Raad weer begon in 1936 als volontair G. van der Krans Gemeente zet ontvanger G. v.d. Krans op wachtgeld bijeen Aankoop panden Bungalows met Dorpstraat nog boeteclausules niet goedgekeurd RAAD OVER BRIEF VAN F. G. BOS Reorganisatie van definanciële administratie Eervol ontslag na 43 jaar dienst GEEN GELD MEER IN HET RAAD HUIS Goedgekeurd leen als volontair nauw bij betrokken apparatuur verkeerd rijden van bezoekers met alle WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1978 schikbaar stellen van een krediet tot re constructie van de Esdoornlaan. dergelijke (’’Voor de vierde keer deze week reed een vrachtwagen de papa- v - --L-- keren”) kan worden voorkomen. eveneens onder deze diensten viel. INDONESIË Na de oorlog werd de heer Van der Krans weer voor militaire dienst op- In de gemeenteraadsvergadering van volgende week woensdagavond komt deze grondverkoop en de daarbij ge stelde voorwaarden aan de orde. Het gaat hier om drie bouwpercelen met een grootte van elk 483 vierkante meter en een prijs van f 200.000,- (zonder btw). De huizen komen op het groene longetje in Groenswaard 1, de plek waar nog een speelterrein overblijft na de bouw van het nieuwe rijkspolitiebu- reau. Dat er voor de totale grond meer moet worden betaald dan de f 370.000 die in 1976 werd voorzien heeft te ma ken met de exploitatie van het bestem mingsplan en de wens om aan de Mo- zartlaan een groen speelterrein over te houden. zou worden overlegd over het veilig stellen van zijn belangen als huurder van het pand Dorpstraat 62. Maar dit bleek niet mogelijk omdat de Wad- vertjes in mijn voortuintje plat bij het dinxvener korte tijd later plotseling o- verleed. hij in 1979 en 1980 een wachtgeld dat gelijk is aan zijn huidige salaris, in 1981 en 1982 90 procent van zijn salaris en in 1983 (11 maanden) 80 procent. Het gaat hier om waardevaste^uitkenngen ontvanger en hoofdboekhouder-kassier van de gemeenteüjke bedrijven. In het gemeentehuis geldt de heer Van der Krans als een accurate ambtenaar, wiens kwaliteiten als gemeente ontvanger alom worden geroemd. Maar voor hem is per 1 januari 1979 in het nieuwe gemeentehuis met een an ders opgezette financiële administratie en kasbeheer geen plaats meer. WADDINXVEEN Maandag 1 januari 1979 is de dan 60-jarige gemeente-ontvanger G. van der Krans niet meer in dienst van de ge meente Waddinxveen. Hij wordt per die datum eervol ontslagen. Zijn functie - en die van hoofdboekhouder-kassier van de gemeentelijke be drijven - wordt met ingang van het nieuwe jaar opgeheven. Het gemeen tebestuur gaat namelijk de financiële administratie en het kasbeheer reorganiseren. De volgende week woensdagavond vergaderende ge meenteraad is door het college van Burgemeester en Wethouders ge vraagd voor deze noodzakelijke reorganisatie het licht op groen te zetten. De gemeente heeft, met instemming van de heer Van der Krans, voor hem een afwijkende wachtgeldregeling op gesteld, omdat de vertrekkende gemeente-ontvanger tot 1 december 1983 aanspraak heeft op wachtgeld. En dat is voor wachtgeld, waarop de be trokkene wegens reorganisatie recht heeft, een vrij lange tijd. Daarom krijgt J. A. VAN VLIET Voor de heer J. A. van Vliet (Beetho venlaan 15), die een bungalow wil gaan neerzetten op ongeveer 520 vierkante meter grond van f 195.000,- (exclusief btw) tussen de ringvaart en de Alpher Wetering, geldt dezelfde boeteclausule, die in Waddinxveen gebruikelijk is. Zijn huis zal staan in het bestemming splan Zuidkade 1 op een landtongetje met in totaal zo’n 12 bungalows. w.o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van de Rijnlandse Orkestvereniging (te behandelen bij punt 15). 