Brand in huis! Wat te doen? Bliksem in de antennemast PREVENTIEFAGINA VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN Nog rijden? LATEN WE PROBEREN ZONDER SCHADE EN SCHANDE WIJS TE WORDEN Laat de borrel staan Onderhoud uw auto veilig! Gebruik uw personenauto niet als vrachtwagen Blusser in de auto een noodzaak! Houd uw koffers in ’t oog Voorzichtig met de barbecue s VEILIGHEID EN BEVEILIGING Brandmelding Voor het ontdekken van een brand zijn er brand- en rookmelders in de handel, ook voor de particulier. - In geval van brand inwoners alarmeren. - Daarna onmiddellijk de brand weer bellen. - Zelf vast proberen te blussen. - Het is verstandig bij naderend onweer de steker van het toestel uit het stopkontakt te trekken en de antenneplug uit het toestel te ver wijderen. Wel moet er dan tussen de antenneleiding en het toestel een af stand van tenminste één meter be staan. Tref deze voorzieningen echter nooit tijdens een onweersbui. U zou dan zelf door de bliksem- stroom getroffen kunnen worden. Als de bliksem in een huis slaat gebeurt dat vaak via de antenne. Is er aan die antenne geen speciale beveiliging aangebracht, dan zoekt de bliksemstroom na de inslag zijn weg naar de aarde via de antenneleiding naar het tv- of radiotoe stel en vandaar via het aansluitsnoer en de elektrische installatie naar een geaarde geleider in de meterkast. De auto is de laatste tientallen jaren steeds meer geperfectioneerd, zo dat er steeds minder onderhoud aan nodig is. Toch is het verstandig be paalde onderdelen regelmatig te (laten) controleren. Vooral de on derdelen die rechtstreeks met de veiligheid te maken hebben, zoals besturing, remmen, chassis, ophan ging, banden en verlichting. Als re gel wordt hieraan aandacht besteed bij de „grote beurt", dus na iedere 10.000 a 15.000 km. De schade door een dergelijke inslag kan heel verschillend zijn. Soms vallen hier en daar alleen maar wat lichte brandplekjes waar te nemen en wordt het radio- of tv-toestel slechts licht beschadigd. In andere gevallen ontstaat een spoor van verwoesting, waarbij de tv- en radioapparatuur totaal wordt ver nield en de draden van de elektri sche leiding smelten. De kans op blikseminslag in een antenne hangt af van verschillende faktoren. De belangrijkste twee daarvan zijn de ligging van de woning ten opzichte van de omgeving en de hoogte van de antennemast. Er valt nooit met zekerheid te zeg gen of beveiliging van de antenne inderdaad bliksemschade kan voor komen. Er blijven altijd grensge vallen, waarin het niet duidelijk is of beveiliging wel of niet noodzakelijk is. Voor masten, hoger dan vijf me ter boven het dak en antennes van twee meter op vrij gelegen wonin gen wordt een beveiliging aanbevo len. Er zijn wel verschillende andere mogelijkheden om de kans op scha de door inslag in een antenne te ver kleinen. - Bij voorkeur moet de antenne mast op enkele meters afstand van de woning worden geplaatst. De antenneleiding moet dan onder gronds naar het huis worden geleid. Deze maatregel moet beslist geno men worden bij huizen met een dak van riet of stro. - Is plaatsing als boven niet moge lijk, bevestig dan de antennemast op beugels aan de buitenkant van de woning tegen de gevel. - Bestaat ook hiervoor geen gele genheid, zet dan de antennemast op het dak, maar laat hem nooit door het dak heensteken. - Gebruik voor tuindraden geen geleidend materiaal. Er zijn uitste kende kunststofkabels zonder me talen kern in de handel. - Houd de antenneleiding zo lang mogelijk buitenshuis. Zij mag in geen geval door stoffige ruimten lo pen of in de buurt komen van licht ontvlambare materialen en brand stoftanks. Telkens wanneer de