Tekst van de Waddinxveense Eensgezind over afschaffing kernwapens in West en Oost Politie stalt buit uit Zr orgelcomposities kernwapenmotie Jaap Niewenhuijse maakt serie met Belangstelling voor werkdag viel tegen Zingen en samen eten Ml Vox Jubilaris in november 729 W’veners Naam steeds verkeerd zonder baan gespeld op EO-tv Studiedag van ’’Meeting” Driemans directie bij Boonstoppel SPOEDCURSUS TYPEN I W01 lè L >1 JI JI Jaap Niewenhuijse thuis achter zijn orgel. In zijn hand de eerste van zijn vier bundels waarop (hoe bestaat het) op nieuw zijn naam verkeerd is gespeld. (Foto: Sjaak Noteboom). Tesselschadelaan 15-13 tel.:0 1828-13038 Waddinxveen 3-4 maanden 395,— blind typen met 10 vingers systeem SCH OEVERS Diploma van de Associatie SMK nen boven water kwam. Steno-Typ-school ’’ARRIBA” vanaf 1970 biedt o.a. De in het politiebureau aan de Mozartlaan uitgestalde gestolen waar, die met de aanhouding van drie jongeman- i ”CW> WADDINXVEEN Bij muziekuitgeverij J.C. Willemsen is het eer ste deel verschenen van een serie van vier bundels met composities voor orgel van de Waddinxveense organist en muziek-docent Jaap Niewenhuijse. De thema’s voor alle werken zijn ontleend aan het Liedboek voor de Kerken. HAVO-Atheneum van de Waddinxveense werkgroei Sociale Verdediging 1 organisatoren hadden verwacht. MisschYen door het slechte weer WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN-WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 Volop aandacht tijdens de zaterdag gehouden studie-repetitiedag van de interkerkelijk jongerenkoor Meeting. De foto werd gemaakt in de gereformeerde Kruiskerk aan de Passage. (Foto: Sjaak Noteboom). Ondanks de tegenvallende belangstelling was er in de samenwerkings school voor HAVO-atheneum volop belangstelling voor allerlei informatie. (Foto: Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN - De zaterdag in de samenwerkingschool voor ILLVO .*.2-1 aan de Sniepweg gehouden regionale werkdag :p Geestelijke Weerbaarheid en heeft niet de belangstelling getrokken, die de kwamen niet enkele honderden om deel te nemen aan de discus sies, maar zo’n 150 mensen. Onder hen ook CDA-wethouder P. FJ. van Schie. WADDINXVEEN - Burgemeester C.M. van der Linden en de Wethouders P.F.J. van Schie (CDA), mevrouw L.M. Oosterbroek- Waagmeester (VVD) en drs. M. Kraaijestein (PVDA) hebben de volgende woensdagavond vergaderende gemeenteraad in volstrekte eensgezindheid voorgesteld te verklaren “elke constructieve poging om tot afschaffing van kernbewapening in het Westen en het Oos ten te komen volledig te ondersteunen’’ en de Waddinxveense be volking op te roepen zich hiervoor te blijven inzetten. w jé tl van Overwegende dat: 4 hoven van het interkerkelijk jonge renkoor Meeting. ver- de de aanwezigheid van kernwapens Oóst-Europa en de lang het is gelukt door evenwicht de vrede moeizaam te bewaren. De raadsfracties van VVD en PCW hadden graag gezien dat er van B. en W. niemand naar de Amersfoortse conferentie was gegaan. Uiteindelijk werd de mededeling dat toch een Üd van het college de conferentie zou gaan bijwonen door de voltallige ge meenteraad voor kennisgeving aan genomen. I Voor het in de Ontmoetingskerk te geven concert werd zaterdag in groepjes liederen ingestudeerd. Tus sen het zingen door werd koffie en frisdranken gedronken, gezamenlijk brood gegeten, een frisse neus ge haald en spelletjes gedaan. ‘Wat een heerlijke, actieve en enthousiaste dag was het voor iedereen’, vertelden ons Henny de Jong en Anneke Kerk- van diefstal van benzine uit perso nenauto’s bekend. De benzine werd uit de tanks getapt. 