Dagtochten naar Boskoop Alles wat u thuis laat is meegenomen... ■li KM W IJ 1 3 Mfe J I f j. f, 4 I 1f ""f: Z - fa a I I 17 AUGUSTUS 1983 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1983 T“ Boskoop heeft toerist genoeg te bieden Wim Ramp: Belgen in de boot Wim Ramp geeft tekst en uitleg. netjes op te vullen. Op ruimte en ge- K BOSKOOP Vakantie in eigen land. Dit jaar nog meer dan ooit dank zij de prachtige zomer. Boskoop heeft wat dat betreft heel wat te bieden en dat begint in den lande steeds meer be kend te worden. Het toerisme in Bos koop vertoont een stijgende lijn. Voor al waar het dagrecreatie betreft. Watertoerisme Verder begint de VW ook steeds meer te merken van het drukke wa tertoerisme in de Gouwe. Het komt veelvuldig voor dat mensen een jacht voor een paar dagen afmeren in de jachthaven aan de Otweg en bij de WV aankloppen voor informatie over recreatiemogelijkheden. van belang voor de afwatering en het vervoer dat grotendeels met het tra ditionele vaartuig de schouw gebeur de. Boskoop wordt doorsneden door zo’n 2000 km sloot en heeft, zo zegt men, meer bruggen dan Venetië. mooi Boskoop is. Wie Boskoop dacht te kennen maar nooit een der gelijke tocht maakte heeft iets ge mist. Een verzuim echter dat nog makkelijk kan worden ingehaald. BOSKOOP Voor verenigingen of groepen is er een mogelijkheid in Boskoop een dagtocht te maken. Deze biedt de gelegenheid het dorp Boskoop beter te leren kennen. Te vens is het een moment bij uitstek eens te kijken wat de mogelijkheden zijn om tuin of balkon te „versieren” met een Boskoops product. Zo’n dagtocht (op afspraak, tel. 01727-4644) kan er als volgt uitzien. Aankomst om 10.00 uur in Boskoop. Ontvangst door de WV met koffie en een plaatselijke lekkernij. Om 10.45 uur een rondrit door het dorp weten, was bij de prijs inbegrepen. Blazend en sissend verdedigden de ouderdieren hun territorium maar zagen tenslotte toch in dat de boot een stuk groter was. Boskoop is mooi, dat is bekend. Wie nooit een tocht door de talrijke slo ten maakte weet echter niet half hoè Trekpleister Dat Boskoop ook landelijk steeds meer bekendheid geniet als toeristi sche trekpleister wordt aangetoond door de toeloop op het rosarium, het Guldemondplantsoen aan de park- laan. Een bijzonder sfeervol park waar het hele seizoen door rozen in En vanuit die kruising van stuur- vaardigheden van zowel dat gezonde trapmachientje als onze portemon nee, valt wellicht de belangstelling te verklaren voor de fietskar. Sterker: het eenvoudig aan de fiets te koppe len bagagewagentje is pittig in op mars: Maar er is meer, rekreanten en gezinnen met kinderen hebben in middels de praktische mogelijkhe- den ontdekt, terwijl vakantiegangers metend en passend de haalbaarheid overwegen van een ludieke, avon tuurlijke en betaalbare trektocht. Veel vraag is er naar beschrijvingen van wandel- en fietsroutes. „Die gaan als broodjes over de toonbank, tientallen worden er verkocht”, be vestigt mevrouw Koelewijn. Erg in trek blijkt de Gouweroute te zijn, maar ook naar de fietskaart van Zuid-Holland, met daarop alle at tractieve punten aangegeven, blijkt veel vraag te zijn. Mevrouw Koelewijn: „Vaak worden, we ook benaderd met de vraag of in Boskoop bungalows te huur zijn en of er een camping is. Jammer genoeg kunnen we dat niet bieden, maar in de omgeving is dat wel te vinden. Gelukkig neemt Boskoop een cen trale plaats in. We kunnen verwijzen naar de Reeuwijkse plassen, de Rot- temeren, Gouda en Schoonhoven. We hebben met de VVV in Schoon hoven een gezamenlijk programma met daarbij eventueel ook een be zoek aan Gouda.” Steeds duidelijker wordt de regio de Boskoopse VVV „ontdekt” heeft. Mevrouw Koelewijn: „Dat klopt. Waddinxveen heeft zelf geen VW en verder merk je dat mensen uit bij voorbeeld Reeuwijk en Hazerswou- de liever naar ons komen dan naar een VW-kantoor in de stad te gaan.” per bus onder leiding van een gids. Aansluitend een bezoek aan een boomkwekerijmuseum om 11.30 uur. Dit museumbezoek plus een wandeling door de historische tuin duurt ongeveer een uur. Vervolgens een uitgebreide koffietafe. De middag begint