van burgemeester project is 10 jaar oud 1111 CDA-raadslid: Onfatsoenlijk gedrag nr. Smallenbroek TOMA lADDINXVffW ixveens” Torna ”Wa KIN D ER K L EDINGB EURS OP 16 EN 17 MAART namen weer besluiten Bingo-avond bejaarden in AF-centrum W. L. M. Kruijk voelt zich onheus bejegend B.enW. MET VUIST OP TAFEL: ”IK NEEM DIT NIET” Kerngroep verzette in 1978 veel werk av J Raads- snippers J: J; L WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 28 FEBRUARI 1979 WADDINXVEEN Voor alle Wad- dinveense bejaarden wordt op don derdagavond 1 maart om acht uur een bingo-avond gehouden in het Anne Frankcentrum. De kosten van deel name bedragen f 1,50, inclusief kof fie. Wie voor deze bingo-avond op gehaald wil worden dient één dag van te voren het telefoonnummer 5555 te draaien. dorpen leiden oud-stagiaires van het opleidingscentrum collega-boeren op in het gebruik van ossen-traktie enz. Dit jaar zijn er zo’n 120 leerlingboeren die na hun opleiding een lening kunnen krijgen van de kredietbank van het pro ject voor de aanschaf van ossen en de nodige werktuigen.” ”De tuinbouw staat in deze tijd op een wat laag pitje omdat het te nat is voor de vaak zeer gevoelige groen tegewassen. Het droge seizoen is het tuinbouwseizoen bij uitstek want dan kun je de hoeveelheid water zelf re- ”Een leuke suggestie, die weinig op levert”, vond wethouder P. F J. van Schie (CDA) hier tóen van. Het duurt immers jaren voordat een ligusterheg een redelijke hoogte zal hebbeb be reikt, terwijl bij verkoop van het huis de nieuwe koper met de aan de heer Brouwer opgelegde verplich ting niets te maken heeft. ’’Maakt het werkelijk zoveel uit of de groen- gordelgelegen tussen de te bouwen garage en mijn zijafscheiding een halve meter breed is of een meter?”, verzuchtte de heer Brouwer. In de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en beroepschriften kwam nog aan de orde dat de heer Brou wer bereid is om de ligusterheg, wel ke deels gerooid moet worden wil zijn bouwplan gerealiseerd kunnen worden, te vervangen door een nieuwe heg of klimop. Hij kan er mee akkoord gaan als in de door hem gevraagde bouwvergunning aan hem de verplichting wordt opgelegd om na de bouw van de garage de strook grond gelegen tussen zijn zij- erfafscheiding en de te bouwen ga rage onder goedkeuring van de ge meente wordt herbeplant. Het duidelijk zeer geladen christen democratische raadslid wierp burge meester mr. Smallenbroek voor de voe ten dat hij zijn huiswerk niet goed had gedaan en daarvoor een onvol doende verdiende. Hij veroordeelde verder het gedrag van onze eerste burger, die begin vorige week tijdens een vergadering in het gemeentehuis zijn hoofd om de deur zou hebben gestoken en hem daarbij in woord en gebaar onheus zou hebben beje gend als voorzitter van de raads commissie van advies voor de be zwaar- en beroepschriften. ”U moet niet willen proberen de meester op de vingers te tikken”, riep het CDA- raadslid in de raad. SCHORSING Al deze verhitte momenten, die ook nog een kwartiertje schorsing oplever den, waren het gevolg van het feit dat voor de tweede maal de behan deling van het bezwaarschrift van de heer A. J. brouwer van de Prinses Marijkestraat 13 tegen de beslissing van het college van Burgemeester en Wethouders om hem geen vergunning te verlenen voor de bouw van een garage naast zijn hoekhuis moest worden uitgesteld. Dat feit en voor al de voorgeschiedenis hiervan waren bij de heer Kruijk zo in het verkeer de keelgat geschoten dat hij meende daar in de volle openbaarheid rucht baarheid aan te moeten geven. WADDINXVEEN In een brief aan alle donateurs van het project Torna memoreert de Kerngroep Ont wikkelingssamenwerking W addinxveen een artikel over 10 jaar Torna als ontwikkelingsproject in Boven-Volta. In dit artikel geeft Berrie Wessels een overzicht van hetgeen in die jaren is bereikt met het project Torna. Af gezien van de moeilijke beginperiode - het project startte