Tuinder moet overkapping gaan afbreken Rondkijken in Godshuis Nog even terugkijken naar feest in Anne Frank-centrum rond 100-jarige ARP Protest van N. de Bruin AVO-collecte in Waddinxveen een bazar Jan Ligthart- school hield Informatie- en contactavond in Havo/Atheneum I Informatie avond van Kerngroep 11 F combi FOTO I •■‘dl ■on haar vaandel zou schrijven, zegt Van den heuvel, dan bedank ik vanavond nog als lid. n*nbijdt Stapt U maar eens binnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied.Daar heeft de Combifoto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. Noteboom WADDINXVEEN - De viering van 100 jaar ARP in het Anne Frank-centrum in Waddinxveen heeft ook een verslag opgeleverd in het opinieblad voor kerk en samenleving Hervormd Nederland. Daarin geeft redacteur Kees Waag- meester zijn visie op deze avond met een forum waarin zitting hadden prof, dr. B. Goudzwaard (schrijver van het CDA-program Niet bij brood alleen), dr. A. H. van den Heuvel (secretaris generaal van de Nederlands Her vormde Kerk en lid van de PvdA) en mr. E. H. Toxopeus (commissaris der Koningin in Groningen en lid van de VVD). WEEKB LAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 9 MEI 1979 nog een bouwvergunning hebt verleend voor de woning naast het betreffende perceel, waarbij de vereiste maat even min werd aangehouden. Er is derhalve geen sprake van een precedent. De af metingen van het bouwwerk zijn in ver houding met de overige gebouwen klein te noemen”, voegt de heer De Bruin er nog aan toe, daarbij de hoop uitsprekend dat de gemeente de over kapping wil gedogen en wil beschou wen als sinds lang bestaand indien het werkelijk onmogelijk is alsnog een bouwvergunning te verlenen. Het ge bouwde ziet er keurig uit, wordt goed onderhouden en is een beter aanblik dan de rommelige opslag. Ik nodig u gaarne uit uzelf te komen overtuigen”. Hij wil confessionele partijvorming niet bestrijden. Christenen moeten waarma ken dat hun inspiratie doorwerkt en ze moeten elkaar vasthouden door de par tijdiscipline heen. EXPERIVkENT In de discussie wordt de conclusie ge trokken, dat zowel een keuze voor con fessionele politiek als een keuze voor de doorbraak de christen voor proble men stelt. Goudzwaard zegt dat elke politieke partij, ook een confessionele, een experiment is en Van den Heuvel voegt er aan toe, dat christen zijn in een niet-confessionele partij evenzeer een experiment is. Christenen moeten el kaar in die experimenten niet loslaten. Goudzwaard maakt enige kritische kanttekeningen bij de PvdA en Van den Heuvel bij het CDA. Maar voordat ze uitgesproken zijn, geven ze elkaar al gelijk. De christelijke gemeente, zegt Van den Heuvel, is een ’’transpartijge- meenschap”, waar we elkaar kunnen behouden uit te glijden naar de dui velse consequentie. Geen oproepen dus deze avond tot eenradicale politieke keus omwille van het evangelie. Een predikant die zijn moeilijkheid op tafel legt, dat hij be grippen als rechtvaardigheid en barm hartigheid niet kon concretiseren zonder in de politiek verzeild te raken, krijgt geen bevredigend antwoord. Op deze verjaardag kan worden vastge steld, dat christenen eikaars politieke keuze volledig respecteren en daarover met elkaar ook willen praten. Ook dat kan het resultaat genoemd worden van honderd jaar christelijke politiek. Dat onderlinge respect is een goede basis om na de feestvreugde, de discussie stukken er weer af te laten vliegen. WADDINXVEEN - De jaarlijkse col lecte van Avo-Nederland zal dit jaar in de week van 7 t/m 13 mei worden ge houden. De Vereniging Avo-Nederland stelt zich sinds 1927 ten doel: het alge meen welzijn van alle minder-validen te bevorderen, ongeacht hun politieke, dan wel levensbeschouwelijke overtui ging- Primair staat daarbij een blijvende in schakeling in het arbeidsproces. Veel aandacht echter hebben ook zaken