De Paddestoel 45 maal aan anderen verhuurd over kernraketten Theaterweekeind als lustrumfeest Jacques Wallage voor de PvdA Lezers schrijven De bejaarden biljartclub Onder Ons F PTT-onderscheiding I voor D. Immerzeel 1 A Open tentoonstelling in gemeentehuis ook kinderen tot de verbeelding Drie verhalen uit Peruaanse hoofdstad Lima C**'*’5 WADDINXVEEN Modeshow Filmavond grote toeloop Antiekbeurs Gouda Antilope verwacht Bingo-avond Appèlavond aan begin van winterwerk te in koffiebar De Schaapskooi Eerste artikel uit land waarmee Waddinxveen bijzondere band heeft Peruaanse held Tupac Amaru spreekt 55 TDMA LIMA - t 1 Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. /o? ai/ cMP r n f en, de oorzaak TU?* een de dienstmeisjes in volwassenen (20-30 bloemschikken (25 deelne- (15 deel- handwerken Foto Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom. WADDINXVEEN - Op dinsdagavond 13 september belegt de PvdA i“ "Uddir.:: fé-restaurant De Unie, werp- J - Walla de huidl die het lam Dit doel tracht zij onder andere te bereiken door een of meer dere ontwikkelingsprojekten Piet van Mook exposeerde o.a. in Eind hoven. Gouda, Rotterdam en Solingen. Hij was medeoprichter van Kunstcen trum Burgvliet en "Kunstuitleen voor de regio Gouda" in Gouda. PROGRAMMA VRIJDAG 9 SEPTEMBER WADDINXVEEN - De sportclub An tilope verwacht voor haar eerste Antilo- pe-Run een grote toeloop. Daarom voor het eerst in Waddinxveen een loop over 20 km. in het nog steeds tot Waddinxveen behorende natuurge bied 't Weegje (en dat moet zo blijven). De Sportclub Antilope verzoekt, door de grote belangstelling voor deze loop, dat veel Waddinxveners op de fiets zul len komen i.v.m. de beperkte parkeer gelegenheid ter plaatse. WADDINXVEEN - De Plattelands vrouwen openen het nieuwe seizoen op 14 september met een modgshow door Monique Damesmode in Het Trefpunt om 8 uur. WADDINXVEEN - Voor alle ouderen in het Anne Frank-centrum op maan dag 12 september een Bingo-avond met prachtige prijzen. Aanvang 20.00 uur. Entree 2,50 per persoon. Cees v. d. Veer is lid van de Beroepsver eniging van Beeldende Kunstenaars en secretaris van het gewest Midden-Hol- land van deze vereniging. Voorts is hij lid van het Kunstcentrum Burgvliet Gouda en van O.B K. Culturele Raad Zuid-Holland. Hij ontving een "Eer volle vermelding Geert Bouwmeester Kunstprijs" in 1978. Voor algemene informatie over de problematiek in Peru heb ben leden van de kerngroep 3 artikelen voor het Weekblad voor Waddinxveen geschreven over: de Peruaanse held Tupac Amaru, het leven en wonen in Lima en Lima. men en tevens medeoprichter van het werktheater speelt de show De Opti mist. Deze try-out wordt zijn nieuwe solo-voorstelling in het komende jaar. Na afloop van de show wordt de avond vanaf 23.30 uur feestelijk be sloten met een nachtconcert door The Sweet Lake City Jazz Band. WADDINXVEEN - De Centrale Her- vormde Gemeente van Waddinxveen gaat het komende winterwerk officieel van start laten gaan met een op zater dagavond 10 september om half acht in de Bethelkerk aan de Bilderdijklaan te houden appèldienst. In deze voor jong en oud bedoelde dienst zal spreken landelijk jeugdwerk- predikant ds. C. G. Geluk uit Baarn. ’s Middags zullen er in het Hervormd Wijkgebouw De Hoeksteen aan de Es- doornlaan vanaf twee uur voor kinde ren van 5 tot 14 jaar dia’s worden ver toond en spelletjes worden gedaan. efl langdurig te volgen. Eerst was dat een projekt in het Boven- voltaanse Torna, nu is daar het CIDIAG-projekt in Lima, de hoofdstad van Peru, bijgeko men. Dit projekt omvat het verlenen van steun aan begin nende bedrijfjes in de achter buurten van Lima. WADDINXVEEN - De Kern groep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen stelt zich tot doel de Waddinxveense bevol king bewust te maken van de problemen in de ontwikkelings landen. CEES id. VEER Cees v. d. Veer werd geboren in 1943 en woont in