B. en W. zeer ^UTTEPRIffiffliL voorzichtig met onteigening Waddinxveners (51 Kernwapens ons land uit Voor woonwijk Zuidplas Verordeningen verlengd Administratieve zorgen HAVO/Atheneum voorbij? Besluiten van B. en W. PvdA-leider Max v.d. Berg spreekt in De Paddestoel IKV bezocht in 10 wijken 520 adressen OPENBARE COMMISSIE VERGADERING VASTE LAGE PRIJZEN! vergadering bewapening géén sluitpost mag zijn. Waddinxveen - De volgende week woens dagavond vergaderende gemeenteraad WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 midden blakend bij en Joop den Uyl wil met de PvdA niet uiterst links van de tafel geduwd worden. Linkser zijn en toch willen matigen, het CDA als me deplichtig aan dit wanbeleid veroorde len en toch met geen ander kunnen re geren, wat zijn de marges smal. En dan kwam laatst de nieuwe voorzit ter Max van den Berg, er even door heen stampen met zijn wat Oosteu- ropees getoonzette verhaal over "een anti-kapitalistisch pakket van planning en ordening” en een "stuurbare samen leving”. "Matiging als doel is een de fensief verhaal”. Laat de PvdA-fractie het land intrekken, bijeenkomsten met tal van groepen organiseren, onze aan hang mobiliseren, actie voeren en sti muleren”. ”In het land onder de men sen is veel in beweging!” voor de sociale democratie in Neder land. In de maand oktober bezocht hij Gouda. De mensen uit de regio die toen verstek moesten laten gaan, kun nen nu in Waddinxveen terecht. "We hopen dat veel partijleden, doch ook sympathiserenden met de PvdA, deze gelegenheid te baat zullen nemen, om Van den Berg’s welbespraaktheid en socialistische overtuiging op de proef te stellen”, aldus PvdA-secretaresse Jetty Gonsel-Snelleman. Zoals bekend zijn de landelijke opinie peilingen voor de PvdA al een tijdje niet zo gunstig, Ruud (CDA) Lubbers beheerst het wijdlopige centrum, Jan (D’66) Terlouw zit er even links van het van thermostaatknoppen op de verwar- mingsinstallaties van de mr. A. de Roosschool (Wingerd). bij de voorbereiding van de program ma’s betrokken zijn, hoopt het 1 KV, dat zij zich daarbij zullen realiseren, dat de bezorgdheid over de ontwikkelingen rond de kernwapens bij een groot deel van hun achterban heeft geleid tot een duidelijke afwijzing van deze,wapens. Deze week hield de Tweede Kamer zich weer bezig met de modernisering van kernwapens. Modernisering wil in feite zeggen vernieuwing. Vernieuwing van wapens, die geleidelijk aan precie ser en dus bruikbaarder worden. De eerste stap naar een beperkte kernoor log wordt hiermee naar de mening van het IKV gezet. Waar zal die worden ge voerd? Roschar van het Nederlandse Instituut voor Vredesvraagstukken (NIVV) zei in Trouw: Het is erg waar schijnlijk, dat Amerika het nucleaire strijdtoneel naar voren - d.w.z. Europa - wil verplaatsen. De stationering van B-52 bommenwerpers in Engeland vormt hiervoor nog eens een extra aan wijzing. De werkgroep Waddinxveen hoopt daarom met de enquête ook te bereiken, dat Waddinxveense .politici zich binnen hun partij sterk zullen ma ken voor afwijzing door Nederland van de NAVO-plannen. Deze plannen lei den tot een nieuwe kernwapen wed loop tussen West-Europa en het Warschaupakt. WADDINXVEEN - Aan alles is te merken dat het Waddinxveense ge meentebestuur uiterst zorgvuldig te werk gaat bij het afwerken van de procedure tot onteigening van de grond die nodig is voor het op poten zetten van de woonwijk Zuidplas tussen de Piasweg en de Beijerlinc- klaan in de jaren tachtig. Deze grond is nu nog in handen van Reym Bouwontwikkeling BV, Noorlander Bouw BV en v.o.f. Bouwcombinatie