twaalf stemlokalen Waddinxveners brengen Eurostem uit in Donderdag 7 juni 1979 Europese verkiezingen I 17% Waddinxveners, kom op voor Europa Geld voor twee scholen Kies zelf telefoon nummer uit Jaap Niewen- huijse voor NCRV-radio Oranjefeest geslaagd bij Gr.v.Prinsterer Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni. Europees Regionaal Fonds: elkaar helpen Pinkelotje op bezoek bij P. Bremmer WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 9 MEI 1979 IIHJ dat het aantal leerlingen op deze school ;even van de on- 2", i Dit is een publikatie van de gemeente Waddinxveen West-Duitsland Groot Brittanniê Italië Frankrijk Nederland België Denemarken Ierland Luxemburg aandeel uit Regionaal Fonds 6,0% 27,03 39,39 16,86 1,58 1,39 1,20 6,46 0,09 17329,- 10311,- 7812,- 16090,- 15011,- 15795,- 17795,- f 6298,- 15521,- inkomen p. hoofd v.d. bevolking 1975 aandeel EG- bevolking 23,8% 21,6 21,5 20,5 5,4 3,8 1,9 1,3 0,14 aandeel in EG- begroting 29,7% 18,0 11,8 18,5 10,6 7,2 3,0 0,8 0,1 daar moeten kritische opmerkingen bij worden gemaakt. In de eerste plaats heb ben óok erkend rijke landen als Duits land, Denemarken, Nederland, België en Luxemburg hun portie uit het Regionaal Fonds opgeëist. Dat blijkt uit het volgende staatje met cijfers. Daar naast heeft Frankrijk zoveel opgeëist voor enkele achtergebleven streken, en vooral voor enkele overzeese gebieden, die tot Frankrijk behoren, dat dit land nauwelijks een nettobijdrage levert aan vaart van het land. Het geld is bestemd voor de zwakke regio's (vandaar de naam Regionaal Fonds) die men voor namelijk aantreft in Ierland, Italië en Groot-Brittannië en ook in Frankrijk, maar daar zullen we straks nog enkele opmerkingen over maken. Met dat geld worden nu in die regio's vooral wegen aangelegd en het kan ook worden ge bruikt voor investeringen en bedrijven. Naast dit Regionaal Fonds was er al een Sociaal Fonds dat zich bezighoudt met het opvangen van werklozen, vooral jon geren. Uiteraard richt ook dit fonds zich in hoofdzaak op de economisch zwakke gebieden omdat zich daar de meeste werklozen bevinden. Dit fonds helpt onder meer bij de omscholing van de werklozen. En nog ouder is de hulp verlening uit een landbouwfonds, vooral bestemd om boeren die uit hun beroep stappen te hulp te komen. BELANGRIJK INSTRUMENT Het Regionaal Fonds moet in de toe komst evenwel een zeer belangrijk instrument worden voor onderlinge hulpverlening op economisch terrein, in december 1977 hebben de regerings leiders van de negen landen besloten dat er voor de periode van 1978 tot en met 1980 5,2 miljard gulden beschikbaar zal zijn uit het Regionaal Fonds. Dat lijkt een flinke som geld, maar voor een gebied waarin 260 miljoen mensen wonen betekent het niet zo veel. Als in Nederland met 14 miljoen inwoners om extra geld wordt gevraagd - door het parlement - voor het stimuleren van de economie dan denkt men aan bedragen die veel groter zijn. Wij kennen sinds kort een Wet Investeringsrekening vol gens welke in vier jaar 13 miljard gulden beschikbaar komt voor hulp bij investe ringen. Toch zou dat Regionaal Fonds een aar dig begin voor onderlinge hulpverlening zijn als dat geld op een ideale manier werd verdeeld en gebruikt. Maar ook WADDINXVEEN In het pro gramma "Zondagavondzang” van de N.C.R.V.-radio van zondag 13 mei zal de organist Jaap Niewenhuijse van de Roemer Visscherstraat 1, de koor- en samenzangbegeleiding verzorgen. Te beluisteren zijn gezamenlijke koren o.l.v. Simon van Dalen en de samen zang staat o.l.v. Kees Deenik. Ook de trompettist Harry Sevenstern verleent zijn medewerking. De opname is ge maakt in de Bethlehemkerk te Papen- drecht. De uitzending begint om 20.15 uur op Hilversum 1 I 1111* I WADDINXVEEN Nadat gedurende bijna drie weken de openbare kleuter school Pinkelotje van de Chr. Huygen- slaan was veranderd in een schoenen boetiek, dit naar aanleiding van het