De 5 rooie mannen in raad Henk van Ulsen Christenen en humanisten discussiëren Eerste sleutels voor van Shalom ’81 RPF praat over Vredeskrant I opent opnieuw ’’theaterseizoen” 37 premiekoopwoningen Op 16 september unieke show van wonen en mode Toi-Toi treedt weer op Laatste project Stichting BEWG UIT IN WADDINXVEEN 11 september De Schaapskooi Eis in concept-fractieprofiel van de Partij van de Arbeid Ds. S. de Jong spreekt voor Mbuma-zending CONGRES UTRECHT ZINLOOS Bodelo BV De prinses van het eiland HU IBW 'i John Rooie vrouw in nieuweraad Berkesteijn BV GELIJK de oude 1 EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 9 SEPTEMBER 19X1 SAMENWERKING In 1980 hebben de Raad van Kerken en het Humanistisch Verbond een com missie ingesteld om advies uit te bren gen over de onderlinge verhouding van Kerken en het Humanistisch Verbond. van de Ge- Voor de 37 koopwoningen sloeg stich tingsvoorzitter A. L. M. Boer in novem ber vorig jaar de eerste paal. De huizen, die het zevende project omvatten sinds de stichting in 1975 in Groenswaard 3 begon met het ontplooien van activitei ten in de gesubsidieerde koopwonin gensfeer, zijn naar een ontwerp van het Waddinxveense architectenbureau L. Roggeveen BV gebouwd door het Moordrechtse bouwbedrijf F. Vink Zn. BV. De stichtingkosten van de hui zen liggen tussen de f 140.000,en f 160.000,Vorig najaar waren er voor de A-woningen 50 kandidaten en voor de B-woningen maar 14. WADDINXVEEN - De Katwijkse ds. S. de Jong spreekt dinsdagavond 15 september om half acht voor de Mbu ma-zending in het kergebouw Remonstrants Gereformeerde meente aan de Zuidkade 59. roem en veel lezers gekregen. In Ame rika werd "De tienduizend dingen” een bestseller; het werd in elf talen vertaald. Maria Dermoüt leefde Van 1888 tot 1962. Beide typen woningen zijn qua archi tectuur, grootte, indeling, kwaliteit en afwerkingsniveau gelijk. De begelei ding van het bouwproject was weer zoals altijd in handen van de Nationale Woningraad, rayonkantoor Rotterdam. De bouwgrond werd in december 1978 door de gemeenteraad van Wad dinxveen verkocht aan de Stichting Be vordering Eigen Woningbezit Groens waard voor de prijs van bijna negen ton (5.000 vierkante meter). WADDINXVEEN Dat de lan delijke Partij van de Arbeid van daag (woensdag) in Utrecht een buitengewoon congres houdt over het toetreden van socialisten tot het tweede kabinet Van Agt vindt de PvdA-afdeling Waddinxveen zinloos. De reden hiervan is, zo werd verwoord op de deze zomer gehouden ledenvergadering, "dat er alleen maar "ja" gezegd kan worden op het voorstel van de on derhandelaar, omdat de PvdA dit keer weer moet gaan regeren”. Naar aanleiding van het zich in het begin van de kabinetsformatie presenterende groepje Odijk, dat er op zou gaan letten of de PvdA bij de handelingen over een nieuw kabinet de socialistische beginse len niet zou gaan verwaarlozen, heeft de PvdA-afdeling Wad dinxveen een brief naar het partij bestuur gezonden waarin afkeu ring wordt uitgesproken over het optreden vanuit Odijk. De Waddinxveense socialisten hebben over het landelijk partij congres in oktober kandidaat ge steld voor het partijbestuur Max van den Berg, die de afdeling nog heeft bedankt voor het in hem ge wordt een kwestie apart genoemd. ”De voorkeur gaat uit naar een programcol lege", aldus de PvdA. "Zodra na de ver kiezingen de collegevorming gaat ge beuren, zal ook het wethouderschap ter sprake