Reym-Noorlander. In de gemeenteraadsvergadering van volgende week woensdagavond komt de onteigening tweemaal aan de orde. Eerst worden de raadsleden door B. en W. gevraagd de behandeling van het bezwaarschrift van de Amsterdamse advocaat mr. N. S. J. Koeman namens de bouwbedrijven met 30 dagen te ver dagen. Dit bezwaarschrift, dat zich richt tegen het in oktober door de raad vastgestelde bestemmingsplan Wijk Zuidplas, waarbij te berde is gebracht dat de gemeente geen exploitatie- overeenkomst wilde sluiten met Reym- Noorlander, komt vanavond (woens dag) ter sprake in de raadscommissie van advies voor de bezwaar- en beroep schriften. vice-voorzitter van het HAVO/Athe neum de raadstommissie als toehoor der bijwoonde, bestaat de administratie van de school al sinds 1976 uit twee mensen, terwijl het aantal leerlingen in vergadering die tijd is gestegen van 600 naar 1,000. Bovendien zijn de bestuurlijke zaken verzwaard, zoals het personeelsbeleid en het beheer van financiën en over het schoolcomplex. HARDE ACTIES Op een extra vergadering van het schoolbestuur uitten diverse leden al- de schoo|a-rlsen. lerlei grieven over de houding van B. di kri Bosk Ho en W. Conrector dr. A. W. Hendriks pleitte bijvoorbeeld voor harde acties als er voor het einde van deze maand niets zou zijn gebeurd. De onderbezet ting van de administratie wordt een re gelrechte bedreiging van de schoolge meenschap genoemd. Vooral de visie van burgemeester mr. A. G. Smallen- broek (beheerder van de portefeuille financiën) zou kwaad bloed hebben ge zet. Dat de wethouders P. F. J. Schie (CDA) en mevrouw L. Oosterbroek-Waagmeester (VVD) te zamen met een aantal gemeenteraad sleden amper weten waar de schoen heid wat betreft het antwoord ople verde als tegenstem moest worden uit gelegd. Om enige voorbeelden te noe men: ’mee eens’ stond aangekruist, maar eronder de opmerking ’niet een- partijen zijdig’. Een duidelijke tegenstem dus. Ook als tegenstem werd uitgelegd: 'mee eens’, aangekruist, met als toe voeging ’maar dan moet de conventio nele bewapening omhoog’. Hier kan over getwist worden, maar aangezien een enquête niet als zodanig bedoeld is ook hier een interpretatie in negatieve zin. Tenslotte: ’mee eens’ met tussen haakjes eronder ’in de komende ka- adressen (99) weigerde men deze in binetsperiode echter niet haalbaar’ le- ontvangst te nemen. Elke weigering verde eveneens een tegenstem op. gold als tegenstem. Enige dagen na af gifte werden de stembiljetten weer af gehaald. Het aantal stembiljetten stemde overeen met het aantal bewo ners van j het ophalen een weigering voor dan telde het aantal op dat adres afgegeven stem- kaarten mee als even zovele tegenstem men. Verder vragen B. en W. de raadsleden nog maar eens naar de bekende weg door zich uit te spreken vóór en ak koord te gaan met de aanstaande ontei- gening in de Zuidplaspolder. Hoewel daarvoor de programma’s worden de gemeente druk doende is met de op- - - stelling van een onteigemngsbesluit zal dit nog niet op korte termijn naar de WADDINXVEEN - Om de samenwerkingsschool voor HAVO/Athe neum aan de Sniepweg uit de administratieve zorgen te halen wordt ge tracht via een rijksregeling een tijdelijke kracht aan te stellen, terwijl het schoolbestuur met het gemeentebestuur overlegt over een regeling in de toekomst. Dat heeft wethouder A. H. van Gent (PvdA) gezegd in de laatst gehouden vergadering van de raadscommissie voor de onderwijszaken. De onderbezetting van de administratie is de samenwerkingsschool dubbel en dwars zat. Vorig najaar schrapte de ge