750 Vier Zilveren daalder wordt 7501 orgel bespe lingen j 1 I f begin april geslagen ’n 9 Stichting wacht op zendvergunning WVC Bevrijdingsdag wordt boeiende speurtochtdag Burgemeester: Waddinxveen viert met recht het 750-jarig bestaan! Henk Baas BV nu ook in Dokkum w Jaarkalender Gelegenheidsmunt 750 jaar Waddinxveen Langs Dorpstraat en langs Gouweka Dezer dagen komt antwoord uit ”Den Haag Gedeelde 4e plaats EHBO Smits BV I EIGEN ENVELOPPEN EN BRIEFPAPIER Dankbaarheid en voldoening over werk voorvaderen CAl-aanleg miljoenenproject in Friese plaats i 4 4 H 4 i s löi WADDINXVEEN 1233-1983 I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 9 MAART 1983 C. M. VAN DER LINDEN Voorpagina van STICHTING 'WADDINXVEEN 75Ó JAAR' s I ÏJ3 s Voorpagina programmaboekje nationale schietwedstrijd. i s ssssssasasaseeaessssaaes Een zonnige Dorpstraat met op de achtergrond - op de hoek met de Ker kweg-West - het voormalige "Regthuys”, waarin nu de speciaalzaak in die renbenodigdheden "Het Dierenspul” is gevestigd. Nederlandse Kampioenschappen Lucht Geweer ’83 11 %n 15 MEI a.s WADDINXVEEN - ’’Voor Waddinxveen is 1983 een feestjaar. Het jaar waarin dit dorp zijn 750ste verjaardag viert. En met recht! Met dankbaar heid en voldoening mogen wij terug zien op een historische ontwikkeling die er toe heeft geleid dat woeste veengronden aan de oevers van de Gou we door noeste inspanning in de loop der eeuwen zijn herschapen in vruchtbare droogmakerijen”. Deze enthousiaste woorden heeft burge- van de schuttersvereniging Waddinx- meester C. M. van der Linden neer geschreven in het voorwoord van het programmaboekje dat de schuttersver eniging Waddinxveen heeft samenge steld voor de van woensdag 11 tot en met WADDINXVEEN De Stichting Waddinxveen 750 Jaar verwacht dezer dagen van de directie radio/tv/pers van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) te horen of er zater dag 23 april tussen elf en twee uur ’s morgens een rechtstreekse lokale televisie-uitzending mag worden verzorgd vanuit de recrea tiezaal van het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnenpad. Dit eerste en voorlopig eenmalige tv-programma staat in het teken van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. Het kanaal waarop vermoedelijk zal worden uitgezonden is 34 (Duitsland 3). WADDINXVEEN - Onder aus piciën van de Stichting Wad dinxveen 750 Jaar wordt er op donderdag 5 mei (Bevrijdings dag) voor de fietsende school jeugd en anderen een speur- tocnt/vossenjacht gehouden en op zaterdag 18 juni een histo- tische feeststoet. De leiding van beide festiviteiten heeft het stichtingsbestuur in handen ge geven van de heer J.D. Geel, le raar van de LHNO-school De Rank aan de Esdoornlaan. I l s i: De jaarkalender in het teken van Waddinxveen 750 jaar. V:,: - /“Al AogWStyS Op de jaarkalender wordt door een aan- f 'X 5 mei te horen in de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost. Op vrijdagavond 10 juni is het de beurt aan de organist Ben van Oosten, die zich dan samen met zijn zingende echtgenote zal laten horen in de Remonstrantse Kerk aan de Zuid- kade. De orgelserie wordt waarschijnlijk op vrijdagavond 24 juni besloten met een concert door de Waddinxveense or ganist Jaap Nieuwehuijse op het orgel van de gereformeerde Kruiskerk aan de Passage. Secr.: Gemeentehuis Waddinxveen Raadhuisplein l Postbus 400 2740 A K Waddinxveen Bank: Rabobank rek.nr. 3868.01.083 organiseert in samenwerking met de K.N.S.A. geschiedenis van Waddinxveen werpen. De gemeente Waddinxveen ontstond in 1870 toen Noord-Waddinxveen, Zuid- Waddinxveen en Broek werden samen gevoegd. Aan dat eeuwfeest is 13 jaar geleden ook al aandacht geschonken. In de opvatting van de aan de Middel- burgseweg wonende amateur-historicus S. C. J. van Tol is Waddinxveen nog ou der dan 750 jaar, omdat volgens hem in de twaalfde eeuw al landbouwkolonies aan de oevers van de Gouwe te vinden zijn geweest. Benieuwd wat prof. dr. Van der Linden daarvan allemaal gaat zeggen. WADDINXVEEN - Tijdens