Wat voor huis willen de Waddinxveense Wielaard showt ligfiets ondernemers in mentorraad De Zonnebloem Waddinxveen Leven en wonen in Peru SPAREN? Lezers schrijven 13% weer actief in Bij de hefbrug nieuwe ’’parel” aan de Gouwe? Bang&Olufsen Ver. Spaarbank aan het KW-plein 916 woningzoekenden hebben? Adviesbureau P. Rehorst BV 1 WADDINXVEEN Klaverjassen met autoclub Kerngroep doet aan RENTE PREMIE In hal van de AMRO-bankvestiging Gouwe Rijders bewustwording PERU-BOEKEN-EXPOSITIE IN DE BIBLIOTHEEK WADDINXVEEN Ongeveer een maand lang zal in de hoofdvestiging f van de Stichting Openbare Bibliotheek Waddinxveen aan de Juliana M van Stolberglaan een tentoonstelling van boeken over Peru te zien zijn. p De boeken variëren van toeristische informatie, beschrijvingen van land, cultuur en politiek, lesmateriaal voor scholen tot romans spelend 4 in Peru. s TOMA LIMA Heemskerk b.v. CENTRALE VOLKSBANK WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 •o o egin van de jaren zeventig ook in Inlichtingen: Al l&H Wie A. KALKMAN Middenstandsvoorzitter C. de Bas. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/ Archief). WADDINXVEEN De Nationale Vereniging De Zonnebloem, die 34 jaar bestaat en afgelopen zondag de Nationale Ziekendag hield, heeft ook in Waddinxveen weer een afdeling gekregen. De lande lijke vereniging tot bevordering van het welzijn der zieken van alle gezindten kenden we tot het begin van de jaren zeventig ook in vVaddinxveen onder de naam De Zonnebloem, maar deze organi satie werd uiteindelijk omgezet in de Stichting De Gouwebloem. WADDINXVEEN/GOUDA Dc Waddinxveners B.F. Boonstoppel (lak- en vemisfabriek Wed. Boonstoppel en Zonen BV), C. van der Bas (meubelfabriek Stolker BV) en C. de Bas (Willem de Bas en Zn.) gaan deel uitmaken van de door de Kamer van Koophandel en roepen mentor- Fabrieken voor Midden-Holland in het leven te raad. juli Groep totaal 332 0 23 29 5 1 0 274 0 11 29 4 104 176 2 0 26 0 9 61 5 0 0 193 0 118 0 1 6 2 I 0 25 0 15 3 27 18 6 0 0 59 113 0 0 0 8 0 0 0 77 69 "De ligfiets” van f 1.195,-zoals die door Wielaard-voor-de-fiets van de Dorpstraat wordt geshowd in de hal van Totaal 152 24 129 8 3 39 69 492 916 Veel ouders en kinderen proberen er ging. Nu krijgen de NAAR DE STAD 32-*» o eengezins woning zijn op zoek naar een eengezinswoning. Zo’n huis zouden ook 118 mensen met huwelijks- of samenwoningsplannen bejaarden woning bejaarden flat beneden woning boven woning vrijgezellen woning WADDINXVEEN - In de hal van de AMRO-bank aan de Juliana van Stol- berglaan bij het winkelcentrum "de Passage” laat Wielaard-voor-de-fiets van de Dorpstraat de eerste in ons land verkrijgbare "ligfiets" zien. De fiets is een ontwerp van de Neder landse industrieel ontwerper Aart Roe- landt die er al sinds het begin van zijn studie van droomde een echte ligfiets te ontwerpen. Toen hij echter zijn ont werp ter produktie aanbod werd door de grote fabrikanten afwijzend gere ageerd. Het jonge ingenieursbureau Van Dijk en Eger BV zag er echter wel brood in èn besloot het bedrijf Ziciani te starten om de fiets in produktie te nemen en daardoor is het nu mogelijk voor ieder een een dergelijke fiets aan te schaffen, mede omdat de prijs betrekkelijk laag is gehouden. De ligfiets heeft een aantal belangrijke voordelen op die conventionele fiets. de AMRO-bank aan de Juliana van Stolberglaan bij het winkelcentrum "de Passage". (Foto: Sjaak Noteboom). flat met lift flat zonder lift 9 I Geautoriseerd Bang Olufsen Dealer: WADDINXVEEN Dorpstraat 33. Tel. 01828-12218 Kerkweg-Oost 187 - Waddinxveen - Tel. 01828-14996 willen hebben, zo blijkt uit het hierna volgende overzicht van de gemeente Waddinxveen. Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. Ifil’ IS1 Verzoek om ander huis (excl. bejaarden) Niet zelfstandig wonenden Huwelijks-(samen- wonings)-kandidaten Sanerings-/ontrui- mingsgevallen Vestigingen van elders (ec./soc. gebondenen Bejaarden die niet naar een bej'woning/ flat wensen te verhuizen j 'i van dit jaar stonden 916 mensen vooreen (ander) huis ingeschreven. De meeste van de woningzoekenden (274) problematiek in Peru hebben leden van de kerngroep 3 artikelen voor het Weekblad voor Waddinxveen geschre ven over: de Peruaanse held Tupac Amaru, het leven en wonen in Lima en de dienstmeisjes in Lima. Vorige week stond in het Weekblad voor W addinxveen een artikel over de Peruaanse held Tupac Amaru, die ook kinderen tot de verbeelding spreekt, vandaag een artikel over het leven en wonen in Peru. geven. Graag zou de afdeling nog meer medewerksters willen hebben die zich eventueel ook bij het bestuur kunnen opgeven, “aldus de leden van de kersverse afdeling Waddinx veen voor De Zonnebloem. door straatverkoop nog wat te verdie nen. Er zijn meer dan 200.000 straat verkopers in Lima! Men werkt soms meer dan 12 uur per dag om etens waren, warme dranken of koek aan de man te brengen. Met het grote ge vaar gepakt te worden door de politie op de vele plaatsen waar straatver koop verboden is. Een buitengewoon onzeker bestaan dus. In deze situatie van leven en wonen helpt de Wad dinxveense bevolking mee om de armsten meer kansen te geven. woningnood. De regering kan daar nauwelijks iets aan doen. Het gevolg is dat men buiten de stad grond in bezit neemt en daarop zelf eenvoudi ge hutjes maakt welke als huis ge bruikt worden. Electriciteit heeft men meestal niet, gezondheidszorg is slecht van kwaliteit of helemaal af wezig. Drinkwater is er niet of is duur. Veel kinderen zijn dan ook ziek. De Deense vormgevers van beeld en geluid '-<■ Allereerst is de "zit" aangenamer, kan meer kracht en daardoor meer snelheid ontwikkeld worden zonder extra in spanning en is het voor de bestuurder gemakkelijker om een goed overzicht te houden op de dingen die om hem heen gebeuren. Bovendien is de fiets veiliger te noemen omdat handen en voeten dichter bij de grond zitten en daardoor sneller ge bruikt kunnen worden bij vallen of een ongeval. Het is mogelijk de fiets een voudig aan te passen aan de lichaam slengte van de berijder. Het belangrijkste is echter om zelf eens kennis te maken met de charmes van de ze nieuwe fiets die beslist veel voorde len biedt en die na een korte tijd van ge wenning als zeer plezierig worden erva ren. De prijs van de Roulandt-fiets bedraagt 1.195,-. Wie een proefrit wil maken kan terecht bij Wielaard-voor-de-fiets aan de Dorpstraat. O/ io\ leerd, maar ik zeg u, bouwers, als leek en daar heeft u toch mee te ma ken, dat wat u nu optrekt, daar bij de brug, het toppunt is van fantasieloze middelmaat en van burgerlijke zuinig heid die onherroepelijk leiden tot in terieurs van bergmeubels, formica- tafeltjes en schilderijtjes voorstellen de een hert met zogend jong. Wat erg, zo bij de entree van dit ar chitectonisch misdeelde dorp. Wat een wurgende saaiheid, die je bij het aanschouwen tijdens de file voor de brug een droge keel geeft, kromme tenen en hartkloppingen. Als er ooit, zoals Van het Reve eens schreef, een wedstrijd zou worden uitgeschreven voor vreselijke gebou wen, dan zal uw zelfmoordconstruc- tie ‘zowel de eerste, tweede en derde prijs, alsook de lof wegens afzichte lijkheid van de jury wegdragen’. Peuleyen 17 spraak verzorgen met een bepaalde mentor afhankelijk van de problema tiek. De besprekingen van raadvragende ondernemers met de mentoren heb ben een vertrouwelijk karakter, d.w.z. dat hierover niets zonder toe stemming van de andere partij naar buiten mag