meenteraad het geld voor een part-time kracht voor de administratie, hoewel er nog volop werk voor handen is. Vol gens de heer H. P. Barth (d’66), die als laat WADDINXVEEN Er is weer een uittreksel verschenen van de besluitenlijst van en mededelin gen uit de vergaderingen van het college van Burgemeester en Wethouders, welke zijn gehouden op de dinsdagen van 20 en 27 november. Hel college heeft hes loten: ten behoeve van de aanleg van een voetpad op de Winterdijk opdracht te geven tot uitwer king van de plannen; de jaar lijkse last zal ca. f 10.000, bedragen; een bouwvergunning te verle nen tot verbouw van het gymna stieklokaal van de Christelijke Nijverheidsschool "De Rank"; Het college deelt mede: dat op dinsdag II december ten gemeentehuize een hoor zitting heeft plaatsgevonden over het plan Brugweg; in beginsel accoord te gaan met de organisatie van kamer muziekconcerten in Wad dinxveen; van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening de beschikking gelde lijke steun eigen woningen ten behoeve van 46 premiekoop- woningen in plan Zuidkade I te hebben ontvangen; dat op 27 november 1979 een gesprek met het college van B en W van Moordrecht heeft plaatsgevonden op verzoek van laatstgenoemd college naar aanleiding van de door de provincie Zuid-Holland opge stelde vergelijkende studie bouwlocaties "Gouda-west" en Waddinxveen-zuid. Tijdens dit gesprek zijn ons college een aantal vragen gesteld die schriftelijk zullen worden be antwoord. Afgesproken werd dat er een vervolggesprek zal plaatsvinden op donderdag 27 december. benaderd te zijn door twee tandartsen (echtpaar) die ge ïnteresseerd zijn in een vesti ging in Waddinxveen. Vrijdag 7 december 1979 heeft een ge sprek plaats gevonden. Overi gens is inmiddels van de zijde van de plaatselijke tandartsen bericht ontvangen dat momen teel in de grootste behoefte op tandheelkundig gebied kan worden voorzien. BEROEPSCHRIFTEN WADDINXVEEN Vanavond (woensdag 12 december) om half acht komt in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeen de raadscommissie van advies voor de beroep- en bezwaar schriften. Op de agenda staan de vol gende vijf punten: 1. Behandeling om 19.30 uur van het door mr. N. S. J. Koeman, inge diende bezwaarschrift namens Reym-Noorlander Bouwcombina tie, gericht tegen de in het raadsbe sluit d.d. 10 oktober 1979, tot vast stelling van het bestemmingsplan "Wijk Zuidplas”, volgens reclamant "geïncorporeerde weigering een exploitatie-overeenkomst te sluiten. 2. Behandeling om 20.00 uur van het door mr. A. J. van den Berg inge diende bezwaarschrift namens de heer H. van Engelen, gericht tegen de beschikking van het college d.d. 9 november 1979 inzake een opdracht tot het verwijderen van de woonwa gen van betrokkene uit de gemeente Waddinxveen. 3. Behandeling om 20.30 uur van het door de heer L. Bonefaas inge diende bezwaarschrift, gericht tegen de beschikking van het college van 7 november 1979 inzake een gewei gerde inschrijving als woningzoe kende. 4. Eventuele vaststelling van het ver slag van de vergadering van 7 no vember 1979. 