TOENEMEND AANTAL DOORRIJDERS NA EEN ONGEVAL Kleine criminaliteit wordt Meer vernielingen in Groenswaarden ook hier alsmaar groter Speelautomaten bij verenigingen zonder vergunning WADDINXVEEN In enkele kantines van Waddinxveense sport verenigingen waren speelautomaten opgesteld, waarvoor door bur gemeester C.M. van der Linden geen vergunning was verleend. Dat is gebleken bij de controle op de bepalingen van de Wet op de kansspelen door de Waddinxveense rijkspolitie, zo meldt het “Jaar boek ’82” van de Hermandad aan de Mozartlaan. In dit jaarover zicht gaat het bij het uitoefenen van wetstoezicht niet alleen om de Wet op de kansspelen, maar bijvoorbeeld ook om de Visserij wet de Jachtwet, de Vogelwet en de Natuurbeschermingswet. Deze wetten worden ook wel Veldwetten genoemd. Bezoekregeling voor woonwagenbewoners Politie tactvol tegenover jongeren 15 Nieuwe A. Roos-Krabbendam In 1982 in totaal 939 misdrijven Bezuinigingen dwingen Hermandad het benzinegebruik behoorlijk te beperken In Waddinxveen 550 buitenlanders Kruising bij hefbrug knelpunt inwoners Politie in ’’Jaarboek ’82” I gemeester C.M. extra problemen, zo e uitga- ft le helft 1982 151 61 145 107 55 6 49 10,4% 42 le helft 1983 223 90 121 85 48 23 58 12% 67 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 Als gevolg lijk de fiets- en voetsurveillance op peil te houden. WADDINXVEEN In heel 1982 kreeg de Waddinxveense rijks politie te maken met 939 misdrijven. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar komt de criminaliteit aan de orde in 513 za ken, terwijl een jaar geleden in dezelfde periode sprake was van ”r'r' jng derhalve, zo wordt gesteld in [jaar ’83” van de plaatselijke rijks- 1„1i als het “Jaarboek WADDINXVEEN De vier dienstauto’s van de plaatselijke rijks- >er dag uit een oogpunt van bezuinigingen niet ruiken dan 58 liter. Het inkrimpen van de uitga- WADDINXVEEN Het doorrij den na een aanrijding is in Wad dinxveen duidelijk aan het toene men. ’’Toch gelukte het de politie de achttien gemelde schade-aanrij- dingen op te lossen en de dader op te sporen”, meldt het ’’Jaarboek ’82” van de plaatselijke rijkspoli tie. In het ’’Verslag over het eerste halfjaar van ’83” staat dat in zes maanden tijd al sprake was van 15 gevallen van doorrijden na een aanrijding, waarbij overigens op nieuw de daders opgespoord kon den worden door de politiemensen aan de Mozartlaan. stellen de Waddinxveense rijkspolitie ct uit het “Jaarboek ’82” van de laan. Voor de woonwagenbewoners een 1 tra aan zouden komen, terwr definitieve oplossing 1 verstoringen kan tege In de gemeente Waddinxveen zijn twee centra voor woonwagenbewo ners. De Centrale Politie Surveillan ce Commissie heeft in 1980 een rap port “Politietoezicht op woonwagen centra” uitgegeven. In dat rapport wordt het belang uiteengezet van dat toezicht als onderdeel van het over- heidsstreven dat erop gericht is, de nakoming van de burgerlijke plichten op de centra op dezelfde wijze te doen geschieden als dat in de geves tigde samenleving het geval is. Jaar geleden in dezelfde 500 misdrijven. Een geringe stijging derL. het “Verslag over het eerste halfj politie dat op hetzelfde moment is verschenen *82” van de Hermandad. WADDINXVEEN Woonwagenbewoners en het gedrag van jonge ren stellen de Waddinxveense rijkspolitie voor extra problemen, zo blijkt uit het “Jaarboek ’82” van de politiemannen aan de Mozart- is door het gemeentebestuur bezoekregeling ontworpen om te voorkomen dat er op de cen- de Onderweg en op het parkeerterrein “de Sniep” meer ijl de politie voor het jongerenprobleem geen Kan bieden, doch slechts incidenteel de orde verstoringen Tan tegengaan of beperken. JONGERENGEDRAG