De Bonkelaar Henk van Ulsen in De Bonkelaar I College vraagt Boskoop om aanvullende gegevens Kinderwerk in Druivensap bij het avondmaal R| Laat Leven met bus op weekmarkt Zaterdag 15 september Waddinxveen doet mee aan vervangingspool Over grenswijziging Achterof Olieverfschilderijen van Anke Mensink Immanuëlkerkgemeente schenkt geen wijn meer r - ill® rf A raw WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 5SEPTEMBER 1979 witte prjjzenïïal UW WINSTWINKEL! Hij zal dat doen in het sfeervolle, met kaarsen verlichte theatergedeelte van De Bonkelaar. dat dan tegen betaling van negen gulden toegankelijk is. Hou ders van CJP-kaarten en 65-plussers betalen vijf gulden entree. Men kan plaats bespreken in De Bonkelaar, tele fonisch door het draaien van dit num mer: 7272 en aan de zaal op donderdag 13 en vrijdag 14 september van 9.00- 17.00 uur. WADDINXVEEN Met een optre den van de acteur Henk van Ulsen in en vrijetijdscentrum De Bonkelaar gaat zaterdagavond 15 sep tember om kwart over acht het nieuwe seizoen van de film- en theaterwerk- groep "De Spintol" van start. Van Ul sen kómt volgende week in Wad dinxveen verscheidene werken voor dragen van onder meer Ida Gerhardt, Oosterhuis, Tsjechov, Maartën Bies heuvel en Simon Carmiggelt. De kerkeraad is van oordeel dat bij de viering van het avondmaal het gebruik van wijn geen strikte voorwaarde is. Wanneer de schaal rond gaat, wijst het gebroken brood op het gebroken li chaam van onze Heer Jezus Christus. Wanneer de beker rondgaat, is het sap dat uit de druif getreden is, een teken van het vergoten bloed van onze Heer Jezus Christus. En om die betekenis gaat het. Dan is het verder ook niet van belang of het niet gegist of ongegist druivensap is. Waarschijnlijk zal Jezus bij de instelling van het avondmaal wijn gebruikt heb- In een vorige vergadering van de raad scommissie was trouwens al gebleken dat een grenswijziging met Boskoop niet tot de onmogelijkheden behoort, zodat er in de polder Achterof huizen neergezet kunnen worden. Dit op aan raden van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, die de Boskoopse nieuwbouwplannen in de Middelburgse Polder niet wilde opnemen in het vorig jaar zomer goedgekeurde streekplan ZuiH-Holland oost. Volgens ds. Th. H. G. Hulst is het lief deloos het avondmaal zo te vieren dat sommigen worden buitengesloten. De kerkeraad van de hervormde Imma- nuëlkerk had namelijk te horen gekre gen dat er ook in Waddinxveen mensen zijn die vanwege de alcohol in de wijn niet aan het avondmaal kunnen deelne men. Het gaat hier om mensen die al coholist zijn (geweest), geheelonthou ders of mensen die een bepaald soort medicijn gebruiken, maar ook om kin deren 'tiie in het kerkgebouw aan de Prinses Beatrixlaan aan het avondmaal mogen deelnemen. WADDINXVEEN In navolging van meerdere kerkelijke gemeenten in ons land gaat nu ook de hervormde Imma- nuëlkerkgemeente druivensap gebrui ken in plaats van wijn bij de viering van het avondmaal. De reden hiervan is dat het gebruik van wijn hierbij geen strikte voorwaarde is, druivensap voor iede reen wat gemakkelijkerr drinkt dan wijn en dat het avondmaal een gedach tenismaaltijd is waaraan een ieder zou moeten kunnen deelnemen. In het kerkgebouw aan de Prinses Beatrixlaan zal zondag 23 september voor de eerste maal druivensap worden geschonken. De ideeën, die aan het ontstaan en bestaan van de V.B.O.K. en dientengevolge ook aan de plaat selijke werkgroep "Laat Leven" ten grondslag liggen, zijn niet ge baseerd op één of op een synthese van een aantal ongeveer verge lijkbare levensbeschouwingen; als filosofie zou men de levensbe schouwing van Albert Schweitzer kunnen noemen: "eerbied voor het leven". Het doel van de plaatselijke werkgroep is om hulp van allerlei aard te verlenen in situaties waar een (aanvankelijk) ongewenste zwangerschap