In Waddinxveen helpen zo’n 350 klaar-overs bij het oversteken IN NEDERLAND ZIJN Weer miljoenen order voor NKF 46.375 KLAAR-OVERS 30.000 nr MEUBELTOONZALEN Bijeenkomst in gemeentehuis met alle betrokkenen in de meubelbranche De Gouwestem: Gemeente en politie bijzonder ingenomen met deze helpende handen Provincie: Meer kantoren in Waddinxveen Artilux KUNST EN Bonnimex Uitbreiding en verdieping van repertoire N. v.d. Zijden poogt opnieuw huis te bouwen Uw leukste vakantiefoto NOTA OVER CULTUUR Waddinx veneis, help kinderen door het verkeer Li nu voor een vakantieprijs 30 x 40 cm mini-poster incl. randloze wissellijst voor sjaak noteboom 1 4 aam WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 Weekblad-arts j over de pil Van oudsher is er in Waddinxveen sprake van een houtverwerkende industrie en een meubelbranche. (Foto: Archief Weekblad voor Waddinx veen). NU WADDINXVEEN - In deze zomervakantie waren ze zes we ken lang ook niet te zien in het Waddinxveense verkeersbeleid, maar vanaf komende maandag - als de kleuter- en lagere scho len weer gaan beginnen - vor men ze weer een vertrouwd ge zicht: de jeugd- en volwassen verkeersbrigadiers, die vier maal per dag en achttien maal per week jongens en meisjes helpen bij het oversteken. Op de Kerk- weg-Oost, in de Kanaalstraat, op de Staringlaan, in de Dorp straat en op nog een aantal an dere plaatsen bij voetgangers- oversteekplaatsen. loopt WADDINXVEEN MEUBELSTAD de sector woning- duidelijke WADDINXVEEN - Komende maandag gaan ook in Waddinx veen de scholen weer open. Het begin van een nieuw schooljaar. Veel kinderen zullen na deze zomervakantie voor het eerst naar school gaan. PTT MALEISIË Eerder deze zomer werd bekend dat NKF Kabel aan de Maleisische PTT WEEKBLAD-ARTS Z BERNARD AERTS WADDINXVEEN - Er is in Wad dinxveen een ontwerp-nota Kunst Cultuur op komst. Eigenlijk had dit stuk deze zomer al behandeld zullen worden in de gemeentelijke commis sie voor kunst en cultuur, maar daar van kon niets komen omdat het af ronden ervan meer tijd kostte dan verwacht. De nota komt nu binnen kort in een vergadering van het col lege van Burgemeester en Wethou ders aan de orde. In deze nota wordt onder meer ge sproken over een kunstuitleen, hoe wel Waddinxveen waarschijnlijk te klein is om zoiets op te zetten. Ge poogd kan worden op dit terrein met Gouda samen te werken. In het stuk worden niet alleen aangelegenheden betreffende kunst en cultuur behan deld, maar ook het vervullen van be heers- en organisatorische taken. Zo moet het houden van exposities gere geld worden. Ouders weten vaak wel dat kleuters begeleid moet worden. Ten onrechte wordt echter nogal eens gedacht dat kinde ren na de kleuterschool wel al leen naar de ‘grote’ school kun nen. Volgens een woordvoerder van NKF wordt de opdracht uitgevoerd zonder steun van de Nederlandse overheid. De zogenoemde primaire kabels met een waarde van 136 miljoen gulden worden vanuit Nederland geleverd, wat een welkome aanvulling bete kent op het orderpakket van de ka- belfabriek, die de verkoop in Neder land duidelijk ziet stagneren. De Ma leisische order levert in Nederland ongeveer 700 manjaren werk, voor namelijk in Delfzijl. voor 750 miljoen gulden telefoonka bels gaat leveren. Het ging hier om de levering én installatie van een nieuw telefoonkabelnet van 444.000 lijnen. NKF is hoofdaannemer voor dit pro ject, aan de voorbereiding waarvan de kabelfabriek al enige jaren heeft ge werkt. Ter plaatse wordt samenge werkt met Maleisische onderaanne mers. WADDINXVEEN - NKF Kabel BV aan de Noordkade heeft opnieuw een miljoenenorder