politie kunnen p tneer benzine geo ven bij de Waddinxveense Hermandad is er verder de oorzaak van dat overuren niet in geld, maar in tijd moeten worden uitbetaald. Als gevolg van al die vrij zijnde politiemensen was het niet moge- T Totaal aantal misdrijven van Strafrecht 479 468 men- Politieauto’s staan dagelijks vele uren stil ARRESTANTEN Opgeloste misdrijven Oplossingspercentage Aantal daders gewond en kwamen zes mensen om het leven. Ten opzichte van het jaar 1981 daalde het aantal aanrijdingen. In het le halfjaar van 1983 gebeurden 242 aanrijdingen, waarbij 37 wegge bruikers gewond raakten. De meest voorkomende oorzaak van de verkeers ongevallen waren: geen voorrang verle nen (47), geen vrije doorgang verlenen werden 90 fietsen ontvreemd, terwijl in de eerste 6 maanden van 1982 - 61 fiet sen op onrechtmatige wijze een andere bezitter kregen. In de eerste helft van dit jaar werden 110 arrestanten voor korte of langere tijd ingesloten in de cellen van het groepsbureau te Waddinxveen. der Bij FIETSEN DIEFSTALLEN Het aantal fietsdiefstallen stijgt riog steeds. In het eerste half jaar van 1983 WADDINXVEEN - Volgens de Wad- DIEREN IN NOOD De politie droeg vorig jaar zorg voor RESERVE-POLITIE De sterkte van de reserve-politie bij lende surveillanceauto is beschikbaar voor de post Moerkapelle. “Met het huidige personeelsbestand is het aantal dienstauto’s niet toerei kend. De verdeling van dienstauto’s vindt plaats aan de hand van een sleu tel die gebaseerd is op de organieke sterkte van een landgroep. In het ver slagjaar verbruikten deze vier dienst auto’s 19.457 liter benzine en wer den 206.131 kilometers verreden,” meldt het “Jaarboek ’82”. Voor de regio Hollands midden wer den deze les-avonden gehouden in het groepsbureau te Waddinxveen. :ven. Wijzigingen (19 stuks) werden het rapport verwerkt en GEBOUWEN EN TUINEN Voor onderhoud van gebouwen en tuinen is steeds minder geld beschik baar. Daar de groep Waddinxveen in de omstandigheid verkeert om in een nieuw bureau aan de Mozartlaan ge huisvest te zijn, waren de onder houdskosten nog praktisch nihil. De verwachting is dat het budget de ko mende jaren verder zal worden te ruggebracht, zodat er dan nog nauwe lijks financiële middelen beschikbaar zullen zijn. bedroeg 7 5 in opleiding de graad van geoefend uren stilgezet. Dit had wel als posi tief resultaat dat er meer per fiets en te voet gesurveilleerd werd”, aldus het “Jaarboek ’82”. “Evenals in voorgaande jaren werden er in 1982 geen over-uren uitbetaald. Deze werktijden moesten gecompen seerd worden in vrije tijd. In 1982 moesten 868 over-uren worden terug gegeven. Vooral bij langdurige onder zoeken was het teruggeven van over uren een probleem. Alle uren dienen binnen 2 maanden, nadat die ge maakt zijn, te worden teruggege ven. Het aantal teruggegeven uren werd in mindering gebracht op de ge plande dienst. Meestal ging dat ten koste van fiets- of voetsurveillance in de standplaats.” OVERZICHT Beknopt cijfermatig overzicht van kleine kriminaliteit misdrijven in 1982 toegenomen met 116. In verhouding tot de stijging van het aantal misdrijven tussen 1980 en 1981 is de toename van die straf bare handelingen nu wat gedaald. “Gelet op de cijfers zal de politie de komende jaren meer aandacht dienen te besteden aan de “kleine crimina liteit”. Hieronder wordt verstaan: vernieling, vandalisme, eenvoudige, maar ook gekwalificeerde diefstal. Van de 939 ter kennis gekomen mis drijven vallen ongeveer 810 mis drijven onder de categorie kleine criminaliteit.” stelt het “Jaarboek ’82”. Henegouwerweg-Kerkweg-Oost-Brug- weg bij de hefbrug over de Gouwe nog altijd een verkeersknelpunt. In het "Verslag over het eerste