16. Rondvraag. WADDINXVEEN - De op handen zijnde reorganisatie van c. administratie en het kasbeheer in het raadhuis houdt ook in dat voortaan alle daagd op het. raadsbesluit tot het be- kashandelingen via de bank zullen ge- L 11 beuren. Dat betekent dat er met ingang van het nieuwe jaar geen geld meer in het raadhuis te vinden zal zijn, behalve dan in de legeskas. Volgens de gemeente hebben deze or ganisatorische wijzigingen voor het pu bliek geen vermindering van de dienst verlening tot gevolg. Waddinxveners kunnen immers bij elke bank of per giro geld overmaken aan de gemeente. Voor de gemeente is er het voordeel dat er niet langer meer met een tas vol geld door het dorp gegaan behoeft te worden, nodig voor het werk van de (op te heffen functie van) gemeente ontvanger. De nieuw te benoemen kas sier J. H. C. Roor behoeft zich straks alleen maar wat dit betreft bezig te houden met de verwerking (verant woording) van de giro- en bankbetalin- gen en het bijwerken van de boeken. De reorganisatie van de financiële ad ministratie en het kasbeheer heeft voor de gemeente voornamelijk voordelen - - op het administratieve vlak, omdat Papa verveld 1 tot en met 21. doublures worden weggenomen en de interne controle beter zal kunnen plaatsvinden. Om straks een goed geo liede nieuwe afdeling financiën te heb- WADDINXVEEN Ook voor de ei genaren van de op de hoek Mozart- laan/Beethovenlaan te bouwen drie Het provinciaal bungalows, J. F. Hoeke (Peuleyen 31), 1 u-‘ p. de Vries (Groensvoorde 90) en J. Lodder (Chopinlaan 16), geldt dat zij WADDINXVEEN Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft de vol gende Waddinxveense besluiten goedgekeurd: - Verkoop van grond, gelegen tussen ringvaart en Alpher Wetering, aan me vrouw M. Y. Boere-Oei te Wad dinxveen. - Verkoop van grond aan de Noord- kade aan Beleggingsmaatschappij De Noordkade BV te Waddinxveen. - Verkoop van grond aan de ringvaart aan de heer D. Poot te Waddinxveen. - Verkoop van grond nabij de Hene- gouwerweg aan Roberg Vastgoed BV te Waddinxveen. - Verlening van het recht van erfpacht op een perceel grond in ’t Weegje aan de heer A. C. Berkhout te Wad dinxveen. - Krediet bestemmingsplan verlengde Abraham Kroesweg. - Krediet aanleg beplanting voormalig trapveld aan de St. Victorstraat. - Krediet aanschaf gordijnen gymna stieklokaal Anna van Burenstraat. - Krediet viering 50-jarig bestaan Wad dinxveense vrijwillige brandweer. - Krediet beveiliging voetgangersover- steekplaats Staringlaan. - Krediet aanschaffing Koningin Julianaschool. - Aanvaarding schenking Coöperatieve Tuiniersvereniging Gouda e.o. - Krediet aanbrengen naamsaanduiding Mgr. Bekkers- en St. Paulusschool. - Krediet aanschaf vuilcontainers. - Krediet voorbereiding en uitvoering bestemmingsplannen Dorpstraat, Oranjewijk en bedrijfsterrein Brede- weg. - Krediet bestemmingsplan Dorpstraat en Brugcentrum. ESDOORNLAAN de financiële Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben hun beslissing ver nemend comptabele gaat worden is nog niet bekend, gezien de vacature die is ontstaan wegens het vertrek van de heer J. J. F. Mestrom naar Spijkenisse. Kassier wordt de huidige commies ten kantore van de gemeente-ontvanger, de heer J. H. C. Roor. Hij is in die func tie onder toezicht van de comptabele zelfstandig belast met en verantwoor delijk voor het kasbeheer, inclusief van de gemeentelijke bedrijven. De ge meente bekijkt nog wie waarnemend kassier moet worden. Al