14?° Inleveren op woonplezier wil eigenlijk niemand, besparing op woonkosten wèl. NATUURLIJK UÜK10% OP shirts broekjes kousen en alle kleine artikelen DAMES! DE DAL GAAT WEER ROLLEN EN HET VDORDEEL RDLT NAAR U TUE. „CDAL" DIE IO%OP voetbal en trainings- schoenen HAG OOR’ s ■■w IB O KORTING GEEN „BUITENSPEL als u nu een trainingspak bij Marchant koopt, div. kleuren, maten van klein tot groot 10 nv Bouwfonds UMi «7 r r***^- r~**^ GRANDIOZE MODESHOW Nederland THEO te Opmerkelijke isolatie- voorzieningen Voorofsche Polder, de voorzieningen vlakbij de deur Eigen grond, géén erfpacht U kunt ook de coupon insturen. Vestigingsbepalingen Belangstelling? Coupon In Boskoop bouwen wij 8 aantrekkelijke en zéér goed geïsoleerde koopwoningen ELO „Secret messages", incl. de hit ..Rock’n’roll is king". B DIANA ROSS „Ross". THE CURE „The Walk", mini-lp met maxi versies van „Let’s go to bed” en „Just one kiss". i Nederlandse Gemeenten i i i Boskoop Al in de dertiende eeuw was er sprak van een aar- beiencultuur. Het ging de kwekers toen niet alleen om de vruch ten, maar ook om de bloemen. De aardbei is namelijk familie van de roos. Maar pas in de achttiende eeuw kwam de teelt van aardbeien pas goed op gang. Men was aan het experimenteren geslagen in Frankrijk, waar de Europese wilde bosaardbei werd gekruist met een uit Chili geïmporteerde soort. Het uiteinde lijke resultaat is nu van mei tot oktober te koop. I I I Plaats: I I I GOUWESTRAAT 20 - BOSKOOP - TEL. 01727-7388 (OVERSLAG 1 RUIME PARKEERGELEGENHEID STEVIE NICKS ROBERT PLANT „The principle of moments". 1 „STAYING ALIVE”, originele film-soundtrack Dé opvolger van „Saturday Night Fever”. Uitgevoerd door cie Bee Gees en in de hoofdrol John Travolta. 29 augustus 1983 in de Grote Zaal van AVIFAUNA - Alphen a/d Rijn Adidas Quick Puma [W 1 y -A' s&lfó Wte Al 3 T V r W 17 AUGUSTUS 1983 Aardbei: ooit bijverdeinste voor boomkwekers den gesteld, zal iedereen beamen die 3177a i De huizen worden uitstekend geïso leerd. Zo worden de ramen op de be gane grond uitgevoerd in dubbel glas. Is de begane grondvloer geïsoleerd en wordt er zowel spouw- als dakisolatie toegepast. Bovendien komt op zolder 'n cv-ketel met hoog rendement, wat 'n enorme besparing oplevert. In het nieuwe plan Voorofsche Polder profiteert u van een breed scala aan voorzieningen; zoals winkels, onder wijs, bus en spoorwegverbindingen en sportaccomodatie. Alle huizen komen op eigen ruime kavels grond te staan. Koopprijzen: v.a. 129.000,- vrij op naam en voor de 2 hoekhuizen 133.000,- vrij op naam. De vestiging is in principe vrij, doch inwoners en/of economisch gebon- denen van/aan Boskoop genieten in bepaalde mate voorrang. Uitvoerige informatie en documentatie wordt u graag verstrekt door het Bouwfonds-infocentrum Den Haag, Nassauplein 13, tel. (070) 65 08 00. Stuur mij svp documentatie over de woningen in plan Voorofsche Polder, Boskoop. komt u gerust ook mee want bij ons vindt u nu reeds zeer modieuze kleding voor het nieuwe „seizoen” o.a. „Pieces of Ice"^^^^^^ Deze prachtige Ip J nu voor Witte aardbei Volgens de literatuur stammen de ons bekende rode aardbeien af van Fragaria chiloensis XF. virginiana - in het Nederlands: Chili aardbei X scharlaken aardbei - en voorts be staat nog de wetenschappelijke naam Fragaria x ananassa Duch. Deze kruising wordt als origineel vermeld plus minus 1759 in Frank