halfjaar ’83” schrijft de politie hierover: ”De werking van de verkeerslichten is nog niet optimaal en er treden storingen op. Regelmatig wordt de installatie bijge steld door de Provinciale Waterstaat”. ’’Doordat de regeling nog niet goed ver loopt zijn de ongeduldige weggebrui kers geneigd de verkeersregels niet in acht te nemen. Toezicht op dit kruis punt door de politie is gewenst en na een betere afstelling van de installatie zal ze ker een periode van repressief optreden volgen. Vele weggebruikers en met na me fietsers en bromfietsers nemen het daar met de verkeersregels niet zo nauw.” BURENRUZIES In 1982 werd de politie 98 maal om bemiddeling gevraagd bij gezinspro blemen van ernstige aard: 26x bij echtscheidingsproblemen, 17x bij weggelopen minderjarigen en 55x bij andere relatieproblemen. Bij burenru zies wegens overlast of problemen over erfafscheiding of overlast door bijv, huisdieren werd 77x een beroep gedaan op de politie. Ook aan mensen, die in geestelijke nood verkeerden werd door de po litie eerste hulp geboden. In zeven ge vallen waren dit mensen met pro blemen ten gevolge van het gebruik van drugs of alcohol. In 13 gevallen werd eerste opvang verleend aan overspannen of depressieve mensen. Elf maal werd de politie om assis tentie gevraagd in probleemgevallen waar het demente bejaarden betrof. Waddinxveense politiemensen verle nen ook volop assistentie elders. Zo werden er medewerkers gedetacheerd bij de meldkamer in Leiderdorp, de Dienst Luchtvaart te Schiphol en te Zestienhoven en op diverse andere plaatsen voor bloemencorso’s, evene menten, alsmede voor het optreden in M.E.-verband of het bewaken van criminelen in ziekenhuizen. Daar naast verleende een wachtmeester met zijn surveillance-hond bijstand Na confrontatie met een dergelijk probleem tracht men dit door te ver wijzen naar deskundigen, zoals art sen, adviesbureau’s, Raad van Kin derbescherming of maatschappelijke werkers. “De bereikbaarheid van de ze laatste categorie hulpverleners laat binnen het bewakingsgebied van de groep Waddinxveen te wensen over. De Stichting Zuidplas, de eerst aan gewezen instantie binnen deze ge meente heeft de beschikking over maatschappelijke werkers, die slechts tijdens kantooruren beschikbaar zijn,” aldus het “Jaarboek ’82”. de groep Waddinxveen man. Hiervan zijn er voor het behalen van geoefend of buitengewoon man. Indien men die graad behaalt, krijgt de reservist opsporingsbevoegd heid. bij diverse akties, demonstraties en festiviteiten. ASSISTENTIE Per 1 juli 1983 was de feitelijke sterkte van de rijkspolitie Waddinx veen 36 man, waarvan twee admini stratieve medewerksters. Dat is eigen lijk 2 man meer dan de organieke sterkte. Ten opzichte van 1981 is het korps uitgebreid met 7 politiemen sen.. Het aantal groepsrechercheurs werd opgevoerd tot vier, waarvan twee groepsrechercheurs waren aan gewezen voor die functie. Van alle politiemensen wonen er zes buiten hun standplaats. Tijdens dit half jaar heeft de politie reeds voorbereidingen getroffen met het doel om te komen tot een project matige aanpak van het terugdringen van fietsendiefstallen. In samenwerking met andere groepen in het district ’s- Gravenhage en de gemeentepolitie korpsen zal in het najaar van 1983 met dit project gestart worden. Helaas moet nu nog vastgesteld wor den, dat weinig ontvreemde fietsen op gespoord worden. Mogelijk kan het project daar verandering in brengen. WADDINXVEEN - In de maand juli steeg het inwoner-aantal met 15 perso nen. Er staan nu 21.761 inwoners in het persoonsregister van Waddinxveen ge registreerd; dit is 78 minder dan op 1 ja nuari 1983. Ook voor het onderhoud van de tuin om het groepsbureau