als: het bevorderen van de toegankelijk heid en bruikbaar maken van wonin gen, (openbare) gebouwen e.d., ver voersmogelijkheden etc. In niet min dere mate wordt getracht recreatieve voorzieningen te scheppen: o.m. zijn op verschillende plaatsen in ons land aan gepaste stacaravans geplaatst, waarin de minder-valide medemens zijn/haar vakantie kan doorbrengen. Om aan de realisering van deze taken, met daar naast nog vele andere, voortgang te kunnen blijven geven, is geld nodig, veel geld zelfs. Vanavond (woensdag) zal Socutera, na het journaal op Nederland 2 een filmpje vertonen, gewijd aan de doel stelling en het werk van Avo- Nederland. binr - - ,nÜt WADDINXVEEN De Kern groep Ontwikkelingssamenwer king houdt op donderdagavond 10 mei in De Bonkelaar een infor matieavond. Deze avond, die om 8 uur begint, zal weer in het teken staan van het landbouwproject Torna en Boven Volta. Er zal vooral aandacht worden geschonken aan de aangepaste water techniek. Daarom zullen er enige prototypen van pompen op gesteld staan die hopelijk in wer king te zien zijn. De projektleider uit Toma, Egbert Hoving, zal aan wezig zijn voor het verschaffen van de laatste informatie. Daarna is er een korte film over aangepa- ste watertechniek in Tanzania, terwijl er in de pauze gelegenheid is de werkstukken te bekijken die door enkele scholen zijn vervaar digd. De Kerngroep heeft het voorne men aan Egbert Hoving een cheque te overhandigen namens Waddinxveen. Mocht er daarna behoefte bestaan aan discussie of nadere informatie, dan zal daar voor gelegenheid worden gege ven. Iedereen die belangstelling heeft voor deze avond en vooral voor het project in Toma, is van harte welkom. WADDINXVEEN Burgemeester en Wethouders willen dat de heer N. de Bruin van de Bloemendaalseweg 13a de zonder de vereiste bouw vergunning gemaakte overkapping naast een twee jaar oude loods op z’n tuindersbedrijf weer onverwijld afbreekt. Tegen het binnen een maand weghalen van deze overkapping, welke kortgeleden bij een ge meentelijke controle werd ontdekt, heeft de Waddinxvener protest aan getekend bij de gemeenteraad. Vanavond (woensdag) gaat dan ook de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en beroepschriften zich over deze zaak buigen. De illegale overkapping is gemaakt van vlechtwerkmatten en heeft een dak van golfplaten. De afmetingen van het bouwsel zijn ongeveer 2,25 x 15 meter met een hoogte van ongeveer 2,25 me ter. Het geheel is volgens het college van B. en W. niet alleen in strijd met het geldende bestemmingsplan Plan in Hoofdzaak, maar ook met het nieuwe in procedure zijnde bestemmingsplan Landelijk gebied Oost. In plaats dat de afstand tot het nabijgelegen water 3 meter bedraagt, staat de overkapping maar 50 centimeter van de kant. Ge zien de strijdigheid met beide bestem mingsplannen is het naar het oordeel van de gemeente niet mogelijk alsnog een bouwvergunning te verlenen. OPSLAG De heer De Bruin voert aan dat de grond onder de overkapping al sinds jaar en dag wordt gebruikt als opslag voor zijn tuinderij. Daarbij gaat het om materialen die zich door vorm en afme ting moeilijk binnen de bestaande be drijfsgebouwen laten opslaan, omdat ze dan een goede bedrijfsvoering in de weg zouden staan. Volgens hem is die opslag niet in strijd met het bestem- mingplan dat nu geldt. "Om deze opslag aan het oog te ont trekken, vooral voor de directe omge ving, zijn tegen de bestaande rekken vlechtwerkmatten aangebracht en golf platen aan de bovenzijde. De achter zijde is geheel open en de vlecht werkmatten zijn evenmin winddicht”, aldus de Waddinxvener, die hieraan nog toevoegt dat het bouwsel uitslui tend uit welstandsoverwegingen is ge maakt. Bovendien staat de overkapping meer dan 30 meter van de openbare weg af, zodat passanten die nauwelijks kunnen zien, zeker in de zomer niet. "Het bouwwerk is uitsluitend