politie waar ook in het land een al coholcontrole houdt, worden heel wat autobestuurders betrapt die te diep in het glaasje hebben gekeken. Maar de politie kan niet over al tegelijk zijn. Daarom staat vast dat elke dag een flink aantal automobilisten op de weg zit met zoveel alcohol in het bloed, dat zij een ernstig gevaar vormen voor hun me demensen en voor zichzelf. Drinken raakt steeds meer ,,in”Het toenemende kwaad van rijden onder in vloed kan daarom alleen maar worden ingeperkt door een verandering in de menta liteit. Het belangrijkste middel ligt natuurlijk bij de automobilist zelf. Hij moet gewoon de ver antwoordelijkheid opbrengen om de borrel te laten staan als hij nog achter het stuur moet. mingsapparatuur schoonmaken en de schoorsteen vegen. - Open haard? Gebruik een brand- scherm tegen wegspringende von ken en zorg dat er een vonkenvan- ger aan de schoorsteen zit. - Wees voorzichtig met flessegas. Fles altijd rechtop. Goede slangen en klemmen gebruiken. Aansluiting controleren met een zeepoplossing; nooit met lucifers! - Opgepast bij het doe-het-zelven. Vooral bij lassen, solderen en verf afbranden. Brand in huis is extra gevaarlijk doordat er zo gemakkelijk doden en gewon- den kunnen vallen. Temeer daar zo’n brand dikwijls ontstaat in de tijd dat de bewoners slapen. Daarom zijn goede voorzorgsmaatregelen (preventie) nodig 2 en - wanneer het toch tot brand zou komen - een juiste manier van optreden wat betreft melding, bestrijding en redding (vluchtwegen). Vooral tijdens de vakanties vallen er op de wegen heel wat auto’s te sig naleren die duidelijk te zwaar en/of onjuist beladen zijn. Natuurlijk is het vaak onmogelijk alle vracht - bestaande uit passagiers en bagage - kwijt te raken op de ideale plaats. Dat is - ook volgens het instruktie- boekje - op de bodem van de wagen tussen voor- en achteras. Is ook de kofferruimte niet toereikend, dan wordt gebruik gemaakt van een im periaal. Overbelasting daarvan kan bijzonder schadelijke gevolgen hebben voor het dak. En voor de besturing! Zorg daarom voor een goed imperiaal en houd de bepak king zo laag mogelijk. Heeft men bovendien een aanhang wagen achter de auto, weet dan dat de gewichtsbelasting van de auto is opgebouwd uit: - de bagage in de kofferbak - de bagage op het imperiaal - het gewicht dat de aanhanger op de trekhaak uitoefent. De som van deze drie grootheden mag het opgeven maximum laad vermogen niet overschrijden. Vluchtwegen Brand in huis betekent vaak dat men trap of gang niet meer kan gebrui- ken. Zorg er dus voor dat iedereen weet hoe in dergelijke gevallen toch een goed heenkomen kan worden J gezocht. Kan dat niet via bijvoor- beeld een balkon of een aangren- J zend plat dak, zorg dan voor een vaste ladder aan de muur of voor J uitwerpbare ladders, vluchttouwen en dergelijke. Wie zich op deze manier heeft voor- bereid, komt minder gauw voor ge- vaarlijke verrassingen te staan. keur. Breng het aan op een gemak- kelijk bereikbare plaats. Lees de in- J structies, zodat u weet hoe u er in geval van nood mee om moet gaan. Er zijn blustoestellen met natte blusstoffen (water, schuim), droge J blusstoffen (poeders en koolzuur- sneeuw) en gasvormig blusstoffen (halogeenkoolwaterstoffen: Halon en koolzuur). Een brand in elektri- sche apparatuur nooit te lijf gaan met water of schuim! Elke dag moeten in ons land tussen de zeven en tien automobilisten vliegensvlug hun voertuig verlaten omdat het in brand is geraakt. De oorzaak daarvan zit meestal in een sluiting in de bedrading of in techni sche gebreken aan de brandstoftoe- voer. Een goede brandblusser (2 kg inhoud), op de juiste manier beves tigd binnen handbereik