komen. Tenminste twee van de gekozen raadsleden moeten voor deze functie in aanmerking kunnen komen. Het gaat hierbij om eisen van geschikt heid en beschikbaarheid. Dit hudt niet in, dat onze partij twee wethouders zal moeten leveren", aldus de socialisten, die al een wethouder in het college van B en W hebben: Anne van Gent. leder PvdA-fractielid moet de bereid heid hebben fractievoorzitter of fractie secretaris te worden. De fractiesecreta ris verzorgt, bijgestaan door de eerste opvolger op de kandidatenlijst, convo caties, verslagen, belegt vergaderingen en beheert de administratie. De beta ling van het assistent-secretarisschap wordt door de fractie, in overleg mSt hel afdelingsbestuur, geregeld. Op de lijst voorkomende leden moeten bereid zijn het assistent-secretarisschap te vervullen. en Couprie en de theologen J. Douma en S. Meijers gaat ook grotendeels over dat steeds wankeler afschrikkingseven- wicht tussen oost en west. Deze alternatieve vredeskrant zoekt voorzichtig een weg tussen de polarisa tie en wat genoemd wordt de "verbijste rende wederzijdse verkettering" door. Daarom kiest de redactie ook niet voor of tegen de modernisering van de kern wapens. Belangrijken dan een ja of nee, vindt de redactie namelijk de motieven waarmee men ja of nee zegt. Vastgesteld werd toen dat de stichting de van de gemeente aangekochte gron den doorverkoopt en overdraagt aan natuurlijke personen. De belangrijkste criteria, waaraan deze personen dien den te voldoen, waren: het in Wad dinxveen woonachtig zijn óf het aan Waddinxveen economisch gebonden zijn óf werkzaam zijn bij een regionaal Dit gebeurde omdat in het verleden onnodige spanningen de samenwerking tussen christenen en humanisten be lemmerden. De werkzaamheden van de commissie hebben inmiddels geleid tot een conceptnota, die binnenkort ook door de Raad van Kerken besproken zal worden. Dr. van den Belt nam na mens de Raad van Kerken aan deze be sprekingen deel. De discussie in Gouda kan mede be schouwd worden als een toetsing van hetgeen door de gemeenschappelijke commissie van belang geacht wordt. De commissie is van mening dat christenen en humanisten zouden moeten samen werken op terreinen als de geestelijke verzorging, het onderwijs, de ontwikke lingssamenwerking, de vredesvraag stukken en de vakbeweging. Gehoopt wordt dat aan de discussie ook vele jongeren zullen willen deelnemen. Daartoe zullen op de scholen van het voortgezet onderwijs affiches worden opgehangen. Vrijdagavond 11 september wordt om kwart over acht in de hervormde koffie bar De Schaapskooi aan de Nesse de film "Blood on the mountain” ver toond. Deze spannende actiefilm gaat over de vrijlating van Bob Jamison uit de Colorado-staatsgevangenis, hetgeen aanleiding geeft tot de ontvluchting van Jim Hawker, een vroegere medeplich tige. Hawk, zoals hij beter bekend staat, dwingt een andere kameraad hem te helpen bij zijn vergeldingstocht, welke leidt tot de kidnapping van Bob Jami son en zijn vrouw. Een achtervolging door de politie vindt zijn hoogtepunt in de Royal Gorge, waar de gijzelaars in het kabelbaantje gedwongen worden in een wanhopige poging om te ontvluch ten. De film duurt ca. 70 minuten. Ook op deze avond is een ieder vanaf 15 jaar van harte welkom. De toegang is vrij. instelling, welke niet in Waddinxveen is gevestigd èn een inkomenspositie heb ben, die in overeenstemming is met de stichtingskosten van de aan te kopen