in de wacht weten te slepen. De in telecommunicatiesyste men gespecialiseerde Philipsdochter heeft van de Jamaica Telephone Company opdracht gekregen voor de levering van 385 kilometer kabel met een waarde van f 6,2 miljoen. Met de fabricage van de kabels zal in septem ber worden begonnen. De eerste le veranties zullen eind dit jaar plaats vinden. De opdracht zal bijdragen tot een betere bezetting van de fa briek in Waddinxveen, maar zal geen invloed hebben op al eerder aange- kondigde herstructureringsplannen bij NKF. Deze zullen tot 1985 leiden tot het verdwijnen van 850 arbeids plaatsen. WADDINXVEEN - Uitbreiding en verdieping van het repertoire. Daarop gaat het christelijke Wad- dinxveens mannenkoor De Gouwe stem, waarvan het ledental in twee jaar tijd groeide van 35 tot 75, zich in het voor de deur staande derde seizoen toeleggen. Maandagavond 29 augustus startten in de protestants- christelijke scholengemeenschap voor MAVO/LTO aan de Sniepweg weer de repetities van De Gouwestem. Het christelijk Waddinxveens man nenkoor zal in het komende seizoen onder andere medewerking verlenen aan een regionale zangavond te Ha- zerswoude en aan het jaarlijkse con cert van het Gereformeerd Kerkkoor ‘Dient Den Heer’ op dinsdag 1 no vember. Natuurlijk vormen de Kerst concerten in diverse plaatsen een be langrijk onderdeel van de activiteiten. In maart 1984 is het jaarlijkse eigen mannenkoorconcert gepland, waar aan dit keer zal meedoen het in Waddinxveen en wijde omgeving be kende en enthousiaste jongerenkoor ‘Meeting’. Traditiegetrouw wordt het seizoen afgesloten met de organisa tie van de jaarlijkse korenmanifes tatie ‘Waddinxveen Zingt’; een groots gebeuren, waarvoor in den lande nu reeds belangstelling bestaat. ‘Zingen in een mannekoor slaat aan, geeft vreugde en bevordert de sociale contacten, Het koor streeft naar 100 leden. Wie er voor voelt om het ook mee te beleven vindt maandagavond de deuren van de MAVO/LTO aan de Sniepweg wijd geopend. U mag ge rust eerst een paar keer komen luiste ren. Ongetwijfeld zullen velen ge boeid worden door de prachtige liederen’, aldus secretaris D. Wester- duin (Boezemweg 23) van De Gou westem. NOODZAAK Het naar buiten toe beter kenbaar maken van het feit dat Waddinx veen op meubelgebied de consument heel wat en ook nog bijzonder geva rieerd heeft te bieden is overigens een noodzaak van deze tijd gewor den. De tijd waarin we leven is al moeilijk genoeg, terwijl de concur rentie steeds groter wordt en “meu belboulevards” in westelijk Neder land als paddestoelen uit de grond lijken te groeien. zijn de volwassen verkeersbrigadiers ontvangen in het gemeentehuis om de dames niet alleen te bedanken voor hun inzet, maar ook om met hen van gedachten te wisselen over het klaar'overwerk. “Een gegeven voor Waddinxveen om trots op te zijn. Ook een gegeven van wat naar mijn gevoelens plaatselijk, regionaal en landelijk onvoldoende of nauwelijks bekend is. Toch is die totale expositieruimte van 30.000 m2 van indrukwekkende betekenis, aldus burgemeester van der Linden, een jaar geleden. “Kortom, de meubelbranche in Wad dinxveen beschikt, ondanks alle ma laise, nog steeds over een machtig po tentieel, en nog wel in een gebied waarin incl, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht op maxi maal een half uurtje autorijden, on geveer 4,5 miljoen mensen wonen. Een ander interessant gegeven. Toch j SEH WADDINXVEEN/DEN HAAG Waddinxveen is één van de gemeen ten die wat meer kantoren zouden kunnen huisvesten, zo blijkt uit het voorontwerp van de Nota van Bij stelling voor het streekplan