Gouda. Opleiding: Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam (1959-1964). Hij maakt kleuretsen, waarbij 3, 4 kleuren worden gebruikt. Heeft in binnen en buitenland geëxpo seerd. alleen zowel als in groepsver band. o.a. in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag. Eindhoven. Solingen. Gent- brugge. Aalst. Deze artikelen zullen wij om de veertien dagen in onze krant publiceren. Vandaag het eerste artikel: De Peruaanse held Tupac Amaru. PIET VAN MOOK Piet van Mook, die structuurconstruc- ties laat zien, is geboren in Amsterdam (1924) en woont in Bergambacht. Op leiding: het instituut dat later opging in de Rietveldacademie (Amsterdam). WADDINXVEEN - De Bejaardenbil jartclub “Onder Ons” is 12 1/2 jaar oud. Maandag 29 augustus is het feestelijk gevierd. De heer Toeback bespeelde het orgel, met begeleiding van drummer Dirk Blom. Met heel gezellige en ook dansmuziek, waar mee zij een geweldig applaus hadden. Ook werden er 5 jubilaressen gehul digd, de heren J. v. Vliet - W. van Dorp - F. Dullemeijer - W. v.d. Heij- De cursus handwerken is een nieuwe activiteit. Naast de vaste programma-onderde- len werden ook incidentele activitei ten georganiseerd: - filmavond, vrijwilligersavond, sin terklaasfeest, kampweekend voor de jeugd, optreden van het Rijdend Jeugdtheater, i.s.m. Wijkwerk Zuid en het Ketelhuis. - VH-/ /o<# io\ '\S\ WADDINXVEEN - Brother Enemy is de film die vrijdagavond 9 september gedraaid zal worden in koffiebar De Schaapskooi. De hoofdpersoon in "Brother Enemy” is David Wiemer. David Wiemer is een bekend artiest, die zelf poppen maakt, en optreedt. Een groep jeugdige vanda len vernielt zijn werk. Hun daad komt voor de rechter, maar David pleit er voor. dat hun straf zal zijn, dat ze voor hem moeten werken. In deze proefperiode moeten ze een ei gen show en een spel met eigen poppen maken. Het moet een verhaal uit de Bij bel zijn. We zien de plannen van de "leider" van de groep, die David nog eens extra te grazen wil nemen. We merken de strijd van David om "het kwade te overwin nen door het goede”. Geeft les (M.O.) in tekenen en kunstge schiedenis. Schilderde in het begin ex pressionistische, vrij realistische wer ken. Gaandeweg werd zijn werk ab- strakter. Momenteel maakt hij plastische kunst. De kunstwerken bestaan uit buizen en kabels. Hierbij spelen lucht en schijnba re gewichtloosheid, trek- en drukkrach- ten een grote rol. De principes van trek en druk, in hun eenvoudigste vorm ge construeerd door Kenneth Snelson (New York) in een zogenaamd "mo duul", zijn uitgangspunten geworden voor een serie structuurconstructies, va riaties op het moduul van Snelson. die tot geheel nieuwe, oorspronkelijke vor men hebben geleid met een eigen ex pressie en monumentaliteit. Het blijkt, dat met een eenheid van één buis en één draad een constellatie in el kaar is te zetten van fantastische vor men. dat buizen door vlakke vormen of volumen kunnen worden vervangen en zo kristalachtige plastieken gemaakt kunnen worden, bewegende en draai ende objecten enz. GOUDA-Op 9.10 en 11 september zal voor de de 57e maal de grote Antiek beurs worden gehouden in het Schouw- burgcomplex aan de Boelekade 67 te Gouda. Een uitgebreide collectie kunst en antiek is weer bijeengebracht door de tientallen deelnemende antiquairs. Men vindt er meubelen, klokken, patchwork quilts, poppen, speelgoed, lampen, sieraden en juwlen. Imari, prenten, kristal, maten en gewichten, schilderijen, naaigerei en rammelaars, tapijten, tegels, wapens, koper, tin. zil ver, brons, ijzer etc. De Antiekbeurs Gouda zal zijn ge opend op: vrijdag 9 september van 14- 22 uur, zaterdag 10 september van 11-18 uur en zondag 11 september van 11-18 uur. BEDRIJFSLEIDER/BEHEERDER Volgens de Drank- en Horecawet dienen in het wijkgebouw een be drijfsleider en beheerder te worden aangesteld, aangezien het wijkge bouw volgens de letter van die wet als cafébedrijf wordt aangemerkt. Momenteel