GEMEENTE WADDINXVEEN Militair (18) min verzet zich bij aanhouding Ruim 20 Waddinxveners doen vrijwilligerswerk met behoud van uitkering ZOMERMENU 1983 KOMKOMMERSALADE xxx VARKENSHAAS BIBELOT xxx Restaurant-Bistro ’’Bibelot” Samenstelling Stuurgroep telefoonnummers/openingstijden POLITIENIEUWS WADDINXVEEN 1 VERGADERINGEN SPREEKUREN Ik Passage 210 - Waddinxveen Voor reserveringen 01828-16695 VERSE AARDBEIEN - IJS ROMANOFF 37,50 p.p. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 01820-16066 010-362244 De stukken liggen op de dag der vergadering ter inzage of op andere tijdstippen in overleg met de secretaris van de commissies. Meer mannen dan vrouwen gebruiken de Vacaturebank Alarmering Brandweer Politie Ongevallen Medische hulp Ambulancedienst Telefonische hulpdienst geestelijke en sociale nood Storingsdiensten Gas en elektriciteit Waterleiding (telefoonbeantwoorder Centrale Antenne Inrichting (CAI) 01820-15767 01727-4044 070-210001 12222 13000 13000 Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie Dienst Openbare Werken en Bedrijven 14433 14433 Commissie voor de financiën Spreekuur burgemeester, de heer C.M. van der Linden: gaat we gens vakantie niet door. Spreekuur wethouder, de heer P.F.J. van Schie: na afspraak. Spreekuur wethouder, mevrouw L.M. Oosterbroek-Waagmeester: vrijdagmorgen van 10.00-12.00 uur. Spreekuur wethouder, de heer M. Kraaijestein: gaat wegens vakan tie niet door. Deze rubriek met officiële bekendmakingen en mededelingen is samengesteld door Gemeente Waddinxveen, Raadhuisplein 1, telefoon 01828-14433 Postbus 400, 2740 AK Waddinxveen. Donderdag 18 augustus 1983, aanvang 17.00 uur in het raadhuis. AGENDA van uitkering vrij te maken 31 oktober van de Samenwerkings- Waddinxveense metselaars zonder baan zijn hier bij de prot. chr. Koningin Julianaschool aan de Peter Zuidlaan bezig met "vrijwilligerswerk"Dit werk - opknappen binnenplaats van de school - konden ze doen met behoud van uitkering. Links de coördinatrice van de vacaturebank Vrijwilligerswer Waddinxveen. Trudy Kraaij. (Foto: Ar chief Weekblad voor Waddinxveen). OPENINGSTIJDEN Gemeentesecretarie: elke werkdag van 08.30-12.30 uur. Dienst Openbare Werken en Bedrijven: elke werkdag van 08.30-12.00 uur. In de middaguren kunt u alleen dan terecht indien u een afspraak hebt gemaakt. WADDINXVEEN Op dinsdag 16 augustus werd een 18-jarige Wad- dinxveense militair in zijn woning aangehouden door de rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee brigade Gouda. De Waddinxvener, die in zijn woning werd aangehouden pleegde daarbij verzet en wilde zich aan zijn aanhouding onttrekken. In de woning werd illegale zendapparatuur aan- gertroffen, welke werd in beslag genomen. Hij werd aangehouden, daar hij reeds een week was weggebleven van zijn onderdeel in ’t Harde. De militair is inmiddels overgebracht naar het Militair Penitentiair Centrum te Nieuwersluis. ZWARTVISSERS De afgelopen week werden door de Waddinxveense rijkspolitie 4 vissers be keurd, daar zij zonder viskaart, dan wel zonder vergunning in de Waddinxveen se wateren aan het vissen waren. 8. 9. Voorlopige vaststelling'Tekening 1981 werken. 10. Voorlopige vaststelling rekening 1981 school voor HAVO/Atheneum. 11. Eventuele aanvullende agendapunten. 