Zuid- Holland Oost van de provincie. Omdat de beroepsbevolking in dit deel van de provincie groter is ge worden moet Waddinxveen ook meer aan de uitbreidings- en verplaatsings- behoeften van bedrijven voldoen. Het gaat hier om 5 hectare. heb ik, nog niet zo lang in Waddinx veen werkend, het gevoel, dat wij ons dat nauwelijks realiseren”, Al dus onze eerste burger. Wij ons dat nauwelijks realiseren”. “Daarom trek ik na een klein ver zetje tijdens het 25-jarig jubileum van de meubelfabriek Mulleman BV, de stoute schoenen aan om alle- on dernemers, die in de meubelbranche handel en nijverheid bedrijven aan te moedigen eens serieus te gaan denken aan een stuk samenwerking om Waddinxveen als meubelstad te pro moten. Dat kan slechts naar mijn mening de welvaart en dus ook de werkgelegenheid in deze bedrijfstak bevorderen.” Al in de zomer gehouden vergade ring van het nieuwe Waddinxveen- se Overlegorgaan Werkgelegenheid Waddinxveen was één van de ge sprekspunten de contacten met de meubelindustrie teneinde te ko men tot een vorm van samenwer king”. Dat de op 1 januari 1982 in Waddinxveen benoemde burge meester C.M. van der Linden zich de echte burgemeester van een meubelstad voelt bleek al toen hij be gin vorig jaar de uitbreiding van Ge broeders Bakker Meubelen BV aan de Noordkade officieel in gebruik nam. Hij wijdde toen uit over de beteke nis van een gezamelijke presentatie van Waddinxveen als meubelstad. WONINGBOUW Wat de woningbouw betreft houdt het bijgestelde streekplan voor Wad dinxveen rekening met 363 extra wo ningen tegenover 343 in het oor spronkelijke plan. In ons Gouwedorp wordt door de ge meente verwacht dat er in 1984 in totaal 360 woningen gebouwd zullen kunnen worden. Of dit haalbaar is - en men vreest het ergste - hangt af van de aan Waddinxveen toe te wij zen hoeveelheid gesubsidieerde wo ningen. In onze gemeente wordt voorlopig meer gebouwd dan de voorgeschreven hoeveelheid van 180 woningen per jaar in verband met de in te halen achterstand. Tussen de Oostpolderwijk (Zuidkade I) en de Wijk Zuidplas kon er een paar jaar lang geen huis gebouwd worden. Voor dit jaar heeft Waddinxveen het geld gekregen om 156 woningen te mogen bouwen. Dat wordt op het gemeentehuis een teleurstellend aan tal gevonden. Gedurende vier jaar zullen in de Wijk Zuidplas (2.650 wo ningen) het volgende aantal huizen worden neergezet, als alles volgens plan verloopt: 345 (1983), 345 (1984), 345 (1985) en 188 (1986). Dit jaar zullen waarschijnlijk slechts 282 van de 345 geplande woningen gebouwd kunnen worden. WADDINXVEEN Jarenlange po gingen om op zijn grond aan het Noordeinde 54 een woning te kun nen bouwen hebben de heer N. van der Zijden nog steeds niet bij de pak ken doen neerzitten. In een brief aan de volgende week woensdagavond vergaderende ge meenteraad heeft de Waddinxvener opnieuw het verzoek gedaan alsnog het bestemmingsplan Groenswaard 3 te wijzigen ten behoeve van de bouw van dit huis, waarin een fami lielid zou komen te wonen om de verzorging van de heer Van der Zij den en zijn echtgenote beter te kun nen waarborgen. De gemeente Waddinxveen houdt een wijziging van het bestemmingsplan Groenswaard 3 tegen, omdat de wo ning niet gebouwd kan en mag wor den op een stuk grond dat onder meer dienst doet als waterkering. Een zienswijze overigens die wordt gedeeld door de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Van ‘Den Haag’ is de gemeente niet veiylicht het bestemmingsplan zo te wijzigen dat de heer Van der Zijden een huis aan het Noordeinde kan bouwen. WADDINXVEEN Er waren vorig jaar in ons land 