deze mensen vallen onder gemeentesecretaris J. Meuleman als hoofd van de gemeentesecretarie. VOLONTAIR Begin februari 1976 werd de heer Ger rit van der Krans in het raadhuis aan de Zuidkade nog gehuldigd wegens 40 jaar trouwe dienst. Hij begon zijn loopbaan in 1936 als volontair. Na alle rangen te hebben doorlopen werd hij na de Tweede Wereldoorlog gemeente- inclusief vakantietoeslag. Bij leven en welzijn krijgt de heer Van der Krans op 1 december 1983 zijn ouderdomspensioen. BITTERE PIL De afwijkende wachtgeldregeling is duidelijk in het voordeel van de ver trekkende gemeente-ontvanger, die an ders de eerste zes maanden een wacht geld gelijk aan zijn huidige salaris had gekregen, de volgende zes maanden 90 procent hiervan en dan nog de reste rende bijna vier jaar 80 procent. Op die manier wordt de bittere pil van het ged wongen vertrek nog wat verguld, al wil dat nog niet zeggen dat de gehele ge meenteraad gelukkig is met de gevol gen van de op handen zijnde reorgani satie in het raadhuis. Met name ir. T. Drost (SGP/Hervormde Kiesvereni ging) sputterde in de vorige week don derdagmiddag gehouden vergadering van de raadscommissie voor de finan ciën, waar deze zaak werd voorbespro ken, nogal tegen. Volgens de gemeente is er binnen de gemeentelijke organisatie geen gelijk waardige betrekking voor handen zo dat er niets anders op zit dan de heer Van der Krans eervol te ontslaan. Ge zien de belangen van een spoedig goed op poten gezette financiële administra tie en kasbeheer vindt de gemeente verder nog dat met de reorganisatie niet vijf jaar kan worden gewacht tot dat de huidige gemeente-ontvanger - onvoorziene omstandigheden voorbe houden - met pensioen gaat. In de nieuw op te zetten afdeling finan ciën fungeert chef F. Th. Brenkman als comptabele. Hij wordt zelfstandig ver antwoordelijk voor de financiële orga nisatie en het (laten) bijhouden van de financiële administratie. Wie de waar- WADDINXVEEN - bestuur van Zuid-Holland heeft het raadsbesluit van 15 maart tot aankoop van de percelen Dorpstraat 62 en 64 tenminste vijf jaar hun nieuwe huis zelf van de heer Th. S. H. H. van Rooijen moeten blijven bewonen. Doen ze dat uit Amsterdam nog altijd niet goedge- niet dan moeten deze huizenbezitters in keurd. Aan de volgende week woens- die periode een boete aan de gemeente dagavond vergaderende gemeenteraad betalen van f 100.000,-, telkenjare met hebben B. en W. meegedeeld dat het 20.000,-verminderd. college van Gedeputeerde Staten hun J ----- - beslissing opnieuw hebben verdaagd. Met de betreffende grondaankoop - die nodig is voor de verbeteringsplannen van het Dorpstraatgebied - is- f 275.000,- gemoeid. Deze zaak trok vijf maanden geleden in de gemeente raad behoorlijk de aandacht, vooral naar aanleiding van de brief die me vrouw C. C. van Rooijen-Vlaanderen WADDINXVEENHet sinds de ja- 1938 gleed zijn oproep voor militaire ren dertig werken bij de gemeente dienst in de bus. In 1939 was zijn dien- Waddinxveen - zoals de per 1 januari sttijd beëindigd en onmiddellijk ging 1979 eervol te ontslane gemeente- hij naar het bureau van de gemeente, ontvanger G. van der Krans (59) dat waar zijn stoel nog klaar stond. De doet - betekent veel kunnen vertellen, heer Van der Krans wist toen nog Met een dienstverband van bijna 43 niet, dat het maar erg kort zou gaan jaar kan dat ook niet anders, zo merk- duren. Want in augustus van dat jaar ten we al op 5 februari 1976 toen de kwam de mobilisatie. bij iedereen bekende Waddinxvener Tien dagen tevoren had ik gelukkig zijn 40-jarig