de vorige week dinsdagavond in Bleiswijk gehou den EHBO-selectiewedstrijden heeft De Waddinxveense EHBO-ploeg een gedeelde 4e plaats weten te veroveren. WADDINXVEEN - Enkele wetens waardigheden rond het 750-jarig bestaan van Waddinxveen: 18 W 20 a 22 ::s 0p9«óchl 12-9-1967 I De Stichting Waddinxveen 750 Jaar heeft bij de Rabobank Waddinxveen een bankrekening geopend. Het nummer van deze rekening is 3668.01.983. Een gemakkelijk nummer, zoals u ziet, want de laatste vier cijfers vormen het jaar waarin we er bij stilstaan dat Waddinx veen 750 jaar geleden werd gesticht. WADDINXVEEN 1233-1983 tal Waddinxveense bedrijven reclame gemaakt. In dit geval het door Arie en Riet Versloot gerunde café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost. Hun zaak - toen nog een bondsjiotel met het telefoonnummer 3 - komt ook op de ka lender voor. De foto’s zijn afkomstig uit het boekje ’’Waddinxveen in oude an sichten”, dat is samengesteld door W. Verboom en in 1969 werd uitgegeven door de Europese Bibliotheek in Zalt- bommel. April i De Stichting Waddinxveen 750 Jaar heeft geprobeerd dit voorjaar een agrari sche manifestatie te laten plaatsvinden, zoals vorig jaar De boer op en Kom in de kas. Maar het seizoen is dan te ver gevor derd om in mei en juni nog iets te laten zien van datgene wat groeit en bloeit in Waddinxveen. Op verzoek van de stich ting is mevrouw J. Lamens-Oudijk van de Piasweg nog bezig geweest iets op het gebied van de veehouderij te organise ren, maar hiervoor ontbrak helaas de no dige animo. De Waddinxveense weekmarkt is van plan op vrijdag 6 mei het ’’open waren- huis”-gebeuren in de Willem de Zwij- gerlaan om te dopen in een feestmarkt ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. Er zal dan ook een standwerkersconcours worden gehou den. die vruchtbare droogmakeijen niet TWIJFEL Overigens duiken zo hier en daar nog wel eens berichten op waarin twijfel wordt gezaaid over de juistheid van de stichtingsdatum van Waddinxveen op op 20 april 1233. Daarbij moet worden be dacht dat op die dag door Graaf Floris de Vierde niet zomaar een stukje veen grond aan een particulier werd verkocht, maar aan een consortium. Er werd dus een fors stuk grond verkocht aan een dat inwoners van deze mooie gemeente aantal uitgebreide families, waarvan die bereid zijn zich in te zetten voor de ge meenschapsbelangen”, stelt de heer Van van Nikolaas van Gnephoek (ook Gnep- wich genoemd) er één van was. der Linden in zijn voorwoord, waarbij ’’Metdiein 1233paatsgevondenhebben- hij onder meer verwijst naar het initiatief de transactie vond de doelbewuste stich- September t 4 U 1» s 4* u De middenstandsvereniging Waddinx veen, die op de Kerkweg-West bij de Petteplas op vrijdag 3 en zaterdag 4 juni een grootse braderie gaat organiseren (het jaarlijkse Brugfestijn wordt dit jaar niet gehouden), is van plan een fotowed strijd te houden. Er zijn twee categorie ën bepaald: de Waddinxvener en zijn werk en het Waddinxveense kind. Een jury gaat bepalen waar de mooie prijzen naar toe zullen gaan. WADDINXVEEN/GOUDA - Bij Dranken Groothandel Smits BV, Den Haag, met als vestigingsplaats Wad dinxveen, is tot directeur benoemd J.B. Jonker te Bilthoven. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregis- ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland. Voor de Vrijdagavond 24 en zaterdag morgen 25 juni te houden artiestenpara de - Lee Towers, Dolly Dots, Donna Lynton, Pierre van Ostade, de Ome Joop Show - zal in het sportpark ”De Sniep” een tent van 20 x 45 meter wor den neergezet voor 1500 mensen. Ook zal er een toiletwagen worden geplaatst. rehrtturf 3 die tijd zal er gebruik worden gemaakt van een directie-unit en een Romney- loods op het bouwterrein. Het adres luidt: Energieweg 6, 9101 PM Dok- kum, telefoonnummer 05190-5122. Er wordt op allerlei manieren op dit moment ingehaakt op het 750-jarig be staan van Waddinxveen. Ook de com mercie laat zich niet onbetuigd. Zo pro duceerde - buiten de Stichting Waddinx veen 