357 gemeenten - waaronder Waddinxveen - waar één of meer verkeersbrigadiers actief zijn. In totaal waren er 46.374 verkeers brigadiers, onderverdeeld in 28.595 volwassen brigadiers en 17.7 79jeugd- brigadiers. Samen zorgden zij voor de beveiliging van 2.286 oversteekplaat sen. Dat blijkt uit een enquête die de Stichting Verkeersbrigadiers met me dewerking van de Centrale Politie Verkeerscommissie vorig jaar heeft gehouden onder rijks- en gemeente politie. Voor het grootste gedeelte verrichten de verkeersbrigadiers hun diensten binnen de bebouwde kom, op wegen waar een maximumsnelheid van 50 km. per uur geldt. Op de vraag hoeveel keren een briga dier gemiddeld per week dienst doet, kwam als antwoord naar voren, dat keur aan volwassen verkeersbrigades of gemengde brigades van één oudere en één zesdeklasser. Zolang en voor zover er geen voldoende deelname van volwassenen kan worden verkre gen, worden jeugdverkeersbrigades niet afgewezen. Er dient op deze ver keersbrigades wel intensiever dan bij ouderbrigades incidentele controle te worden uitgeoefend door politie en onderwijzend personeel. Bij ex treme weersomstandigheden, zoals zware mist, berust de verantwoor delijkheid voor de veiligheid van de schoolgaande kinderen op de eerste plaats bij de ouders en verzorgers. Waddinxveen steunt het werk van de verkeersbrigadiers - landelijk waren er vorig jaar 46.374 verkeersbrigadiers actief in 357 gemeenten - sinds 1981 toen het voor f 200,-- per jaar dona teur werd van de Stichting Verkeers brigadiers, waarin Veilig Verkeer Ne derland, Centrale Politie Verkeers commissie, ANWB en Vereniging Be scherming Voetgangers zitting heb ben. Deze stichting heeft ten doel het bevorderen van de verkeersveiligheid door het begeleiden van het werk van de verkeersbrigadiers in Nederland, alsmede het voor hen fungeren als dienstverlenend instituut. TIPS Daarom de volgende tips om te helpen bij het begeleiden van kinderen in het verkeer: - Als u uw kind naar school brengt, neem dan een route die ook veilig is als het kind later alleen gaat. De veiligste fiets- route is niet altijd dezelfde als de veiligste looproute. - Houdt u bij het fietsen en lo pen aan de verkeersregels Kin deren volgen slechte voorbeel den op. 1 - Parkeer, als u per auto gaat, nooit vlak voor de school. U maakt de situatie, waar de meeste kinderen zijn, dan on overzichtelijker. - Parkeer echter nooit aan de overzijde van de school. U lokt dan het rennen tussen auto en school uit. Bij het oversteken kan dit funest zijn. - Laat de kinderen altijd aan de kant van het trottoir in- en uit- stappen. - Laat uw kind niet op u wach ten bij gesprekken met mede- ophalers. Het kind ontsnapt dan aan uw aandacht. - Stop de begeleiding niet ab rupt. Oók niet als het kind niet meer bemoederd wil worden. Laat het kind langzaam oefe nen door het laatste stukje van de route achter te blijven. - Zorg zoveel mogelijk voor op vallende, lichte kleding. Vooral 1 bij regenkleding is dit van be lang. - Zorg dat een kind onderweg niets in zijn handen heeft. Als 1 een kind iets laat vallen, is zijn aandacht bij het verkeer weg. - Laat het kind op tijd van huis gaan. De angst om te laat te ko-1 men is vaak groter dan de angst om onderweg een ongeval te 1 krijgen. - Wijs de kinderen op het be lang van verkeersbrigades. Het is altijd een goed idee om moe- der of vader uit de buurt een groepje te laten begeleiden. Kinderen voelen zich vaak min der bemoederd als ze onder toeziend oog van een vreemde lopen. - Verlicht de taak van volwas sen verkeersbrigades. De plaat selijke politie weet