19 geparkeerde auto’s werden opengebroken, waar na uit diverse goederen werden ont vreemd. Ook werden 5 kelderboxen onder flats in Waddinxveen openge broken, waarbij ook goederen wer den weggenomen. De knapen beken den ook een aantal autoinbraken en benzinediefstallen te hebben ge pleegd in Boskoop, Zoetermeer en ’s-Gravenhage. ‘Vele zweetdruppels kostte het ook onze dirigent Hedzer v.d. Gie- zen, die de evangelische liederen op een bijzondere begripvolle wijze over brengt op het koor. Aan het einde van de dag, zongen we alle liederen nog een keer door, maar dan met het combo dat bestond uit: orgel (Ben Kramer), dwarsfluit (Ineke Assche- man), klarinet (Bram de Jonge) en drums (Marcel Oosterbroek). keuring aan de raad voorgelegde ver klaring. Al in de gemeenteraadsvergadering van 23 maart dit jaar debatteerde de gemeenteraad over het voorstel van de meerderheid B. en W. om de Amersfoortse conferentie door een Waddinxveens collegelid te laten bij wonen. De raad noemde echter de plaatsing van kruisraketten toen al een zaak van de rijksoverheid. Wethouder mevrouw L.M. Ooster- broek-Waagmeester (VVD) stelde zich op het standpunt dat noch uit noch namens het college iemand de conferentie diende bij te wonen. Ze vond zo’n “bijeenkomst niet het juiste niveau, waarop problemen van deze aard besproken moeten wor den”. Voor de VVD-wethouder is eenzijdige ontwapening een gevaarlij- WADDINXVEEN - Het Waddinx veense interkerkelijk jongerenkoor Meeting heeft zaterdag in de gerefor meerde Kruiskerk aan de Passage een geslaagde studiedag gehouden. Een dag lang werd, onderbroken door een gezamenlijke maaltijd en gadegesla gen door belangstellende bezoekers, gerepeteerd voor het vrijdagavond 14 oktober te geven Meeting-concert, samen met het Christelijk Gemengd Ontmoetingskoor uit Zwammerdam, de brassband Arti en Religioni, het kinderkoor Jong Geluid, de pianist GROOT PUBLIEK Het peil dat Jaap Niewenhuijse nu heeft bereikt is een synthese van het musiceren voor een groot publiek zoals Asma dat doet en de technische en theoretische grondslagen van Keij- zer. Zijn composities tonen dit duide lijk aan. De waardering die hij hier voor ondervindt van zijn publiek uit zich dikwijls in de vraag of deze wer ken zijn uitgegeven. Om aan die vraag tegemoet te komen en tevens om zijn talrijke orgelleerlin- gen te helpen bij het spelen tijdens WADDINXVEEN In augustus tel de Waddinxveen volgens een opgave van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Gouda 729 werklozen: 485 mannen en 244 vrouwen. Een maand eerder waren dat er 706 (478 man nen en 228 vrouwen), terwijl het aan tal Waddinxveners zonder werk in juni 677 (463 mannen en 214 vrou wen) bedroeg en in mei 613 (431 mannen en 182 vrouwen). Gedurende de maand augustus is de werkloosheid in het gewest Gouda toegenomen van 8.230 tot 8.601 derhalve met 371. Het werkloos heidspercentage bedraagt nu 11.6 procent (mannen 10.4 procent en vrouwen 14.6 procent). Het aantal werkloze mannen steeg van 5574 tot 5752. De toename van 178 is in de meeste beroepsgroepen terug te vinden. Het aantal werkloze vrouwen nam toe van 2656 tot 2849, derhalve met 193. Het aantal vakatures in het gewest Gouda bleef nagenoeg gelijk. Eind augustus waren dit 227 vakatures te gen 238 in juli j.l. WADDINXVEEN De aan de Roemer Visscherstraat wonende Waddinxveense organist en mu ziekdocent Jaap Niewenhuijse tobt steeds met één probleem en dat is dat anderen het moeilijk blijven hebben met een juiste spelling van zijn naam. In muziekrecensies en andere publikaties staat zijn naam steevast verkeerd geschreven. En wat wil nu het geval? Ook op de voorpagina van het eerste deel van een serie van vier bundels met com posities voor orgel van Jaap Nie wenhuijse geeft een verkeerd ge spelde naam te zien. Ditmaal is mu