750 Jaar om - Wijbath Reklame Deventer een jaarkalender die geïllu streerd met negen oude prentbriefkaar ten stilstaat bij de oprichtingsdatum van Waddinxveen, namelijk 20 april 1233. zendmachtiging nodig is. Ook de stichtingsstatuten maken daarvan deel uit. Het bestuur van de stich ting is geformeerd uit de spontaan tot stand gekomen initiatief- en coör- dinatiewerkgroep, teneinde een rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam te vormen dat als dagelijks be stuur fungeert van de werkgroep, In de werkgroep zijn een reeks van stro mingen uit de Waddinxveense samen leving vertegenwoordigd. jaar. Met een krediet van f. 15.000,— maakten de raadsleden het realiseren van een tv-programma ook financieel haalbaar, alhoewel de SGP-raadsleden van de PCW tegen dit gebeuren stem den en de fractievoorzitter van D’66 aan de besluitvorming op dit punt niet deelnam. CONTACT Overeenkomstig de in het raadsdebat geuite wensen heeft de Stichting Waddinxveen 750 Jaar contact ge legd met de Stichting Lokale Omroep Waddinxveen en Omgeving in oprich ting om in goed onderling overleg en met gebruikmaking van eikaars kennis, ervaring en capaciteiten el kaar te helpen bij het maken van een stukje lokale televisie. WADDINXVEEN Begin volgende maand gaat ’s Rijksmunt in Utrecht een begin maken met het slaan van de zilveren daalder, een gelegenheids munt in het kader van het 750-jarig bestaan van Waddinxveen. Deze zeer bijzondere munt wordt in een beperkte en vastgestelde op lage van 2.000 uitgegeven door het architektenburau Stuurman BV - een diep in de Waddinxveense samenle ving geworteld bedrijf - en de Rabo bank Waddinxveen in samenwerking met de Stichting Waddinxveen 750 Jaar. De zilveren gelegenheidsmunt, die zal worden voorzien van het muntmees- tersteken, laat aan de voorzijde het gemeentewapen zien en aan de ande re zijde de uit 1837 stammende her vormde Brugkerk aan de Kerkweg- Oost. De diameter van de munt be draagt 38 millimeter, terwijl de kwa- Kabelwerken Henk Baas BV heeft in Dokkum een stuk grond gekocht van 3.500 vierkante meter waar al is begon nen met de bouw van een kantoor en een werkplaats. In augustus van dit jaar zal het bedrijf hier zijn intrek nemen. Tot WADDINXVEEN - In het kader van Waddinxveen 750 jaar worden er dit voorjaar in vier Waddinxveense kerkge bouwen evenzovele orgelconcerten ge geven. De organisatie hiervan is in han-’ den van de Stichting Waddinxveen 750 Jaar, die hiervoor samenwerkt met Gijs Kooren. Op het voorlopig programma staat dat de organist Albert de Klerk, stadsorga nist in Haarlem, op vrijdag 29 april het orgel in de roomskatholieke St. Victor- kerk aan de Zuidkade bespeelt. De orga- nist Klaas Mulder is woensdagavond 11 liteit°proeflijk is. Bij het gemeentewapen komt de tekst “1233-Waddinxveen-1983 Zil veren daalder” en bij de fraaie af beelding van de Brugkerk een neo- classisistische kruiskerk, de tekst “Ned.Herv.Kerk Waddinxveen.Anno 1837”. De 25 gram wegende munt komt in een opbergdoosje dat is voorzien van een toelichtende tekst, waarin verwezen wordt naar het 750-jarig bestaan van Waddinxveen dit jaar. ting van een gemeenschap plaats”, aldus de Waddinxveense amateur-historicus C. Neven. De in 1233 begonnen ontgin ning duurde ongeveer 30 jaar. De lap grond liep van de plek waar nu het ge meentehuis staat tot aan het Gouwe- aquaduct en was tot aan de Dorpstraat diep. Op de woensdagavond 20 april in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde te houden herdenkingsbijeenkomst zal de Oegstgeester hoogleraar prof. dr. H. van der Linden zijn licht op de wordings- trale antenne-inrichting in het Friese Dokkum. Dit karwei in opdracht van Kabel-Noord is een werkgelegenheids project dat is ontstaan in goed overleg tussen ministerie, opdrachtgever, ar beidsbureau en aannemer. WADDINXVEEN - De Stichting Waddinxveen 750 Jaar, die wordt voor gezeten door de Waddinxveense televisieregisseur Wim van Baarle en wel ke samen met de initiatief- en coördinatiewerkgroep Waddinxveen 