meestal wel tot wie u zich kunt wenden om in een team mee te draaien. WADDINXVEEN/GOUDA Bon nimex BV, Nieuwerkerk aan den IJs- sel, met als vestigingsplaats Waddinx veen, heeft de statuten en het maat schappelijk kapitaal gewijzigd. Dit kapitaal bedraagt nu f 100.000,-- (200 aandelen van f 500,--), waarvan geplaatst/gestort f 50.000,-- (100 aandelen van f 500,--). WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland is nieuw ingeschreven BV Industrie- en Handelsonderne- ming ‘Artilux’, Waddinxveen. Om schrijving bedrijf: de fabricage van en de handel in kleinmeubelen en aan verwante artikelen. Maatschappelijk kapitaal f 175.000,-, waarvan geplaatst/gestort f 35.000,-. Direc teur: P. Burger te Waddinxveen. De ingeschreven staande BV Indus trie- en Handelsondememing ‘Arti lux’, Waddinxveen, heeft de statuten en de handels- en vennootschaps- naam gewijzigd in P. Burger Beheer BV. De omschrijving van het bedrijf is geworden: houdster- en behepr- maatschappij. door. MEER INFORMATIE OVER DE PIL Indien u meer informatie wilt X over deze vorm van anticon- ceptie, vraag er uw huisarts ge- x rust om. Hij beschikt over pa- tiënten-info’s van Artsenservi- X ce. De meeste kinderen tot 8 jaar voelen zich bij het oversteken volledig hulpeloos. Kinderen kunnen vaak maar op één ding tegelijk letten en de meeste kinderen zijn gewoon te klein van stuk om vanaf de trottoir rand het verkeer te overzien. Kleine kinderen hebben een simpele voorstelling van het verkeer. Het driehoekige bord met twee hollende kinderen wordt bijvoorbeeld geïnterpre teerd als ‘hier moetje hollen’. J I Geldjg t/m 10-9-’83 Passage 47 ‘*1M| foto Tel. 01828-12477 “film Mogelijkheden om gezamelijk aan de weg te timmeren zijn een lande lijke advertentiecampagne en de op richting van een centraal informa tiepunt. Verschillen van inzicht over het aan de weg timmeren door zowel meubelfabrikanten als toon- zaalhouders zullen dan natuurlijk tot het verleden moeten gaan beho-- ren, terwijl er ook een échte geza melijke presentatie moet zijn van alle bij de Waddinxveense meu belbranche betrokkenen. Alleen dan kan een einde komen aan de onoverzichtelijkheid - althans voor de naar de meubelen op zoek zijnde Nederlanders - van de Wad dinxveense bedrijven en hun pro- dukten. Bovendien zal er dan ook in prijzensfeer wat moeten gebeu ren, omdat het nu nog zo is dat hetzelfde meubel voor uiteenlopende prijzen in de meubelzalen kan wor den aangeboden. MEUBELBOULEVARDS In hun uitnodiging aan de in de meubelbranche gevestigde Wad dinxveense bedrijven om de be spreking op maandag 29 augustus in het gemeentehuis bij te wonen stellen Burgemeester en Wethou ders dat in ons Gouwedorp van ouds her veel bedrijven gevestigd zijn wel ke werkzaam zijn in de meubelbran che. De ontwikkeling van de laatste jaren geeft het beeld te zien van een verschuiving van produktie naar han del. De slechte economische situatie, met als gevolg de teruglopende wo ningbouw, heeft ongunstige gevolgen voor de gehele meubelbranche. Daar naast lopen ook de bestedingen van WADDINXVEEN Het Waddinxveen gaan presenteren als ‘meu belstad’ komt aan de orde of> de maandagmiddag 29 augustus in het gemeentehuis tc houden bijeenkomst met de in onze gemeente gevestigde meubelbranche in de breedste zin van het woord: dus zowel fabrikanten van meubelen als meubelstoffeerderiien, detail handelaren in meubelen, tussenhandel en groothandel in meubelen. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft tot het houden van deze bespreking aan het Raadhuis plein het initiatief genomen. De roep om een plaatselijk belangrijke be drijfstak als de meubelbranche zich in de Randstad en daarbuiten beter te laten profileren wordt namelijk steeds sterker, hoewel er nog wel wat haken en ogen lijken te zitten aan een nu in de steigers te zetten geza melijke presentatie van Waddinxveen Meubelstad. De Waddinxveense meu belfabrikanten zitten namelijk nog niet op één stoel met de toonzaal- houders. rijkspolitie in afschrift toegezonden. In overleg met de betrokken scholen geeft de rijkspolitie al drie jaar lang instructie aan de klaar-overs. Een goed functionerende verkeersbriga- dier kan niet zonder een duidelijke binding met de politie. ‘Door de enthousiaste medewerking van een aantal dames (coördinatrices) is in Waddinxveen een aantal moeder- brigades actief, welke brigade een welkome bijdrage leveren aan een grotere verkeersveiligheid voor de schoolgaande kinderen’, zo staat er in de gemeentelijke Nota Verkeersbri gadiers. Zowel in 1980 als in 1982 veel ‘klaar-overs’ elke schooldag van de week op hun post present zijn. Gemiddeld doet een iverkeersbriga- dier gedurende 15 tot 30 minuten per kqer dienst. De opleiding van de brigadiers wordt in de meeste gevallen verzorgd door de plaatstelijke politie, waarbij vaak een theoretische en een praktische scholing wordt gegeven. Regelmatig toezicht op het optreden van de verkeersbrigades en op het ge drag van het paserende verkeer is er bij elke brigade, zo kwam uit de en quête naar voren. Meestal wordt dit toezicht uitgeoefend door de po litie, maar daarnaast houdt ook het onderwijzend personeel veelvuldig een oogje in het zeil. De enquête bracht verder aan het licht, dat er nog steeds verkeersbriga diers zijn die onverzekerd hun werk doen. Zo zij wel verzekerd zijn, wordt de premie meestal door de gemeente betaald. WADDINXVEEN - Op het moment dat burgemeester C.M. van der Lin den vorig jaar maart bij de opening van het nieuwe slaapkamer/tapijt- huis van Gebroeders Bakker Meu belen BV aan de Noordkade verklaar de zich de echte burgemeester te voe len van een meubelstad wees hij weer eens op het propageren van Waddinx veen als meubelstad in de Randstad. Een jaar eerder had burgemeester mr. A.G. Smallenbroek in de meubel- toonzaal van Stolker (nu Hoogeboe- zem Meubelen) aan de Wilhelminaka- de ook al eens de meubelbranche in het Gouwedorp opgeroepen om sa men te werken bij het onder de aan dacht brengen van de Randstedelin gen van de gigantische hoeveelheid meubels die hier worden verkocht en van oorsprong nog altijd worden gemaakt. Waddinxveen nu telt zo.’n 13 meu belfabrikanten, 7 groothandelsbedrij ven en 11 detailhandelsbedrijven. Gezamelijk beschikken ze over 30.000 vierkante meter meubeltoon- zalen, waarin alle soorten van meu bilair van modem tot klassiek - zijn tentoongesteld. De gemeente Waddinxveen is bijzon der ingenomen met de activiteiten van de verkeersbrigadiers, die in het afgelopen schooljaar in de verkeers- wetgeving een duidelijker plaats heb ben gekregen naar aanleiding van een negen jaar oud arrest van de Hoge Raad. In januari van dit jaar schaarde de gemeenteraad zich achter de ge meentelijke Nota Verkeersbrigadiers, waarin werd ingegaan op de positie van de verkeersbrigadiers in zijn alge meenheid, terwijl voorts het functio neren van deze klaar-overs in Wad dinxveen aan de orde werd gesteld. In de gemeenteraad sprak de heer D. Lont (PvdA) over het belangrijke werk dat verkeersbrigadiers in weer en wind verrichten, terwijl ir. T. Drost (PCW) zich dankbaar voor het werk van de vrijwilligers toonde. De heer C. Dijkshoorn (CDA) stelde dat de gemeente ten aanzien