mede oorzaak is van het ontstaan van nood. Het spreekt voor zich, dat dit plaats vindt met de noodzakelijke dis- kretie. In de bus vindt men veel informa tie vanuit uiteenlopende visies (religieus, wetenschappelijk e.d.) over uitsluitend de nadelen die aan een abortus provocatus zijn verbonden. WADDINXVEEN Het college van Burgemeester en Wethouders heeft het gemeentebestuur van Boskoop aanvullende gegevens ge vraagd om te komen tot een doelmatige bespreking over de grenswijzi ging met onze buurgemeente. Zoals bekend wil Boskoop woningen gaan bouwen in de polder Achterof, maar die is nu nog Waddinxveens grondgebied. B. en W. van Waddinxveen hadden deze grenswijzigingSzaak willen bespre ken in de voor afgelopen dinsdagavond geplande vergadering van de raad scommissie voor algemeen bestuurlijke zaken, maar deze kon mede niet door gaan, omdat B. en W. van Boskoop de schriftelijk gevraagde aanvullende ge gevens nog niet heeft verstrekt. WADD1NXVEEN/DELFT - In Galerie PloemP aan de Oude Delft 140 in Delft exposeert vanaf komende zaterdag de hele maand september de aan de Mozart- laan 26 wonende Anke Mensink olieverfschilderijen. Zij doet dat samen met Janke de Vries van wie zeefdrukken, kleurenfoto’s en een dia-presentatie te zien valt. Beide Exposities dragen het motto "Twee feministische visies”. De ope ning hiervan is op vrijdagavond 7 september om kwart voor negen in handen van het feministenkoor "Krimpvrij” uit Gouda. WADDINXVEEN - De gemeente Waddinxveen maakt met een 17-tal an dere gemeenten in Midden-Holland deel uit van de vervangingspools voor kleuter- en lager onderwijs. Het betreft hier een "vliegende” brigade van tien leerkrachten voor het lager- en drie voor het kleuteronderwijs, die in deze regio op de 52 openbare lagere en 54 openbare kleuterscholen zullen in springen als een leerkracht wegens ziekte tijdelijk uitvalt. Voor deze ver vangingspools, opgezet door het inter gemeentelijk overlegorgaan Midden- Holland, verstrekt het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, voor lopig voor het schooljaar 1979/1980 SUBSIDIE Vorige week heeft de Wad- dinxveense onderwijswethouder A. H. van Gent (PvdA) en al zijn collega’s in Midden-Holland op een bijeenkomst van het intergemeentelijk overlegor gaan in Gouda tekst en uitleg gekregen over het eerste (experimentele) jaar van de poolregeling. De gemeentelijke samenwerking binnen Midden-Holland betekent dat er op openbare scholen in 18 gemeenten tijdelijke leerkrachten kunnen inspringen op basis van het ministeriële Aktieplan 1978. Dat zou den de gemeenten afzonderlijk niet voor elkaar gekregen hebben, omdat van de deelnemende gemeenten niet één aan de gestelde voorwaarden vol deed. Gezamenlijk blijkt dit wel het ge val te zijn. In Waddinxveen staan 5 op enbare lagere scholen en 5 openbare kleuterscholen met respectievelijk 27 en 11 formatieplaatsen. Met de samenstelling van de "vlie gende” brigade van 10 onderwijzeres sen) en 3 kleuterleidsters houdt zich een selectiecommissie bezig, die de bri gade in de eerste plaats uit de bij het Gewestelijk Arbeidsbureau Gouda en omstreken ingeschreven werkloze leer krachten zal vormen-. Verwacht wordt dat de vervangingspools in september zullen kunnen functioneren. De salaris sen van de leerkrachten, die elke dag inzetbaar zijn, worden door het rijk be taald. Midden-Holland zorgt voor en bekostigt de centrale post waarop hoof den van scholen een beroep kunnen doen. In principe kan ook het bijzonder onderwijs een beroep op de "vlie gende” brigade doen. Dat hangt af van de plaatselijk gemaakte afspraken. Henk van Ulsen, één van de meest be kende Nederlandse toneelspelers, is aan vele grote toneelgezelschappen verbonden geweest, waaronder de Ne derlandse Comedie. Hij is ook mede oprichter van het cabaret Tingel- TangeL In 1961 heeft van Ulsen de Van