woning, die op straffe van geldboetes van maximaal f 100.000,— niet mogen worden doorverkocht in de eerste vijf jaar van zelfbewoning. WADD1NXVEEN/GOUDA Bij Bo delo BV, Bodegraven, zijn in de directie benoemd C. Vreeken, te Bodegraven, F. Vreeken te Bodegraven, H.J. van Mierlo te Voorburg en tot Commissa rissen C.M. Storm te Goirle en W. War ners te Amsterdam. Bij Bodelo is als di rectie uitgetreden Vreeken’s Industrie ën Handelsonderneming BV. Aldus blijkt uit een mededeling uit het handel- sregister van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- Holland. WADDINXVEEN/GOUDA De gemeenschap Gouda en omstreken van het Humanistisch Verbond (HV) houdt donderdagavond 24 septem ber om acht uur een openbare informatie- en discussieavond over chri stendom en humanisme in de Goudse Agnietenkapel. Als inleiders zul len hier optreden de humanist prof. dr. M. Fresco van de Rijksuniversi teit in Leiden en de protestantse theoloog dr. A. van den Belt van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Aan de forumdiscussie, die hierna zal worden gehouden en waarin vooral de bezoekers aan het woord zullen komen, zal ook worden deelgenomen door ds. J. Bregman uit Gouda, ziekenhuispas tor van het St. Jozefziekenhuis te Gouda Th. Huisbas en de voorzitter van het Humanistisch Verbond Gouda en Omstreken drs. A.A. de Bruin. Terwijl in de korte inleidingen vooral zal wor den ingegaan op verschillen en overeenkomsten tussen Christendom en Humanisme, zullen de heren Breg man, Huisbas en De Bruin vooral stil staan bij de gemeenschappelijke ver antwoordelijkheden van christen en hu manist in de regio Gouda. praten over het programma voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1982 en het eigen programma voor de rest van dit jaar, zullen naar mag worden ver wacht alles in het werk stellen om een einde te maken aan de mannenheer schappij op de plaatselijke kandidaten lijsten van de socialisten. En dat is voor het eerst in de geschiedenis. In het concept-fractieprofiel van de PvdA worden naast het verkiesbaar stellen van een vrouwelijk raadslid ook nog andere eisen geformuleerd, waar aan een nieuwe fractie zou moeten vol doen. Gesteld wordt dat in principe alle PvdA-leden een plaats op de lijst kun nen krijgen, al moeten ze wel bereid en in staat zijn een groot deel van hun vrije tijd in .het raadslidmaatschap te willen steken. Anders is er van behoorlijk functioneren geen sprake. Voorkeuren voor bepaalde socialisten, bijvoorbeeld berustend op het uitoefe nen van bepaalde politieke functies bin nen de partij, is voor de PvdA uit den boze. Natuurlijk zijn er wel een aantal factoren doorslaggevend voor een ver kiesbare plaats op de lijst, zoals leeftijd (in de fractie moeten verscheidene ge neraties vertegenwoordigd zijn), ge slacht (tenminste één vrouw in de nieuwe fractie), ervaring (hoe hoger op de lijst, hoe hoger de eisen zijn die wor den gesteld aan de politieke en bestuur lijke ervaring, omdat die ervaring uit een oogpunt van continuïteit en ver nieuwing belangrijk is) en specialisatie (in de fractie moeten de specialisaties ruimtelijke ordening, financiën, onder wijs, sport, recreatie, cultuur, welzijn, economische zaken en werkgelegen heid, personeelsbeleid, verkeer en ver voer, milieuzaken en energie en regio nale contacten aanwezig zijn. WETHOUDER De PvdA-kandidaten die op een niet- verkiesbare plaats staan moeten vol gens het concept-fractieprofiel