om 14.00 uur met een rondvaart langs kwekerijen en Boskoops mooiste plekjes, ook weer onder leiding van een gids. Aanslui tend een rondwandeling over de proeftuin en om 16.00 uur het ver trek uit Boskoop. Variaties op het programma zijn mogelijk. wicht valt bovendien te besparen door toepassing van kunststof busjes en afgeklemde zakjes. Uitgekiend Zo’n lichte sportieve fiets vraagt echter om een uitgekiende set tas sen. En bij Batavus heeft men wat gekiend! Intercycle Sport wilde na melijk in ontwerp en uitvoering de kennis kwijt van een groot aantal er varen trekkers. Het resultaat is er dan ook naar: „opgebouwd” uit 420 D. Nylon met een z.g. PU-coating, ruime sluitrimen met pientere kunst stof gespen, praktische binnenzak ken in de achtertassen om het regen water maximaal buiten te sluiten. Technisch goed afgetrommelde ha ken, voldoende overslag bij het rits- werk, voorgevormde stuurtas en dan de prijs. Voor f 313,kunt u, en daaraan is geen woord miszegd, ja- ren lang op uiterst professionele wij ze uw spulletjes vervoeren. Het gemak dient de mens En ook de portemonnee zouden wij hieraan toe willen voegen. We willen er niet moeilijk over doen, maar ver voer is duur. Het prijskaartje dat per dit moment aan gelijk welke kilome ter gemotoriseerd transport hangt, liegt er bepaald niet om. Het is dan ook niet zo vreemd dat onze brand- stofvrije fiets ook in het dagelijkse woon-werk-verkeer een steeds gro tere rol is gaan spelen. In de voorbereiding van een fietsva kantie zult u kritisch te werk moeten gaan. Het maken van een paklijst voor de uitrusting is er één; Bij het uitstallen van de kollektie zult u ech ter snel tot de konklusie komen, dat er ferm gestreept moet worden. Tij dens het uittesten op enkele week- end-tochten, en dat is echt nodig als u in de vakantie optimaal wilt genie ten, is het verstandig om notities te maken. U zult versteld staan over het aantal uitrustingsstukken dat tij- Een belangrijk aandeel daarin heeft de VW waar men dagelijks wordt geconfronteerd met het toenemende toerisme. Met zichtbaar enthousias me zwaait mevrouw Koelewijn de scepter binnen het WV-kantoor aan de Rozenlaan. Er is reden tot tevre denheid want er blijkt van de Bos koopse VW een gestaag toenemen de zuigkracht uit te gaan. bloei staan. Het publiek vindt het schitterend. Verder is ook veel ani mo voor de door de VW georgani seerde rondvaarten en rondleidingen die iedere zaterdag om 10.00 uur worden gehouden of anders op af spraak, en niet te vergeten het boomkwekerijmuseum aan het Reij- erskoop. Die tochten zijn een uitvloeisel van de bekende Azaleatochten die jaar lijks duizenden bezoekers trekt. Bij dergelijke gelegenheden is er altijd duidelijk op gewezen dat Boskoop veel meer heeft te bieden dan aza leas en rhododendrons. voorzijde dient afgesteund te wor den. De zwaarste spullen onderin en de kleine, „aangebouwde” tasjes benut ten voor de snelle ingreep (regenca- pe, E.H.B.O. en reparatie-set, came ra e.d.). Maar van uw fiets geen kerstboom maar pak alles in. Ram melende spullen veroorzaken al spoedig ergernis. Gebruik een thee- of vaatdoek om dit tegen te gaan. Woeker met de ruimte door pan- Sierteelt „Boskopers hebben altijd al bomen en heesters gekweekt”, melden de folders. Wanneer het precies is be gonnen is niet te achterhalen. Wel is bekend dat geschriften uit de perio de 1200 tot 1600 al aantonen dat bij de abdij van Rijnsburg vruchtbomen werden gekweekt. En met zorg wordt een rekening gekoesterd die ene Jan die Backer op 10 november 1466 aan de abdij stuurde voor de le vering van 10 appel- en pere-enten. Later veranderde dat geleidelijk in sierteelt en werd het sortiment in be langrijke mate bepaald door hees ters, vaste planten, coniferen, rozen en seringen op zo’n 800 hectaren waarop ongeveer 700 kwekerijen zijn te vinden. Kwekerijen die wor den omgeven door sloten, vroeger dens deze proefkampjes in feite on nodig werd meegevoerd. Uiteraard blijft het assortiment een persoon lijke keuze, maar met onderstaande tips willen wij u toch graag wat op weg helpen. Deelnemers ontvangen na afloop van de dag een levend souvenir