12 Rondvraag. WADDINXVEEN - Dc samen stelling van de Stuurgroep Vrij willigerswerk is als volgt: R.A.C. Vunderink, hoofd afde ling Sociale Zalen Gemeente Waddinxveen, voorzitter, T.C. Kraay, koördinatrice Va- katurebank, secretaris, B.H.J. Mcijeren, beleidsmede werker van het Buro Landelijk ENQUETE In april 1982 heeft een aantal inwo ners van Waddinxveen zich verenigd in de ‘Projectgroep Werkloosheid Waddinxveen’, vanuit de behoefte ge zamenlijk na te gaan welke activitei- DOELSTELLING De vakaturebank heeft tot doel te be middelen tussen hen die geen betaal de baan hebben, maar vrijwilligers werk willen verrichten en instellingen die dat werk aanbieden (voor zover betrokkenen uitkeringsgerechtigd zijn, behouden zij die uitkering, mits het werk dat zij willen gaan doen de goedkeuring van de stuurgroep heeft) en het opzetten van werkprojecten te stimuleren (werkprojecten zijn werkzaamhden die op niet-commer- ciële basis worden verricht). Van de diensten van de vakaturebank kan een ieder die vrijwilligerswerk wil verrichten gebruik maken. Gebleken is dat de grootste belangstelling be staat bij hen die uitkeringsgerechtigd zijn en dus geen betaalde baan heb ben. Na vanaf het begin in november 1982 in het gemeentehuis gevestigd te zijn geweest is dit de nieuwe huisvesting van de Vacaturebank Vrijwilligers werk, de voormalige kleuterschool Pinkelotje aan de C. Huygenslaan. Fo to: Archief Weekblad voor Waddinxveen). WADDINXVEEN In Waddinxveen wordt doorgegaan met de Vacaturebank Vrijwilligerswerk. Het experiment om mensen zon der werk vrijwilligerswerk te laten doen met behoud heeft de gemeenteraad ondersteund door f 30.000,- om coördinatrice Trudy Kraaij in ieder geval nog tot 1984 met dit werk door te laten gaan. 1. Verslag van de vergadering van 16 juni 1983. 2. Mededelingen en ingekomen stukken. 3. Krediet ad 145.836,- tot verhoging van de subsidie aan de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk t.b.v. restauratie van de Brugkerk. AUTO’S UIT VERKEER De afgelopen weken zijn door de rijks politie twee personenauto’s uit het ver keer genomen en aan een technisch on derzoek onderworpen. Beide voertui gen bleken diverse technische gebreken te vertonen. AANRIJDINGEN’ Op donderdag 4 augustus omstreeks 09.00 uur vond een aanrijding plaats op het Kon. Wilhelminaplein tussen een vrachtwagen en een personenauto. De personenauto raakte hierbij flink be schadigd. Niemand raakte gewond. Dezelfde dag omstreeks 20.40 uur vond een lichte aanrijding plaats op de hene- gouwerweg (bij een inrit). De bij dit on geval betrokken voertuigen, een be drijfsvoertuig en een personenauto raakten licht beschadigd. Lichte materiële schade ontstond ook bij een aanrijding op woensdag 1 augus tus op de Oranjelaan. Op het moment dat een geparkeerd staand vrachtwagen optrok, werd deze ingehaald door een personenauto, waarna de aanrijding volgde. Op vrijdag 5 augustus om 21.30 uur vond bij de Goudse Poort, nabij de noordelijke afrit van de rijksweg A12 een aanrijding plaats tussen twee pers onenauto's. Beide bestuurders en een inzittende raakten hierbij gewond. Zij werden per ambulance naar het Goudse St. Jozefziekenhuis gebracht. Een van de auto's kwam vanaf de Goudse Poort en wilde op de splitsing linksaf slaan. Vanuit de richting Waddinxveen nader de een andere auto die het rode ver keerslicht niet opmerkte, waarna de aanrijding volgde. Een 17-jarige Waddinxvener raakte licht gewond toen hij op dinsdag 9 au gustus om ca. 19.30 uur met zijn brom fiets was betrokken bij een aanrijding met een personenauto. Het ongeval vond plaats op de Brederolaan ter hoog te van de Vondellaan. De bromfietser haalde de personenauto in op het mo ment, dat deze naar links de Vondellaan wilde inrijden. De bromfiets is voor technisch onderzoek uit het verkeer ge nomen. Aanzienlijke materiële schade was het gevolg van een aanrijding, welke op dinsdag 9 augustus om