERVICE CENTRUM VOOR RADIO enT.V. P. F. J. VAN SCHIE (CDA) M.BOERE (PvdA) Dorpstraat 49, Waddinxveen tel. 5890 5 lis, een Op ie- is; A. H. VAN GENT (PvdA) PASSAGE 47 WADDINXVEEN TELEFOON (01828) 2477 OPENBAARHEID Openbaarheid van bestuur is regel; overwegingen van - a persoonlijke levenssfeer kunnen bij uit- wen, zal een prognose worden gemaakt zondering tot beslotenheid nopen. Over belangrijke zaken worden zijn op huisvesting van andere dan de traditionele samenlevingsvormen. Voor de huizenbouw geldt de vol gende verhouding: 30 procent woning wetwoningen en ’’beschutte sfeer”- woningen, 45 procent premiewoningen en 25 procent woningen zonder rijks- steun. In onze gemeente krijgen de huidige bevolking en de economische- en sociaal-gebondenen voorrang bij het zoeken naar een huis. Toewijzingen ge schieden naar urgentie en moeten de kandidaat-bewoners aan toetsingsnor men (inkomen e.d.) voldoen. Woningwetwoningen worden niet ten verkoop aangeboden. Er worden doeltreffende maatregelen genomen om de woningwetwoningen voor lage inkomensgroepen beschikbaar te krij gen en te houden. Erkend wordt dat ook een grote be hoefte bestaat aan de bouw van koop woningen voor huurders met middenin komens die juist boven de voor premie- koopwoningen gestelde grenzen vallen. Het beleid wordt er op gericht ook aan deze behoefte tegemoet te komen door de bouw van woningen met gemeente garantie ten laste van het vrije sector contingent. De toewijzing van eengezinswonin gen aan gezinnen met kinderen in flats heeft hoge prioriteit. HEFBRUG De openingstijden van de hefbrug moeten beter geregeld worden, zodat het wegverkeer minder hinder onder vindt. Door de gemeente moet een doel matige busroute komen, terwijl de ver trektijden van trein en bus gespreid moeten worden. Een rechtstreekse spoorverbinding Alphen aan den Rijn- Boskoop-Waddinxveen richting Rot terdam en Den Haag dient te worden bevorderd. Als de uitkering uit het gemeente fonds tegenvalt zal een aantal niet- essentiêle gemeentelijke uitgaven wor den geschrapt, wordt het aanvatten van nieuwe taken uitgesteld en gaan de be lastingen omhoog. De beperkte financiële middelen nopen er toe dat de gemeente de vinger behoorlijk aan de pols moet houden, de wensen van de bewoners en de vei- 1 voor de zwakkere verkeersdeelnemers. ZUIDPLAS Voor het betrekken van de nieuwe woonwijk Zuidplas bij het .bestaande Waddinxveen moet het zoetwaterka- naal Waddinxveen-Voorburg tussen Beijerincklaan en Piasweg ondergronds worden aangelegd en dienen de groene velden ten zuidwesten van de Sniepweg een functie te krijgen als verbindings gebied tussen de woonwijk Zuidplas en het centrum. Het woonmilieu in Zuidplas zal een sociale sector, te overwegen. Waar mogelijk wordt in de bestem mingsplannen de mogelijkheid inge- - j voor woninguitbreiding, woo- dergelijke, een en ander afgestemd op N, TOMA De gemeentelijke steun aan projec ten zoals het landbouwontwikkeling- sproject in Torna (Boven-Volta) wordt voortgezet. De mede-verantwoordelijkheid bij de ouders/verzorgers voor het onder wijs en ook mede-verantwoordelijkheid ook van de jongeren zelf bij het voort gezet onderwijs moet worden gestimu leerd. Bij de ouders van het openbaar onderwijs moet de bestuursverant- woordelijkheid worden bevorderd door het instellen van gemeentelijke com missies. Onderwijs-vernieuwing wordt posi tief benaderd en zo mogelijk financieel ondersteund; herscholing en bijscho ling van onderwijsgevenden wordt ge stimuleerd. Voor toezicht op de toepassing (en voor advisering over de aanpassing) van de gemaakte leerstofafspraken be treffende de overgang van het basison derwijs naar het voortgezet onderwijs wordt een permanentecommissie in het leven geroepen. ,al, uva.uui w >v6v., Ten behoeve van een optimaal toe- algemeen belang of komstig gebruik van de schoolgebou- en naar behoefte bijgesteld, inzake het" te verwachten aanbod van leerlingen informatie-avonden en hoorzittingen Tijdelijk teruglopende leerlingen-aan- gehouden. -1 Waddinxveners die de gemeente brieven sturen krijgen een bevestiging wanneer de beantwoording ervan niet gauw kan gebeuren. welzijnsproblemen de spankrachtvan -zalen hiervoor meer te gebruiken, het particulier initiatief te boven gaan, of wanneer het particulier initiatief ver stek laat gaan, grijpt de gemeente in. De 1-1- J’ ING. C. VAN ’T HOOG (CDA) WADDINXVEEN Het ’’voorlopige ontwerp van overeenstemming” dat de onderhandelaars van het