Waddinxvener driemaal in de week aan de kt ner WITTE PRUZENHAL VASTE LAGE PRIJZEN! Al tien jaar lang de collecte Nier Stichting Winst voor het net niet L. Th. A. van der Helm van de Da Costaweg WISSELEND SUCCES IN ZWEMVIER- EN ZESKAMP Sporthuis De Bron haalt twee teams TOOS-korfbal Tennistrainer Be Fair stapte in huweÜjkst t q a VASTE LAGE PRIJZEN! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 De heer L. Th. A. van der Helm van de Da Costaweg terwijl hij is aangesloten op de kunstnier. (Foto: Weekblad in Leid- pnt., 4. AZL-Leidschendam 252 pnt., 5. voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). eindigde De Gouwe als laatste. Voornaamste uitslagen waren: 5 x 50 m. vrije sl. heren Roubos De Daar is gelukkig verandering in geko men. Dank zij de kunstnier. De kunst nier, het woord zegt het al, vervangt onze nieren wanneer die hun werk niet meer kunnen doen. De behandeling aan de kunstnier heet dialyse. Zo’n dia lyse moet twee, soms drie keer per week worden toegepast. Elke behande ling duurt 6 a 10 uur. Een verschrikke lijk moeilijke opgave dus. In de eerste plaats voor de patiënt zelf. Maar ook voor alle betrokkenen. Op de dialyse- afdelingen van de ziekenhuizen. En bij de patiënten thuis als de dialyse in de eigen woning plaats kan vinden. Er is echter - op niertransplantatie na - géén andere mogelijkheid om het er levend af te brengen. WADDINXVEEN - Voor Sporthuis De Bron was maandagavond de tijd te kort om in de regionale zaalvoetbalcompeti- tie aan een tweede nederlaag te ontko men. Glasbergen-de Best (Rijnsburgse Boys) bleef met 7-6 juist aan de goede kant van de score. Na 1-1 (doelpunt Cees Bonefaas) liep de Rijnsburgse ploeg uit naar 6-1. Met nog vijf minuten te spelen kwam Sport huis De bron evenwel schitterend terug en kreeg via 6-4 (goals van Frits van Dijk, Jan van Rijn en Cees Bonefaas) bij 7-6 (goals van Frits van Dijk en op nieuw Cees Bonefaas) nog een kans om gelijk te maken. Jan van Rijn miste in de sensationele slotfase een scorings kans, waardoor De Bron opnieuw een nederlaag moest incasseren. Maandagavond 24 september speelt Sporthuis De Bron thuis tegen het Goudse Benco. Aanvang 20.00 uur in de Sporthal "de Sniep". De bewoner van de Da Costaweg is er in geslaagd het huiselijk leven zoveel als dat maar mogelijk is te laten door gaan zolang hij is aangesloten op de kunstnier. Hij slaagt er dan ook in on dertussen de krant te lezen en te eten, zódat het aangename een beetje met het nuttige verenigd kan worden. In drie maanden tijd is het echtpaar Van der Helm al bijzonder bedreven ge raakt in de handelingen die gedaan moeten worden en die nergens anders dan thuis gedaan kunnen worden. Dat betekent dat de dialysepatiënt nooit te lang van huis kan en dat korte vakan ties evenmin gehouden kunnen wor den. men er zo’n 350 a 400 chronische nier- patiënten bij. Die kunnen alleen in le ven blijven als er voldoende dialysep- laatsen zijn, of wanneer transplantatie mogelijk is. De Nier Stichting Neder land heeft in haar 10-jarig bestaan, dankzij de offervaardigheid van de Ne derlandse bevolking, al bijna 20 miljoen gulden aan subsidies kunnen verstrekken. FILTREREN_ Zonder onze nieren zouden we niet kunnen leven. Omdat ze ons bloed fil treren. Zeven zou je kunnen zeggen. Het gezuiverde bloed sturen ze terug in onze bloedsomloop. Het afval wordt af gevoerd. Door de urineleiders. Dag in dag uit verwerken onze nieren zo’n 150 liter vloeistof. Tenminste als ze gezond zijn. Maar onze nieren kunnen ook ziek worden. Door ontstekingen bijvoor beeld. Of stenen. Of gezwellen. Of erfe lijke nierziekten. En door sommige vor men van verhoogde bloeddruk. Wan neer dat één van onze nieren overkomt, valt het allemaal nog wel mee. Maar als onze beide nieren worden aangetast, ziet het er slecht voor ons uit. En zeker als,er sprake is van chronische (sle pende) niervergiftiging. Want in dat ge val kunnen onze nieren hun werk niet meer aan. En in plaats van dat de afval stoffen volledig worden afgevoerd, ver giftigen ze langzaam ons lichaam. Chronische niervergiftiging is lang een dodelijke ziekte