750 Jaar het jubileumfeest van de oprichting van deze dorpsgemeenschap op 20 april 1233 voorbereidt, beschikt over eigen briefpapier en enveloppen. Zowel op het briefpapier als de enveloppen staat het goudgele vignet van de stichting, die kantoor houdt in het Waddinxveense gemeentehuis op elke donderdag in een spreekkamer van de afdeling Algemene Zaken. Het pos tadres is Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. Dit stukje drukwerk van de Stichting Waddinxveen 750 Jaar is kosteloos verzorgd door werkgroeplid J. B. Veldwijk. Het Waddinxveense gemeentebestuur heeft intussen de eigen enveloppen voorzien van het 750 Jaar-vignet, dat nu boven het gemeentewapen prijkt. Voor het 750-jarig bestaan van Waddinxveen dit jaar vroeg burgemeester C. M. van der Linden eerder dit jaar al aandacht door het bedankkaartje voor de aan zijn adres geuite nieuwjaarswensen te voorzien van de tekst ’’Waddinxveen 750 jaar”. het oude dorp. Hij beweerde de oud ste achternaam van Waddinxveen te hebben; of dat zo is, weet ik niet, maar in ieder geval was hij zelf van ver uit de vorige eeuw.” “We zaten aan tafel in de voorkamer van het bovenhuis en ineens zei hij tegen me: “Weet je wel, wat zich in deze kamer allemaal heeft afge speeld? Vroeger was dit het Recht huis, hier sprak de schout het vonnis uit over de veroordeelden, die in het kamertje waar jij nu slaapt, wer den gevangen gezet. Eens heeft zo’n gevangene de tralies van zijn ca chot doorgezaagd en langs de linde boom, die voor het huis stond, wist hij te vluchten. Hij heette Rogge veen.” “En nu moetje eens met me voor het raam gaan staan. Kijk daar, aan de overkant, stond de schandpaal. Als je je ogen wat dichtknijpt, zie je vast de oude Waddinxveners nog, die de on gelukkige, die daar aan de kaak werd gesteld, uitjouwden.” En toen ge beurde het merkwaardige. Kees Bin- nenkade krulde z’n snor zó, datje al les van 100 jaar geleden en langer voor je zag. “Ga mee”, zei hij, “de trap af, dan zal ik je heel oud Wad dinxveen laten zien, zoals mijn le raar meester Regt het mij heeft la ten zien.” “Nu wil het geval, dat ik altijd een opschrijfboekje in m’n jaszak heb, dus schreef ik van alles op wat Bin- nenkade me vertelde. We gingen langs de paardenmarkt, de oude herberg, de vroegere postweg, langs de plek waar vroeger het water van de Zuid- plas de Dorpstraat bereikte, langs de Dorpstraat, de Kerkweg, langs de Zuidkade en de Noordkade, langs de k. De eindverantwoordelijkheid blijft echter rusten van de Stichting Wad dinxveen 750 Jaar, doch het streven is er op gericht het eindprodukt ook de instemming te laten wegdragen van de Stichting Lokale Omroep Waddinxveen en Omgeving in oprich ting, welke stichting door de ge meenteraad nog niet tot “gemach tigde” k-on worden aangewezen. Het ministerie van WVC heeft in middels alle informatie gekregen die voor het verkrijgen van een eenmalige galg en de gevangenis van het Huy- bertsgeregt. Oud-Waddinxveen kwam tot leven. Onlangs vond ik mijn aantekeningen terug en met het boekje van de heer C. Neven “Toen Waddinxveen nog een dorp was” gebeurde hetzelfde als toen, ik zag de geschiedenis van Wad dinxveen, en ik dacht: eigenlijk zou elke Waddinxvener die dat wil, zo’n ontmoeting moeten kunnen mee maken.” SCHANDPAAL En dat gaat nu gebeuren op donder dag 5 mei. Een werkgroep uit hef on derwijs is op initiatief van de Stich ting Waddinxveen 750 Jaar bezig met een speurtocht door oud-Waddinx- veen in elkaar te zetten. In de eerste plaats voor de leerlingen van de scholen, maar eigenlijk mag iedereen meedoen. Het wordt een speurtocht/ vossenjacht op de fiets, dat wil zeg gen: wie op 5 mei meedoet en goed door z’n oogharen kijkt, zal zeker de schandpaal weer zien en misschien zelfs de oude schout en nog veel meer merkwaardige zaken van vroe ger. Niet alleen kan men Waddinx- vene van buiten bekijken, ook van binnen, want van menig oud gebouw zal de deur openstaan. De speurtocht/vossenjacht, bedoeld voor de schooljeugd, maar open voor iedereen, wordt