van de ver keersbrigadiers zorgzuldigheid in acht neemt. Woorden van waardering kwa men er ook van de heer H.P. Barth (D‘66), waarbij wethouder P.F.J. van Schie (CDA) zich aansloot. In Waddinxveen zijn dagelijks 23 ver keersbrigadiers in touw: 16 scholie ren uit de zesde klas en 7 volwasse nen (moeders). De kosten van hun verzekering betaalt de gemeente. Ze beschikken allemaal over de juiste uitrusting: jassen, zuidwesters en stopborden. In totaal zijn in onze gemeente zo’n 350 verkeersbriga diers betrokken bij het bieden van een helpende hand bij het overste ken. Hierbij gaat het om 228 leerlin gen en 122 volwassenen (121 dames en 1 heer). Ze worden voor dit werk aangesteld door de burgemeester. Ouders en verzorgers van Waddinx veense verkeersbrigadiers worden van te voren gevraagd om een ak koordverklaring, dit door middel van een handtekening op het aanstellings- formulier. De namen van de briga diers worden op lijsten gezet en de J! WADDINXVEEN - De laatste o week van juni werd in Dublin J J (Ierland) een wereldcongres ge- houden voor vrouwenartsen. Eén van de onderwerpen die op I dit congres ter sprake kwamen J was de anticonceptiepil, of be- I o ter gezegd‘de pil’. De algemene J J conclusie van de deelnemers J van dit congres (waaronder een aantal zéér vooraanstaande JJ vrouwenartsen) luidde: De Pil o is veilig. Deze geruststellende uitspraak neemt het nog steeds bestaande wantrouwen ten op- zichte van de pil weg. Hoe is dit wantrouwen eigenlijk in de J J wereld gekomen? o In 1977 werd de medische we- reld opgeschrikt door ongunsti- J J ge berichten over de pil. Men veronderstelde dat door lang- I durig gebruik hart- en vaatziek- o ten konden ontstaan. Sinds 1968 was men in Engeland be- zig met een uitgebreid onder- J zoek bij pilgebruiksters. Zo’n J o 15 jaar geleden slikten de o vrouwen pillen die véél meer J o hormonen bevatten dan nu. o Het waren deze oude ‘zware’ J pillen die klachten veroorzaak- o ten. Toen er in 1977 artikelen J verschenen over bijwerkingen k werden veel vrouwen ongerust en stopten met de pil. Sinds- dien is er échter nogal wat ver- anderd. o o DE LICHTE PIL: EEN STAP o VOORUIT o Al in 1974 verscheen er in Ne- 3 derland de eerste, lichte, pil op o o de markt, die aanzienlijk min- der hormonen bevatte. Zo’n o o pil noemt men een sub - 50er, JJ omdat er minder dan 50 micro- o o gram oestrogeen (vrouwelijk hormoon) inzit. Naarmate o o meer vrouwen deze lichtere pil- JJ len gingen gebruiken, vermin- L o derde het aantal 'problemen. J Dit is dan ook de reden dat de Engelse onderzoekers, die in JJ 1977 nog waarschuwden voor o de gevaren van het pilgebruik, o deze mening 4 jaar later moes- J J ten herzien. Het grote Engelse onderzoek duurt nog steeds Ivoort. Er zijn nu reeds over een periode van 15 jaar (ruim 46.000 vrouwen) gegevens vast- o o gelegd. Thans heeft men al de- ze gegevens opnieuw bekeken, o o Het resultaat is verrassend. J’ Voor vrouwen tot boven de 40 o jaar levert de pil geen extra risi- co op voor hart- en vaatziek- o ten. We hebben het dan wel o over vrouwen die niet roken, o want roken vormt wél een ex- o tra risico. Een rookster kan tot haar 35ste de pil slikken. Daar- o na zal ze moeten kiezen: óf stoppen met roken óf stoppen o o met de pil Vandaar dat de con- J clusies in Dublin luidden: ‘De J pil is veilig voor niet-rooksters tot 40 jaar en voor rooksters J J tot 35 jaar’. o o O MINDER HORMONEN HOE o BETER Men wist dus al een hele tijd hoe belangrijk het is de hoe- veelheid hormonen te vermin- o o deren. Na de ontdekking van X de sub-50er pil is men dan ook J