rijk. De felrode kleur van de aardbei is zoiets vanzelfsprekends dat er bij het speuren naar witte aardbeien heel wat mensen de wenkbrauwen zullen fronsen. Het is nog geen vijftig jaar geleden dat aardbeiplanten, die witte vruch ten droegen broederlijk naast rood- vruchtige rassen werden gekweekt. Een toen gewaardeerd ras was „Wit te ananas”; in Duitsland bekend als „Weisse Ananas”. Dat Ananas vin- In plan Voorofsche Polder gaat het Bouwfonds 8 woningen bouwen. Comfortabele woningen met 'n tuin- gerichte woonkamer, 3 slaapkamers, ruime zolder met vaste trap en vrij staande berging. Een mooie badkamer en 'n moderne keuken. liefhebber. Het verdient aanbeveling om bij vakantie in het buitenland ook eens om te zien naar dergelijke specialiteiten. Overigens is er weinig nieuws onder de zon want zo onge veer in het laatste kwartaal van de vorige eeuw werden in het oude tuin- boek van Fiets als frambozenrassen reeds opgesomd: „Chilische, geel beste vrucht; Antwerpense, bleekge le vrucht; „The Pearl”, witte vrucht zeer vruchtbaar en „Nieuwe gele Merveille”, groot helder, geel, uit muntend! Voor de cultuur van de hier besproken zachtfruitsoorten geldt hetzelfde als voor de gewone rassen. Tenslotte zij opgemerkt, dat ook het kweken van bijzondere (ou de) fruitrassen voor de liefhebbers een manier is om veel genoegen met planten te beleven. Bovendien kan het behouden van een stukje oude cultuur betekenen: het winnen van plantenrassen is nl. een cuïtuurakti- viteit bij uitnemendheid. „Gouden” frambozen In de laatste jaren zien we op tuin centra en in tuincatalogi nogal eens gele frambozen aangeboden. Voor velen zal niettemin deze kleur vreemd aandoen. Het is een fraaie vrucht. Bovendien is de smaak min stens zo lekker als die van de ver schillende soorten rode frambozen. Er zijn verscheidene rassen frambo zen met geelkleurige vruchten, die naar men aanneemt net als bij de rode elke een aparte smaak hebben. De „Goldtraube” wordt omschreven als „met aromatische vruchten, gro te opbrengst in de zomer”. „Fall Gold” (een Amerikaanse framboos) is een doordrager die tot in het na jaar vruchten blijft geven. Van de „Gelbe Antwerpener” wordt ver meld: fijn zoetsmakend, snelgroei end en gezond”. Bij het verkrijgen van een welkome afwisseling en een feestelijke presta tie van het zelfgekweekte fruit is de gele framboos waardevol voor de ULI1 gVSLVlU, LCU VV11 UVU111VU XJJ.V op T.V. of in werkelijkheid het fiets- crossen heeft gezien. Helaas worden er in Nederland nogal wat goekope fietsjes aangeboden, die er in de win kel erg stoer uitzien, maar al heel snel blijken niet opgewassen te zijn tegen het geweld dat zo’n 10- of 11- jarige weet te ontwikkelen. Dat blijkt dan uiteindelijk niet alleen veel geld te kosten, maar kan zelfs regel recht gevaarlijk zijn. „Extreme kosten” De ervaringen die de eerste Neder landse fabrikant van crossfietsen, Batavus uit Heerenveen, opdeed met een eigen fietscrossteam, maak ten in het begin al duidelijk dat er ex treme eisen gesteld moeten worden aan vrijwel alle delen; breuk en scheuren noopten de constructeurs vele malen hun huiswerk over te doen. Het resultaat is een drievoudig versterkt en aantrekkelijk ogend „standaard-model” met dubbele bo venbuis, is de meest verkochte uit voering. Die uitvoering is geheel ge bouwd volgens de wedstrijd’ en vei ligheidseisen, die de KNWU aan