door de werkgroep met behulp van de rijkspolitie zo vei lig mogelijk gemaakt. Toch is het het beste dat kinderen van 10 jaar en jonger onder geleide meedoen. Uiter aard zijn de ouders voor hun kin deren verantwoordelijk. Het is dus best mogelijk dat hele gezinnen mee fietsen. WADDINXVEEN - Het aan de Zuid elijke Dwarsweg 1b gevestigde Wad dinxveense bedrijf Kabelwerken Henk Baas BV ia maandag officieel van start gegaan met de uitvoering van een mil- joenen-project: de aanleg van een cen- De vergunning is door de Stichting Waddinxveen 750 Jaar aan gevraagd na de besluitvorming in de gemeente raadsvergadering van 26 januari dit veen. ”De durf van een jonge vereniging om het grootse evenement van de Neder landse Kampioenschappen Lucht Ge weer in ons herdenkingsjaar 1983 te or- zondag 15 mei in de tennishal aan de ganiseren, bewijst de bruisende activiteit Sniepweg te houden Nederlandse Kam- van deze vereniging. Ik complimenteer pioenschappen Lucht Geweer ’83. Op de het bestuur daarmede en wens alle deel- voorpagina van dit boekje staat het 750- nemers fijne sportieve dagen toe in het vignet. feestvierende Waddinxveen”. Volgens onze eerste burger profiteren van alleen de akkerbouw en de tuinbouw, maar kwam er in het groene hart van Zuid-Holland - meer dan vijf meter de zeespiegel - ook ruimte voor het bouwen van vriendelijke woonwijken voor de nu bijna 22.000 inwoners yan Waddinxveen en voor de aanleg van moderne voorzie ningen voor sport en spel. ’’Voor een gemeentebestuur is het een gfote voldoening te mogen constateren Er waren 100 punten te behalen. Eerste werd Moordrecht met 68 punten. De wijk 62 punten. Gouda, Waddinxveen tweede plaats was voor Terbrugge-Om- en Zevenhuizen eindigden met 54 pun- oord met 64 punten. Derde plaats Bleis- ten. Oktober N<‘-,ember M.wrt g De speurtocht/vossenjacht heeft het motto “Langs Dorpstraat en langs Gouweka” meegekregen, de titel van de historische feeststoet draagt de naam “Waddinxveen is jarig” en kan zich nu al in de hartelijke belang stelling van de Waddinxveense scho len verheugen. De speurtocht/vossenjacht, waarvoor het inschrijfgeld één gulden gaat be dragen, is een festiviteit naar het verleden van Waddinxveen door de jeugd van vandaag. De jacht gaat dan ook langs plekjes waar nog iets van de Waddinxveense historie te ontdekken valt. Het startpunt is donderdag 5 mei tussen 9.00 en 10.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur aan de Esdoornlaan (LHNO-school De Rank). De gehele tocht duurt ongeveer twee uur en wie dé rit uitfietst krijgt op het gemeentehuis een blijvende herin nering aan het 750-jarig bestaan van Waddinxveen uitgereikt. Ontvangen i de deelnemers bij de start een route beschrijving, onderweg wprden fo- i to’s, tekeningen en stempels uitge deeld. ONTMOETING Voor het houden van de speurtocht/ vossenjacht (over de historische feest stoet “Waddinxveen is jarig” op za terdag 18 juni een volgend keer) kwam Hans Geel naar de Stichting Waddinxveen 750 Jaar. Hij had toen een verfomfaaid schriftje bij zich en begon te vertellen over een merk waardige ontmoeting. Hans Geel: “Jaren geleden - meer dan 20 jaar, ik was nog maar kort onderwijzer op Waddinxveen - had ik eens een merk waardige ontmoeting. Ons dorp stond toen nog vol met oude huisjes, smalle bruggetjes en kleine bedrijf jes. Ik woonde bij een hospita in het huis op de hoek van de Kerkweg en de Dorpstraat eri op een zomeravond kregen we bezoek van een bijzondere man. Hij was heel oud en had een grote snor. Iedereen in Waddinxveen kende hem: Kees Binnenkade. Hij I was de barbier en de kleermaker van f7 iMtiari 1 U U H 16 X 21 22 25 26 Wijbath Reklame Deventer Café Restaurant ”De Unie” FEESTZAAL - BAR BILJART Tel, 01828-12103-16965 Kerkweg-Oost 226 - Waddinxveen Juli i Gaarne verzorgen wij apkvoor a: vergaderingen, QróHoften, Pareten, Lunches, Diners en Receptres Zalen van 20 tot 120 personen. Sefeeid aanbevelend: Arts en Riet Verstoot.

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 9