5. Mededelingen. WADDINXVEEN Iets meer dan de helft van de Waddinxveners (51 procent) is van mening, dat in de komende kabinetsperiode de kernwa pens Nederland uit moeten. Dit heeft een door de plaatselijke werk groep van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) uitgevoerde peiling uitgewezen. Na de landelijke enquête onder verant woordelijkheid van het ministerie van Defensie (58% vóór kernontwapening van Nederland) en de IKV-peilingen in resultaten tussen de 5Ó en 8Ö%) mening’ stond aangekruist. Uiteindelijk is dit volgens de werkgroep een aanwijzing, dat de Nederlanders in meerderheid géén kernwapens willen. Laat staan meer of nieuwe. Plaatselijk zijn er dan wel verschillen, maar niet van dien aard, dat beperkt eenzijdige stappen worden afgewezen. Zo ook niet in Waddinxveen. Een duidelijk an der standpunt dan het tot nu toe in de zelf, dat elk komrnentaar, dat onzeker- landelijke politiek gebruikelijke. En nog verder verwijderd van het ge voerde (te voeren?) kabinetsbeleid. De werkgroep heeft het resultaat van de peiling in Waddinxveen inmiddels aan de plaatselijke politieke bekendgemaakt. 520 ADRESSEN In totaal werden 520 adressen, ver spreid over 10 wijken, bezocht. Onge veer 8% van het aantal adressen in Waddinxveen. Bezocht wil zeggen, dat op die adressen een folder stembil jetten) werd afgegeven. Op een aantal Elke enquête of peiling heeft zijn nega tieve kanten. Anders gezegd: er valt al tijd wel iets op af te dingen. Denk aan 16 jaar of ouder. Deed zich bij de vraagstelling, de volgorde van de al ternatieven, de tekst er omheen. Het NIPO heeft eens eerlijk bekend: we maar daarin zullen we nooit volledig slagen t 6-11-1978). De IKV- peiling is zo opgezet, dat vanuit de meest ongunstige benaderingswijze tot het resultaat van 51% is gekomen. Ver gelijk de interpretatie van de weigering: als de hoofdbewoner bij het ophalen weigerde, betekende dit niet zonder meer, dat alle medebewoners van 16 jaar en ouder ’tegen' waren. Toch gold bij weigering: (bijvoorbeeld) 4 afgege ven stembiljetten is gelijk aan 4 tegen stemmen. raad worden gestuurd, zodat het op nieuw van alle kanten kan worden be keken. Dit uitstel van behandeling be tekent overigens geen vertraging, want de totale onteigeningsprocedure vergt namelijk slechts 7 maanden (van raads besluit tot goedkeuring door de Kroon). Het college: "Bij de behandeling van het bestemmingsplan Wijk Zuidplas op 10 oktober bleek dat uw raad unaniem van opvatting was dal tot onteigening ten behoeve van de realisering van het onderhavige bestemmingsplan diende te worden overgegaan. Ook uit overwe gingen die in het vaststellingsbesluit zijn opgenomen blijkt dit impliciet. De salniettemin achten wij het belang, dat - vooruitlopend op het te nemen for mele onteigeningsbesluit - door uw raad thans expliciet wordt uitgesproken dat tot onteigening zal worden overge gaan als geen minnelijke overeenstem ming wordt verkregen”. U merkt het aan alles, B. en W. zijn uitermate voor zichtig en stellen alles in het werk dat er niets mis kan gaan. PLAATSELIJKE POLITIEK Wat moeten plaatselijke politici met de Waddinxveense uitslag? In 1981 zijn er Kamerverkiezingen. Binnenkort moe ten opgesteld. Ook Waddinxveense politici zijn daarbij betrokken. Het IKV- Waddinxveen vindt, dat in de verkie zingsprogramma’s het onderwerp kern bewapening géén sluitpost mag zijn. WADDINXVEEN - Morgenavond Van alle politici uit Waddinxveen, die (donderdag 13 december) komt de lan delijk voorzitter van de PvdA, Max van den Berg, naar het speeltuingebouwtje De Paddestoel aan de Lijsterbesstraat. Vanaf 20.00 uur houdt hij een korte toespraak, waarna de aanwezigen met hem kunnen discussiëren. Max van den Berg reist veel PvdA- afdelingen af, om kennis te maken met de leden. Bovendien wil hij graag we- vergaderende gemeenteraad ten, wat er onder de mensen leeft, op gaat de geldigheidsduur van de beheers- dat hij daarmee zijn voordeel kan doen verordeningen voor het wijkwerk Waddinxveen-Zuid en voor de samen werkingsschool voor HAVO/Atheneum - welke per 