zo’n fiets stelt. Precies 12.8 kg. BMX-plezier voor 439,—. Voor topprestaties in de wedstrijd sport is er dan nog een „De Luxe”. Dit uiterst fraaie en slechts 11.5 kg. wegende raspaardje kan aan de basis staan van uitzonderlijke „cross-ups” en „bunny-ups” en „full- turnovers” Fietsen is „in”. Niet alleen als mi- lieu-vriendelijk en gezond middel van vervoer tussen huis, werk en school of voor het boodschappen doen, maar ook als sport en rekrea- tie is het fietsen uitermate populair. Hoewel.... in het sportieve fietsge- beuren waren het met name de vol wassenen die volledig aan hun trek ken kwamen, terwijl de jongere jeugd met lege handen stond. Totdat uit Amerika een nieuwe, juist op de jeugd gerichte fietssport overwaaide die in Nederland ook erg aanslaat: de fietscross. Akrobatiek, evenwicht, spanning en vooral hard trappen zijn wel de voor naamste elementen van deze snel groeiende, maar beslist ongevaar lijke sport. 4500 licentiehouders le veren wekelijks al strijd op de kuns tig aangelegde wedstrijdbaantjes. Verenigd in meer dan 120 clubs wel ke zijn aangesloten bij de KNWU (Koninklijke "Nederlandse Wielren Unie). Na Amerika is Nederland nu het tweede land van de wereld waar in zo’n omvangrijke vorm aan fiets cross gedaan wordt. Niet voor niets werd de organisatie van de wereld kampioenschappen fietscross dan ook aan Nederland toegewezen. De vele tienduizenden die daar nog niet aan toe zijn, bedrijven hun sport voorlopig op een braak liggend ter- reintje en maken daarbij gebruik van natuurlijke of zelf aangebrachte hin dernissen. Dat aan de kwaliteit van crossfietsen hoge eisen moeten wor- Gezonde vruchtjes De aardbei is niet alleen aantrekke lijk om te zien, maar tevens lekker en gezond. Een half doosje aard beien bevat bijvoorbeeld meer vita mine C. dan een sinaasappel. Om te bereiken dat aardbeien met zoveel mogelijk smaak en geur kunnen wor den gegeten is het van belang om ze op de juiste manier te wassen. Niet onder de kraan afspoelen, daar kneuzen ze van, maar onderdompe len in ruim water totdat zand en stof er af is. Pas daarna mogen de kroon tjes worden verwijderd. Doet men dit ervóór, dan verliezen ze onmid dellijk aan geur en smaak doordat ze het water opzuigen. Een tip voor een zomerse drank: Halveer een V2 pond kleine aard beien en doe ze in een kom. Giet er dan een fles droge, witte wijn over. Voeg een paar verse muntblaadjes toe en laat het geheel een uurtje in de koelkast koelen. In Boskoop, waar veel boomkwekers zich toelegden op vruchtbomen was men er snel bij. Al in de achttiende eeuw, vormde de teelt van aardbeien een welkome bijverdienste in een jaargetijde waarin de opbrengst van boomkwekerijproducten weinig voorstelde. Die aardbeienteelt ont wikkelde zich in een dergelijke mate, dat men besloot een coöperatieve vereniging op te richten die de naam „Aardbeziëncompagnie” kreeg. De geplukte vruchten werden, eerst ver pakt in aarden potjes, later in tenen „compagniesmandjes”, met de trek schuit afgevoerd. Dat is echter verleden tijd. Op dit moment wordt de teelt van aard beien aangetroffen in Aalsmeer, het Westland, in Brabant en op de Zuid- Hollandse eilanden. Het belangrijk ste gebied licht echter rondom Zalt- bommel en Breda, waar van mei tot oktober wordt geoogst met juni als piekmaand. Het plukken gebeurt in alle vroegte. Soms - maar dat hangt van de soort af - wel