geweest. Met andere woorden: iemand die eraan leed, ging eraan dood. WADDINXVEEN - Het eerste team van TOOS-korfbal heeft zaterdagmid dag met 13-1 gewonnen van Olympia. TOOS 2 verloor met 17-2 van ’t Cap- proen. De korfballende pupillen won nen met 1-4 van IJsselvogels. De verwisseling van enkele heren uit het eerste team, dat aantrad tegen Olympia, bleek een goede zet te zijn van trainer-coach Dick Haagsman, want de eerste aanval bracht het al gauw tot 2-0. Dat ditzelfde vak daarna nog 2 keer in de aanval zou aantreden blijkt uit de eindstand van maar liefst 13-1. De doelpunten werden respectie velijk gemaakt door: Netty Kwaker- naak (2x), Minie Boomers (2x), Tinie Lebbing (2x), Hans de Ridder (3x), Jaap Noordam (lx), Fred van Leeuwen (2x) en Arnold Janssen (lx). Het tweede team van TOOS moest aan treden in Hellevoetsluis tegen ’t Cap- proen. Na de fantastische toeristische route (ze waren de weg kwijt) scoorde dit team 2 keer. Dat zij uiteindelijk de zege aan de tegenpartij (uitslag 17-2) moesten laten werd goed gemaakt door de goede teamgeest en het grote incas seringsvermogen van de speelsters en spelers van TOOS 2. Zaterdag speelden de TOOS-pupillen onder leiding van aanvoerder Luciel Guikema een enorme leuke wedstrijd tegen IJsselvogels Dl in Moordrecht. Na de eer aan IJsselvogels gegeven te hebben namen de TOOS-telgen het heft in handen. Voor de rust scoorde Frits Visser 1-1. Aardig van de tegen partij dat zij in de pauze goede thee schonken, want dit inspireerde onze jongsten zodanig, dat het binnen korte tijd door alwéér Frits respectieve lijk op 1-2 en 1-3 werd gébracht. Peter Lebbing ronde de zaak af tot 1-4. NIEUWE LEDEN TOOS-korfbal verwelkomt nog steeds nieuwe leden. Heeft u interesse? Bel dan met Frits van Amen, tel. 4580 (Dick Visser is tot 5 oktober met vakan tie). De leeftijdsgroepen voor korfbal zijn: 6 en 7 jaar: mini-pupillen, .8 tot en met 10 jaar: pupillen, 11 tot en met 14 jaar: adspiranten, 15 tot en met 17 jaar: junioren en 18 jaar en ouder: senioren. Helm en zijn echtgenote in opleiding geweest om thuis over een kunstnier te kunnen beschikken dank zij de Stich ting Thuisdialyse in Utrecht. Zoals u zult kunnen begrijpen is een dialysepa tiënt volledig aan deze dialysebehande- ling gebonden. Sterker nog: zijn leven hangt er van af. Daarom luistert alles zeer nauw, tel kens weer, drie keer in de week, als er moet worden aangesloten op de kunst nier. Dat stelt hoge eisen aan de vrouw van de heer Van der Helm en zijn drie kinderen. ”Het opbouwen en afbreken van de kunstnier is een uiterst secuur karwei, waarbij niets mis mag gaan. Er moet goed in de aderen worden ge prikt, er mag geen luchtbelletje in het bloed komen, alles moet super-steriel zijn, de dialysevloeistof mag niet te dun en te dik zijn terwijl er natuurlijk ook geen druppel bloed verloren mag gaan”, aldus de heer Van der Helm. BEDREVEN WADDINXVEEN - De trainer van de afdeling tennis van de ch ristelijke sportvereniging Be~Fair, Klaas Andringa, is vrijdagmiddag in het Waddinxveense gemeente huis in het huwelijk getreden met Hanneke Bouma. Het kersverse paar, dat op de trouwdag reci pieerde in Party Home aan de Passage, woont op het adres.We- rumeus Buninglaan 104. Op de De foto Iaat zien dat bij het ge meentehuis de tennisjeugd van Be Fair zorgden voor een ere haag. (Foto: Weekblad voor Wad dinxveen/Sjaak Noteboom) Maar een spannende bezigheid is het allemaal wel in huize Van der helm aan de Da Costaweg. Uiteindelijk hoopt de Waddinxvener in aanmerking te komen voor een niertransplantatie. Daarvoor heeft hij al zo’n 12 tot 13 onderzoeken achter de rug. Nog één zo’n onderzoek en hij kan als nier-kandidaat de compu ter in, zoals dat heet. En dan is het af wachten geblazen. Tot zolang moet hij zeer gedisciplineerd leven. Een voorbeeld daarvan is het dieet. De heer Van der Helm mag geen zout heb ben, mag maar beperkt eiwit tot zich nemen, moet fosfaat- en natriumvrij voedsel eten en mag maar een halve li ter vocht per dag hebben. Dat is een strenge levenswijze. Maar dat neemt niet weg dat de heer Van der Helm blij is met zijn