CDA. en de PvdA hebben gemaakt ter voorbereiding van een beleidsprogramma voor de raadsperiode 1978- 1982 omvat 13 getikte pagina’s, 7 hoofdstukken en 179 punten. Het om vangrijks! zijn de hoofdstukken welzijn en ruimtelijke ordening. Onder wijs en financiën vergen elk maar één velletje. Uit het ’’voorlopig ontwerp van overeenstemming” haalden we de vol gende - meest concrete - punten die de met elkaar samensprekende christen-democraten Paul van Schie en Cees van ’t Hoog en de sociali sten Anne van Gent en Marie Boere in zes weken tijd (inclusief de va kantieperiode) op papier wisten te zetten; Het bestuur van ons dorp moet doel matig, openbaar en dienstbaar aan de bevolking blijven. Regelmatige toet sing, bijstelling en heroverweging van het gemeentelijk beleid moet daarvoor zorgen. Voor de ontwikkeling van een indus trieterrein voor de streek, dat Wad dinxveen bij de tuinbouwveiling aan de Bredeweg wil hebben, wordt regionaal samengewerkt. Het aantal ambtenaren (nu 80) wordt aangepast aan de toegenomen taakomvang van het gemeentelijk ap paraat. Omdat de taak zwaarder is ge worden moet het gemeentelijk perso neel zich ook kunnen bijscholen. De delegatie van taken wordt uitgebreid. Er komt in het raadhuis een mede zeggenschapscommissie met actief en passief kiesrecht voor alle gemeente lijke werknemers met een nader te be palen aantal dienstjaren. De gemeente gaat part-time functies mogelijk maken. WADDINXVEEN CDA en PvdA kondigen in hun ’’voorlopig ontwerp van overeenkomst” no ta’s aan over de volgende onderwerpen: Personeelsbeleid. Bij de opstel ling van dit stuk wordt een perso- neelsdelegatie betrokken. Voorlichting en inspraak. Welzijn. Als bekend is welke wensen uitvoerbaar zijn en welke doelstellingen bereikbaar worden er binnen de welzijnssfeer priori teiten gesteld, die financieel wor den vertaald. Onderwijs. Het gaat hier om vervolgnota’s op basis van de ge meentelijke onderwijsnota uit 1976. Bibliotheekontwikkeling. Kernenbeleid. Het gaat hier om vervolgnota’s op basis van de Nota Kernenbeleid van dit jaar. Verkeer. Het gaat hier om een verkeerscirculatieplan en verkeersveiligheidsplan komst is ook een parkeerexces- senverordening. De ervaringen met aanwezige woonerven wor den geinventariseerd. STUDIES De christen-democraten en socia listen komen niet alleen met de nodige nota’s op de proppen, er moeten ook studies worden ver richt in de komende vier jaar. Vragen waarop men antwoord wil krijgen zijn: Hoe kan tegemoet worden ge komen aan de bij de burger le vende behoefte aan informatie over individuele maatschappe lijke problemen. Is er behoefte aan spreekuren door huisartsen in bejaardencen tra’s. Welke oorzaken zijn er op te sporen van ontsporing door jeug digen. Welke mogelijkheden zijn er van part-time werk voor mannen en vrouwen. Is het regionaal energiebedrijf bereid energiebesparende maa tregelen te financieren, vooruit lopend op de opbrengst van de energiebesparing door de afne mers. goed in de gaten moet houden waar het WADDINXVEEN Gemeente geld blijft en zonodig bij moet sturen en ambtenaar J. J. F. Mestrom, die kort- prioriteiten moet stellen. geleden is verhuisd naar Spijkenisse, De mogelijkheid bestaat dat een heeft de gemeente ontslag gevraagd als deel van de reinigingsrechten wordt on- onbezoldigd ambtenaar van de burger- dergebracht in het progressieve bela- lijke stand. De gemeenteraad is ge- stingsysteem van de onroerend goed vraagd hem dat ontslag eervol te verle- belasting. nen. NIET DOKTEREN maar REPAREREN is ons devies tallen zullen niet resulteren in sluiting van scholen. KUNSTWERKEN In het gemeentelijk huishoudboekje Er moet geld worden vrijgemaakt wordt een (bescheiden) bedrag opgeno- voor voorlichting aan de burgers. men voor de aankoop van kunstwer- Bij transacties tussen gemeente en ken. burgers worden niet meer gegevens be- Ter bevordering van de creatieve kend gemaakt dan voor de beoordeling ontplooiing van de kinderen, wordt een van die transacties noodzakelijk zijn, overlegstructuur nagestreefd tussen het Dit, omdat iedere burger recht heeft op onderwijs, de streekmuziekschool en bescherming van zijn persoonlijke andere vormen van (sociaal-) cultureel ligheid levenssfeer. werk in Waddinxveen. Per wijk dienen voor de jeugd trap- BLREAU WELZIJNSZAKEN veldjes beschikbaar te zijn. Bij het be- In het raadhuis komt een bureau heer van jeugdspeelplaatsen worden de welzijnszaken. Welzijn betekent dat de