daad werkelijk voor het gemeenteraadswerk beschikbaar zijn. Het wethouderschap stelde vertrouwen bij zijn herkan- didaatsteliing voor het partijvoor zitterschap, Marlies Coomans, Cock Kerling, Bram Peter, Stan Poppe, Maarten van Traa en Wim van Velzen. Voor de beroepscommissie is door Waddinxveen kandidaat ge steld de oud-Waddinxvener en thans burgemeester van Putter- shoek, Leen Vleggeert. Het PvdA-oktobercongres zal worden bezocht door de Waddinxveense socialisten Anne van Gent (don derdag 22 oktober), Jettie Bonsel (vrijdag 23 oktober) en Ton v. d. Berg (zaterdag 24 oktober). "Het is ja of nee, daar zit niets tus sen". Dat staat in het voorstel van het partijbestuur van de PvdA aan de afdelingen om akkoord te gaan met het resultaat dat in de coali tieonderhandelingen voor een nieuw kabinet is bereikt. Het par tijbestuur vindt dat de partij ak koord moet gaan met het tot stand gekomen regeerakkoord en sluit dus aan bij de visie van de Wad dinxveense socialisten. Het PvdA-bestuur stelt in dit uit voerige stuk, dat het akkoord niet op alle punten het PvdA- standpunt inhoudt, maar dat het bestuur het resultaat wel verde digbaar vindt. In het advies geeft het partijbestuur een vergelijking tussen het regeerakkoord en de zes PvdA-strijdpunten om het de leden gemakkelijker te maken een beslissing te nemen. WADDINXVEEN Donderdagavond 10 september om acht uur houdt de afdeling Waddinxveen van de Reformatorische Politieke Fede ratie (RPF) ten huize van de familie K. Senneker aan de Onderweg 71 om acht uur de eerste ledenvergadering van dit nieuwe seizoen. Op de agenda staat de Vredesweek 1981 en de dan eventueel te houden activitei ten. Ook zal er worden gesproken over het onderwerp "Vrede en veiligheid” naar aanleiding van de Vredeskrant Shalom '81 van de in Bussum gevestige Stichting Bijbel- en Vredesvraagstuk ken. In deze Vredeskrant wordt overigens bewust geen keuze gedaan voor of te gen de 572 nieuwe NATO-kernwapens in West-Europa of de 48 kruisraketten in Nederland. "Wij laten ons niet tot een keuze dwingen", aldus de redactie van de krant, die in een oplaag van 300.000 exemplaren is uitgekomen. Voor het derde achtereenvolgende jaar is deze "alternatieve" vredeskrant ver schenen, uit onvrede met de Vredes krant van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV). De mensen van de stichting Bijbel en Vredesvraagstukken vinden dat de bijbelse doordenking van de vra gen van oorlog en vrede in het IKV on voldoende tot haar recht komt. Ook heeft men bezwaar tegen de moderne theologie, die in de IKV-publikaties doorklinkt. Dat verschil heeft rechtstreeks gevol gen voor de praktijk. De Shalomkrant wijst het pacifisme af, benadrukt de rechtmatige zwaardmacht van de over heid en probeert aan te tonen, dat veel hedendaagse pacifisme zijn wortels heeft in een theologie, die de bijbel "stukbreekt in een waardeloze verpak king (incl. Romeinen 13 en de oorlogen des Heren) en het oerevangelie dat dan overblijft (incl. de Bergrede)”. WAAROM JA OF NEE Shalom beseft ook dat de filosofie van het afschrikkingsevenwicht achter haald lijkt te zijn door de toegenomen nauwkeurigheid van de kernwapens. Een discussie van zes pagina’s tussen de oud-Kamerleden Hannie van Leeuwen WADDINXVEEN -Komende vrijdagmiddag om vier uur zullen de eerste sleutels worden uitgereikt van het voorlopig laatste project - ge zien het gebrek aan bouwgrond en stijgende woonkosten - van de Stich ting Bevordering Eigen Woningbezit Groenswaard: 37 koopwoningen, waarvan 19 premie-A-koopwoningen en 18 premie-koopwoningen. De huizen staan aan de Heemraadweg in Zuidkade 1 (achter de Burgemee ster Trooststraat) en komen overeen met de langs de Groene Zoom staande woningwetwoningen. - Bij het opstellen van de PvdA- kandidatenlijst moet zo veel mogelijk rekening worden gehouden met de maatschappelijke samenstelling van de Waddinxveense bevolking. De kandi daat moet het door de ledenvergade ring goedgekeurde verkiezingspro gramma onderschrijven en tijdens de verkiezingen uitdragen onder de kiezers. j WADDINXVEEN Stoel-en meubelfabriek H. A. van Berkesteijn BV aan de Noordringdijk en modehuis Verbakel BV aan de Zuidkade gaan sa- 7 men een unieke meubel- en modeshow houden. j Dat gebeurt op woensdagavond 16 september om acht uur in de show- :7 ruimten van Van Berkesteijn, waar de laatste mode-snufjes en verrassende 7: 7 woonideeën te zien zijn in één gezellige show van mode en wonen. De pre- sentatie van deze avond is in handen van mode-coördinator Arend Teunis- sen, stylist van Hobo Faam in Gouda. f Wie naar deze meubel- en modeshow van Van Berkesteijn en Verbakel wil j kan in Waddinxveen om half acht in de bus stappen voor gratis vervoer naarde Noordringdijk. Kaarten voor deze avond zijn a vijf gulden perstuk j verkrijgbaar bij Van Berkesteijn aan de Noordringdijk en bij Verbakel aan i; j de Zuidkade. 7; eenakters en wel: ‘Het tiende deel’ van Atie M. Vogelenzang de Jong, ‘Help ik leef van John Tolly en ‘Moet u ook naar Am sterdam’ van Wim Povel. Het ge heel zal geregiseerd woraen door Ger Klijberg. WADDINXVEEN - De Wad dinxveense amateurtoneelvere- niging Toi-Toi treedt weer op. Dinsdagavond 29 september en zaterdagavond 3 oktober zullen er voorstellingen van een serie eenacters worden verzorgd in WADDINXVEEN De acteur Henk van Ulsen treedt zaterdagavond 12 september om kwart over acht in De Bonkelaar aan de Beukenhof op met het programma ”De prinses van het eiland” van Maria Dermoüt. Het is voor de derde keer dat Henk van Ulsen op uitnodiging van de film en theaterwerkgroep De Spintol naar Waddinxveen komt. De theater voorstelling, waarvan de techniek in handen is van Wouter Feldbusch, is toegankelijk tegen betaling van tien gulden. CJP-houders en 65-plussers betalen f 6,50 In het kader van de officiële openstelling van het Erasmus Huis in het Indonesi sche Jakarta koos Henk van Ulsen, als zijn bijdrage, het verhaal "De prinses van het eiland” uit Maria Dermoüt’s boek "Donker van uiterlijk”. Het verhaal is bewerkt tot dramatische voordracht, in de vorm van een "rea ding", met gebruikmaking van een een voudig decor en geluidsband. Voor de laatste is muziek samengesteld door de alt-saxofonist Adriaan Valk, samen met slagwerker Anton Domen. Lichteffec ten begeleiden de vele en zeer verschil lende sferen. Maria Dermoüt is één van de meest bij zondere auteurs die Nederland rijk is. Zij laat zich kennen als een meesterlijk vertelster en onderscheid zich door de manier waarop haar unieke verteltrant en de oosterse wereld waarvan haar werk doortrokken is, zijn verweven. De sfeer van het Oosten, de zonnige zee rond de eilanden, de tuinen, bergen en watervallen, de oud-indische huizen, de schelpen en koralen, de Magie der din gen en de wijsheid, die zich in haar werk openbaart, maken het onvergetelijk en de kennismaking ermee tot een zeld zame gebeurtenis. Als schrijfster is Maria Dermoüt pas toen zij 62 was, aan het licht gekomen. Het had direct een groot succes en be leefde vele herdrukken. Haar "Nog pas gisteren", en ”De tienduizend dingen” hebben, ook in het buitenland, grote De laatste serie premiekoopwoningen van de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Groenswaard aan de Heemraadweg in Zuidkade 1, achter de Burgemeester Trooststraat. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak S’oteboom IWADDINXVEEN In de nieuwe fractie van de Partij van de Arbeid in lie Waddinxveense gemeenteraad moet een vrouw zitten. Dat. staat in liet door de plaatselijke socialisten opgestelde concept-fractieprofiel, [jat op de morgenavond (donderdag 10 september) in café-restaurant De (Unie aan de Kerkweg-Oost te houden openbare ledenvergadering zal Lorden besproken. In september 1982 wordt voor vier jaar een nieuwe Lemeenteraad samengesteld, waarvoor op 2 juni weer iedereen naar de Stembus zal gaan. kan de huidige, uit vijf leden bestaande, LvdA-raadsfractie maakt geen vrouw keel uit. De socialisten waren nog nim- Lier met een vrouw in de raadszaal ver tegenwoordigd. Landelijk hanteert de PvdA het criterium dat een kwart van Lie raadsleden van het vrouwelijk ge- Llacht moet zijn. Naar Waddinxveense [maatstaven is dat dus tenminste één Louw. |0p de 14 namen omvattende lijst I, Laarmee de PvdA in 1978 aan de ge- Imeenteraadsverkiezingen deel nam; ktond zegge en schrijve maar één [vrouw: E.J. Berloth-Garretsen. In 1974, toen de socialisten deel uitmaakten van de combinatie Progressieven (Pv- dA/D66/PPR?PSP), waren er meer vrouwelijke kandidaten: mej. L.M. Boere. Y.C. Klinkenberg-van den Hoo- gen, E.C. de Boer-Alberti en H. Kolb- de Valk. Maar ook toen stonden ze al lerminst op verkiesbare plaatsen. ROOIE VROUW Maar inmiddels kent de plaatselijke PvdA een actieve afdeling van de Rooie Vrouwen, waarvan Bep Vermeij, de partner van PvdA-voorzitter Arie Slin ger, de contactvrouw is. De Rooie Vrouwen, die dinsdagavond 22 septem ber in De Unie met elkaar zullen gaan het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnenpad. De eerste a- vond is speciaal bedoeld voor de bejaarden en de tweede avond voor de andere inwoners van Waddinxveen. Gespeeld zal worden een serie WADDINXVEEN De geschiedenis van ‘De prinses van het eiland’, dat Henk van Ulsen komende zaterdagavond in de Bonkelaar opvoert, begint met ‘Een oud familieverhaal, bij welke generatie gaat men dan beginnen? Altijd weer kinderen die opgroeien, kinderen van een man en een vrouw, die op hun beurt kinderen waren van een man en een vrouw, van geslacht op geslacht’. Waar begon Maria Dermoüt? Bij een jong engels officier, een zeeoffi cier, die na een feest bij de portugese onderkoning in Goa wegloopt met de abdis van een nonnenklooster. Die twee krijgen een zoon die op zijn 15e van huis wegloopt en als scheepjongen meegaat op een schip waarop muiterij uitbreekt en die op Java terecht komt. Hij treedt in dienst bij de engelse resident, later bij het hollandse bestuur, drijft handel, wordt rijk, trouwt op middelbare leeftijd en krijgt een zoon, die niet erg wil deugen. Die zoon trouwt met een erg jong, indisch meisje en wordt door zijn vader naar een eilandje gestuurd in de buurt van Padang, dat diens ei gendom is, om ’toezicht te houden op het werk van de opzichter, de boekhouding, op alles’, en waar ’hij de bevolking niet mag uitzuigen, dan krijg je moeilijkheden, en denk eraan, dan help ik je niet!’ Het jonge echtpaar krijgt twee dochtertjes, die Nontje en Roosje wor den genoemd. De grootouders moeten om gezondheidsredenen naar Holland repatriëren en betrekken een oud en erg voornaam familiehuis in Delft; de zoon sterft op het eiland aan een epidemische ziekte, de moeder van de kinderen sterft aan boord, -er is haar voorspeld:1... pas op voor een groot schip op een grote open zee...’-, en de twee weesjes Nontje en Roosje komen bij hun grootouders in Delft in huis. Bij welke generatie gaat men in een indische familie-saga beginnen? Maria schreef ‘Soms zijn er paperassen: familiepapieren, een dagboek. Er blijven wel eens verhalen in omloop, overgebracht van de een op de ander, hardop of gefluisterd’. ‘De prinses van het eiland’ is ontleend aan een verhaal dat in omloop was, hardop gefluisterd en wel over de moord die op 13 december 1872 door Hendrik Jacobus Jut en de dienstbode Christina Goedvolk werd gepleegd op de rijke weduwe van der Kouwe en haar dienst maagd Leentje Beeloo in hun huis aan de Bocht van Guinea nr. 25, nu het Huygensplein, in Den Haag. Die H.J. Jut had een zuster Cato, die in Maria’s verhaal in het huis van de grootouders van Nontje en Roosje in Delft kinderjuffrouw wordt. De knecht Antoine probeert beide kin deren op te stoken tegen de zuster van de moordenaar, wordt ontsla gen en dan zegt Nontje tegen haar Grootvader: ‘Ik vind jou hef, nog..., nee, ja toch, nog veel Bever dan Aal (de keukenmeid)’, en de oude man noemt Nontje: ‘Prinses van het eiland’. Maria schreef erover: ‘Ik zal je zeggen dat ik voor mij eigenlijk veel Be ver die hele Jut-periode eruit zou willen hebben, maar waar deze ver halen toch echt bedoeld zijn als familie-verhalen moet ik toch min of meer de min of meer bizarre gegevens volgen. Dat waren in dit geval de abdis en de zee-officier, hun zoon overal rondtrekkend over de ei landen, laat getrouwd met de schatrijke indische vrouw, hun zoontje, en ’t vrouwtje en de voorspelhng aan haar op te passen voor een groot schip op een grote zee, hun twee dochtertjes, die de prinsesjes van het eiland werden genoemd. Het huis in Delft met alle personeel en Cato Jut als kinderjuffrouw voor de in zware rouw geklede verweesde in dische kleine meisjes, die natuurlijk door de andere booien ingehcht worden over hun kinderjuffrouw en dat nooit meer hebben kunnen vergeten’. Het opschrijvende, kreeg de grootvader voor mij het meeste reliëf, ik tekende, probeerde, en tekende hem inderdaad als een ‘reizi ger’, als een, hoe zal ik ’t zeggen, als een ‘eiland-minded’ man, die daardoor in zekere zin het verloren Nontje, of liever een in verwarring levend Nontje redt, en weer haar plaats geeft als de ‘prinses van het ei land’, en zij hem, op haar beurt daarmee niet zozeer redt, maar een te late inhoud en vervulling van het leven geeft zoals het zou hebben kunnen zijn. ‘En zij, Nontje, zij moest het eiland beërven. Tegelijker tijd, vBetende als een gedachte, scherp omhjnd als een ‘gezicht’, zag hij het eiland in een helblauwe tropische zee, een oceaan, de Indische Oceaan; het aflopende strand, de wilde branding als een ring om het eiland heen, de in de wind op en neer wuivende groene palmbomen, het silhouet van een maleise prauw, daar ergens het graf van haar va der, haar moeder in de Indische Oceaan, in de buurt...’

Weekblad voor Waddinxveen | 1981 | | pagina 11