is steeds min der geld beschikbaar. In 1982 werd het vereiste budget voor het tuinon derhoud nog toegewezen, maar de verwachting is gerechtvaardigd dat ook hier de komende jaren op be zuinigd zal worden. In 1982 werden 408 verkeersongevallen door de rijkspolitie Waddinxveen be handeld. Van dit totaal gebeurden 21 aanrijdingen in de gemeente Moerka pelle. Bij deze aanrijdingen raakten 63 inzittenden of andere weggebruikers WADDINXVEEN - Van de bijna 22.000 inwoners hebben er 550 niet de Nederlandse nationaliteit, zo meldt het ’’Jaarboek ’82” op ba sis van het Statistisch Jaarboek van Waddinxveen. Per 1 januari 1982 waren dat 150 inwoners van de Marokkaanse en 136 inwoners met de Turkse nationaliteit. Bij het ministerie van Jusittie te ’s- Gravenhage werden vorig jaar 11 verzoeken voor naturalisatie inge diend. Deze aavragen werden on derzocht door de plaatselijke poli tie en alle met gunstig advies voor verdere behandeling geretour neerd aan het departement van Justitie, afdeling nationaliteit en burgerlijke staat. Twee vreemdelingen, die zich ille gaal ophielden, zijn in 1982 vol gens de gebruikelijke procedure uit Nederland verwijderd en terug gestuurd naar het land van her komst. Dit eerste halfjaar werden drie Marokkanen door de Wad dinxveense politie uit het land ge zet, omdat zij hier verbleven zon der geldige verblijfsvergunningen. In samenwerking met de Loon- technische Dienst werden streek- proeven gehouden bij bedrijven, waarvan men het vermoeden had, dat daar buitenlanders werkzaam zouden zijn, zonder de vereiste verblijfspapieren. Eenvoudige diefstal w.o. fietsdieftal Gekwalificeerde diefstal Vernieling Diefstal uit auto’s Diefstal van auto onderdelen In de eerste zes maanden van ’83 werden ten opzichte van het le half jaar in 1982 meer eenvoudige dief stallen gepleegd (toeneming met 72 aangiften), terwijl het aantal gekwa lificeerde diefstallen verminderde met 24 inbraken. In de verslagpe riode werden 121 inbraken gepleegd en in het le halfjaar van 1982 wa ren dat 145 inbraken. Gedurende een proefperiode heeft de groep Waddinxveen de beschikking ge had over een alcocontrol. Dit apparaat is een instrument dat de blaaspijpjes kan vervangen en dat middels lichtsig- naaltjes een betere indicatie geeft van het gebruik vn alcoholhoudende drank van degene die op dit instrument moet blazen. Aan de hanteerbaarheid en de te volgen procedure met dit toestel kleven nog wat bezwaren. Toch blijft men streven naar verbetering van deze apparatuur en wil men de politie in de nabije toe komst uitrusten met apparatuur die een analyse kunnen maken van de uitge ademde lucht, waardoor een bloed proef dan niet meer noodzakelijk zou zijn. WADDINXVEEN - In de eerste helft van dit jaar is het aantal vernielingen in Waddinxveen wat teruggelopen in ver gelijking met de eerste maanden van 1982, zo blijkt uit het ’’Verslag ’83” van de Waddinxveense rijkspolitie. In 1982 (eerste zes maanden) waren dat 117 vernielingen, terwijl in dit jaar al|85 vernielingen werden aangegeven bij de politie. Tijdens de jaarwisseling en de "Luilakviering” ligt het aantal vernie lingen aanmerkelijk hoger. Ook is liet opmerkelijk dat veel vernielingen ge pleegd worden in de wijk Groenswaajd. bij waren ook arrestanten van omlig gende groepen of van de gemeente politie te Gouda. “De bewaking en verzorging van deze arrestanten geeft een aanzienlijke verhoging van de werkdruk, die door buitenstaanders dikwijls onderschat wordt,” staat er in het “Jaarboek ’82”. terzake verkeersovertredingen. Dit aantal lag ongeveer gelijk met het aan tal van 1981: 1437. Het aantal verkeers- misdrijven is ten opzichte Van 1981 bij na gelijk gebleven. In 