of er constant ’n stadion leegloopt I ER ZIJN 1013 REISBUROS... ”Op straat in ChinaHet lijkt net Reisverhaal van Jeanne Ruts-Valk Het Weekblad feliciteert Aangepaste dienst voor gehandicapten Flat kopen? Eerst langs de gemeente Waddinxveense Jeanne Ruts- Valk week in Shanghai w dWk<©ll bv 99 kJ oJSte1Ats? ,evreden I w ad,i® n K 1, Reisburo Van Ginkel: C «1 ■BS- U KUNT ER «NIET OM HEEN! liïlL - dhwwi verveloos. ALTIJD OPLETTEN r" WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 WADDINXVEEN/SHANGHAl - "De eerste vraag die men je stelt als je weer thuis bent is: "En hoe was het in China?". Iedere keer heb ik dan de grootste moeite om daar direct antwoord op te geven. Je begint dan van: "Nou, erg interessant", hetgeen het ook zeker was, maar 't is veel meer dan dat. Het verblijf van één week Sjanghai is zo’n unieke ervaring geweest, dat Waddinxveen Passage 222 •S 01828-7522* WADDINXVEEN - De Waddinxvener W. A. Piets is aan de school voor laai en letterkunde in Den Haag geslaagd voor de acte Duits M.O.B. Den Haag De La Reijweg 11 *2- 070-469648* Zeist Slotlaan 231 •2 03404-25824* Gouda Korte Tiendeweg 2-4 *L* 01820-21922* Zoetermeer Dorpsstraat 138 -Z* 079-167555* Zo ook over hun persoonlijke ideeën, want zelfs na dagen in eikaars gezel schap en urenlange (niet zakelijke) ge sprekken kom je daar niets van te we ten. Vaak heb ik geprobeerd via een verhaal mijnerzijds een gelijksoortig voorbeeld van hen te horen. Directe vragen stelllen hielp helemaal niet, het leek wel of men al van te voren wist wat er gevraagd zou worden, want na wat overleg kwam er altijd een nietszeg gend antwoord. Toch waren de contac ten met de groep Chinezen waar wij mee te maken hadden, allerplezierigst. De organisatie was prima en ze pro beerden het ons op alle mogelijke ma nieren naar de zin te maken, hetgeen bijzonder goed lukte, zodat er wat meer begrip is gekomen voor eikaars situatie. dochters daarentegen bleven onver zorgd achter. Dit soort berichten wordt meestal gevolgd door een voorbeeld.In dit ge val over de toepassing van de maatregel in ’n gemeenschap in Oost-China waar nu 70 mannen bij hun schoonfamilie in wonen en er zo aan mee werken dat nu minder oude mensen onderhouden moeten worden door de gemeenschap en dat zij er tevens voor gezorgd heb ben dat de geboortetoename daar met een half procent omlaag is gebracht. WADDINXVEEN - Zondagmiddag 23 december om drie uur zal in De Hoek steen aan de Esdoornlaan een aangepa ste kerkdienst voor verstandelijk ge handicapten worden gehouden, die in het teken zal staan van het komende Kerstfeest. Deze dienst zal worden ge leid door ds. W. Verboom. Evenals bij vorige diensten zal er ook nu weer na de dienst gelegenheid zijn tot gesprek en ontmoeting. Voor ver voer naar en van de kerkdienst van ou ders en gehandicapten kan worden ge zorgd. Daarvoor kan men contact op nemen met één van onderstaande leden van de diakonale commissie voor aan gepaste kerkdiensten: A. J. Sonneveld, Piasweg 30, (tel. 5589), J. Neven, Schuberthof 33, K. Vergeer, Noordkade 95, (tel. 6598) en L. Blonk, Wingerd 29, (tel. 5172). WEINIG SAMENWERKING Ook in het werk beperk je je alleen tot dat onderdeel datje opgedragen wordt, zodat er weinig samenwerking is en men van elkaar nauwelijks weet waar men aan bezig is. Ook gelijk gerichte bedrijven weten vaak niet eens van ei kaars bestaan af. De laatste opdracht van bovenaf is nu om toe te geven dat het tijdstip aange broken is om hulp van ’’buiten" te vra gen. Men geeft nu volmondig toe dat China een eind achterop is ten opzichte van het Westen. Men begint zich nu erg te interesseren voor het leven in andere Waddinxveen/Sjaak landen. Ze vragen honderd uit, maar ant woorden liever niet. Over technische zaken wordt wel openlijk gediscus sieerd, maar zo gauw er vragen gesteld worden over de organisatie van het een en ander wordt het erg moeilijk en krijg je ontwijkende antwoorden. dat Chinese ouders die alleen dochters hebben tegenwoordig wat sympathie- planning nu er meer schoonzonen ge neigd zijn om bij de familie van de vrouw in te trekken. Een oud Chinees gebruik; vooral op het platteland, is dat de bruid bij de familie van de bruide gom intrekt. Ouders dus met zonen waren zodoende verzekerd van een verzorgde oude dag, ouders met alleen '«/REIS- EN PASSAGEBUROs WADDINXVEEN - De aan de Dorpstraat 1 wonende Wad dinxveense