in 1968 - kun nen nu vooral de resultaten worden geboekt. In het Weekblad voor Wad dinxveen van volgende week zal hier nader op worden ingegaan. In 1978 is Berrie Wessels terugge keerd naar Nederland en heeft Egbert Hoving hem als projectleider opge volgd. Van deze nieuwe projectleider ontving de Kerngroep een lange brief, waarin de belangrijkste gebeurtenissen rondom het project Torna de revue pas seren. Kort samengevat komt het hier op neer! ’’Sinds april 1978 zijn er wede rom - zoals gewoonlijk - 28 families op het opleidingscentrum die onder lei ding van Karim Sanogho worden ver trouwd gemaakt met ossentraktie en al lerlei nieuwe cultuurmaatregelen. In de WADDINXVEEN In de af- gelopen weken heeft het col- lege van Burgemeester en Wet- houders de volgende zaken be- sproken en besloten: 1. Akkoord is gegaan met de plaatsing van lichtmasten door de Hockeyvereniging Waddinx- i veen op haar complex in het L s sportpark de Sniep. 2. Er is bericht ontvangen van de vorming van het Comité Coör dinatie Belangen Brugcentrum, t welk comité zodra daartoe aan- leiding bestaat voor een eerste gesprek zal worden uitgenodigd. 3. Besloten is de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Midden-Hol- land niet voor subsidie in aan- j merking te doen toekomen. J; T 4. Nagegaan is hoe het verslag 5; T van de vergadering van de com missie voor de bezwaar- en be roepschriften, waarin de zaak Formido is behandeld in handen van de redacteur van het Week blad voor Waddinxveen is geko men. De enige conclusie is dat dit verslag inclusief dat gedeel te, dat betrekking heeft op het geheim beraad van de commis sie, ten onrechte verzonden moet zijn aan het ’’Weekblad voor Waddinxveen”.Het tegendeel kan niet worden bewezen. Wel be treurt het college hét feit, dat de redacteur van gemeld blad, wetend dat dit een geheim stuk was, daaruit toch heeft gepu bliceerd. 5. Besloten is het verzoek van de Stichting Museum Oud-Waddinx- veen om in voorkomende geval- j: len de raadzaal te mogen ge- ;i; bruiken als expositieruimte in te t willigen. 6. Besloten is tot instelling van een zelfstandige afdeling ’’Al gemeen Bestuurlijke Zaken en Ruimtelijke Ordening”, ter se- f cretarie, ingaande 1 april 1979. f Tot chef van deze afdeling is j; benoemd de heer C. A. P. M. j Loose te De Bilt. WADDINXVEEN CDA-raadslid Wim L. M. Kruijk (43) heeft burgemeester mr. A. G. Smallenbroek beschuldigd van onfatsoenlijk gedrag tegenover hem en anderen. Hij uitte die beschuldiging met een op storm staand gezicht en hevig geëmotioneerd aan het begin van de vorige week woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering, nadat hij eerst al met de vuist op tafel had geslagen en een ”Ik neem dat niet” had geroepen toen hij dacht dat de raadsvoorzitter hem het gevraagde woord niet zou verlenen. Burgemeester mr. Smallenbroek licht te op de vraag van de heer Kruijk waarom de behandeling van dit be zwaarschrift met twee maanden zou moeten woden verdaagd toe, dat de door de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en beroepschriften opgestelde en besproken ontwerp beschikking niet in overeenstemming was met de wettelijke bepalingen. ”En daarom kan die beschikking niet als raadsbesluit dienen”. De raads-- voorzitter zei het verstandig te ach ten over deze zaak eerst nog over leg te voeren met het CDA-raadslid als voorzitter van de raadscommis sie, maar moest toegeven dat ’’door omstandigheden” dit overleg nog niet had kunnen plaatsvinden. Mocht het overleg voor B. en W. geen bevredi gend resultaat opleveren, dan zou het college echter met een ander ontwerp besluit bij de raad komen, zo kon digde onze eerste burger aan. RIJP BERAAD De heer Kruijk hield mr. Smallen broek voor dat de raadscommissie er voor wat betreft het bezwaarschrift van de heer Brouwer een unaniem standpunt op nahoudt. "We hebben u laten weten hoe we erover den ken”, aldus de christen-democraat, die meende dat