ca. 19.20 uur te Moerkapelle. Bij dit ongeval waren twee personenauto's betrokken. vreemdeling in de gemeente Waddinx veen aangetroffen. Allen waren niet in het bezit van geldige verblijfspapieren. Zij werden overgedragen aan de ge meentepolitiekorpsen van Gouda en Rotterdam, waar zij respectievelijk ver blijf hielden. WINKELDIEFSTAL Op donderdag 4 augustus werd bij Al bert Heijn een 26-jarige Waddinxveen se vrouw betrapt bij winkeldiefstal. Voor in totaal 71,- aan vleeswaren en huishoudelijke artikelen had zij niet aan de kassa afgerekend. Na verhoor door de politie werd de vrouw, tegen wie pro ces-verbaal is opgemaakt, heengezon den. DIEFSTAL/INBRAAK In de nacht van maandag 8 op dinsdag 9 augustus werd ingebroken in een wo ning aan het Noordeinde. De achter deur bleek te zijn geforceerd. Er is nog niet bekend of er iets wordt vermist. In de nacht van dinsdag 9 op woensdag 10 augustus werd vermoedelijk getracht in te breken bij juwelier Den Haag aan de Passage. Men trachtte met stenen de etalageruiten te vernielen. Door een deur te forceren werd de afge lopen week ingebroken in woningen aan het D. van Schagenplantsoen en de Peuleijen. Er werd respectievelijk een hoeveelheid zilver en een stereoinstalla- tie ontvreemd. In de week van 1 tot 7 augustus werd vier maal aangifte van fietsendiefstal gedaan. Drie fietsen werden terugge vonden en één daarvan kon bij de eige naar worden bezorgd. Op maandag 1 augustus werd getracht een nabij de Passage geparkeerd staan de auto open te breken. Het slot werd geforceerd maar men heeft echter de auto niet kunnen openen. Op dinsdag 2 augustus werd aangifte gedaan van diefstal van twee accu's, ter waarde van 550,-. Deze accu’s zijn ontvreemd uit een op de Zuidkade ge parkeerd staande personenauto. Dezelfde dag werd aangifte gedaan van diefstal van een koperen buitenlamp, welke was bevestigd aan een pand aan de Onderweg. De waarde van de lamp bedraagt c.a. 100,- Op vrijdag 5 augustus werd ontdekt dat een. nabij de Peppelhorst geparkeerd staande personenauto was opengebro ken. Uit de auto werd een autoradio ontvreemd. TE HOOG BELADEN Op woensdag 10 augustus om ca. 19.30 uur reed een 21-jarige tractorbestuur- der uit Bergambacht zich klem, toen hij met zijn tractor en met strobalen bela den aanhangwagen door de Prins Al- exandertunnel reed. De aanhangwagen bleek 40 cm. te hoog te zijn beladen. ROOD LICHT-RIJDERS Het verkeersgedrag blijkt nog barslecht te zijn als men afgaat op het negeren van de verkeerslichten nabij de hefbrug door de weggebruikers. De afgelopen week zijn veertien personen hiervoor bekeurd. RIJDEN ONDER INVLOED Twee automobilisten werden bekeurd, daar zij onder invloed van alcohol hun voertuigen bestuurden. Van beide chauffeurs werden bloedproeven geno men. Ook werden hen rijverboden op gelegd. ILLEGAAL Op 26 juli werden twee vreemdelingen en op donderdag 4 augustus werd één DRUKKERIJ In maart 1983 heeft een aantal uit keringsgerechtigden contact met de coördinatrice opgenomen met het voorstel tot het oprichten van een niet-commerciële drukkerij als werk project voor niet-winstbeogende in stellingen. Om na te gaan of een dergelijk project kans van slagen kan hebben is een vragenformulier ver zonden naar alle instellingen die indertijd ook over de oprichting van de Vakaturebank zijn geïnformeerd. Naast een behoeftenpeiling moet op deze wijze ook informatie worden verkregen over de vraag of de instel lingen hun drukwerk al dan niet bij commerciële drukkerijen laten ver zorgen. Zou dit laatste het geval zijn, dan kunnen zij uit een oogpunt van ten ten behoeve