kunstnier, die hem weer in staat stelt een huiselijk leven te hebben en weer te kunnen werken, hoewel hij zijn baan bij Quaker Oats (granen en diervoedsel) heeft moeten veranderen van districtsleider in een kantoorfunc tie. De eigenlijk sinds 1963 klachten heb bende heer Van der Helm, die vanaf 1975 steeds meer ging tobben, hoewel hij tot 7 december van het vorig jaar nog bleef werken, is natuurlijk uiterst dankbaar dat dank zij de kunstnier zijn leven weer inhoud heeft gekregen. Óp de mogelijkheid van een niertransplan tatie rekent hij niet om eventuele te leurstellingen te kunnen voorkomen. Maar hij is er straks wel klaar voor! THUISDIALYSE De Waddinxvener spoelt zijn bloed sinds 12 juni van dit jaar thuis. Daar voor deed hij dat in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht waar hij in de- - cember vorig jaar werd opgenomen, wijk 288 pnt., 3. Donk-Gouda 2761/, Vanaf half januari zijn de heer Van der pnt., 4. AZL-Leidschendam 252 pnt., 5. Boskoop 236‘/2 pnt., 6. Roubos De Gouwe 215 pnt. WADDINXVEEN - Aan de vooravond van de landelijke collecte voor de Nierstichting Nederland blijkt er ook in Waddinxveen een man te wonen die thuis wordt behandeld met een kunstnier. En dat is de heer L. Th. A. van der Helm (46) van de Da Costaweg 11. Driemaal in de week komt hij wat eerder terug van zijn kantoorwerk in Rotterdam om van half vier ’s middags tot half tien ’s avonds aangesloten te kunnen zijn. Voor dit doel is een kamer op de bo venverdieping van het huis van de heer Van der Helm compleet ingericht met alles wat voor de hemodialyse nodig is en dat is niet gering. ”Het lijkt wel een Gouwe 3e in 2.26.7; KX) m. vrije sL jon- ziekenhuisje hier”, vertelt ons de heer ,'1 Van der Helm, die samen met zijn vrouw alle voorbereidingen treft om op de kunstnier te kunnen worden aange sloten en voor wat betreft de afwikke- WADDINXVEEN Al tien jaar lang - en van 24 tot en met 30 september op nieuw - vraagt de Nier Stichting neder- land ook de gewaardeerde hulp van Waddinxveners om de jaarlijkse natio nale collecte tot een succes te maken. De Nier Stichting Nederland doet ook nu weer een beroep op iedereen onder het motto ’’GEEF! OM 'N ANDER. DOEN!”. Waard om te weten is dit: Nederland telt 1300 chronische nierpatiënten die alleen dankzij de kunstnier nog le ven. Daarvoor moeten zij wél 2 of 3 x per week 6 tot 8 uur een dialyse- behandeling aan een kunstnier onder gaan. En dat is een hele opgave. Omdat slechts 10% van hen die behandeling thuis ondergaat, moeten de overigen keer op keer, week in week uit, naar een ziekenhuis. Het wachten op een donornier, soms jarenlang, betekent een constante spanning; transplantatie immers, kan een geweldige uitkomst zijn. Een vrijwel normaal leven wordt weer mogelijk. Toch zijn er in 1978 slechts 236 transp lantaties verricht. En dat zouden er per jaar 400 moeten zijn, want elk jaar ko- gens 0.14 jr. Jan Both le in 1.02.3; 100 m. vrije sl. jongens o. 14 jr. Marc Faber 2e in 1.02.7; 100 m. rugsl. jongens o. 16 jr. Marcel Verhey 3e in 1.198; 100 m. wl. rugsl. jongens o. 14 jr. Marc Faber lein ling daarvan. l. 16.5; 1Ó0 m. rugsl. jongens onder 14 jr. Jan Both 2e in 1.18.7; estafette 4 x 50 m. dames Roubos De Gouwe 3e in 2.13.6. Eindstand: 1. ADHZ-Amsterdam 304 pnt., 2. Kat- WADD1NXVEEN De afgelopen week heeft de zwemploeg van Roubos De Gouwe deelgenomen aan een zwemvierkamp in Leidschendam en een zwem- zeskamp in Waddinxveen. Voormaamste uitslagen schendam 100 m. sch. meisjes o. 10 jr. Caroline Baas 3e in 1.59.6; 100 m. vrije sl. meis jes o. 10 jr. Amanda v. d. Berg 3e in 1.29.8; 100 m. sch. meisjes o. 14 jr. Anuschka v. Veen le in 1.37.3; 100 m. vrije sl. meisjes o. 14 j. Carla Verhoef 3e in 1.23.3; 100 m. vrije sl. jongens o. 14 jr. Jan Both le in 1.03.2; 100 m. vrije sl. jongens o. 14 jr. Marc Faber 2e in 1.03.7; 5 x 50 m vrije sl. meisjes o. 12 jr. Roubos De Gouwe 2e in 3.17.9. Eindstand: le Donk-Gouda 202 pnt., 2e AZL- Leidschendam 143 pnt., 3e Roubos-De Gouwe 113 pnt., 4e ZCR-Den haag 80 pnt. In de zwemvierkamp te Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 3