PvdA met Afrika JD-kade-Oost wordt woonerf SpaarBank fJS Rotterdam 33 Proloog over Zuid- 22 Bridgeparen deden mee aan landelijke actie Ruitenboer Bij de Spaarbank natuurlijk dagelijkse rente op alle spaarvormen. Nu ook op bankgiro. 19 April Geslaagde Jeugd- musical in Mgr. Bekkersschool Goedgekeurd Ophalen huisvuil op andere dagen In het bestemmingsplan Zuidkade 1 tegenover Kanaaldijk Kats Bouwgroep NV bouwt 18-20 koophuizen en 16 appartementen storten in het fonds sanering dorps kern, waar destijds geld voor Zuidkade 1 aan was onttrokken. BE GROENE LIJN tussen stad en platteland mi H OVER PLANTENZIEKTEN EN VERPOTTEN met V I muziek- r ren en de leidsters hiervan voor de voor- t. Steenland (score 60,94%). gadeslaan. naaldijk. Uit een oogpunt van verkeers veiligheid achten B. en W. het wense- konden de andere leerlingen van de scho- 't van I Wethouders. Kats zal de woningen appartementen gedurende een pe- WADDINXVEEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de volgende Waddinxveense besluiten dam door B. en W. niet is gekozen om een specifiek motief, doch de geboden prijs was de beste. Hoe hoog de extra baten zijn is, vanwege het feit dat er ook tegenvallers zijn, niet zonder meer te beantwoorden, doch zij nemen wel de zorg om de exploitatie-opzet weg. lijke pers te koop aanbieden aan inge zetenen van Waddinxveen en aan economisch gebondenen aan Wad dinxveen. Na deze drie maanden heeft WADDINXVEEN De oudste kleuters van de rooms-katholieke Prins Willem- Alexander kleuterschool (Peter Zuid- laan) en de leerlingen uit de eerste klas van de Mgr. Bekkersschool (Peter Zuid- laan) hebben voor hun ouders en andere belangstellenden op woensdag 4 en don derdag 5 api Dat gebeurde in de gemeenschapsruimte van de Mgr. Bekkersschool. De samen werking tussen de kleuter- en basisschool is eigenlijk al heel modern en is een voor proefje van de toekomstige integratie van het basis- en kleuteronderwijs. De leidsters van de kleuterschool, mej. van Ginneke en mevr. Sundermann en de Het Zuidhollands provinciaal bestuur heeft de volgende Waddinxveense be- derdag 5 april een musical opgevoerd, sluiten verdaagd: aangaan van een ruilovereenkomst met de heer D. de Waardt te Reeuwijk. aankoop woningen Kleikade 2, 6, 7, 10 en 14. wijzigingen van het Grondbedrijf, dienstjaar 1978, voor de aankoop van de woningen Kleikade 13 en Onderweg 1 en 3. WADDINXVEEN In het kader van de landelijke bridgeactie ’’Ruitenboer” heeft de plaatselijke bridgeclub ’’Wad dinxveen” deelgenomen met 22 paren. Voor de op 6 mei a.s., onder meer in Den Haag te spelen halve finales plaat sten zich: 1. echtp. Moons (score 66,32%), 2. de dames Langelaan-Kool WAT OP ONZE AKKERS GROEIT Aardappelen, suikerbieten, snijmais en wintertarwe zijn ieder jaar de be langrijkste gewassen op de akkers van de Nederlandse boeren. Produce ren zijn collega’s in de veehouderij en tuinderij het hele jaar rond, voor de akkerbouwer begint nu het nieuwe seizoen. Het voorjaar, de zomer en het najaar zijn voor de akkerbouwer de drukste jaargetijden. De vier hiervoorgenoemde gewassen beslaan driekwart van alle akker- bouwgrond in ons land. De rest van deze grond wordt in beslag genomen door zomergerst, haver, zomertarwe en rogge. Van tarwe, gerst en rogge bestaan er winter- en zomerrassen. Wintergraan (tarwe, mais, gerst, rogge en haver zijn allemaal graansoorten) wordt in het najaar gezaaid, overwin tert in de grond en wordt in het volgende zomerseizoen geoogst. Zomer graan zaait men in het voorjaar. Deze wordt in de zomer van datzelfde jaar geoogst. Wat de tarwe betreft, het belangrijkste graangewas in ons land, geven de meeste boeren de voorkeur aan wintertarwe. Tarwe wordt hoofdzakelijk op kleigrond verbouwd. In het algemeen kan men stellen dat de voornaamste graangebieden de zwaardere (=klei) gronden van Groningen, de IJsselmeerpolders en het zuidwesten van ons land zijn. De oppervlakte die in Nederland met granen wordt beteeld, is de laatste twintig jaar meer dan gehalveerd. In het bijzonder de zomertarwe, de rogge en de haver zijn sterk teruggelopen. De vermindering van bijvoor beeld de oppervlakte haver hangt samen met de afneming van het aantal paarden. Haver is immers vooral belangrijk als voedsel voor paarden. Snij mais (voedsel voor rundvee) is daarentegen belangrijker geworden. Dit gewas vinden we vooral in het oosten en zuiden van ons land. Dat houdt verband met het klimaat en met de daar overal aanwezige veehouderij. Minder granen dus, maar toch hogere opbrengsten. De opbrengsten in ki logrammen per hectare zijn de laatste twintig jaar aanzienlijk toegeno men. In Nederland wordt met granen de hoogste opbrengst per hectare ter wereld behaald. Dat is voor een deel te danken aan het milde klimaat. Maar de vakbekwaamheid waarmee de akkerbouwer zijn werk verricht zijn evenzeer van groot belang. WADDINXVEEN In verband met Goede Vrijdag (13 april a.s.) en Pasen (15 en 16 april a.s.) zal de huisvuilop- haaldienst als volgt worden gewijzigd: De dienst op Goede Vrijdag - wijk IV Na afloop (Groenswaard II en III) en de voering, dl ZX 1 V 1 worden uitgevoerd. De dienst op 2e Dorpstraat e.o., Tuinbouwge- 17 april a.s. hebben in Zuidelijk Afrika.” ;J: onderwijzeres van de le klas, mevr. Brinkhuis, hebben met veel geduld deze musical er in gepompt. ’’Teun de speel- man” was de titel, waarbij de kinderen en de leidsters gestoken waren in zelfge maakte Ot en Sien-kleding. Het decor was ontworpen door de heer Van Hel mond en werd ook weer zelf gemaakt door de leidsters van de musical, samen met enkele ouders. Heerlijk om te zien hoe de kinderen de rollen (ook die van anderen) uit hun hoofd kennen. Ais iemand iets zei, gingen de mondjes van de andere ook mee. En kele hoofdrollen: Teun: Robert Wij- J - —j j en Boef: Dennis v. Peperstraaten. De piano begeleiding was in handen van de heer Van den Hondel. Kanaaldijk wordt aangewezen als voor- ■j. - rangssplitsing met dien verstande dat verantwoordelijk- 3 ^et verkeer op de Kanaaldijk voorrang heeft boven het verkeer komende van de Schielandweg. wor' den gebouwd. Indien dat het geval is wor_ steeds Kats Bouwgroep NV het recht deze huizen en appartementen aan een ieder boven het geprojecteerde aantal van 18 te verkopen. Kats Bouwgroep NV moet per woning gaan zorg dragen. De bewoners van de te bouwen wonin gen en appartementen hebben zich te houden aan het voor Zuidkade 1 en ook elders in de gemeente geldende dat zo’n vijf jaar lang het huis niet in andere handen kan overgaan. Is daar wel sprake van dan treedt een boete- Planten kunnen - als elk ander levend wezen - last hebben van ziekten (schimmel, virus, bacterie) of aantastingen (blad- en schildluis, spint, th- rips e.d.). Dat is eerder het geval naarmate een plant het ’’niet naar z’n zin” heeft, onjuist wordt behandeld of een verkeerde plaats heeft. Hebben we zoiets niet tijdig in de gaten, dan is een plant dikwijls niet meer te red den. Bovendien is weggooien dan vaak ook beter om besmetting van an dere planten te voorkomen. Schimmel op een begonia (wit poeder op het blad) gaat over op andere begonia’s en spint op een sierasperge is korte tijd later ook op de parapluplant eronder te vinden. Tegen ziekten is in de huiskamer weinig te doen, tegen dierlijke aantastingen méér. Voorwaarde is wel dat de belager snel te lijf wordt gegaan en een voortdurende cont role is een absolute noodzaak. Tegen wol- en schildluis - vooral in bladoksels en langs de nerven aanwe zig - helpt: aanstippen met spiritus. Spuiten met een oplossing van zachte zeep en spiritus (resp. 1 thee- en 1 eetlepel in 1 liter water) helpt vooral bij spint (aan de onderzijde van de bladeren). Hiervoor zijn ook z.g. planten- pijltjes te koop. Na tien dagen moet zo’n behandeling worden herhaald, want dan zijn er weer volop jonge belagertjes. Bladluizen kan men laten verdwijnen door de plant krachtig met water te bespuiten. Natuurlijk zijn er ook goede gewasbeschermingsmiddelen in de handel (in bussen of als oplosmiddel in water). Spring met dergelijke mid delen wel voorzichtig om en houd ze uit de buurt van kinderen. Vooral als planten volop aan de groei zijn dient men er op te letten of het niet tijd wordt ze te verpotten. Dit moet zeker gebeuren als de wortels uit de potgaten komen groeien. De plant op z’n kop uit de pot tikken en met zo min mogelijk wortelbeschadiging overzetten. Neem niet een te grote pot, dat heeft geen zin. Goedgekeurde potgrond gebruiken (dat staat op de zak) en met de duimen langs de rand de grond goed aandrukken. Nog een tip: stenen potten eerst een nacht in het water leggen. Gebruikte pot ten schoonboenen met heet sodawater. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 11 APRIL 1979 Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek zei nog op een vraag van onze krant in de raadscommissie voor de financiën dat Kats Bouwgroep NV uit Amster- 3 WADDINXVEEN De afdeling 3 3 Waddinxveen van de Partij van 3 3 de Arbeid houdt donderdagavond 3 3 19 april om acht uur in het jeugd- 3 en vrijetijdscentrum De Bonke- f laar een Zuid-Afrika-avond met 3 i de toneelgroep Proloog. Op de 3 3 planken aan de beukenhof zal een 3 3 programma worden gebracht 3 3 over de apartheid in Zuid-Afrika, li 3 de steun van het westen, oliele- veranties door Shell aan Zuid- 3 Afrika en Rhodesië, wat kunnen Ij 3 wij er aan doen, wat is de houding 3 If van de vakbeweging en hoe is de positie van de vrouw in Zuid- ;j 3 Afrika. Na het toneelstuk van 3 Proloog, dat ongeveer een uur zal 3 3 duren, volgt er een discussie over f: 3 de in het stuk behandelde proble- 3 matiek. De voorzitter van het be- 3 stuur van de Partij van de Arbeid, 3 afdeling Waddinxveen, drs. Mar- 3 3 tin Kraayestein, zal het voorzit- 3 terschap op zich nemen. "Shell helpt” 3 De komende Zuid-Afrika-avond 3 3 is niet de enige activiteit in Wad- 3 3 dinxveen om aandacht te vragen 3 3 voor het feit dat de benzinemaat- 3 3 schappij Shell de apartheid