1 januari 1980 verstrijkt - met vijf jaar verlengen tot en met 31 de cember 1984. De beide verordeningen, recentelijk nog herzien, behoeven vol gens Ben W. geen aanpassing. is gehouden met een terugloop in de geboortegroepen, doch tevens is opge nomen 0“ --.1 van het voedingsgebied van de school, en dat het schoolbestuur zich voor wat betreft het onderhoud van de school adviseren door een eigen commissie. ANDERE PUNTEN Andere punten uit de laatst gehouden _i van de raadscommissie voor de onderwijszaken: Opeenhoping van werkzaamheden hebben het vaststellen van de af vloeiingsregeling voor het onderwij zend personeel van de openbare scho len vertraagd. Betreurd wordt de groeiende wacht lijst voor logopedische hulp vanwege de schoolartsen- en logopedische 1 er ein delijk na één jaar in een vacature kon worden voorzien is per 1 december op nieuw een vacature ontstaan, die op nieuw moeilijk zal zijn te vervullen. Door verlaging van de leerlingen- schaal heeft de openbare mr. A. de Roosschool (Wingerd) voor één jaar recht op een zevende leerkracht. In verband met het tijdelijke karakter van van deze maatregel is deze kracht door de M gemeente ingezet op de vijf openbare scholen als extra steun voor kinderen die dit nodig hebben. De gemeente is aan het berekenen wringt zit het schoolbestuur bijzonder wat de kosten zijn van het aanbrengen dwars. Over de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum werd in de raad scommissie voor de onderwijszaken nog meegedeeld dat gebrek aan tijd het maken van de door de ministerie van Onderwijs en Wetenschappen ge vraagde gebruiksovereenkomst tussen de school en de gemeente met betrek king tot de huur van de sporthal heeft vertraagd, dat de school over een na uwkeurige leerlingenprognose voor de komende vijf beschikt, waarin rekening terugloop in de de vermoedelijke uitbreiding dige stap om op deze manier te probe ren de heilloze weg naar een mogelijke meervoudige vernietiging van de mens- Wat belangrijker is, is de tendens. De Defensie-enquête: 58% vóór kernont wapening van Nederland. Daarna de in 150 plaatsen gehouden IKV-peilingen met gemiddeld een nog iets hoger per- centge. Nederland heeft duidelijk ge kozen voor een andere weg dan de tot nu toe gevolgde: meer kernbewapening is zeker onaanvaardbaar en wij moeten daarnaast een voorbeeld geven om de huidige wedloop te doorbreken De be staande kernwapens moeten daarvoor Nederland uit. Géén eenzijdige ontwa pening, maar wèl een beperkt eenzij- de heilloze weg naar een mogelijke heid te keren, samen met de landen die ons voorbeeld zullen volgen. Géén weg zonder risiko's, maar met minder risi- ko’s dan de nu gevolgde richting. pretenderenobjektief te zijn, De weigering bij afgifte leverden 99 te- (Volkskrant genstemmen op. Op de overige van de 520 adressen werden bijna 1000 stem biljetten afgegeven. Bij het ophalen ontstonden nog eens 102 tegenstem men door weigering (x adressen maal het aantal stemkaarten). Resultaat wei gering: 201 tegenstemmen. Van de in- gèleverde biljetten waren er precies 500 positief ten aanzien van de stelling, dat m de eerstvolgende kabinetsperiode de kernwapens Nederland uit moeten. Daartegenover stonden 179’negatieve’ 150 andere plaatsen in Nederland (met kaarten, terwijl op 101 kaarten 'geen tussen dus 5ÖÓ vóór, 179 201 tegen en 1ÖI geen mening. Op een totaal van 981 in percentages omgerekend 51% vóór, 38,6 tegen en 10,4% geen mening. REACTIES Sommige biljetten bevatten nogal wat extra komrnentaar. Het spreekt van-

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 21