1980 noteerde men 48 verkeersmisdrijven. in 1981 wa ren er 53 verkeersmisdrijven en in 1982 kwam men tot 58 ernstige verkeersde licten. Voorheen verzorgde men deze in structie op de groepen aan de leden van de reserve-politie. In de nazo mer van 1982 werden cursussen in regionaal verband georganiseerd. VOERTUIGEN Op 1 januari 1983 had de groep Wad dinxveen de beschikking over: 1 groepssurveillance-auto (VW-bus), 2 kleine opvallende surveillance auto’s en 1 onopvallende surveillanceauto. Drie voertuigen zijn ingedeeld te W'addinxveen en een kleine opval- WADDINXVEEN/GOUDA - Me vrouw A. Roos-Krabbendam, verzeke ringsagente te Waddinxveen, heeft haar zaakadres gewijzigd in Peter Zuidlaan 167. Dit blijkt uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland. GEEN MISDRIJF In het le halfjaar van 1983 kwamen vijf mensen om het leven door een niet natuurlijke dood. Door de po litie werd de oorzaak van dit over lijden onderzocht en kwam vast te staan dat er geen misdrijf in het spel was. In het groepsbureau werden vorig jaar 247 arrestanten voor een korte tijd ingesloten (max. 4 dagen). Hier in 31 gevallen werd proces-verbaal op gemaakt terzake het deelnemen aan het verkeer, terwijl men onder invloed ver keerde van een stof, die de rijvaardig heid kan beïnvloeden. VUURWERK In december 1982 zijn de vijf legale verkooppunten binnen de gemeente Waddinxveen door de politie in sa menwerking met een technisch amb tenaar van de gemeente gecontro leerd op de naleving van de bepalin gen ingevolge de Hinderwet. Drie verkooppunten zijn voorzien van een goedgekeurde opslagruimte en bij twee adressen kan men vuurwerk be stellen, dat later bezorgd wordt. Ingevolge het Reglement gevaarlijke stoffen mocht de aflevering van vuur werk uitsluitend geschieden op 30 en 31 december. Voor deze data had men echter al de beschikking over vuurwerk, dat op illegale wijze op de markt wordt gebracht “De hoge winstpercentages maken deze handel aantrekkelijk, waardoor vuurwerk soms in grote partijen il legaal opgeslagen en verhandeld wordt. Aan de opslag van grote par tijen zijn gezien de aard van dit ma teriaal grote risico’s verbonden,” stelt het “Jaarboek ’82”. Door de legale verkoop te beperken, bestond de indruk dat de overlast wegens het afsteken van vuurwerk minder was dan in voorgaande ja ren. Tegen baldadige jongeren, die overlast veroorzaakten door het af steken van vuurwerk, werd indien mogelijk door de politie opgetreden. Tijdens de laatste dagen van het jaar was van een dergelijke overlast sprake. (14), niet voldoende afstand bewaren (18) en het aanrijden van een gepar keerd voertuig (30). Van het totaal aan tal aanrijdingen werd in 44 keer proces verbaal opgemaakt en in de overige ge vallen werd ingevolge de blikschade-re- geling volstaan met het maken van de voorgeschreven registratie-set. In 1983 zijn 1483 bekeuringen uitgereikt VELDWETTEN Het aantal opgespoorde overtredin gen van de visserijwet (18) beperkte lijk tot het afgeven zich in 1982 tot het vissen in een vis- gunning water, zonder dat men in het bezit is van een vergunning van de recht hebbende van dat viswater en tot het vissen zonder akte of bijdrage-be- wijs. In de wet is aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid gegeven om politiedwang toe te passen. Men spreekt ook wel van bestuurs dwang. Deze term bestuursdwang wordt gehanteerd in het eerder ge noemde C.P.S.C.