Jeanne Ruts-Valk (45) is in de eerste week van december op bezoek geweest in China’s grootste stad Sjanghai. Zij verge zelde haar man, die met andere medewerkers van het Maritiem Instituut in Rotterdam, naar de volksrepubliek China reisde in verband met besprekingen over een computerprogramma voor schepen. Speciaal voor het Week blad voor Waddinxveen schreef mevrouw Ruts-Valk, die secreta resse is van de afdeling Wad dinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, haar indrukken op papier. Mevrouw Jeanne Ruts-Valk. (Foto: Weekblad voor Noteboom ...maar cfrzijn slechts S .J/an Ginkelreisburo’s Maar toch nogmaals, al schrij vend en terugdenkend aan het vele dat ik in een korte tijd gezien en gehoord heb, heb ik toch nog steeds een wat on- ker staan tegenover de huidige family- prettig gevoel over het ”mens-zijn" in China. Te moeten leven zonder eigen initiatief, zonder spontane reacties, al tijd opletten op wat je doet en zegt. Het lijkt mij haast niet te geloven dat iede reen dat zonder protest van binnen kan. Ook weer na deze ervaring ben ik nog steeds blij dat ik in Nederland ge boren ben”. den mensen te wachten om een kaartje i men sen aan de beurt zijn geweest gaan er waarschijnlijk wel een paar jaar over heen. Erg opvallend was dat je haast niemand zag lezen. Boekwinkels met tijdschrif ten en kranten heb ik niet gezien. Toch wil men graag van ieder nieuwtje op de hoogte zijn, want zo gauw er iets op een bord of bijvoorbeeld bij een bushalte te lezen valt, staan er gelijk honderden mensen omheen. GEEN RECLAMEBORDEN Zo is iedere situatie, hoe klein ook, die afwijkt van het dagelijkse patroon een aanleiding om er op af te gaan. Zelfs het knalgele papiertje van een filmrol letje viel enorm op in een omgeving waar zo goed als geen kleur is. Iedereen is gelijk gekleed in donkerblauw of grijs (iedereen heeft ook nog zwart haar), gebouwen zijn grauw en Geen reclameborden enz. Toch bespeur je een lichte verandering. Het lijkt of het diepste punt geweest is en de ergste druk verdwenen. Er wordt wat gelachen, de jongelui laten voor zichtig een stukje gekleurde trui zien of een sjaaltje van onder hun jasje uit zichtbaar worden. Een enkeling heeft zelfs een afwijkende kleur jasje aan. Niettemin doet het gehele beeld wat robot-achtig aan. Iedereen is van bove naf "geprogrammeerd”. Vanaf je ge boorte wordt er beslist hoe je verdere leven zal verlopen. Als een baby zes weken oud is kan hij al naar een crèche, zodat de moeder zo vlug moge lijk weer aan het arbeidsproces deel kan nemen. het eigenlijk niet mogelijk is om vergelijkingen te zoeken met andere landen of met andere tijden. Ik zal me daarom beperken tot algemene indrukken Wel is het zo dat hoe meer je er over draaid, boordevol propaganda en vertelt en er over nadenkt, hoe meer je goede voorbeelden. Er staan honder- je af gaat vragen. En de grootste vraag ------- *--1-* - blijft voor mij toch wel of het werkelijk te bemachtigen. Eer er 10 miljoen zo is dat een heel volk van ruim 850 s miljoen mensen (een kwart van de we reldbevolking) gelijk denkt en handelt. We zijn niet veel te weten gekomen over hun persoonlijk leven, terwijl de sfeer, zeker aan het einde van ons be zoek, erg prettig en vriendschappelijk was. VERKEER In het begin ging alles erg formeel en wat stroef. Dat begin was de ontvangst op het vliegveld. Een hele delegatie stond er aangetreden. De tolk trad naar voren en we werden aan elkaar voorge steld. Ondoenlijk om ook maar één naam te onthouden. Hulpmiddeltjes hadden ook geen zin omdat ze er alle maal precies eender uitzagen. We wer den vlot langs alle officiële instanties geloodst en de rit van het vliegveld naar het hotel kon beginnen. Dat was een verhaal apart. Het was een stille onver lichte weg met weinig verkeer. Alleen wat fietsen (ook zonder licht). Er rijden bijna geen auto’s, zodat niemand ook op een medeweggebruiker rekent. Men schrikt echter als er van rechts in eens een andere auto nadert zodat we na 5 minuten al haast een aanrijding hadden. Van dit soort situaties zouden er nog vele volgen. Vol afwachting reden we in de richting van het hotel, maar dat viel alles mee. Het Ching-Chang Hotel is nog echt En gels uit de jaren ’30 en is goed in stand gehouden om de buitenlanders een goed onderdak te kunnen bieden. We waren nog niet bekomen van de aan blik van de enorme kamers of de gehele Chinese delegatie kwam binnen om het programma voor de komende dagen te bespreken. Dat was wat moeilijk omdat wij van onze kant nog niet precies konden zeg gen hoeveel dagen er nodig waren om alles te bespreken. Zij wilden erg graag alles van A tot Z geregeld hebben om niet voor verrassingen te komen staan. Maar na wat heen en weer gepraat wer den de meeste problemen opgelost en zouden we de volgende morgen om half negen afgehaald worden. 