van niet-werkenden in deze gemeente tot uitvoering zou den kunnen worden gebracht. Ten einde in dit verband bekend te worden met de opvattingen van be trokkenen, heeft de Projectgroep een enquête gehouden onder alle uitke- ringsgerech tigden Van de 220 verspreide formulieren zijn er 119 ingevuld terugontvangen. Uit de binnengekomen reacties bleek dat grote behoefte bestond aan het verrichten van vrijwilligerswerk. Dit was aanleiding voor de Projectgroep om het gemeentebestuur te benade ren met het verzoek de oprichting van een Vakaturebank Vrijwilligers werk mogelijk te maken. Op dit ver zoek is positief gereageerd, met als resultaat dat per 1 november 1982 voor de periode van één jaar een koördinatrice voor die vakaturebank is aangetrokken. Buro Alternatief Werk zal te zijner tijd als werkproject aan de Vacature bank worden toegevpegd. Verder onderzocht Worden mogelijk heden tot het oprichten van een al ternatieve drukkerij als werkproject, bij welk onderzoek ook moet worden nagegaan of de met dit project ge moeide kosten uit andere bronnen dan gemeentelijke middelen kunnen worden bestreden. Na een tijdsverloop van zeven maan den heeft de gemeente geconcludeerd dat het experiment met de Vacature bank Vrijwilligerswerk lijkt te slagen. In vergelijking met andere gemeenten hebben relatief veel mensen door be middeling van de Vacaturebank werk gevonden. Dit blijkt onder meer uit informatie waar ‘Vrijbaan’, een ondersteuningsorganisatie, over be schikt Tevens kan worden geconcludeerd dat de belangstelling, zowel van de zijde van de instellingen, als van hen die vrijwilligerswerk willen verrich ten, nog groeiende is. In het begin bleek het moeilijk de doelgroep te motiveren vrijwillig werkzaamheden te gaan uitvoeren, omdat men vrees de hierdoor de uitkering te kunnen verliezen. Het grootste deel van de aangeboden werkzaamheden blijkt betrekking te hebben op wat traditioneel ‘mannen beroepen’ worden genoemd. Door dit feit hebben meer mannen dan vrou wen van de bemiddeling van de Vaka turebank gebruik kunnen maken. 1Opening en mededelingen van de voorzitter. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling van het verslag van de vergadering d.d. 9 me: jl. 4. Begroting wijkwerk Bomenwijk 1984. 5. Vacatures in de commissie. 6. Vaststelling van het programma 1983-1984. 7. Rondvraag en sluiting. 4. Krediet ad 4.700,- voor de vervanging van brandweerhelmen. 5. Krediet ad 15.000,- voor het vernieuwen van een afsluiter en terugslagkleppen in de pompenkelder van het zwembad. 6. Krediet ad 300.000,- voor het leggen van een transportleiding en drainering bij de Passage flat. 7. Krediet ad 4.130,- voor de plaatsing van een container t.b.v. het inzamelen van afgewerkte olie. Overname straatverlichting langs Zuidelijke Dwarsweg. -’”'’1 van de dienst openbare BEOORDELING De door instellingen ingediende aan vragen voor vrijwilligerswerk dienen te worden getoetst aan kriteria, ten einde te voorkomen dat uitkerings- gerechtigeden die die werkzaamhe den gaan verrichten, daardoor hun uitkering zouden verliezen. Die toet sing is opgedragen aan de op 2 de cember 1982 geïnstalleerde Stuur groep Vrijwilligerswerk. De werkzaamheden mogen geen bedreiging vormen voor de bestaan de werkgelegenheid in verband met mogelijke concurrentie- en/of sub- sidievervalsing, bovendien mogen zij geen bedrijfsmatig karakter hebben. Zij moeten maatschappelijk zinvol, maar economisch niet rendabel zijn en zullen dus uitsluitend bij niet- winstbeogende instellingen kunnen worden uitgevoerd. De stuurgroep rapporteert over haar bevindingen aan