-rapport om aan te geven dat het gaat om feitelijke be- SCHIETOPLEIDING Alle executieve leden van de groep Waddinxveen hebben een opleiding gevolgd voor het nieuwe vuistvuur wapen, de Walther P 5. Deze cursus werd verzorgd door de vuurwapen- instructeurs van het district ’s-Gra- venhage. Na het met goed gevolg af leggen van een theoretische en prak tische test werd aan alle leden van de groep het wapen verstrekt. Om de schietvaardigheid op een re delijk niveau te houden, namen de medewerkers van de groep Waddinx veen deel aan de voorgeschreven schietoefeningen. “Iedere executieve politie-man zou meer en frequenter moeten schieten. In het jaar 1982 werden ongeveer 320 uren besteed aan schietonderricht,” aldus het “Jaarboek ’82”. dertig gevonden huisdieren, die na een kort verblijf aan het bureau wer den overgebracht naar een asiel. Daarnaast werden 12 gewonde dieren middels de politie aan deskundigen toevertrouwd. Bovendien heeft de politie een door- geeffunctie of een bemiddelende rol voor andere assistentie-aanvragen, zo als dat vorig jaar 71 maal het geval was bij overlast van bijenzwermen, loslopende- of te water geraakte die ren, plotselinge vissterfte, botulisme, stormschade, lekkages en storingen en het doorgeven van andere belang rijke en soms ook droevige berich ten. De onder de crisis-interventie weer gegeven problemen vergen dikwijls veel tijd. Na het verzoek om hulp verlening stelt de politie een onder zoek in en probeert de situatie on der controle te krijgen en ook onder controle te houden. Vervolgens wordt dan een beroep gedaan op des kundige hulpverleners die de zaak verder kunnen begeleiden. MILIEU Volgens rapportage van de in 1981 aangewezen milieu-wachtmeester dinxveense rijkspolitie is de kruising werden in dat jaar 185 “milieu-za- ken” vastgelegd. Slechts in beperkte mate (14x) werd een beroep gedaan op andere instellingen of specialisten. Door het geringe aanbod van werke lijke milieu-delicten en het niet-ef- ficient functioneren van het insti tuut milieu-wachtmeester werd beslo ten dit specialisme in die vorm te stoppen. In 1982 heeft men een start gemaakt om tot een andere en betere opzet te komen. “Men zal duidelijkheid moeten scheppen omtrent hetgeen men onder milieu-wetgeving verstaat. Bovendien zal een doelmatige taak afbakening van de diverse overheids instanties gemaakt moeten worden. De politie-ambtenaren zullen op dit vakgebied verder gevormd dienen te worden en de milieu-contactambte- naar op de landgroep zal meer een coördinator en stimulator dan een specialist moeten zijn,” aldus het “Jaarboek ’82”. Het totaal aantal misdrijven in Wad dinxveen in zeven jaar tijd bedraagt: 1976: 197, 1977: 215, 1978: 195, 1979: 347, 1980: 590, 1981: 823, 1982:939. Volgens het “Jaarboek ’82” had één In 1982 is een periodieke admini- sportvereniging bij de burgemeester stratieve controle gehouden bij de een aanvraag voor het plaatsen van houders van jachtakten en houders een speelautomaat in behandeling. In van bijzondere machtigingen tot het de horecabedrijven in Waddinxveen voorhanden hebben van vuurwapens, zijn namelijk speelautomaten aanwe- Van deze controle is rapport uitge- zig met vergunning van de burge- bracht aan de burgemeester van meester. Omtrent het te voeren be- Waddinxveen. Vorig jaar zijn in Wad- leid over het afgeven van vergunnin- dinxveen 39 jachtakten verstrekt en gen is overleg gaande tussen de bur- zijn 33 bijzondere machtigingen afge- gemeester van Waddinxveen en de ge\ J politie. in het rapport verwerkt en de gebrui kelijke afhandeling vond plaats. De aktiviteiten in het kader van de Vogelwet beperken zich hoofdzake- i van een C 2 ver- j aan de vinder van een dode beschermde vogel voor het transport naar een erkende preparateur. Deze vergunning kan door de opsporings ambtenaar worden afgegeven, indien de vogel kennelijk een natuurlijke dood gestorven is en buiten schuld of medeweten van de aanvrager vergunning dood gevonden