projekt "schoenen”, gingen de kleuters als afsluiting van dit projekt afgelopen woensdagmiddag naar een echte schoe nenwinkel. De heer P. Bremmer werd bereid ge vonden de kleuters te ontvangen in de schoenmakerij aan de Kerkweg-Oost. Er werden naden gestikt, schoenen ge poetst, gezoold, etc. Als afsluiting van dit gezellige onderonsje in de schoen makerij kregen de kleuters een kleur boek en een portemonnefe. "Al met al een zeer geslaagde middag. Bij deze bedanken wij dan ook de heer Bremmer en medewerkers voor de ent housiaste wijze waarop de kleuters wer den onthaald en verwend”, aldus de leidsters van de kleuterschool. I WADDINXVEEN - Al heel vroeg wa ren er op Koninginnedag mensen in touw om alles voor het Oranjefeest klaar te zetten op het schoolplein van de protestants-christelijke Groen van Prinstererschool aan de Tollenslaan. Marktkramen werden in elkaar gezet, spelletjes werden uitgezet en alles wat nodig was, werd aangedragen. Zo kon het feest om negen uur geopend wor den met het zingen van het Wilhelmus en van "Wilt heden nu treden”. Na het enthousiast gezongen "Oranje boven” ging het geheel van start. Ve len, ouders en kinderen, kochten iets leuks op de rommelmarkt, sommigen gingen zaklopen, balgooien of bieten raden. Ook bij het rad van avontuur be proefden velen hun geluk. De loten daarvoor gingen steeds weer grif van de hand. Vele gelukkigen gingen dan ook met mooie prijzen naar huis. Wie moe was of dorst had, nam in de school een lekker kopje koffie met cake. Alles voltrok zich in een geweldige sfeer en met - wonder boven wonder - goed weer. Na afloop bleek dat het ge heel een bedrag van ruim 1600,- had opgebracht. Een prachtig resultaat, dat door ieders inzet tot stand kwam! Na aftrek van de kosten zal er ruim vol doende geld overblijven voor de aan schaf van sportkleding voor de school teams, zodat de school bij komende sportevenementen goed voor de dag zal kunnen komen. WILLEM VAN ORANJESCHOOL Zoals bericht hield ook de protestants- christelijke Willem van Oranjeschool aan de Oranjelaan een Oranjefeest op Koninginnedag, waaraan werd meege werkt door het Waddinxveens fanfare corps Concordia. Ook dit feest viel - ook al waren er door het weer wat natte plekken op het schoolplein - bijzonder in de smaak. Duitsland, kan niet precies worden vastgesteld hoeveel invoerrechten in ons land worden geïnd die ten laste van de Nederlandse burgers komen. Ook de cijfers betreffende het inkomen per hoofd van de bevolking zijn globaal. Om een voorbeeld te gi zuiverheid van deze cijfers: als de Duitse mark van zondag op maandag 2% duur der wordt ten opzichte van de andere EG-munten dan stijgt gelijktijdig - al thans op papier - ook het inkomen per hoofd van de bevolking in Duitsland met 2%. De werkelijkheid is natuurlijk an ders. NIET ZO GELUKKIG Het Europese Parlement heeft al vele keren laten weten niet zo gelukkig te zijn met de geringe omvang van het Re gionaal Fonds en evenmin met de ver deling van het geld. Dat Europese Parle ment is uiteraard spreekbuis van de 260 miljoen burgers van de Gemeenschap. En die mening blijkt dan een andere te zijn dan die van de negen regeringen. Die negen regeringen sturen bijna elke week hun minister van buitenlandse za ken of van landbouw of van financiën of van andere departementen naar Brus sel om daar met elkaar te debatteren en besluiten te nemen. Zonder ook maar enig kwaad woord over die ministers te willen zeggen moet worden geconsta teerd dat zij in hun besluiten niet ten volle rekening houden met wat er leeft bij de volken van hun landen. Veeleer blijken die ministers er op uit te zijn de belangen van hun regeringen te ver dedigen. De ministers van financiën heb ben - vooral de afgelopen jaren - in ei gen land moeite om de eindjes aart elkaar te knopen en zijn dus geneigd zo weinig mogelijk geld uit te geven voor het werk van de Gemeenschap in