van Boskoop in de vorm van een sier- heestertje of conifeertje. Het stan daardprogramma, inclusief busver voer, rondvaart en souvenier, komt op een bedrag van 27,50 gulden per persoon. Combinaties met buurge meente Waddinxveen, met bijvoor beeld een bezoek aan het bouwvoor- lichtingscentrum, zij eveneens moge lijk. Het aantal deelnemers per tocht per keer is 25 personen met een maximum van 94 personen. seren van al die „draaien”, waarvan een aantal geopend moest worden, zette kracht bij aan zijn woorden. Ramp doorspekte zijn verhaal met humoristische anekdoten en wist op alle vragen antwoord te geven. Een ontmoeting met een talrijk zwa nengezin dat niet van wijken wilde Reclame Mevrouw Koelewijn: „Je ziet tijdens de vrije rondleidingen dan ook dat het publiek heel gemengd is. Mensen uit alle plaatsen en steden. Maar ook kwekers die een klant Boskoop wil len laten zien.” Dure reclame-campagnes om Bos koop aan de man/vrouw te brengen kan de VVV zich niet permitteren. „Toch merken we regelmatig dat in allerlei bladen en tijdschriften over Boskoop wordt geschreven. Daar door krijgen we steeds meerbekend heid. De mond-tot-mond reclame mag daarbij niet onderschat wor den”, aldus mevrouw Koelewijn. De rondleidingen en -vaarten op za terdagmorgen kosten 6,50 per deel nemer. Men krijgt daarvoor een uur durende rondleiding over kwekerij en en een uur durende vaartocht, alles begeleid door een deskundige gids. Dat moet ook wel want een vaartocht door Boskoop is wat an ders dan in de Amsterdamse grach ten waar een geijkt verhaal wordt verteld, al dan niet door tussenkomst van een cassetterecorder. In Bos koop kan daarvan geen sprake zijn want het publiek vraagt honderduit en wil feiten horen over kweekme- thoden en gewassen. Woekeren met ruimte De bagagegrens voor een lichte sportfiets ligt globaal op zo’n 15 kg. Verdeel dit gewicht gelijkmatig over de linker en rechter zijde, waarbij 2/3 op de achterdrager en 1/3 op de Wegenaanleg, ontsluitingen en me chanisatie brachten daarin verande ring. Toch bepalen nog steeds die talrijke sloten in belangrijke mate het gezicht van Boskoop, vooral in de buitengebieden waar de meeste kwekerijen te vinden zijn. Dat juist maakt een fiets- of Wandeltocht door dergelijke gebieden zo aantrekkelijk. BOSKOOP Naast de „vaste” rondleidingen op zaterdagmorgen worden op verzoek ook op andere tijdstippen rondleidingen en -vaarten verzorgd. Tenminste, als tijdig een gids kan worden gevonden. Het „gidswezen” in Boskoop is een zaak van liefdewerk oud papier. De vrij willigers die dat werk willen doen komen veelal uit de kwekerijwereld. Veel weten over Boskoop is in de meeste gevallen niet voldoende. De bezoekers stellen meestal ook uit eenlopende vragen over de gewassen die ze onderweg zien. Als het dan ook nog om buitenlanders gaat, wat nogal eens voorkomt, dan wordt het moeilijker. De gemoedelijke Wim Ramp uit Boskoop had er vorige week geen problemen mee toen een dertigtal luimige Vlamingen in zijn boot klom. De groep, bestaande uit kwekers en echtgenotes, bracht een dagje in Boskoop door en werkte het hele programma af. Eten in hotel Neuf, een rondleiding over de proeftuin, bezoekjes aan een kwekerij en het museum plus een rondvaart. Een in teressant programma dat in rustig tempo wordt afgewerkt met vol doende gelegenheid de informatie te verwerken. De vaartocht van een uur door de heerlijk rustige sloten bood Ramp voldoende gelegenheid te vertellen hoe het komt dat de Boskoopse bo dem zo gunstig is voor de sierteelt, voorheen de teelt van vruchtbomen en bloemen, en Boskoop niet een plassengebied is geworden door turf graverij. In kort bestek vertelde de Boskoper de ontwikkeling van de abdij van Rijnsburg tot op heden. Hij vertelde ook over de 2.000 kilometer sloot en de talrijke brugjes. Het pas- De groep Vlamingen glijdt door de sfeervolle Boskoopse sloten. Dergelijke nlekjes zijn tijdens de boottocht voldoende waar te nemen, vooral in de omgeving van het Zuid- wijk. 't Zuik zeggen we in Bos- s koop aldus Wim Ramp sM fa, Wi: fa '/m '~fa 'y fa*

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 9