worden gebracht. De ad visering geschiedt wederzijds vrijblij vend. Op het platteland wonen veel meer mensen dan er werk kunnen vinden. Dat betekent armoede. Ook de nade lige gevolgen van grootgrondbezit tel len mee. Daarom trekt men naar de stad in de hoop om werk te vinden in de industrie. En zo trekt men naar Lima. Lima is het centrum van de industrie in Peru. Door betere wegen, beschik baarheid van energie, aanwezigheid van telefoon, nabijheid van een haven en de stad als mogelijke afzetmarkt is hier de industrie ontstaan. Maar in deze enorme stad met meer dan 5 miljoen inwoners zijn er ook veel meer mensen die willen werken dan er arbeidsplaatsen zijn. De werkloosheid is niet precies be kend, maar ligt in ieder geval boven de 40 procent! Door de enorme toe loop vanuit het platteland en het hoge geboortecijfer worden steeds meer mensen werkloos. Door onze hulp kunnen we iets bijdragen aan een verbetering hierin, meent de Kerngroep Ontwikkelingssamenwer king Waddinxveen. Het gevolg van de toeloop naar de stad is ook een steeds verdergaande Twee foto 's uil de Peruaanse hoofdstad Lima. Op de linker foto straatverkopers en op de rechter foto een krotten wijk. WADDINXVEEN/LIMA - Begin mei van dit jaar brachten Oscar Balbuena en Roberto Wangeman van de Peru aanse organisatie CIDIAG, welke on dersteuning verleent aan arbeiders in bedrijfjes in Lima, een bezoek aan Waddinxveen. De twee Peruanen werden toen ook op het gemeente huis ontvangen. Daar en elders maak ten de CIDIAG-medewerkers duide lijk hoe belangrijk het is voor mensen in Lima dat vanuit Waddinxveen mid dels de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen morele en financiële steun wordt gegeven. Nu gaat het bij ons niet zo goed met de economie. Velen hebben daaron der te lijden. In de ontwikkelingslan den was het al erg slecht toen het bij ons nog goed ging. Nu krijgen de armsten in de ontwikkelingslanden nog extra problemen erbij. Een re den, aldus de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen, om vanuit onze betrekkelijke voorspoed te blijven helpen. Zoals bekend steunt de Waddinx veense bevolking kleine bedrijfjes in Lima, de hoofdstad van Peru. Daar mee wordt aan de armsten van de bevolking een kans gegeven om wat werk te krijgen en iets te verdienen. Hoe kan het toch dat zoveel inwo ners van Peru naar Lima trekken in de hoop daar werk te vindend Dat komt door het grote bevolkingsover schot op het platteland. Daar komen dan nog de slechte werkomstandig heden bij. Aanvankelijk was besloten de naam ‘Centrumbank’ te gaan voeren op alle kantoren van de in 1981 gefuseerde spaarbanken. Intem en extern onder zoek en adviezen, gesprekken met cliënten en medewerkers van de drie oorspronkelijke fusiepartners en di verse enquêtes leidden echter tot de keuze ‘Verenigde Spaarbank’. Van de diverse overwegingen die tot deze keuze leidden zijn de belangrijk ste de wens ook in de naam van de bank de verbondenheid met de spaar- bankwereld tot uitdrukking te bren gen, het besef dat aan het begrip ‘spaarbank’ een grote goodwill is ver bonden die we niet prijs moeten ge ven en de gedachte, dat de profilering tot bankinstelling met in hoofdzaak particuliere cliënten vanuit deze naam gemakkelijker zal zijn. De toevoeging ‘Verenigde’ geeft daarbij niet alleen de recente wor dingsgeschiedenis aan, maar blijft ook toepasselijk naarmate meer spaarbanken met de ‘Verenigde Spaarbank’ willen samengaan. WADDINXVEEN De Waddinxveense vestiging van de Centrumbank (de voormalige Spaarbank Rotterdam) aan het Koningin Wilhelminaplein heeft het afgelopen weekeinde een nieuwe naam op de gevel gekregen: Verenigde Spaarbank. De Verenigde Spaarbank is in de af gelopen jaren ontstaan uit