dienstjubileum vierde, mijn vaste aanstelling gekregen. Dat Hij maakte er twee en een half jaar was voor mij een belangrijk docu- geleden geen geheim van zich nog als ment. De oorlogsjaren is de heer Van de dag van gisteren de crisistijd te der Krans goed doorgerold, zoals hij herinneren. zelf zegt. Een van de grootste diepte- De heer Van der Krans: ’’Rijen men- punten was het moment, toen hij een sen stonden toen voor het loket om te maand als krijgsgevangene bij de stempelen. Een hopeloze tijd! Ik was Poolse grens gevangen werd gezet, in die tijd nog volontair. Ik moest die Van daar kwam hij weer terug in mensen dan met slechts acht of negen Waddinxveen, waar hij de overige gulden naar huis sturen. In uitzonder- oorlogsjaren doorbracht. Als lijke gevallen kregen ze negen gulden gemeente-ontvanger zat je in die ja- in de handen gedrukt, maar het bleef ren nog niet zo slecht, omdat ook de toch altijd onder de tien gulden. De nutsbedrijven nog onder deze dienst meeste mensen gingen in die tijd echt vielen. En de Duitsers hadden gas no- met het lood in hun schoenen naar dig en hadden dus veel met deze het loket om te stempelen. En dan dienst te maken. Ook waren de bezet- mocht je ze nog maar acht gulden toe- ters bijzonder bang voor de veront- stoppen, waar ze met vrouw en kinde- reiniging van het drinkwater, hetgeen ren een hele week mee moesten doen. Er werd toen in vele gezinnen echte armoede geleden. Er was een gebrek aan de meest essentiële dingen, ver telt de heer Van der Krans. Een baantje bij de gemeente was in geroepen. Na eerst in Bloemendaal die tijd bijzonder in trek. Je wilde in nog een militaire opleiding gekregen die dagen graag een beetje vastigheid, te hebben, werd hij achtendertig En geen wonder, dat er voor elk maanden lang uitgezonden naar het baantje bij de gemeente in die dagen voormalige Nederlands-Indië. In deze tientallen belangstellenden voor de periode van drie jaar en twee maan- deur stonden. Ik ben dan ook erg blij, den heeft hij veel van de wereld ge- dat ik toendertijd bij de gemeente kon zien. Belangrijk ook in dit verband komen. Je moest uit een grote groep noemt hij het feit, dat hij nooit ziek is geselecteerd worden, vertelt hij. geweest. Terwijl vele mensen licha- Die werkloosheid in de dertiger jaren melijk met minder terug kwamen dan heeft een diepe indruk op de heer Van dat ze er naar toe waren gegaan, kon der Krans gemaakt. Dat kwam mis- Gerrit van der Krans weer in goede schien ook wel, omdat hij er niet al- gezondheid naar ons land terugkeren, leen als volontair nauw bij betrokken ”Ik heb een mooi stuk van de wereld was, maar ook in het dagelijkse huise- mogen zien,” zegt hij. Eind ’49 kwam lijke leven met dit probleem gecon- hij weer terug naar Waddinxveen en fronteerd werd. ’’Werkloosheid is iets mocht hij weer op zijn stoel gaan zit- ontzettends. Het is een veel groter ten op het bureau van de gemeente- probleem dan vaak gedacht wordt,” ontvanger. De betrekking was open zegt hij. Hij herinnert nog maar al te gebleven. goed zijn vader, die in die tijd ook Twee jaar later, in 1951, werd hij al- werkloos was. ”De gang naar het lo- weer voor militaire dienst opgeroe- ket om te stempelen viel hem elke pen. Maar nu waren het de gebruike- week weer bijzonder zwaar”. lijke herhalingsoefeningen. Deze da- AFWISSELING gen Wj n°§ zeeur8°®d vo,or de ge‘ Ar w isslli.mj est halen, omdat hij plotseling naar Hoe paradoxaal het ook mag klinken: Waddinxveen werd teruggeroepen, die beginperiode in gemeentedienst Gemeente-ontvanger P. Magré was verliep niet