zichtbaar voor de bewoners en toekomstige bewoners van de ernaast gelegen woningen. Deze zullen geen bezwaar hebben tegen een overkapping van de opslag. De vereiste afstand tussen een gebouw en de water kant kan mijns inziens niet uw grootste bezwaar zijn, omdat u toch kortgeleden WADDINXVEEN - De Vereniging voor Voortgezet Onderwijs in Samen werkingsverband te Waddinxveen houdt op donderdagavond 17 mei a.s., in nauwe samenwerking met de Werk groep Levensbeschouwelijke Vorming (waarin ouders van leerlingen vertegen woordigd zijn) en de docenten van het vak Kennis van het Geestelijk Leven (KGL) van de Samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum, een informatie- en contactavond. Deze avond is vooral bedoeld voor ou ders van leerlingen van de eerste brug klas, van de z.g. Mavo-instromers (4e klas Havo) en van de tussentijds gep laatste leerlingen van elders. Maar ook de ouders van alle andere leerlingen zijn van harte welkom, omdat de le vensbeschouwelijke vorming van de leerlingen aan de Samenwerkings school een aangelegenheid is, die de voortdurende aandacht van ouders en leerkrachten vraagt en blijft vragen, zoals bleek op een dergelijke avond in mei 1978. Deze avond wordt gehouden in de aula van de Samenwerkingsschool aan de Sniepweg en vangt aan om 20.00 uur. Na een inleiding door de heer H. Los (voorzitter van de Vereniging voor Voortgezet Onderwijs), zal dr. J. Klesser (docent KGL) een voordracht houden over inhoud en werkvormen van de programma’s voor de diverse leerjaren en wat het vak KGL beoogt in het to taal van de Samenwerkingsschool. FORUM Na de pauze zal een forum van de drie docenten KGL en drie vertegenwoor digers van de Werkgroep Levensbe schouwelijke Vorming onder leiding van de heer Los gaarne met de aanwe zige ouders van gedachten wisselen over de levensbeschouwelijke vorming van de leerlingen van de Samenwer kingsschool. Teneinde de organisatoren van deze avond in de gelegenheid te stellen e.e.a. zo goed mogelijk voor te bereiden, wordt belang stellende ouders dringend verzocht de in- vulstrook in het laatste Informatiebulletin van de school mee te geven aan hun kinde ren en deze af te geven op school vóór 17 mei a.s. Gedrieën spraken zij over hun opvat ting van christen zijn in de politiek, zonder dat dat volgens Kees Waagmee- ster uitdraaide op een harde confronta tie, want volgens de redacteur van Her vormd Nederland wilde men de feest vreugde kennelijk niet bederven met al te fundamentele discussies. Maar dat wilde volgens hem ook weer niet zeg- Volop belangstelling voor de kijkdag in de hervormde Brugkerk. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak gen dat er geen helder licht op het on- w buurt. (Gods almacht) te combineren met uw lidmaatschap van de PvdA (Staatsal- macht)”. Van den Heuvel wijst erop, dat de meeste christenen in de wereld niet in een confessionele partij werken ciale stand werden deze spullen aange- en dat het christen zijn niet met Gods boden, die door de kinderen van de almacht is verbonden, maar met de op- kleuterschool en de Jan Ligthartschool gave God tot zijn eer te laten komen in zelf werden vervaardigd. alle verbanden van het leven. Dat is in Dank zij de grote opkomst van zowel de PvdA vaak lastig, maar dat is het ouders als andere belangstellenden kon ook in een confessionele partij. Als de de bazar met een behoorlijk batig saldo PvdA inderdaad de staatsalmacht in worden afgesloten,hetgeen voor beide scholen de mogelijkheid biedt, wat extra’s te organiseren. derwerp was komente schijnen. Wat opviel was de tegenvallende be langstelling in de versierde theaterzaal van het Anne Frank-centrum. Als de vertegenwoordigers van de kerken wel kom worden geheten zegt voorzitter P. van der Meijden, dat het beter en ge- WADDINXVEEN Velen hebben zaterdag voor een week van de mogelijkheid gebruik gemaakt