drie maal per week van dezelfde plant. Na net plukken, sorteren en verpakken in doosjes waar 200 gram in kan, gaat de oogst naar de veiling waar de aardbeien eerst worden gekeurd. Met vrachtwagens vol gaan ze ver volgens naar de groothandelsmark ten in Nederland en het buitenland. Sport Ook bij de „Wilde bosaardbei” tref fen we planten aan met witte vruch ten. Vroeger groeiden deze onder andere op een bepaalde plaats in de Alblasserwaard. Deze witte vrucht jes zijn net zo lekker als de rode bos aardbeitjes. De bladeren van deze planten zijn wat lichter groen van kleur dan die van de gewone. Verder hebben enkele „amateur-tuiniers” verteld dat in de zaaisels van maand- bloeiers een enkele maal planten voorkomen die witte vruchten leve ren. Daarmee is dit voor de echte liefhebbers toch al aantrekkelijke gewasje wellicht nog iets interessan ter. Al mag dan het verschijnsel „witte aardbeien” heel gewoon zijn, zeer schaars zijn de planten wel. Nu is het voor sommige planten- en tuin liefhebbers een sport om juist die weinig voorkomende planten in hun tuin te verkrijgen. Velen van hen hebben daar een zesde zintuig voor ontwikkeld. Misschien komt er nog wel eens na veel zoeken een „oranje bei” boven water. den we terug in het tweede gedeelte van de officiële naam. In Oostenrijk worden de tuinaardbeien plaatselijk „Ananas” genoemd. De witgele vruchten worden als langwerpig van vorm omschreven; die men de laat ste tijd heeft gezien waren echter meer rond dan kegelvormig. Ze zijn heel wat minder opvallend dan rode, doch dat blijkt - ook voor merels en spreeuwen - geen bezwaar te zijn met het oogsten. De smaak ervan is lekker zoet aromatisch, iets naar ananas zwemend. De opbrengst is naar verluidt betrekkelijk gering en de vruchten blijven zeker naar hui dige maatstaven gerekend, klein. Dus commercieël is het geen aan trekkelijk ras en dit zal mede de re den geweest zijn van het verdwijnen. In Oostenrijk zijn er omstreeks de periode 1930-1937 <?ok enkele wit- vruchtige rassen verbouwd. Nu wor den in het Rosaliëndal vooral stan- daardssoorten gekweekt en wel „Pracosana”, „Grella”, „Humi Grande”, „Senger ti Geiga”, „Elis ta” en „Redgauntlet”. I Naam: I Adres: I Postcode: I Telefoon: In een envelop zonder postzegel aan Bouwfonds, Antwoordnummer 1479, 2500 XK Den Haag. .-te „The Wild Heart”, prachtige muziek gezongen door een mooie dame. J Inch „Stand Back" ■I Geweldige lp van deze ex Led J O Zeppelm-zanger B waarin het examen van de opleiding Mannequin - Dressman is opgenomen. Aanvang 20.00 uur. Hierin zullen optreden de bekende zangeres ANITA MEIJER en de zanger JOHN HAIR Presentator is de Modekoning van SIJTHOFF Medewerkenden: Jeanelle Mode Maison Lijsterlaan 36, Alphen a/d Rijn, tel. 01720-93887 Marchant Sport Mode Zijde 104, Boskoop, tel. 01727-4025 Peter Hartman Haarmode Lijsterlaan 24, Alphen a/d Rijn, tel. 01720-74282 Bloemsierkunst Lemkes Mandersloostraat 23, Alpen a/d Rijn, tel. 01720-70312 Fred van Leeuwen Modeschoenen Gouverneurlaan 471-481, Den Haag, tel. 070-988403 Adel Optiek Kerstendijk 1, Rotterdam, tel. 010-830000 Avifauna Hoorn 65, Alphen a/d Rijn, tel. 01720-31106-31109 Organisatie: Natascha Models Brugweg 88, 2741 KZ Waddinxveen, tel. 01828-12717 Kaarten 20,- verkrijgbaar bij bovenstaande adressen. MARCHANTS™ -..uuiwwuuujuuuv -

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 8