is deze zaak nog niet af gerond. De verwachting is dat begin 1983 een bedrijfsleider en een be heerder kunnen worden aangesteld. BUSKRUIT De Spanjaarden vielen Peru binnen. De Indianen werden tot slaaf ge maakt of overhoop geschoten met het zojuist uitgevonden buskruit. Vele duizenden Indianen stierven. Was het niet tijdens de strijd tegen de Spanjaarden of door het harde werk in de goud en zilvermijnen dan wel door de epidemiën die ontsonden door de vreemde bacteriën en vi russen die de Spanjaarden meebrach ten. De stad Cuzco, in die tijd de hoofd stad van het enorme Inca-rijk, werd door de Spanjaarden totaal geplun derd en verwoest. Deze stad bezat vele prachtige tempels waarvan de daken belegd waren met bladgoud. De tempels waren gebouwd ter ere van de zonnegod Viracocha en be vatten vele kunstvoorwerpen. Maar de Spanjaarden hadden geen oog voor kunst. Alles ging in de kers en De Spintolleden. Dit gezellig samenzijn wordt opgeluisterd met sa- lon-muziek uit de twintiger jaren. De piano wordt dan bespeeld door streekmuziekschool directeur Arthur de Bussy en de viool door Clara Post. Zaterdag 10 september komt Peter Faber voor de tweede maal naar De Bonkelaar. Zijn nieuwe show spran kelt weer van leven. Peter Faber, be kend van films als Duel in de Diepte, Te gek om los te lopen en Dr. Vlim- Henk van Ulsen met het solo-pro- gramma Erasmus. Aanvang 21.00 uur. Entree f 10,00 (CJP f8,00). Met na afloop salonmuziek uit de 20-er jaren door Arthur de Bussy en Clara Post. ZATERDAG 10 SEPTEMBER Peter Faber met de try-out van het programma De Optimist. Aanvang 21.00 uur. Entree f 12,50 (CJP f 10,00). Deze kaart geeft tevens recht op het concert van de jazzband The Sweet Lake City Jazzband. Aanvang vanaf 23.30 uur (deur open: 23.30 uur!). Entree f 5,00. Bezoekers die alleen het jazz-pro- gramma willen bijwonen kunnen De Bonkelaar in vanaf 23.30 uur!!!! Deze welbekende dixielandbafnd komt in de volgende bezetting naar De Bonkelaar: trombone (Jaap Stem), klarinet (Wout Serdijn), drums (Hans Grobben), bas (Hans Vulling), gitaar (Jacq Kraal) en trom bone (n.n.b.). Rond 1500, na de ontdekking van Amerika door Columbus, werd in Eu ropa bekend dat in “landen aan de overkant” het goud en zilver zo maar voor het grijpen lag. Dit verhaal trok vele avonturiers, die hypotheken namen op hun bezittin gen, een schip en soldaten huurden, en uitvoeren naar het zogenaamde “Eldorado”. Dat in die landen ook mensen woonden die misschien meer recht konden doen gelden op die delfstoffen, kwam bij niemand op. De goudkoorts was uitgebroken. WADDINXVEEN - Structuurcon structies van Piet van Mook en kleur etsen van Cees van der Veen zijn nog ruim twee weken te zien op een ex positie in het Waddinxveense ge meentehuis. Deze tentoonstelling is vorige week zaterdagmiddag om vier uur geopend door drs. C.J.M. Seelen, hoofd van de afdeling welzijnszaken van de gemeente waarna een muzi kaal optreden werd verzorgd door gitariste Agnes Kraaijeveld. De expositie van de twee beeldende kunstenaars duurt tot en met zaterdag 24 september. De openingstijden zijn gelijk aan die waarop het gemeentehuis door de weeks open is, terwijl de wer ken verder te zien zijn op donderdag avond tussen zeven en negen uur (koop avond) en op zaterdagmiddag van één tot vier uur. WADDINXVEEN Het theaterweekeinde in De Bonkelaar, waar mee de muziek- en theaterwerkgroep De Spintol het eerste lustrum viert staat voor de deur. Vrijdagavond 9 september zijn aan de Beukenhof te gast Henk van Ulsen met salonmuziek na afloop en zaterdagavond 10 september komen Peter Faber en tot slot the .Sweet Lake City Jazzband. Op verzoek van de 5 jaar oude werk groep De Spintol opent de acteur Henk van Ulsen het 6e theaterseizoen op vrijdag 9 september. Al 5 jaar opent hij het theaterseizoen in De Bonkelaar met zijn solo-voordrach- ten. De Spintol beschouwt hem dan ook als haar huis-acteur en prijst zichzelf