J Z niet stil blijven staan. Kort ge- leden werd er een geheel nieuw J Z soort pil geïntroduceerd. Deze Y pil bevat aanzienlijk minder J X hormonen dan de sub-50 pil. o De hoeveelheid hormonen is x aangepast aan de natuurlijke i cyclus van de vrouw. Men T noemt deze nieuwe pil een Z driefasenpil (in Nederland ver- krijgbaar onder de naam Tri- Z nordiol of Trigynon). Op dit zelfde congres in Dublin X werd de driefasenpil vergeleken met een onlangs uitgebrachte X sub-50er. De driefasenpil blijkt dé grote stap vooruit in de rich- X ting van de ideale pil. Het geeft Z een regelmatiger cyclus, met X minder tussentijds bloedverlies. Z De kans op gewichtsverande- ringen en voornamelijk het aan- Z komen in gewicht door de pil, komt bij de driefasenpil aan- X zienlijk minder voor dan bij een sub-50er. J Men kan dus zonder meer con- cluderen dat de driefasenpil op J dit moment de meest veilige pil is. Het onderzoek in Engeland loopt ondertussen gewoon Gesproken werd onder meer over het feit dat kinderen met de auto naar school worden gebracht, hetgeen re gelmatig tot gevaarlijke en dus on gewenste situaties nabij een school aanleiding geeft. In sommige gevallen belemmeren de auto’s brigadiers in hun werkzaamheden, onder andere door beperking van het zicht op de weg en daardoor op het verkeer. Een ander punt is het gedrag van sommige weggebruikers die een stop teken van een brigadier gewoon ne geren; het is in Waddinxveen zelfs voorgekomen dat door passerende (brom-)fietsen naar brigadiers werd geslagen. Adjudant M.W. Blom van de plaatselijke rijkspolitie moest daarop zeggen dat politietoezicht niet op alle punten mogelijk is en overigens ook niet haalbaar, gelet op de andere taken. Problemen bestaan er ook rond de bezetting van de moe- derverkeersbrigades. Met name door de inzet van de coördinatrices wor den de brigades draaiende gehouden. De Nota Verkeersbrigadiers: ‘Een be langrijk probleem is ook het punt van het plaatsen van verkeerslichten bij oversteekplaatsen. De gemeente heeft tot dusver - nog afgezien van de aan zienlijke kosten van een dergelijke installatie - het standpunt ingenomen dat het creëren van schijnveiligheid moet worden voorkomen. Het is na melijk maar de vraag of (schoolkin deren het geduld kunnen opbrengen om te wachten tot het licht voor hen op groen springt. Voorts moet maar worden afgewacht of andere wegge- bruikers^het voor hen op rood staan de verkeerslicht niet negeren wan neer dit op een ongebruikelijke plaats staat. Begeleiding van kinderen door derden (ouders, verzorgers en/of verkeersbrigades) lijkt derhalveon ontkoombaar.’ De gemeente geeft overigens de voor de consument in inrichting terug. Het college: “Het zijn deze minder gunstige ontwikkelingen, tezamen met de berichten in regionale kran ten omtrent de oprichting van zoge naamde meubelboulevards in ons omringende regio’s, die voor ons college aanleiding zijn geweest om ons te bezinnen omtrent de vraag of en zo ja op welke wijze, er een be paalde rol voor de gemeente is weg gelegd om deze - voor Waddinxveen minder gunstige ontwikkelingen - te trachten een halt toe te roepen.” Na ons verder terzake te hebben ge oriënteerd, zijn wij tot de conclusie gekomen dat een meer gezamelijke optreden van de Waddinxveense meubelsector een hele goede zaak en een belangrijke stap in de goede richting zou zijn. Wij denken daar bij met name aan een gezamelijke promotie van Waddinxveen als belangrijk koopcentrum voor meube len. Ook andere gezamelijke activi teiten zijn echter denkbaar.”

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 15