1001 VRAGEN Voor mij zou er een aparte tolk komen “''uv\"\an7amHy-pian7ing woritTrg lemaal wilde doen en zien. Dat liep wel wat anders dan ik gedacht en gehoopt had. Ik werd voorzichtig en tactvol van mijn plannen afgebracht. Het liefst wilde ik er achter komen hoe men werkte, woonde e.d., maar dat is niet erg gelukt. Ik had 1001 vragen, maar de antwoorden waren erg afgepast en ei genlijk nietszeggend. Vóór er antwoord kwam werd er altijd eerst druk gediscussieerd in het Chinees met een mede-inzittende. De eerste dagen spraken alleen de tolken rechtstreeks tegen ons. Later werd alles veel soepeler en vriendschappelijker en spraken er meerdere van de gastheren in vrij behoorlijk Engels zonder tussen komst van de tolk met ons. De volgende dag zo ontspannen moge lijk achter in de auto gaan zitten en ge probeerd niet "mee te rijden”, want zo stil als het de vorige avond op de weg was, zo druk was het nu. Het was een chaotische toestand. Alles en iedereen krioelt door elkaar. Verkeersregels zijn er niet. De voetgangers zijn heer en meester op de weg en bezitten zowel de trottoirs als de rijbaan. De paar auto’s die er zijn (er zijn geen particuliere auto’s) hebben de grootste moeite zich luid toeterend een weg door de menigte te banen. Vooral na vieren is het een haast onbegonnen werk. Er zijn ontzettend veel mensen, in Shanghai wonen er 10 miljoen. Ve len daarvan lopen graag wat langs de nog schaars gevulde winkels te slenteren. CHINESE FILMS Er is ook geen "stille” dag, want de be drijven gaan om de beurt één dag in de week dicht. Eerst vertelde men dat het was om de electriciteit over de gehele week te verdelen, maar later gaf men toe dat het óók was om de vrije dagen onder de mensen te verdelen. Als iede reen op dezelfde dag vrij zou zijn dan zou de stad helemaal verstopt raken. Let wel: het gaat hier alleen om voet gangers. Het lijkt net alsof er constant een stadion leegloopt. Er is ook weinig te doen voor de men sen. Een enkele bioscoop is er waar in hoofdzaak Chinese films worden ge- WADDINXVEEN - Nu vorige maand enkele bepalingen van de nieuwe woonruimteverdeling in werking zijn getreden welke be trekking hebben op de verkoop van huurflats raadt het Wad dinxveense gemeentebestuur ie dereen die hier een flat wil kopen dringend aan - alvorens daartoe over te gaan - contact op te ne men met de afdeling sociale- en welzijnszaken der gemeentese cretarie voor nadere inlichtingen. De nieuwe woonruimtebepalin- gen houden onder meer in, dat de verkoop van een huurflat aan ie mand die de betreffende woning niet als huurder bewoont, niet is toegestaan doordat de vereiste woonvergunning aan de nieuwe eigenaar wordt geweigerd. De nieuwe regeling heeft ook be paalde gevolgen voor de huurder die de door hem gehuurde flatwo ning koopt. In Waddinxveen staan in totaal 6547 huizen (toestand per I ja nuari 1979). Hiervan zijn er 1022 van voor 1945 en 5525 van erna. Van de na-oorlogse woningen zijn er 2116 meergezinswoningen. Dat is 38 procent van het na-oorlogse totaal. Van die 2116 meergezins woningen zijn er 55 in de vrije sector, 1027 in de premiesfeer en 1034 in de woningwet. J, - - i Een vraag van mij was, "als de moeder liever thuis wilde blijven om zelf voor de kinderen te zorgen, dat toegestaan was ”Ja, natuurlijk, men is daar volkomen vrij in", was het antwoord. Er werd echter niet bijverteld, dat er dan veel te weinig geld binnen zou ko men om van te leven. FAMILY-PLANNING De kindertjes zien er wel kleurig ge kleed uit en goed verzorgd, maar om nu zes dagen van de week met honderden anderen in een crèche door te brengen met wie ik dan kon bespreken wat ik al- vee| gecjaan en jg gezinnen zijn, vooral in de steden, wel kleiner geworden. Op het platteland gaat het allemaal wat moeizamer, hetgeen bleek uit een be richt dat ik las en dat dateerde van 29 november 1979. Hierin stond vermeld

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7