ouders ingeschakeld. volwaardige deelname door een ieder Bevorderd wordt dat in recreatiege- aan de samenleving moet worden be- bieden (ft Weegjé, Gouwebos) rust vorderd, met name door hoge prioriteit heerst, door het weren van crosster- te geven aan het wegnemen van reinen. Fietsers en voetgangers moeten achterstand-situaties. Het particulier gemakkelijker de polder inkunnen, initiatief op dit terrein verdient ruime Nadruk is gewenst op de ontwikke- kansen en goede steun van de overheid, hng van de recreatieve sportbeoefe- Wanneer de aard en de omvang van de ning. Bekeken wordt de sportvelden en Gestreefd wordt naa*r de oprichting kleinschalige, herbergzame verkaveling van een overdekte tennishal op basis krijgen. Woningbouw in laagbouw ver- po..jrovan een sluitende exploitatie. De hoe- dient daarbij verre de voorkeur. In bejaardenwoningen, die bij veelheid sportvoorzieningen is overi- Zuidplas komt een bescheiden winkel- nieuwbouw worden gebouwd tussen gens in Waddinxveen nagenoeg volle- 1 ’1"1 r andere huizen, krijgen bij de recons- big op het gewenste niveau gebracht, tructie van de dorpskern extra aan- Deelname aan sportactiviteiten kan dacht. door de verenigingen nog bevorderd Voor ouderen is het gewenst dat er worden, banken komen als rustpunt bij winkel centra en op ’’bejaardenroutes” en dat oversteekplaatsen overzichtelijk zijn. Ingesteld wordt een commissie van advies en bijstand inzake bejaardenbe- legd. i en een gericht (verenigings)beleid moeten de derwijs, sport en recreatie bevorderen. MINDERHEIDSGROEPEN meer in onze gemeenschap gaan thuis- moet een leefbaar nieuw centrum (bij gezond- door zeer beperkt gebruik van chemi- Tussen instellingen |»_:jo lening en leid. Aangepaste voorzieningen en een legenheid plaatselijk (tijdig beschik- gericht (verenigings)beleid moeten de baar hebben van voldoende bedrijfster- deelname van gehandicapten aan on- rein, positief benaderen van bedrijfsuit- verplaatsingen uit de kernen, comp- gadigden, zal bij de woningbouwvereni- De gemeente dient voorwaarden te bedrijven) en regionaal. rimentele bouwvormen die gericht kan scheppen voor i (buitenlandse vluchtelingen, ’’gastarbei ders”, woonwagenbewoners, i centrum voor dagelijkse levensbehoef ten. Grondspeculatie bestrijdt de ge meente met kracht. Gronden voor vrije sectorbouw wor den in principe tegen marktwaarde ver kocht. TRIMBAAN In Waddinxveen zullen ook kleine Er zal een trimbaan worden aange- nieuwbouwwoningen worden gebouwd voor alleenstaanden, bejaarden, jonge- De gemeente stimuleert de werkge- ren en onvolledige gezinnen. EXPERIMENTELE BOUWVORMEN breidlngen, bevorderen van bedrijfs- Bij gebleken belangstelling van ge- lexgewijze vestiging van glastuinbouw- gingen worden aangedrongen op expe- minderheidsgroepen De gemeente dient een milieube- ---‘_.i wust beleid te voeren, onder meer door ders”, woonwagenbewoners, niet- krachtige bevordering bouw nieuwe Nederlandstaligen), waardoor zij zich rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de meer in onze gemeenschap gaan thuis- oostkant van de Gouwe en zo spoedig voelen. Voor de woonwagenbewoners mogelijk opheffing van de zuiveringsin- moet een leefbaar nieuw centrum (bij stallatie in de Oranjewijk, overweging deTuinbouwweg) komen. van toepassing van kringlooppapier en - 1-i van gezond- door zeer beperkt gebruik van chemi- heidszorg, maatschappelijke dienstver- sche verdelgers. 1 S sociale hulpverlening bevor- De gemeente streeft een doelmati- dert de gemeente een goede samenwer- ger energiegebruik na. king. Juist voor mensen die er niet om Groei van Waddinxveen is geen durven vragen dient de voorlichting doelstelling op zich. De uitbreiding van over sociale hulpverleningsmogelijkhe- de gemeente zal in principe geschieden den beter bereikbaar te worden. op basis van het streekplan Zuid- Gestreefd wordt naar een dagschool Holland Oost. voor moeders in Waddinxveen. Bereidheid bestaat om bij door rijks- Het kinderdagverblijf dat er moet en provinciale overheden aan te tonen komen is in eerste instantie bestemd noodzaak, het bouwen ten behoeve van voor de opvang van kinderen uit gezin- regionale huisvesting, met name in de nen, die door maatschappelijke om standigheden hieraan dringende be hoefte hebben. a r Op de scholen wordt het traditionele bouwd rolpatroon tussen jongens en meisjes nerfinrichting, verkeersbeperking doorbroken. a

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3