in ;j Zuid-Afrika steunt. Eerder ver- 3 3 spreidde de afdeling Wad- 3 3 dinxveen van de PSP al de der- 3 tiende aflevering van de folder- tt reeks’’Shell helpt”. Waar het vol- 3 gens de organisatoren van de 3 avond in de Bonkelaar om gaat is 3 ’’Volgens de officiële legerberich- 3 ten kost de oorlog in Rhodesië 3 dagelijks aan gemiddeld dertig 3 mensen het leven. Hoeveel zou- 3 3 den het er in werkelijkheid zijn? 3 Het oorlogsleed beperkt zich niet tot Rhodesië. De luchtmacht van R Ian Smith Bombardeert bijna Dorrekenskade-Oost gewijzigd in 3 elke week vluchtelingenkampen, 3 3 scholen en economische doelen 3 3 in Mozambique en Zambia. Dat is ;i: 3 de prijs die het volk van Rhodesië 5; 3 moet betalen voor de vrijheid. Al 3 3 in 1966 heeft de Veiligheidsraad 3 van de Verenigde Naties elke 3 3 olieleverantie aan de regering van I; Ian Smith verboden. Zuid-Afrika 3 3 bleef toch leveren aan Rhodesië. •J Tot nu toe zijn maatregelen tegen 3 3 dit land uitgebleven. De westerse 3 3 landen verhinderen dat met hun 3 3 veto’s in de Veiligheidsraad”. 3 Ook Shell en andere oliemaat- 3 3 schappijen hebben dit verbod aan 5; 3 hun laars gelapt. Shell draagt een extra zware 1 3 heid, als enige olieleverancier aan S; 3 het Rhodesische leger en de 3 3 luchtmacht. Waarom zijn de hier- 3 voor verantwoordelijke mensen 3 3 bij Shell nooit bestraft? Een ver- 3 gissing van Shell? Is het bedrijf bij ;j 3 toeval in deze oorlog verwikkeld 3 3 geraakt? Bepaald niet. In 1966 heeft Caltex geprobeerd om de 3 leveranties van Shell aan Rhode- 3 sië over te nemen. In 1970 heeft 3 Esso dat geprobeerd. Maar Shell 3 blééf in Rhodesië!” Toen de ge- 3 zamenlijke verkoopmaatschappij 3 Shell/BP in Rhodesië opgesplitst 3 werd, vochten beide firma’s om 3 hun marktaandeel te behouden. 3 Shell heeft lak aan de oorlog die 3 met haar olie gevoerd wordt. 3 Shell heeft ook lak aan het ver- 3 bod van de Veiligheidsraad. Om 3 de olieboycot tegen Rhodesië ef- 3 fektief te maken, moet deze uit- 3 gebreid worden tot Zuid-Afrika. Si Er is maar één manier om te voor- 3 komen dat ’onze’ Koninklijke j Shell ook dan sancties van de Vei- 3 ligheidsraad zal doorbreken: 3 Shell mag geen belangen meer WADDINXVEEN De gemeente raad gaat de Jan Dorrekenskade-Oost en de Schielandweg officieel als woo nerf aanwijzen. Het betreft hier de Jan Dorrekenskade-Oost tussen de Kanaal- straat/Kanaaldijk en de Rijnlandstraat/- Schielandweg en de bedieningsweg ge legen ten westen en ten noorden van de Schielandweg. Als gevolg hiervan is de voorrangskruising van de Kanaals- traat/Kanaaldijk met de Jan j 1 een voorrangssplitsing met dien verstande dat het verkeer op de Kanaaldijk/Ka- naalstraat voorrang heeft. Ditzelfde ge ldt voor de wegsplitsing Schielandweg met de Kanaaldijk. De herinrichting van de Jan Dorrekenskade-Oost heeft er toe ge- volgende Waddinxveense leid dat de aansluiting op de Kanaals- goedgekeurd: traat/Kanaaldijk voor het verkeer, met 16e wijziging van de bouwverorde- uitzondering van voetgangers, is komen ning. te vervallen. In plaats daarvan wordt de aankoop van twee percelen grond Schielandweg aangesloten op de Ka- in het bestemmingsplan Zuidkade 1 van naaldijk. Uit een oogpunt van verkeers- bouw- en aannemingsmaatschappij P. Rehorst BV te Waddinxveen. lijk dat deze nieuwe aansluiting op de verkoop