is. twijfel worden de vogels verzonden naar een diergeneeskundig laborato rium. Jaarlijks verstrekt de politie enkele tientallen C 2 vergunningen. stuurshandelingen, die in geëigende gevallen niet door, maar onder be scherming van de politie worden ver richt. In de gemeente Waddinxveen is een bezoekregeling ontworpen door het plaatselijk bestuur om te voorko men dat woonwagenbewoners uit an dere gemeenten zich onbeperkt aan zouden kunnen sluiten bij de reeds bestaande groep. Deze regeling wordt nog niet consequent toegepast, waar door er gemakkelijk conflicten kun nen ontstaan tussen overheidsinstan ties en woonwagenbewoners. Meestal hoeft in het kader van deze regeling niet daadwerkelijk te worden opge treden. Het gedrag van jongeren, die zich meestal groeperen op bepaalde plaat sen binnen de gemeente Waddinx veen en dan overlast bezorgen aan de omgeving, is een probleem dat voort durend de aandacht en tactvol op treden van de politie vraagt. Deze “contact-plaatsen” worden door deze jongeren helaas ontsiert door muren, banken en ander straatmeubilair te bekladden met viltstiften of spuit bussen. Door hun baldadige gedrag, maar eveneens door de groepsvorming wordt hun aanwezigheid door an deren als hinderlijk en soms bedrei gend ervaren. Enkele malen werd een aantal jongens aangehouden terzake verstoring van de orde of vandalis me. Naar aanleiding van klachten wordt door de politie doelgericht op getreden. Daarnaast streeft de politie ernaar zo veel mogelijk het contact met deze jongeren te onderhouden. Uit ge sprekken met jongeren, die zich vaak op bepaalde plaatsen in de gemeente op de openbare weg ophouden, is ge bleken dat vele vernielingen voort komen uit verveling. Toch hebben deze groepjes jongeren volgens hun zeggen behoefte aan een eigen on derkomen. De werkgroep jongerengedrag is dit jaar actief om in aansluiting op het vandalismeproject van 1981 een ver volgproject van de grond te krijgen. Na een enquête bleek dat het jonge rengedrag in en om school aandacht behoeft. In deze werkgroep hebben vertegenwoordigers van onderwijs, gemeente en politie zitting. HULPVERLENING De politie heeft naast de handhaving van de rechtorde ook een hulpver lenende taak. De politie wordt dik wijls als eerste instantie met ern stige problemen geconfronteerd. Meestal is de politie het instituut dat permanent bereikbaar is en dat daar door gewaarschuwd wordt voor in (geestelijke) nood verkerende sen. AANRIJDINGEN Van de in 1982 gebeurde 939 mis drijven (823 in 1981) werden 194 opgehelderd (20 procent), werden 140 verdachten bekend en werden er 17 in verzekerde bewaring gesteld. Vorig jaar ging het om 7 misdrijven tegen de openbare orde, 8 misdrij ven tegen het openbaar gezag, 16 zedenmisdrijven (7x schennis der eer baarheid, 4 feitelijke aanrandingen), 1 misdrijf tegen het leven, 11 mishan delingen, 381 eenvoudige diefstallen (waaronder 137 fietsdiefstallen) en 192 vernielingen. Ten opzichte van 1981 is het aantal Dit beeld wordt geschetst in het “Jaarboek ’82” en het “Verslag over het eerste halfjaar van ’83” van het Korps Rijkspolitie te Waddinxveen. De benzinetoewijzing (21.141 liter vorig jaar) betekent dat het rondrij den in politieauto’s kritisch moet worden bezien. Toch is in de eerste zes maanden van dit jaar meer ben zine verbruikt dan mocht. De toege- stane limiet is al met 1.343 liter over schreden zodat al 11.898 liter is ver stookt. “Met de vier surveillanceauto’s moest toch een 24-uurs assistentieverlening gegarandeerd worden. De avond- en nachtdiensten per auto bleven on verkort gehandhaafd, maar overdag werden deze voertuigen dagelijks vele

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 21