onze eerste burger de bestaande regels zou negeren wel ke voorschrijven dat bij verschil van mening B. en W. met een negatief advies kunnen komen. De hele gang van zaken noemde de heer Kruijk niet in het belang van de belang hebbende. Burgemeester mr. Smallenbroek zei tien dagen voor de gemeenteraadsver gadering van vorige week nog con tact over deze zaak te hebben ge had met de heer Kruijk en dat hij ook nog maandag een week geleden had geprobeerd met het CDA-raads lid in overleg te treden. Door het als onfatsoenlijk betitelde optreden van mr. Smallenbroek zou daar niets van zijn gekomen. Na een kwartier tje schorsing deelde de heer Kruijk als voorzitter van de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en be roepschriften het college mee dat na rijp beraad akkoord werd gegaan met een uitstel van twee maanden, als men maar tijdig geïnformeerd wordt over de motieven van B. en WHij maakte nog duideljk dat de raadscommissie gelen, als tenminste niet de putten droogvallen. Het naar boven halen van het water is verder nog een probleem maar aan de oplossing daarvan wordt gewerkt. De experimenten op dit ge bied zullen in 1979 wederom door Jos Besseling wordep voortgezet.” In december van vorig jaar heeft Jos Besseling de kerngroep een bezoek ge bracht en laten zien hoe je met eenvou dige pompen water uit een put naar bo ven kunt krijgen. Hij zal de kerngroep op de hoogte houden van zijn expiri- menten in Torna. VEEL WERK In 1978 is door de Kerngroep veel werk verzet. Zij heeft onder andere een bro chure gemaakt over BovenVolta en het project Torna. Eerstdaags zal de bro chure in drukvorm verschij nen. In de decembermaand kwam de kerngroep met een kwartetspel waarvan een deel van de opbrengst weer aan het project ten goede kwam. Tevens zijn er drie lesbrieven gemaakt voor de scholen en een aantal middelbare scholen gaat zich verdiepen in water en aangepaste techniek. stemming tuin heeft in het bestem mingsplan Oranjewijk ’75. MINDER UITZICHT Een nadelig punt is voor B. en W. verder nog dat de garagebouw naast de woning een stuk uitzichtmogelijk heid van de overburen ontneemt en dat de bebouwing een stukje dichter bij de openbare weg zal komen. Om aan deze problemen te ontkomen heeft de gemeente de heer Brouwer de suggestie gedaan om naast zijn schuurtje achter het huis de garage te bouwen, maar daar wil de Prin ses Marijkestraat-bewoner niet aan, aangezien dan twee bomen tussen dat schuurtje en het trottoir moeten wor den gerooid, en bovendien een stuk uitzichtmogelijkheid verdwijnt. W. L. M. Kruijk(CDA) zelf wil beoordelen of de reeds ge maakte ontwerp-beschikking op grond daarvan aanpassing behoeft. TOESTAAN Uit het heftige raadsdebat is wel duidelijk geworden dat de raadsleden de heer Brouwer willen toestaan zijn hoekhuis aan de Prinses Marijkestraat met een garage uit te breiden, ter wijl B. en W. blijven vasthouden aan hun opvatting dat die garage er op de voorgestelde plek naast het huis niet kan komen. Het college vindt dat die garage (voorzien van centrale verwarming!) naast het hoekhuis van de heer Brouwer aan de Prinses Ma rijkestraat er niet mag komen, om dat dan op een essentieel punt het groen zal worden aangetast. Overigens zou de Waddinxvener zijn woning wél mogen uitbreiden met een 2,5 meter brede zijgevelaanbouw, maar op die breedte zet je geen garage neer. De garage kan er alleen komen als B. en W. de heer Brouwer vrijstelling ver lenen het bouwsel te realiseren op een stukje grond dat nu nog de be- :i; WADDINXVEEN Burge- meester mr. A. G. Smallenbroek heeft de vorige week woensdag- T avond vergaderende raad meege- deeld dat het provinciaal bestuur :j! van Zuid-Holland de begroting 1979 - het gemeentelijk huis- ;i; houdboekje - heeft goedgekeurd. T De raad is akkoord gegaan met de aanstelling van een muziek- :t consulent. Mevrouw H. J. Groe- !j: nendijk-Bernard (CDA) noemde dit een goede zaak en vond het ij! plezierig