het samen gaan van een aantal banken om zo doende belangen van de cliënten te kunnen behartigen. De op de nieuwe naam aansluitende huisstijl is gelijk tijdig ingevoerd waardoor onder an dere ook het drukwerk van de bank een volledig nieuw gezicht krijgt. De Verenigde Spaarbank is, na de Rijkspostspaarbank, de grootste in ons land. ‘Maar’, verzekert de leiding van de bank, ‘onze cliënten zullen als vanouds kunnen rekenen op persoon lijke aandacht en advies zonder inge wikkelde procedures. Het zijn de kleine, menselijke dingen die de spaarbanken sterk hebben gemaakt. Die zullen wij zeker weten te behou den en uit bouwen’, aldus de bank. De Verenigde Spaarbank heeft meer dan 1.000.000 cliënten, een spaarte goed van f 6.600 mln., een balansto taal van f 8.700 mln., reservés ten be drage van ruim f 600 mln. De spaar bank heeft 2.150 medewerkers en 326 kantoren. WADDINXVEEN/GOUDA - Uit een wijziging in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden-Holland blijkt dat Adviesbureau P. Rehorst BV, Rotter dam, met als vestigingsplaats Wad dinxveen, de statuten heeft gewij zigd, evenals de handels- en vennoot- schapsnaam die A.R.W. Bouwbedrijf BV is geworden. De BV is feitelijk en statutair gevestigd aan de Kerkweg- Oost 222 in Waddinxveen. Wijziging omschrijving: bedrijf in het geven van bouwadviezen de aan- en verkoop van onroerende goederen, enz. WADDINXVEEN - Eengezinswonin gen zijn in Waddinxveen nog altijd zeer in trek bij de woningzoekenden. Per 1 Kijk, ik heb er niet voor doorgeleerd, maar ik heb, toen ik ooit in dit Week blad voor Waddinxveen las dat er nieuwe winkels kwamen, al getwij feld aan de logica daarvan, gezien het feit dat ik óók al eens las dat er veel stil verdriet was bij de middenstan ders, die hun dagen slijten in het halfduister van hun winkel, gespan nen en vaak vergeefs wachtend op argeloze klanten. Nieuwe winkels kunnen slechts die misère verschuiven naar een ander oord. Dat oord is de Kerkweg-Oost in het ‘Brugcentrum’. Wie. zoals ik, zich wel eens begeeft buiten de grenzen van dit dorp en van dit land, zal beamen dat daar be gaafde bouwers en architecten, bouwwerken doen verrijzen die het oog van de leek strelen en die voldoen aan zekere eisen die estheti ca en functionaliteit combineren. Daar heb ik ook al niet voor doorge- De nieuwe Waddinxveense afdeling van De Zonnebloem ontwikkeld al volop activiteiten. Op dit moment zijn er 10 medewerksters, die onge veer 30 zieken gehandicapten en bejaarden geregeld bezoeken. Het bestuur bestaat uit: Mevrouw P.C. van Doornik, Vijverlaan 22, tel. 13087 (voorzitter), Mevrouw A. Schellekens, Heggewinde 39, tel. 12191 (secretaresse) en Mevrouw A.P.E. Heemskerk, Dorpstraat 35, tel. 14147 (penningmeesteresse). “In de huidige gemeenschap wordt dikwijls de indruk gewekt, dat alleen een gemeenschap van gezon den zou bestaan, niets is echter minder waar. Het aantal zieken en gehandicapten en vereenzaamde bejaarden is ontstellend groot en het aantal neemt zelf ieder jaar nog toe, “aldus de Waddinxveense bestuurs leden.” De Zonnebloem tracht de zieke of aan huis gebonden mens het gevoel te geven, dat hij of zij terdege een plaats heeft in de gemeenschap. Door haar werk en activiteiten wil zij de aandacht vestigen op de zieke en trachten zowel contact te bevor deren tussen zieken en gezonden, als zieken onderling. De Zonnebloem gaat er vanuit, dat alle activiteiten, die in plaatse lijk, stedelijk of districtsverband of in landelijk verband worden ge organiseerd, dan pas zin hebben, als er regelmatig contact is tussen de zieke en zijn naaste omgeving. De activiteiten van De Zonnebloem omvatten o.a. het organiseren van boottochten, vakantieweken, koop- ochtend of andere ontspanning. “Mochten