gelukkig met zijn voordracht Erasmus, wat wil die Rotterdammer? Na afloop van de voordracht is er een gezellig samenzijn van acteur, bezoe- “de vader van alle armen en ongeluk- kigen en gebrekkigen” aan. Afwisse lend behaalden ze overwinningen en leden nederlagen. In 1781 belegerde Tupac Amaru Cuzco. Hier werd hij verraden en gevangen genomen door een van zijn eigen hoofdmannen. Daarna werd hij overgeleverd aan de Spanjaarden. H WADDINXVEEN De heer D. Immerzeel van het Waddinxveense PTT-kantoor ontving tijdens een officiële bijeenkomst in de trouwzaal uit handen van burgemeester C.M. van der Linden de vrijwilligersme- daille van de PTT. De koninklijke onderscheiding, met het teken ‘20 jaar’, werd hem toegekend voor zijn twintig jaar vrijwillige dienst bij de Bedrijfszelfbescherming van de PTT. Hij ontving deze bijzondere onderscheiding in aanwezigheid van de directeur van het PTT-kantoor, de heer R.P. van der Hek, en de ploeg leider, de heer B.C. van Leeuwen, vergezeld van een aantal leden van deze enthousiaste BZB-ploeg. Burgemeester Van der Linden uit te zijn waardering voor de wijze waarop de PTT-ers zich voor de BZB inzetten en moest helaas consta teren dat elders - maar zelfs ook in eigen huis - nauwelijks of geen aan dacht wordt besteed aan deze vorm van zelfbescherming. De BZB-instructeur, de heer W.C. Vissenberg, onderstreepte het ent housiasme waarmede deze ploeg haar taak opvat, hetgeen tot hoge lan delijke prestaties geleid heeft. Directeur Van der Hek maakte van deze gelegenheid gebruik om ‘zijn mannen’ te bedanken voor hun vrijwilli gers werk, waarbij hij niet verheelde dat ook de echtgenotes daarbij een belangrijke rol spelen. Met een fraai handbouquet voor mevrouw Immerzeel gaf hij aan dat gevoelen uiting. I in Waddinxveen om acht uur een openbare ledenvergadering in ca- aan de Kerkweg-Oost. Een belangrijk onder- t is de inleiding van Tweede kamerlid Jaques het onderwerp “Kernraketten”. mens nog niets wijzer geworden. Jaques Wallage zal zeker oproepen tot deelname aan de demonstratie zaterdag 29 oktober in Den Haag, “aldus het bestuur van de PvdA over de op 13 september te houden avond.” werp van de agenda Wallage over 1 Iedereen is welkom.” Natuurlijk ook politieke tegenstanders, die met Wal lage willen debatteren. „Miljarden guldens worden in de hele wereld aan wapens besteed: de ene mens is voor de ander nog steeds een wolf. Twee wereldoorlogen ten spijt is de soort WADDINXVEEN - Uit het jaarver slag 1982 van de gemeentelijke com missie wijkwerk Bomenwijk blijkt dat de ruimte De Paddestoel aan de Lijsterbesstraat vorig jaar 45 maal werd verhuurd. Permanente huurders zijn de Stichting Peuterspeelzalen Waddinxveen en de Stichting De Gouwebloem. De commissie kwam in 1982 zes keer bijeen voor een vergadering. Deze vergaderingen werden behalve door de commissieleden, ook be zocht door een wisselend aantal vrij willigers. In totaal waren ongeveer 25 vrijwilligers werkzaam ten behoe ve van het wijkwerk. Deze zorgden voor de begeleiding van de activi teiten. Tijdens het jaar 1982 deden zich enige wijzigingen voor in de samen stelling van de .commissie, De voor zitter, de heer A.H. van Gent, alsme de mevrouw S. den Ouden en de heer R. Nieuwets verlieten de com missie. Als nieuwe commissieleden konden worden verwelkomd de he ren M. Kraaijestein, voorzitter, E.J. de Jong, E.J. Oskam en W. van der Schee. De commissie is thans als volgt sa mengesteld: voorzitter: M. Kraaije stein; secretaris: C.J.M. Seelen; no tulist: F.I. Nieuwesteeg. Leden, namens de speeltuinvereni ging: E.J. de Jong; E.J. Oskam; mevrouw G. Tuwanakotta. Leden namens de wijk: W. van der Schee; mevrouw L.J. Vrolijk; me vrouw J. van Wageningen. ACTIVITEITEN. De seizoenen in het wijkgebouw “de Paddestoel” lopen ongeveer van september tot juni. Derhalve heeft men in 1982 met twee verschillende seizoenen te maken. Tijdens het sei zoen 1982-1983 werden de volgende activiteiten georganiseerd: - creatieve activiteiten voor kinderen vanaf driejaar (10-20 deelnemers). - meisjesclub voor de leeftijdsgroep. 