dat onderwijswethouder A. H. van Gent (PvdA) zoveel basisscholen (13) in Waddinxveen bereid had gevonden op vrijwil- lige basis aan dit muziekonder- 4 wijs mee te doen. Zoals bekend zal muziekconsulente mej. H. van Heusden (25) als medewerkster van de streekmuziekschool gedu- !i: rende 16 klokuren per week op ;j; de lagere scholen werkzaam zijn. Voor deze zaak heeft de gemeen- te 48.000,uitgetrokken 3 VERKIEZINGEN Het Waddinxveense gemeente- 1; bestuur is van plan de bevolking met een gerichte voorlichtings- campagne op te wekken deze zo- ■i; mer naar de stembus te gaan. Zoals bekend gaan de Nederlan- t ders op donderdag 7 juni voor de eerste maal in de geschiedenis ;j; ff een Europees parlement kiezen. 5; J Mevrouw H. J. Groenendijk-Ber- nard (CDA) had naar de plannen van het college in die richting 4 gevraagd en deed de suggestie ;j; 5 de jonge kiezers apart te bena- T deren j Op verzoek van ir. T. Drost (SGP/Hervormde Kiesvereniging/ T GPV) zal wethouder P. F. J. van :j; f Schie (CDA) nagaan of Rijkswa- terstaat nog maatregelen denkt c te nemen om het uit Den Haag komende verkeer op rijksweg t v A 12 veiliger de wegonderdoor- J; gang in de Bredeweg te laten 1: nemen. Het uitzicht voor het c naar Waddinxveen en Zevenhui- zen gaande verkeer is ter plaat- ■I; se zeer beperkt. Ir. Drost denkt dat het plaatsen van een ver- keersspiegel soelaas brengt. SCHOOLZWEMMEN J De kosten van het school- •1; zwemmen stijgen de pan uit. Daarover heeft het college al ge- sproken ten tijde van de begro- i v tingsbehandeling in het najaar van 1978. Op een vraag van de heer W. L. M. Kruijk (CDA) j; zei burgemeester mr. A. G. J; j; Smallenbroek dat het college nog geen definitief standpunt heeft bepaald over de wijze waarop de kosten van het schoolzwem- ;j; men zouden kunnen worden ge- ;i; drukt. Wethouder A. H. van i Gent (PvdA) interruppeerde met het probleem schoolzwem- men te worstelen. ’’Luctor et Emergo" (”Ik worstel en kom boven”) riep de heer Kruijk T daarop. f; De heer H. P. Barth (d’66) plaatste in de rondvraag de op- merking dat er vooruitlopende op de aangekondigde voorlich- ;i; tingsnota al het nodige voorlich- tingswerk gedaan kan worden. De gemeente zou bijvoorbeeld - en de democraat heeft dat eer- ;i; der bepleit - in de ’’openbare bekendmakingen” niet alleen de aankondigingen van openbare :J; raads- en commissievergaderin- gen kunnen opnemen, maar ook de agenda’s hiervan. Zoals be- kend worden de agenda’s van de- •f ze vergaderingen steeds gepubli- ceerd in de redactionele kolom- j men van het Weekblad voor :j: i Waddinxveen onder het kopje ’’Openbare commissievergade- ringen”. Behalve dan van de raadscommissie over de ruimte- lijke ordening en de woning- bouw, omdat de agenda hiervoor :j: j; pas tegen het einde van de week J pleegt te verschijnen voor de dan vier a vijf dagen later te houden vergadering op dinsdag- i middag om half vijf. WADDINXVEEN Vrijdag 16 en zaterdag 17 maart wordt in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar de voorjaars-kinderkleding- beurs gehouden. Daarvoor kan kleding worden ingeleverd in De Bonke laar op vrijdag 16 maart van 9.30-11.00 uur en van 13.30-15.30 uur. De gedragen kleding moet schoon en heel zijn en vooral eigentijds. Géén korte rokken dus en alleen t-shirts van goede kwaliteit. De maten lopen van 86-164. Zaterdagmorgen 17 maart wordt de kleding verkocht van 9.00-12.00 uur. ’s Middags kunt u de niet verkochte kleding ophalen en meteen afrekenen, nl. van 15.00-16.00 uur. Is geld en kleding niet opgehaald, dan wordt ze eigendom van de beurs en worden de kleren doorgegeven aan diverse kindertehuizen. Van in- en verkoop wordt 10% afgehouden. Een deel van de netto- opbrengst kwam de afgelopen jaren ten goede aan Scouting Wad dinxveen, een ander deel ging naar het jeugdwerk van De Bonke laar. Voor inlichtingen kunt u bellen 5367.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 11