er mensen zijn, die graag geregeld iemand op bezoek wil heb ben, dan kan een van de bestuurs leden, hierboven genoemd, worden opgebeld om zich hiervoor op te WADDINXVEEN - In café-restau- rant De Unie aan de Kerkweg-Oost worden ook in het nieuwe seizoen weer klaverjasavonden gehouden door de Waddinxveense autoclub Gouwe Rijders. Donderdagavond 15 september om acht uur is de eerste avond. Deze gezellige kaart avonden worden elke veertien dagen gehouden. De eerste avond is tevens een kennis- makingsavond waarop Gouwe Rijders behalve de vaste kern van kaartvrien- den en vriendinnen ook veel nieuwe kaartenthousiasten hopen te kunnen verwelkomen. Gastheer A. Versloot biedt op deze avond een gratis kop je koffie aan! Op de kaartavonden t/m december zal als gewoonlijk om de le, 2e en 3e prijs worden gespeeld. Vanaf ja nuari zal bovendien met het totaal van de behaalde resultaten op 6 speelavonden kunnen worden mee gedongen naar 3 mooie extra prijzen beschikbaar gesteld door A. Ver sloot. De voor 1983 geplande klaverjas avonden zijn: 15 september, 29 september, 13 oktober, 2.7 oktober, 10 november, 24 november, 8 de cember, 22 december. De doelstelling van deze mentorraad, die vrijdagmiddag 23 september offi cieel in Gouda zal worden geinstal- leerd, is om onder het motto ‘Onder nemers helpen ondernemers’ kennis en ervaring van ervaren mensen uit het bedrijfsleven zonder vergoeding beschikbaar te laten zijn voor ande ren, met name voor startende onder nemers. De 18 leden tellende mentorraad be staat uit personen met een bepaalde deskundigheid en bedrijfservaring, die op verzoek van het bestuur van de Kamer van Koophandel zich bereid hebben verklaard zich in te zetten voor bovengenoemde doelstel ling. De bedoeling is dat mentoren indi vidueel raadvragende ondernemers gelegenheid bieden hun plannen en problemen met hen te bespreken te gen de achtergrond van hun eigen kennis en ervaring. De hoeveelheid tijd die de mentor hiervoor wil be schikken wordt door hemzelf be paald evenals het tijdstip en de plaats. Indien dit gewenst wordt, kan afge sproken worden in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Het se cretariaat van de Kamer zal voor de raadvragende ondernemer een af- WADDINXVEEN De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen, die de aandacht na een landbouwproject in het Bovenvol- taanse Torna heeft gericht op arbei- dersbedrijfjes in de sloppenwijken van het Peruaanse Lima, stelt zich tot doel de Waddinxveense bevolking be wust te maken van de problemen in de ontwikkelingslanden. Dit doel tracht zij onder andere te bereiken door een of meerdere ont wikkelingsprojecten langdurig te vol gen. Eerst was dat een project in het Bovenvoltaanse Torna, nu is daar het CIDIAG-projekt in Lima, de hoofd stad van Peru, bijgekomen. Dit pro- jekt omvat het verlenen van steun aan beginnende bedrijfjes in de ach terbuurten van Lima. Voor algemene informatie over de De bibliotheek hoopt hiermee de Waddinxveense bevolking enige ach- A tergrondinformatie te verschaffen over het land waar het Limaprojekt J ligt waaraan de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking in Waddinx- Z veen aandacht besteed. Dit projekt wordt gesteund met financiële bij- 5 dragen van gemeente en Waddinxveense bevolking. Achtergrond van de expositie vormt het wandkleed dat de Kerngroep, I als dank voor de Waddinxveense aktiviteiten voor het projekt, ontvan- J gen heeft van de Peruaanse delegatie die Waddinxveen begin mei be- K zocht heeft. De fraaie, gestileerde symbolen op dit wandkleed vormen tezamen een F zaai- en oogstkalender, die in gebruik was in de Inca-tijd (11e eeuw). |..-4 *4

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 9