rond te kij- zonder is, dat niet alle gereformeerden 1..Ir._oL—I. de Kerkweg-Oost. Geïnteresseerd werden de rondlei- ARP zijn. Daarvoor in de plaats, waar- ders benaderd met allerlei vragen over de stand van zaken met betrekking tot de forse opknapbeurt waaraan schuwt hij, mag er geen politisering in -- - -- -• de kefk optreden, al moet de kerk wel een platvorm zijn voor politieke meningsvorming. In de discussie wijst Goudzwaard erop, dat een kerk die po litieke uitspraken doet in dezelfde fout kan vervallen als een politieke partij die haar politiek identificeert met het evangelie. De kerkelijke gemeente zal vooral moeten strijden tegen de ideolo gieën. Mr. Toxopeus acht misbruik van het evangelie zelfs niet mogelijk. Het ge loof is voor hem van een dusdanig ver heven niveau, dat het weinig met poli tiek te maken heeft. De bijbel geeft geen maatschappijvisie, constateert hij en bijbeluitleg kan leiden tot zeer ver schillende uitkomsten. Voor hem heeft het geloof alleen invloed op het per soonlijke handelen van christenen, want de bijbel richt zich tot de indivi duele mens. In het archief van de plaatselijke kies vereniging had de voorzitter notulen gevonden van 15 juni 1945, waarin te lezen is, dat de ARP zal zoeken naar sa menwerking met geestverwante parti jen om tot een fusie te komen. De fusie in het CDA gaat dus niet over een na cht ijs. De voorzitter van de kamercen trale wijst er op, dat ’vooral de basis van de ARP welbewust voor het CDA heeft gekozen. Dat is geen noodsprong. De ARP begrijpt haar tijd’. TEHUIS Volgens dr. Van den Heuvel is de partij keuze van de christen een minder inte ressant onderwerp. Voor een christen is een partij geen geestelijk tehuis. Het is een instrument om de macht te verde len. We zijn elkaar wel verantwoording schuldig waarom en hoe we stemmen of ons politiek organiseren. Christenen, zegt Van den Heuvel, zijn elkaar een stemadvies verschuldigd. Eenheid van beleiden leidt niet tot dezelfde partij keuze en zo levert de christen een unieke bijdrage aan de politiek, name lijk één van relativeren en ontpolarise- ren. Ook Goudzwaard relativeert de partij keuze. Of een christelijke politiek wel kan, moet steeds opnieuw worden be zien. Het lukt vaak niet, zegt hij, en dan verkeert het in het tegendeel van de ch- ristelijke politiek. Maar het bijbelse ge loof raakt het diepste van de politieke realiteit. Er zijn potsierlijke pogingen geweest de bijbel toe te buigen naar de praktijk, bijvoorbeeld door de gouden standaard te verdedigen vanuit De Spreuken. Maar er is geen politicus, of hij zal wil len streven naar rechtvaardigheid, vrij heid en welzijn voor iedereen. Volgens WADDINXVEEN Woensdag voor Goudzwaard hebben deze begrippen een week is in de openbare Jan Ligt- een geladenheid in de bijbel en daarom hartschool (Kerkstraat) weer de jaar- is het mogelijk christelijke politiek te lijkse bazar gehouden. In het kader van bedrijven. Maar een waarschuwing te- de komende integratie basis- gen gezapigheid en vereenzelviging van kleuterschool is de bazar georganiseerd evangelie en christelijke politiek is vol- in samenwerking met de openbare gens Goudzwaard steeds op zijn plaats, kleuterschool ’t Hazeveld (Mozart- De eerste vragensteller in de discussie laan). stelt Van den Heuvel direct maar voor Aan de vele evenementen, zoals bingo, een dilemma: ”Hoe is christen zijn rad van avontuur, sjoelen, balgooien, u:_— grabbelton, touwtrekken enz. kon wor den deelgenomen. Tevens waren veel door de ouders en kinderen bijeenge brachte artikelen te koop. In een spe ken in de in restauratie zijnde hervormde Brugkerk aan het Godshuis sinds 12 december 1977 is onderworpen. Verwacht wordt dat het kerkgebouw in december van dit jaar weer beschikbaar zal komen voor wijk Oost van de Centrale Hervormde Gemeente.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7