Dalsum-prijs ontvangen voor de titelrol in "De Wijze Kater" van Hijermans en de titelrol in "Spinoza" van Frenkel Frank. Velen zullen zich zijn geweldige solo-spel in "Een dagboek van een gek" van Gogolj herinneren. Ook op de televisie was hij regelmatig te zien, zoals in "Pension Hommeles" en in "De woestwolf’. WADDINXVEEN Volgende week vrijdag 14 september staat er op de Waddinxveense week markt een voorlichtingsbus van de "vereniging ter bescherming van het ongeboren kind” (V.B.O.K.). Tijdens de vakantie periode heeft deze bus op een groot aantal plaatsen gestaan in Nederland. Naast voorlichting over het doel en de werkwijze van de landelijke vereniging is er een lid van de plaatselijke werkgroep "Laat Leven" aanwezig, die het één en ander zal vertellen over de plaatselijke activiteiten. Ook is het (uiteraard)mogelijk om zich als betalend lid van de V.B.O.K. op te geven, indien u ook van mening bent, dat het be ter is (om een groot aantal rede nen) om bij ongewenste zwanger schap hulp te verlenen, die er op uit is om bestaand èn wordend le ven te beschermen en om moge lijkheden te bieden voor een leven-met-toekomst. Henk van Ulsen. Het olieverfschilderij "Keurslijven" van de Waddinxveense Anke Mensink. Een beeld van het kinderwerk zoals dat in het afgelopen seizoen niet succes door De Bonkelaar werd gebracht. (Foto: Weekblad voor Waddinx veen/De Bonkelaar). ben. Dat was immers de gewoonte in die dagen. Maar uit de zegenformule die bij deze oorspronkelijk Joodse vier ing door de liturg (meestal de vader) gezegd werd, blijkt niet dat het persé wijn (d.i. gegist druivensap) zou moeten zijn. Deze zegensprëuk luidt: "Gepre zen zijt Gij, God onze Vader, die de vrucht van de wijnstok gezegend hebt 1" Het gebruik van het woord wijn stok wijst er op dat er meestal wel wijn gedronken zal zijn, maar een strikte voorwaarde is het niet, aldus de her vormde Immanuëlkerkgemeente in Waddinxveen. WADDINXVEEN Met een instuif is vandaag (woensdag) het kinderwerk in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar voor onze lieverdjes van 4 tot 12 jaar weer van start gegaan. De programma’s voor het kinderclub- lopen seizoen zijn uitgevoerd: poppen- werk omvatten grofweg knutselen en kast, schimmenspel, emailleren, muziek- handvaardigheid, allerlei theatervor- .kinstrumenten maken, volksdansen, men en sport en spel. Een greep uit de 'batikken, boetseren, timmeren, allerlei tientallen programma’s die in het afge- spelen, uitstapjes naar bijv, boerderij, brandweerkazerne enz. enz. Om een zo goed mogelijke begeleiding het jeugd- van de kinderen te garanderen wordt gestreefd naar één leidster per vijf kin deren. De maximale groepsgrootte be draagt 20 kinderen per club. Vanaf 18 en 19 september starten de volgende clubs weer: Dinsdag 16.00-17.30 uur Knutselclub voor jongens en meisjes van 7-11 jaar. Dinsdag 18.30-20.00 uur Club voor meisjes van 12-15 jaar. De meisjes bepalen veelal zelf wat ze gaan doen op de club en dat is dus altijd zeer gevarieerd en verrassend. Woensdag 13.30-14.30 uur Jongens en meisjes van 4-5 jaar. Woensdag 13.30-15.00 uur Jongens en meisjes van 6-8 jaar. Woensdag 15.30-17.00 uur Jongens en meisjes van 9-11 jaar. Bij voldoende belangstelling komt er woensdagmiddag een club bij van 15.00-16.30 uur voor jongens en meisjes van 6-8 jaar. Het clubgeld bedraagt 75 cent per keer. INFORMATIE Meer informatie over de kinderclubs kunt u krijgen bij De Bonkelaar, tel. 7272. Aanmeldingen graag vóór zater dag 15 september. Ook moeders, die mee willen helpen in het kinderclub- werk zijn van harte welkom in De Bon kelaar. Alle informatie hierover kunt u krijgen bij Geert Boevink, tel. 7272. Eventuele kleine kinderen kunt u dan ook gerust meenemen; kinderoppas is op de clubmiddagen namelijk aanwezig. S ‘'■■ff

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 9