zo rustig als men wellicht plotseling overleden en de heer Van in een ambtenarenbestaan zou ver- der Krans, die waarnemend wachten. Want nog maar nauwelijks gemeente-ontvanger was, werd ge was hij als volontair begonnen of in vraagd hem op te volgen. WADDINXVEEN De ge meenteraad in oude samenstel ling komt nog eenmaal bijeen en dat gebeurt volgende week woensdagavond om half acht. Er wordt dan in de raadzaal van het gemeentehuis vergaderd over deze agenda: 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen van 15 maart, 12 april, 16 en 18 mei 1978. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de Chr. Woningbouwvereniging ”Ons Begin” aan te gane geldlening ter financiering van de bouw van het complex 31 woning wetwoningen. 4. Voorstel tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de Wo ningbouwvereniging ’’Wad dinxveen” aan te gane geldle ning ter financiering van de bouw van het complex 48 wo ningwetwoningen. 5. Voorstel tot aanschaf van val- mat gymnastieklokaal Anna van B urenstraat. 6. Voorstel tot voorziening in een vacature ontstaan door het tussentijds aftreden van een lid van de Commissie van Bestuur voor de samenwer kingsschool voor Havo,'Athe neum te Waddinxveen. 7. Behandeling van het door de Waddinxveense afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen inge diende beroepschrift. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor reparatie- /onderhoudswerkzaamheden aan het torenuurwerk van de Ned. Herv. Brugkerk. 9. Voorstel tot verkoop van 3 ka vels bungalowgrond gelegen op de hoek Mozartlaan/Beet- hovenlaan. 10. Voorstel tot verkoop van grond aan de heer J. A. van Vliet. 11. Voorstel tot reorganisatie van de financiële administratie en het kasbeheer. 12. Voorstel tot vaststelling van een beheersverordening voor de bedrijven en tot wijziging van de beheersverordening Samenwerkingsschool Ha- vo/Atheneum en van de ver ordening Commissie Wijk- werk Waddinxveen-Zuid. 13. Voorstel tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de Tennisvereniging ’’Wad dinxveen” aan te gane geldle ning. 14. Voorstel tot ontslag van een ambtenaar van de burgerlijke stand. 15. Begrotingswijzigingen, WADDINXVEEN Bij de ingeko men stukken en mededelingen die de gemeenteraadsleden in hun volgende uit het Zuidhollandse Valkenburg had week woensdagavond te houden verga- geschreven, waarin zij uit de doeken dering gaan behandelen zit ook de brief deed hoe de onderhandelingen tussen van de heer F. G. Bos van het Papaver- de gemeente en haar schoonvader over veld 15. Het schrijven, dat B. en W. zelf de aankoop van de twee Dorpstraat- willen afhandelen vraagt de aandacht huizen met erf en tuin zouden zijn ver- van onze volksvertegenwoordigers lopen, voor een merkwaardige verkeerssitua tie bij de premiekoopwoningen aan het Notaris J. in ’t Hol verklaarde toen dat hij bij het ondertekenen van het koop- De’ heer Bos wil dat in zijn wijk duide- contract niets onregelmatigs of onwet lijke aanduidingen komen van straten tigs had ontdekt. De raadsleden uitein- en huisnummers, dat er woonerfborden delijk ook niet, zodat met de grondaan- worden geplaatst en dat er een duide- koop volmondig werd ingestemd, zij ben is de volgende week woensdaga- lijke wijkkaart komt, zodat het onnodig het dat nog met de heer G. N. de Bruijn vond vergaderende gemeenteraad ge- - vraagd voor dit doel de nodige verorde- gevolgen vaji^dien^voor de tuinen en ningen en instructies vast te stellen on- z der intrekking van de huidige.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 5