6-16 jaar (30-35 deelnemers). - jongens- en meisjesclub voor de leeftijdsgroep 6-10 jaar; - jongens- en meisjesclub voor de leeftijdsgroep 10-16 jaar (15-20 deelnemers). Alle clubs worden één keer in de week georganiseerd. - Bingo voor de jeugd (20-25 deel nemers). - Bingo voor deelnemers). - klaverjassen (30 deelnemers). -Disco (15-20 deelnemers). Deze activiteiten worden afwisselend één keer per week georganiseerd. - Instuif voor volwassenen (10 deel nemers). - cursus 1 mers). cursus nemers). Eén keer in de week. Ten opzichte van het seizoen 1981- 1982 hebben zich in het programma enige wijzigingen voorgedaan. Begin 1982 werd een aantal cursussen - een malig - georganiseerd: poppenmaken, bloemen maken van nylon en dom- pellak, fietswielenweven. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 WADDINXVEEN - De kinderen in Peru zijn trots op hun land, hoewel het erg arm is. Toch was Peru vroeger een rijk land, erg rijk zelfs, zo rijk dat die rijkdom van vooral edele metalen, de oorzaak is geworden van de huidige armoede. Plet goud en zilver trok veel aasgieren aan die het land leeg plunderden, zodat het als een kada ver overbleef voor de eigenlijke bevolking. Hoe kon dat allemaal gebeuren? smeltkroes om in de vorm van goud staven naar Spanje vervoerd te wor den. Daarom legden ze in de kust strook een nieuwe stad, Lima ge naamd, aan. Vanuit deze haven ver liet het goud Peru in een enorme stroom naar Europa. SLAVEN De bevolking probeerde telkens weer de Spanjaarden te verdrijven. Tupac Amaru, die regelrecht van de Inca- keizers afstamde, stond aan het hoofd van de meest omvangrijke re volutionaire beweging. De grote op stand brak uit in de provincie Tinta, waar de belangrijkste zilvermijnen la gen. Alle Indianen waren daar door de Spanjaarden als slaven in de mij nen gedreven. Tupac Amaru reed op zijn witte paard het plein van Tungascua op en tromgeroffel kondigde hij aan dat hij door de Spaanse koning beroemde burgemeester tot de galg veroordeel de en de dwangarbeid in de zilvermij nen verbood. Een paar dagen later deed hij een nieuwe verordening uit gaan waarin hij de bevrijding van de slaven afkondigde. Hij schafte alle belastingen af en alle vormen van “distributie” van inheemse arbeids krachten. De Indianen sloten zich met duizen den tegelijk bij de strijdkrachten van Onder begeleiding van de Waddinxveense Kerngroep schrijven Waddinxveense kinderen met Peruaanse kinde ren. Een van hen, Carlos Cardenas Rosas, maakte over dit laatste verhaal een tekening en hierop stond ook het vol gende gedicht: Tupac Amaru; jij wist te strijden; tegen de Spanjaard; lang leve Tupac Amaru; lang leve Peru. den en K. Blanken. Met een grote bos bloemen onder spontaan applaus van alle aanwezigen. Zij waren vanaf de oprichting lid. Tussendoor werd een gezellig spelletje flotbrug op het bil jart gedaan. Dit alles met al gehele medewerking van de staf en perso neel. Het bestuur en alle aanwezi gen, kan op een zeer gezellige avond terug zien. W. v.d. Heijden Jan van Bijnenpad 19 Een Spaans inspecteur kwam hem opzoeken in zijn cel om namen van zijn medeplichtigen aan de opstand uit hem los te krijgen in ruil voor al lerlei beloften. Tupac Amaru ant woordde hem minachtend: “Hier zijn geen andere medeplichtigen dan jij en ik: we verdienen allebei de dood: jij omdat je een onderdrukker bent en ik omdat ik een bevrijder ben die gefaald heeft”. Tupac Amaru werd samen met zijn vrouw en kinderen en enkele mede strijders op een groot plein in Cuzco gemarteld. “Ze hebben zijn tong uit gerukt en hebben hem aan vier paar den gebonden om hem te vierende len, maar het lichaam scheurde niet. Tenslotte hebben ze hem onthoofd aan de voet van een galg”. ■K

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 7