van de be stuurder, is daarom geen luxe, maar een noodzaak. Ga in geval van autobrand als volgt te werk: - Parkeer de auto veilig. - Zet de moter af. - Trek de vergrendeling van de moterkap open. - Laat iedereen uitstappen. - Doe alle ramen en portieren dicht. - Ga met de brandblusser de vuur haard zo gericht mogelijk te lijf. - Doe nooit moterkap of deuren helemaal open, maar juist voldoen de om de blusstraal te richten. Brandbestrijding Als het vuur bestreden kan worden met water, kan de tuinslang worden gebruikt, aangesloten op de water leiding. Er kan ook gebruik worden gemaakt ■van handbrandblusapparaten. Let bij het aanschaffen van zo’n toestel op de aanwezigheid van een rijks- Koffers en tassen zijn eigenlijk maar lastige dingen op reis. Moet er een kaartje worden gekocht of een dienstregeling bekeken, dan wordt zulke bagage al gauw even neerge zet. En wie dan vergeet zijn eigen dommen nauwgezet in het oog te houden, kan voor de onaangename verrassing komen te staan dat hij opeens al zijn spullen kwijt is. Op het perron, in de trein, bij de taxi standplaats, kortom overal moet men op zijn hoede zijn wanneer men koffers of tassen even naast zich neerzet. Trouwens, wie op reis gaat moet al tijd goed op zijn spullen letten. In hotels bijvoorbeeld moet men geen dingen van waarde op de kamer achterlaten. Deponeer deze in de hotelsafe. En wie er met de auto op uit trekt moet er op rekenen, dat een gewone auto in korte tijd openge maakt kan worden en dat dure goe deren, die zichtbaar zijn, altijd een aantrekkingskracht op dieven heb ben. Ook in een tent of op een ple zierboot zijn waardevolle goederen uiteraard niet veilig. Brandpreventie Hieronder vallen alle maatregelen en voorzieningen om brand te voor- komen en uitbreiding er van zoveel mogelijk te beperken. Die maatre- 2 gelen en voorzieningen variëren van het duidelijk zichtbaar ophangen van het telefoonnummer van de brandweer tot en met de keuze van materialen bij een interne verbou- wing. J Een aantal algemene wenken: - Gebruik veiligheidsasbakken en 2 metalen prullenbakken, liefst met metalen deksel. 2 - Laat kinderen niet met vuur spe- len. 2 - Rook nooit in bed. - Vlam in de pan? Schuif er een 2 deksel over en draai het gas uit. Nooit water gebruiken of met de pan gaan lopen. 2 - Maak het filter van de afzuigkap regelmatig schoon. 2 - Wees bij open vuur (dus ook ro- ken!) voorzichtig met spuitbussen 2 en met vluchtige schoonmaak-, plak- en oplosmiddelen. Bovendien 2 goed ventileren. - Bij het verbranden van afval en bij 2 het barbecuen is grote voorzichtig- heid geboden, vooral bij sterke wind. - Laat eenmaal per jaar de verwar- Barbecuen raakt steeds meer in trek. Dit betekent, dat steeds meer mensen omgaan met een apparaat dat behalve een bron van sfeer en gezel ligheid ook een bron van ge vaar kan zijn. Per slot van re kening gaat men bij het bar becuen om met open vuur. Neem daarom de volgende regels in acht: - Zorg er voor dat de barbe cue stevig opgesteld staat. - Let er op dat de wind geen vonken kan wegblazen. - Draag geen licht brandba re kleding, bijvoorbeeld van nylon. - Gebruik voor het aanste ken aanmaakblokjes, en geen benzine, spiritus of een ande re aanmaakvloeistof. - Gooi nooit een of andere brandbare vloeistof op het vuur, ook niet als u denkt dat het al uit is. - Verplaats nooit een bran dende barbecue. - Houd kinderen en huisdie ren uit de buurt van de barbe cue. - Zorg dat er water in de buurt is om in geval van nood te kunnen blussen. - Laat het vuur uitbranden op een plaats waar het geen kwaad kan. Bedek gloeiende restjes met zand.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 13