van grond in het bestem mingsplan Zuidkade 1 aan de heer A.J.M. Janszte Leiden. verkoop van twee strookjes grond in het bestemmingsplan Zuidkade 1 aan bouw- en aannemingsmaatschappij P. Rehorst BV te Waddinxveen. verlaging krediet bouw sporthal. verhoging krediet bouw sportzaal. subsidiëring TOOS-badminton en TOOS-korfbal. krediet realisering invalidentoilet De Savornin Lohmanschool. aanwending ’’reserve school”. krediet aanschaffen verduisterings gordijnen en gordijnen voor de prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO (Mauritslaan). VERDAAGD WADDINXVEEN Kats Bouwgrep NV uit Amsterdam gaat in het be stemmingsplan Zuidkade 1 18 tot 20 vrije sectorwoningen bouwen en een appartementsgebouw, bestaande uit 16 appartementen. De betref fende grondverkoop, waarmee f 4.334.000,- (exclusief btw en inclusief CAI-aansluiting) is gemoeid, komt aan de orde in de volgende week woensdagavond te houden gemeenteraadsvergadering. B. en W. hebben de gemeenteraad voorgesteld met de verkoop van deze globale opper vlakte van ongeveer 6.150 vierkante meter in te stemmen. De mogelijkheid bestaat nog dat op de riode van drie maanden in de plaatse- bovenste verdieping van het apparte mentsgebouw een penthouse zal J 2’ zal de verkoopprijs met 76.000,- den verhoogd, terwijl er steeds f 151.000,- bij komt voor elke woning die i_. huizen gebouwd zal worden door Kats voor parkeergelegenheid voor 2 auto’s Bouwgroep NV. Deze bedragen zijn ex clusief btw en inclusief CAI- aansluiting. VERKOOPPRIJS In het concept-raadsbesluit is geregeld anti-speculatiebeding, hetgeen inhoudt dat de verkoopprijs van de op het ver kochte stuk grond in Zuidkade 1 te bouwen woningen en appartementen door Kats Bouwgroep NV worden vast- clausule in werking en moet er voor het gesteld na overleg met Burgemeester eerste jaar f 100.000,- worden betaald, en Wethouders. Kats zal de woningen het tweede jaar f 80.000,-, het derde en appartementen gedurende een pe- jaar f 60.000,-, het vierde jaar f 40.000,- en het vijfde jaar 20.000,-. B. en W. zijn bevoegd ontheffingen te ver lenen indien zich naar hun oordeel een bijzonder geval voordoet. VOORUITSTREVEND In de raadscommissie voor de financiën sprak de heer W. L. M. Kruijk (CDA) van een zeer vooruitstrevende verkoop. Er blijkt namelijk door de gemeente een behoorlijke ’’winst” op deze grond verkoop te worden gemaakt, zodanig dat in één klap de financiële pijn uit het bestemmingsplan Zuidkade 1 is verd wenen. et geld dat ’’over” is zal worden gebruikt voor het plan zelf. De heer Kruijk deed in de raadscommissie de suggestie dit extraatje te gebruiken om een aantal premiekoopwoningen naar de beschutte sfeer over te brengen of te chers, Liesje: Catelijne Waterreus was in handen van de heer londel. i van deze zeer geslaagde uit- -B, Jankte de voorzitter van de ou- container-ophaaldienst - zal normaal dervereniging, de heer Schroots de kinde- worden uitgevoerd. De dienst op 2e ren en de leidsters hiervan voor de voor- Paasdag - wijk I (Groenswaard I, Bo- treffelijke uitvoering. Op vrijdagmiddag menwijk, Dorpstraat e.o., Tuinbouwge- konden de andere leerlingen van de scho- bied) zal worden uitgevoerd op dinsdag len het werk van hun kameraadjes (score 65 J0%), 3. de heren Rosendaal-

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7