het college van Bur gemeester en Wethouders, die op grond hiervan al dan niet toestem ming geeft aan betrokkenen die een uitkering vanwege de gemeente ont vangen, de betreffende werkzaamhe den met behoud van die uitkering te verrichten. De overige uitkeringsge rechtigden dienen toestemming te verkrijgen van het orgaan dat hun uit kering verzorgt. De stuurgroep is tot heden vijfmaal in vergadering bijeen geweest. Tijdens de buurtinloop die wekelijks in ‘t Ketelhuis aan de Busken Huet- laan wordt georganiseerd bleek be hoefte aan mensen die eenvoudige werkzaamheden in en om de woning zouden kunnen verrichten. Dit heeft in januari 1983 geleid tot het initia tief om een Klussendienst/Buro Al ternatief Werk op te zetten. Vanaf het begin is er nauw kontakt ge weest tussen de initiatiefnemers van de Klussendienst en de coördinatri ce van de Vakaturebank. Dit vooral ook om een toetsing van de aanvragen door de stuurgroep mo gelijk te maken. De stuurgroep gaat in dit verband vooral na of de aan vragers ook zelf uitkeringsgerechtigd zijn, dan wel van een minimum-in- komen moeten leven en geen buren, familie of kennissen hebben waarop voor het verrichten van de betreffen de klus een beroep kan worden ge daan. Op het ogenblik worden vrij veel aanvragen voor het verrichten van diverse klussen ingediend. Commissie Wijkwerk Bomenwijk Maandag 22 augustus 1983, aanvang 20.30 uur in het wijkgebouw. AGENDA concurrentievervalsing geen gebruik maken van een eventueel op te richten niet-commerciële drukkerij. Aan de hand van de binnengekomen reacties zal worden nagegaan of het zinvol is de voorbereiding van dit werkproject verder ter hand te ne men. Omdat voor dit project dezelf de kriteria gelden als voor het overige vrijwilligerswerk, zal vanzelfsprekend ook het oordeel van de stuurgroep worden ingewonnen. ANDERE ACTIVITEITEN Samen met de Projectgroep Werk loosheid Waddinxveen heeft de coör dinatrice van de vakaturebank meege werkt aan de oprichting van de Werk groep Arbeidsuitgeschakelden Wad dinxveen (WAUW). Deze werkgroep stelt zich ten doel de belangen van hen die een uitkering ontvangen krachtens de WAO of de AAW te behartigen en educatieve en recrea tieve activiteiten voor hen te organi seren. Zij heeft in februari 1983 een infor matie -/ontmoetingsmiddag georgani seerd in De Bonkelaar, waar tien be langstellenden aanwezig waren. Ver tegenwoordigers van een zusteror ganisatie uit Delft heeft informatie gegeven over de activiteiten in die stad. De koördinatrice van de Vakature bank heeft een stimulerende functie vervuld bij de totstandkoming van de werkgroep, maar heeft daarin verder geen functie. Het behartigen van be langen en het organiseren van activi teiten is geen zaak voor de vakature bank, maar voor betrokkenen zelf. BRIEVEN Meteen na haar indiensttreding heeft de koördinatrice Trudy Kraaij alle daarvoor in aanmerking komende in stellingen, zoals (sport-)verenigingen, scholen, aktie- en emancipatiegroe- pen, schriftelijk benaderd. In die' brief werd melding gemaakt van de oprichting van de Vakaturebank Vrij willigerswerk en werden de doelstel ling ervan, alsmede de criteria die bij de beoordeling van in te dienen aan vragen zouden worden gehanteerd, uiteengezet. Tevens werd gevraagd de naar het oordeel van de instelling in aanmerking komende werkzaamhe den te melden. Deze brief heeft tot vele positieve re acties geleid, met als gevolg dat bin nen enkele weken voor 44 mensen werk beschikbaar was. De aangemel de en goedgekeurde werkzaamheden (op die goedkeuring wordt nog af zonderlijk ingegaan) worden op stan