Schat ik ben ’r hoor 134 Waddmxveners Halve eeuw bij G. Both WTTTEPRUZENHAL &S. V hebben geen werk 9 9 Augustus-cijfers GAB UW WINSTWINKEL! iwbi ’’Toi-Toi” zaterdag in AF-centrum 1 - Gouwenaar A. J. Pijpers (bijna 65) DE GROENE LIJN ti issen start- en Platteland 'I WEEKBLAD VOOR WADDINX VEEN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 deze week op de planken Lex Luijendijk. Mieke Bruining, Julia de Vries, VERWACHTINGEN de jubilaris met bloemen in haar handen toekijkt. (Foto vaak niet aan de eisen welke vanuit het bedrijfsleven worden gesteld. De vele berichten vanuit bepaalde delen van de metaal (o.m. scheepsbouw) doen het van te betreuren omdat er vele goede me- ‘.1 \Vkt3 In de Unie beloonden de directieleden A. (60) en G. Both (55) van het Wad- dinxveense bedrijf de jubilaris met een heid in de komende maanden zal stij gen. Voor een goed functioneren van het ar beidsbureau op de totale arbeidsmarkt is het van levensbelang een goed in zicht te hebben in de bestaande vacatu res. Daarom wordt op werkgevers een appèl gedaan vacatures op te geven en (bij vervulling) weer af te melden. Ver der staat de deur van het arbeidsbureau ook open voor werkgevers. Aangera den wordt bij problemen rond perso neelsvoorziening met de bemiddelaars een afspraak te maken om op het be drijf of op het arbeidsbureau samen na te gaan of onder de ingeschreven werk zoekenden aanbod is dat voor de vaca tures in aanmerking kan komen. gering tot onvoldoende. De problemen bij het onderwijs zijn bekend. Eind au gustus stonden 136 personen voor een functie in het onderwijs geregistreerd. F Het is niet uitgesloten dat zich in de maand september nog een stroom de metaal geen goed. Dit is schoolverlaters zal melden. Anderzijds bestaat de verwachting dat velen van BOUW Er is in de bouw nog steeds een groot tekort aan vakbekwaam personeel, KORTE SLTKERBIETENCAMPAGNE De suikerindustrie verwacht een korte suikerbietencampagne dit jaar. De start van de oogst en verwerking zal zijn eind september en men denkt tussen 15 en 20 december op te houden. Vorig jaar duurde de campagne veertien weken, nu re kent men op twaalf weken. Op grond van steekproeven verwacht de industrie dat tussen de 43 en 45 ton bie ten van één hectare zal komen. Het gemiddelde was de afgelopen tien jaar 48 ton. Ook het areaal suikerbieten is nu kleiner dan vorig jaar. De produktie van witsuiker van 950.000 ton was vorig jaar uitzonderlijk groot. In 1977 en 1976 kwam er uit de Nederlandse suikerbieten, waarvan toen een deel in buitenlandse fabrieken werd verwerkt, respectievelijk 871.000 en 892.000 ton, in 1975 was het 841.300 en in de zeven jaar daarvoor was 1971 met771.100 ton het topjaar. In 1929 in dienst getreden als leerling- meubelmaker is de heer Pijpers in de loop der jaren opgeklommen tot chef- meubelmaker. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstverband in 1969 werd hem een koninklijke onderscheiding op de revers gespeld. couvert met inhoud en een eiken wand- meubel van eigen fabrikaat, terwijl me vrouw Pijpers bloemen werden aange boden. De heer G.Both prees de heer Pijpers om zijn grote toewijding, trouw, ijver en accuratesse. Namens het personeel overhandigden de heren G. Loef en J. Slappendel een boormachine en een bloemstuk. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn en een diner. echtgenote van Noteboom WADDINXVEEN - In café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost is afge lopen vrijdagavond de Gouwenaar A. J. Pijpers (bijna 65 jaar) gehuldigd, om dat hij 50 jaar in dienst was van de meu belfabriek Wed. G. Both aan de Oran- jelaan (niet te verwarren met timmerfa briek Both aan de Noordkade). Voor de heer Pijpers was het bovendien een bijzonder feit omdat hij op woensdag 26 septemoer 65 jaar hoopt te worden en per 1 oktober het bedrijf zal gaan verlaten. WADDINXVEEN/GOUDA - Volgens de cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda telde Waddinxveen vorige maand 134 werklo zen: 63 mannen en 71 vrouwen. Een maand eerder waren dat er nog 107: 55 mannen en 52 vrouwen. In het gewest Gouda was het aantal 36% van het totaal aantal werklozen in lijk nog geen oordeel uit te spreken over de kansen van de schoolverlaters. Wel is te voorzien dat met name een -p MAVO-leerlingen, LHNO- meisjes en de groep kleuterleidsters moeilijk aan de slag zal komen. Voor ringe daling ziem Daarbij aangetekend sommige schoolverlaters kunnen gun- --j ontstaan als men bereid is alsnog te denken aan een op leiding voor technische functies in het jeugdigen (vooral schoolverlaters) in schrijven, anderzijds vinden \.L.. ger dan 3 maanden als werkloos staan goede perspectieven hebben, ingeschreven vormen bij de jongens 1- ruim 24% van de betreffende categorie; bij de meisjes vormt deze groep ruim werkloze mannen iets hoger (plus 32 tot de genoemde leeftijdsgroep. Er is feite- 948) dan de maand tevoren. Ook het aantal werkloze vrouwen nam toe (plus 56 tot 635). De stijging van het aanbod werd voornamelijk veroorzaakt door groep de inschrijving van schoolverlaters. De vraag naar personeel liet een ge- j 11 -rxL - -1 dat de vraag naar vrouwen wel tot een stiger perspectieven dieptepunt is gedaald. Voor de 635 l vrouwen die een volledige werkkring 1 zoeken, zijn er nu nog slechts 102 vaca- bedrijfsleven, tures geregistreerd. Daarnaast staan nog 185 vrouwen ingeschreven voor een part-time functie. Voor deze cate gorie zijn slechts 7 vacatures bekend. Gesteld moet worden dat de arbeid- smarktsituatie voor vrouwen veel on gunstiger is dan die voor mannen. Jeugdigen Van de 948 ingeschreven werkloze mannen behoorde er 90 (bijna 10%) tot i r. i i o i_j 635 ingeschreven werkloze vrouwen behoort bijna 29% (183) tot deze cata- SIERSTRLTKEN ALS BESTLIVER VOOR APPELBOMEN WADDINXVEEN In elke boomgaard staat een aantal bomen van een afwij kende soort. Voor een goede oogst is dat nodig, want fruitbomen zoals appels, peren, pruimen en kersen, maar ook fruit-struiken (bessen, bramen, frambozen) zijn kruisbestuivers. Dat wil zeggen dat bijvoorbeeld een Jonathan-appelboom niet door een Jonathan bestoven kan worden, wel door een ander ras, bijvoor beeld Golden Delicious. Dat is een probleem voor de fruitteler, omdat een deel van de boomgaard bezet wordt door bomen die een aparte behandeling nodig hebben, die later of apart geoogst moeten worden en die maar een klein ’’par tijtje" voor de veiling opleveren. Het is ook een probleem voor de amateur die in zijn voor- of achtertuin een fruitboom wil. Hij moet eerst wel rondkijken of er in de buurt nog een boom van een andere soort staat. Is dat niet het geval dan moet hij er minstens twee planten, anders hoeft hij niet op veel vruchten te reke nen. Het begint er echter op te lijken dat dit probleem in de toekomst wat kleiner wordt. In de proefboomgaarden van de Landbouwhogeschool in Wageningen worden sedert enkele jaren proeven gedaan met sierappels als bestuiver voor ge wone appelbomen. Echter lang niet alle sierappels zijn geschikt voor dit doel. Ze moeten aan een aantal eisen voldoen. In de eerste plaats mogen ze geen "beurtjaren” vertonen. Een appelboom met beurtjaren bloeit het ene jaar wel, maar het volgende jaar bijna niet. Er kan dus maar één keer per twee jaar geoogst worden. Wil men dus een sierappel als bestuiver gebruiken, dan moet deze elk jaar bloeien. Een andere eis is dat de bloeitijd ongeveer gelijk moet vallen met die van de consumptie-appelbomen waar de sierappels tussen geplant