Brussel, bang dat ze zijn dat uit het eigen land nog meer geld naar Brussel moet worden overgemaakt, b.v. uit de BTW-belastingen. Een gekozen Euro pees Parlement moet er straks voor zorgen dat de spreiding van de welvaart in de Gemeenschap gaat gebeuren op basis van de behoeften onder de 260 miljoen burgers en niet op basis van touwtrekken tussen ministers die na tionale belangen verdedigen. Daarom moet het straks gekozen parle ment kunnen aantonen dat het is geko zen door een grote meerderheid van de kiesgerechtigde burgers uit de negen lan den. Hoe meer Waddinxveners in juni naar een der twaalf stemlokalen gaan, hoe meer prestige en dus macht het gekozen parlement zal bezitten, onder meer om mee te bepalen hoe het Regionaal Fonds moet worden beheerd. Want dat Regionaal Fonds is er niet voor de negen regeringen, maar voor de 260 miljoen EG-burgers die door het Europese Parlement worden vertegenwoordigd. I WADDINXVEEN - De rijdende tele- foonwinkel van het PTT- Telefoondistrict Rotterdam bezoekt vrijdag 11 mei Waddinxveen en kiest die dag van 12.00-20.00 uur het Konin gin Wilhelminaplein als standplaats. In de rijdende telefoonwinkel kan het Waddinxveense publiek op een gemak kelijke manier een telefoon aanvragen, welke bovendien meestal binnen drie weken zal worden aangesloten. In de winkel kan men zelf zijn telefoonnum mer uitkiezen. De heer J. Campen, plaatsvervangend chef aansluitingen van het Telefoondis- trict Rotterdam: "Kom toch even naar de winkel We laten u graag zien hoe u voor weinig geld nog meer gemak van uw telefoon kunt hebben. Wist u dat een tweede toestel, afgezien van de aansluitkosten, slechts 2,30 per maand kost? Óok is het mogelijk in de winkel uw oude toestel om te ruilen voor een gekleurd toestel of een oprol baar verlengsnoer te kopen tegen de daarvoor geldende tarieven. Natuurlijk is dit lang niet alles. We vertellen u graag meer over de vele mogelijkheden op telefoongebied. Bent u verhinderd om naar de winkel te komen en heeft u toch vragen, vult u dan de bijgaande antwoordkaart in; u ontvangt dan in formatie en een vragenlijst thuis. het Regionaal Fonds. En dat terwijl Frankrijk een hoge welvaart heeft, wat men kan aflezen aan het inkomen per hoofd van de bevolking in 1975; dat is het laatste jaar waarover officiële cijfers bekend zijn. ENKELE OPMERKINGEN Enkele opmerkingen bij deze cijfers: na de totstandkoming van de verdeling van het geld uit het Regionaal Fonds is af gesproken dat er nog een kleine wijziging zal komen in het voordeel van Ierland. Uit deze cijfers blijkt dat Frankrijk na Denemarken en Duitsland het hoogst gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking heeft, maar niettemin een stevige portie uit het Regionaal Fonds ontvangt. Overigens: de cijfers over het aandeel dat elk land bijdraagt aan de jaarlijkse EG-begroting en daarmee ook aan het Regionaal Fonds zijn niet zo precies. Dat kan niet doordat het geld van de EG-begroting op een ingewik kelde manier wordt geïnd. Ongeveer de helft komt uit de BTW die iedereen in de EG-landen betaalt bij het doen van aan kopen, de rest komt uit invoerrechten op goederen die uit niet EG-landen wor den ingevoerd en landbouwheffingen. Het land dat het meest invoert betaalt langs die weg het meest. Vandaar dat het totale aandeel van Nederland in de begroting zo hoog is. Maar aangezien in ons land vele goederen worden inge voerd vooral in Rotterdam - die weer worden doorgevoerd naar onder meer WADDINXVEEN - De protestants- christelijke Groen van Prinstererschool (Tollenslaan) krijgt f 1.050,- voor de aanschaffing van geluidsapparatuur en een naaimachine. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft het schoolbe stuur deze aanvyaag beperkter opge steld dan die aanvankelijk was. Overleg is er ook geweest over de aan- per 1 augustus van dit jaar vermoede- vraag voor de Gereformeerde School lijk 91 zal bedragen en leerlingenpak aan de Staringlaan. Het schoolbestuur ketten. Op de laatste post heeft de zal f 13.598,18 krijgen voor de aan- school een kleine vijfduizend gulden schaffing van meubilair en leer- en weten te bezuinigen, mede gelet op de hulpmiddelen. Voor dit geld zullen eerste aanschaffing bij de start van de leerlingensets worden aangeschaft om- school. russel” probeert pb de welvaartsverschil- len tussen de negen EG-landen te verkleinen. Maar het Europese Parlement schudt het hoofd over de manier waarop dat gebeurt. Op 1 juni 1970 werd in Brussel een be sluit genomen dat van enorm belang zou moeten zijn voor de welvaart van de bur gers van de (toen nog zes) landen van de Europese Gemeenschap: de Beneluxlan- den, West-Duitsland, Frankrijk en Italië. De economieën van de zes landen zouden aan elkaar gekoppeld moeten worden per 1 januari 1980 en dat zou onder meer betekenen dat er een groots systeem voor onderlinge hulpverlening in werking zou treden, een overdracht van welvaart van de rijke gebieden binnen de Gemeenschap aan de armere gebieden. De zes landen zouden heel nauw moeten gaan samenwerken bij hun buitenlandse handel, en zij zouden zelfs bindende afspraken moeten maken over het opstellen van hun nationale begroting. Want het ene land zou niet een aanzienlijk groter overschot of tekort op zijn begroting mogen toestaan dan de andere. Er moest evenwicht komen tussen de zes landen op econo misch en financieel terrein. Men sprak dan ook van een Economische en Monetaire Unie tussen de zes landen per 1980. Eigenlijk betekende dit plan dat er tussen de zes landen een vorm van gelijkheid zou moeten ontstaan die al thans een beetje te vergelijken is met de gelijkheid tussen de provincies binnen elk land. Als we als voorbeeld Nederland nemen, dan zien we dat alle elf provin cies dezelfde munt gebruiken (de gulden), dat voor alle provincies dezelfde economische wetten gelden en dat de welvaart ongeveer op hetzelfde peil ligt. Voor zover dat laatste niet het geval is neemt de centrale regering - in Den Haag - maatregelen om die provin cies die in welvaart achterblijven bij te trekken. Zo iets dergelijks, maar glo baler, minder precies, zou tot stand gebracht moeten worden tussen de zes landen van de Gemeenschap. ECONOMISCHE VISIES Dat besluit van de Europese Minister raad (een vergadering van ministers uit de zes landen) in Brussel werd bevestigd door een nog belangrijker bijeenkomst op 19 oktober 1972. Op die dag kwamen in Parijs de regeringsleiders van de zes landen bijeen, plus de regeringslei ders van Groot Brittanniê, Ierland en Denemarken, de drie landen die korte tijd later, op 1 januari 1973 tot de Gemeenschap zouden toetreden. Op die bijeenkomst in Parijs werd besloten dat er een Europese Unie moest komen. Wat dat precies moest inhouden werd niet met zoveel woorden meegedeeld maar zeker was wel dat die Europese Unie een heel nauwe vorm van samen werking (van eenwording) betekende. Jammer voor de plannenmakers - en na tuurlijk voor de burgers van Europa en van de rest van de wereld - brak kort daarna een wereldwijde economische cri sis uit (waarin we nu nog leven) waar door aan al die plannen een vroegtijdig einde kwam. Voorlopig, mag men aanne men. Door die crisis raakte het ene land in veel groter moeilijkheden dan het an dere, de welvaartsverschillen namen toe in plaats van af en het ene land ging nood gedwongen een heel ander economisch beleid volgen dan het andere. Maar wat wel overeind bleef staan was het plan om elkaar hulp te geven; de Britten hadden dit min of meer als eis gesteld bij hun toetreding tot de Ge meenschap. En aldus werd een zoge heten "Regionaal Fonds” gesticht. Een fonds waarin alle landen van de Ge meenschap een bedrag storten dat per land wordt bepaald; het bedrag hangt al van de bevolkingsomvang en de wel-

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 19