daardformulieren opgenomen in va- katuremappen, die ter inzage liggen in de Bonkelaar, ‘t Ketelhuis aan de Busken Huetlaan, de bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan en in het gemeentehuis. Om ook eventuele gegadigden voor vrijwilligerswerk over oprichting en functioneren van de vakaturebank te informeren, is op 13 december 1982 in samenwerking met de Projectgroep Werkloosheid Waddinxveen, in De Bonkelaar een informatiemiddag ge organiseerd. Deze bijeenkomst is door 26 belangstellenden bezocht. Enkelen van hen zijn al vrij spoedig daarna met werkzaamheden begon nen. Contact Zuid-Holland, A. Blok, vertegenwoordiger van het Gewestelijk Arbeidsburo Gouda, J. de Heer, vertegenwoordiger van de FNV, G.P. de Kooter, vertegenwoordiger van het CNV, C. de Bas vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, afdeling Gouda, M. Erkelens en P. van de Berg, vertegenwoordigers van de Pro jectgroep Werkloosheid Wad dinxveen. Na de eerste aanmeldingen op grond van bovenbedoelde brief aan de instellingen, is een regelmatige stroom van aanvragen voor werk zaamheden binnen blijven komen. De aard daarvan is erg wisselend. Zo zijn er verzoeken om een fietsenstalling te bewaken; hobbyclubs te begelei den, type- en stencilwerk, alsmede schilder- en timmerwerkzaamheden te verrichten; leermiddelen te repa reren; te assisteren bij het voorlezen voor kinderen en bij huiswerkgroe- pen en het rondbrengen van koffie. Het gaat dus zowel om éénmalige, als om meer permanente werkzaamhe den, waarbij de tijdsduur kan varië ren van 2 tot 30 uur per week. Gegadigden voor vrijwilligerswerk kunnen zich door middel van de vakaturemappen informeren over het aanbod van dat werk. Hebben zij ge vonden wat hen aanspreekt, dan ne men zij doorgaans contact op met de koördinatrice. Met de vraag of dege ne die zich heeft aangemeld ook ove rigens voldoet aan de wensen die de instelling terzake stelt, houdt zij zich niet bezig. Dat is een zaak die tussen instelling en kandidaat geregeld moet worden. De koördinatrice wijst be langstellenden hier nadrukkelijk op en beveelt zowel de contactpersoon van de instelling, als de kandidaat aan vóór de aanvang van de werkzaamhe den wederzijdse onduidelijkheden of zelfs toekomstige teleurstellingen te voorkomen. Op instigatie van de Stuurgroep Vrij willigerswerk is een regeling getroffen die erin voorziet dat wanneer een vrijwilliger ten behoeve van zijn werkzaamheden van een eigen auto gebruik moet maken, de instelling hier een vergoeding voor verstrekt. Deze vergoeding bedraagt thans f 0,25 per kilometer.. Tijdens hun werkzaamheden zijn de vrijwilligers ook verzekerd voor Wettelijke Aan sprakelijkheid en voor Ongevallen. De voor deze verzekeringen verschul digde premies worden door de gemeente Waddinxveen betaald. Naast haar bemiddelende werkzaam heden registreert de koördinatrice de door de vrijwilligers feitelijk gewerk te uren en draagt zij zorg voor het voortdurend actualiseren van de va katuremappen. Gedurende de perio de dat de vakaturebank functioneert hebben in totaal 27 personen van de bemiddeling gebruik gemaakt. Mo menteel zijn 21 personen werkzaam voor in totaal 230 uur per week. De Vacaturebank Vrijwilligerswerk zal via de media voortdurend aan dacht vragen voor de Vakaturebank om op die manier mogelijke drempels bij betrokkenen te slechten. Er komt een actief wervingsbeleid om meer aanvragen te verwerven voor werk dat door vrouwen kan worden ge daan. De door het buurtcentrum ‘t Ketelhuis opgezette Klussendienst/ sjwr-"~ s: f

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 3