worden. Sierappels, maar ook gewone appels komen namelijk lang niet allemaal tegelijk in bloei. Dan is ook belangrijk dat de sierappel veel stuifmeel geeft en niet schurftgevoe- lig is. En waarschijnlijk mag de bloemkleur niet teveel afwijken van die van het consumptieras, want het is vermoedelijk zo dat bijen niet van rode naar witte bloesem vliegen of omgekeerd. Er zijn ook sierappelsoorten die zeer aantrekke lijk zijn voor vogels: kort voor de bloei pikken ze de knoppen eruit. Ook deze soorten zijn ongeschikt. Er kwam dus nogal wat kijken voor de goede sierappels uitgeselecteerd waren. De meest praktische oplossing voor fruittelers lijkt te zijn, de sierappels gewoon tussen de appelbomen in de boomgaard te planten. Omdat ze klein zijn hoeven er geen bomen voor gerooid te worden. Gebleken is inmiddels dat bestuiving met sierappels geen kleinere of slechtere appels oplevert. Voor de particuliere tuinliefhebber die weinig ruimte heeft voor grote bomen lijkt dit dé oplossing te worden: gewoon een sierappel naast die ene appelboom planten. Een goede oogst is gegarandeerd en zo’n sierappel is best een aardige struik in voor- of achtertuin. Een grote envelop met inhoud geeft directeur G. Both hier aan zijn trouwe medewerker A. JPijpers, terwijl de Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak WADDINXVEEN - Zoals al aan- gekondigd brengt de Wad- dinxveense toneelvereniging "Toi-Toi” komende zaterdaga vond in de theaterzaal van het Anne Frank-centrum het blijspel in twee bedrijven "Schat ik ben ’r hoor” van Jack Popplewell op de planken. Morgenavond (donder dag) wordt de gebruikelijke try- out voor de Waddinxveense be jaarden gegeven. "Schat ik ben ’r hoor" speelt in op de emancipatie van de vrouw. Velen vinden dit zelfs een afge zaagd onderwerp. Hoe het gege ven bij "Toi-Toi” aan de orde komt, zal de toeschouwer geens zins vervelen. De rollen worden namelijk omgedraaid. Tenminste ten dele, want, waar komen de kindertjes vandaan? Opa zit er wel mee! Maar hij krijgt steun van enkele lotgenoten. Voor het blijspel brengt "Toi-Toi” deze week op de planken Lex Luijendijk, Mieke Bruining, Julia de Vries, Hans Bandell, Frieda Servaas, Jaap Heukelom, Bert van Tiel en Corrie de Knikker. Souffleuse is Marian van den hoewel de vraag in de verslagmaand Hartert, terwijl de grime in handen is van Hans Bandell en de regie wordt gedaan door Jo Huldy. Op de foto ont- wat is gedaald. Wellicht speelt de voor- hreekt Mieke Bruining. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen}. bije bouwvakvakantie nog een rol. De timmerfabrieken en meubelfabrieken blijvend een nijpend te kort aan perso neel melden. Ook in de metaal bestaat een groot te- de leeftijdscategorie t/m 18 jaar. Van de kort aan vakbekwaam personeel. Het aantal ingeschreven (124) is evenwel in De (bekende) vraag omvatte slechts 24 vzrelatie tot de vraag (454) gering. De- vacatures. gorie. Onder werkloze jeugdigen bevin- gene die staan ingeschreven voldoen den relatief gezien veel jongens en meisjes met MAVO-LHNO-opleiding. Op dit moment vindt er nog veel doors troming binnen de groep jeugdigen plaats. Enerzijds laten zich nog steeds imago J - - 1 1_ 1 1 2. - schrijven, anderzijds vinden velen taalbedrijven zijn - ook in het werkge- de schoolverlaters alsnog een werk- werk. De jeugdigen t/m 18 jaar die lan- bied van het GAB Gouda - welke kring zullen vinden. Sommige catego- rieën zullen'moeten uitzien naar func- ïn relatie tot het beschikbare aanbod is ties waarop zij tijdens de opleiding niet de vraag naar personeel in handel en waren georiënteerd. Over het algemeen administratie (vooral bij de vrouwen) wordt niet verwacht dat de werkloos-

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 9