ziekuitgeverij J.C. Willemsen de schuldige. Hoe bestaat het, zou je zeggen. WADDINXVEEN De Her vormde Gemengde Zangvereni ging Vox Jubilans is door de Evangelische Omroep uitgekozen de koorpartijen te zingen in de Evangelische Cantate die op dins dag 22 november door de EO-tele- visie zal worden uitgezonden. Deze cantate wordt uitgevoerd ter gele genheid van het Luther-jaar. Het is dit jaar 500 jaar geleden dat maar ten Luther in het Duitse Eisleben werd geboren. De opnamen zullen plaatsvinden op maandag 26 en dinsdag 27 sep tember in de Grote Kerk te Naar den. Behalve Vox Jubilans werken aan de cantate mee: Sonja van Lier (sopraan), Peter Kokkelmans (te nor), Peter Kooij (bas), Henk van Zonneveld (clavecimbel) en Dirk Jansz. Zwart (orgel). De algehele leiding, dus ook het dirigeren van het televisieorkest, is in handen van Vox Jubilans-dirigent Pieter Stolk, die het 100 pagina’s tellende werk schreef in opdracht van de EO. De gezondheid van Pieter Stolk heeft enige tijd te wensen overgela ten, waardoor het nodig was dat de eerste repetities voor deze cantate werden geleid door gastdirigent Dirk Jansz. Zwart. Als blijk van waardering voor deze gedegen voorbereiding heeft Pieter Stolk aan Dirk Jansz. Zwart de orgelpar- tij in uitvoering gegeven. ROTTERDAM Naast dit televisieoptreden heeft Vox Jubilans samen met het Jeugd koor op vrijdagavond 14 oktober nog de medewerking aan ee zang en orgelavond in de Rotterdamse Bergsingelkerk op het programma staan. Op deze avond zal Sipke van der Land de meditatie houden. Op Tweede Kerstdag (maandag 26 oktober) staat Vox’s morgens weer op het podium van De Doelen in Rotterdam. Het wordt de 25e keer dat Feike Asma en het Waddinx veense koor in Rotterdam een kerstprogramma brengen. Uiter aard zal het Weekblad voor wad dinxveen in december uitgebreid aandacht aan dit unieke feit beste den. In hun woningen werden vele van diefstal afkomstige goederen aange troffen en inbeslaggenomen, zoals; 1 acculader, 1 tuner, 2 boosters, 4 boxen, diverse auto en kelderbox- sleutels, 6 radio-casseterecorders, 7 speakers, 1 zonnebril, wiel van een racefiets, spoilers, 6 jerrycans, 1 zak lantaarn, 1 schepnet, 1 klok, 1 boor machine, ca. 100 stuks gereedschap, waarbij kostbare afstelapparatuur,,3 videobanden, vele bespeelde cassetes en diverse auto-onderdelen. WADDINXVEEN - De tekst van de verklaring, die het colle ge van Burgemeester en Wet houders de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad hebben voorge steld te sturen aan de minis terraad een de Eerste- en Twee- de-Kamer, luidt aldus: “Het gemeentebestuur Waddinxveen; constaterend dat bij de bevolking ernstige ontrusting bestaat over kemwapenproblematiek, in West- en C plaatsing van nieuwe kernwa pens; WADDINXVEEN - Met de aanhou ding van drie jongemannen (twee broers, respectievelijk 25 en 18 jaar, uit Waddinxveen en een 23-jarige Boskoper) heeft de Waddinxveense rijkspolitie diverse inbraken en dief stallen opgelost. Terwijl de gestolen waar in het politiebureau aan de Mo zartlaan werd uitgestald is men druk doende de eigenaren van de in beslag genomen spullen op te sporen. De mannen werden op zaterdag 10 en zondag 11 september aangehou den. In totaal werden er 28 gevallen - Kernwapens een direct gevaar voor het huidige en toekomsti ge leven op aarde betekenen; - desondanks de kernbewape ning in de hele wereld toe neemt; - ook een gemeenteraad zijn zorg en de zorg van de bevol king op dit punt, dat van fun damentele betekenis is voor het voortbestaan van mens en sa menleving, mag uitspreken; Verklaart elke constructieve poging om tot afschaffing van kernbewapening in het Westen en het Oosten te komen volle dig te ondersteunen; roept de Waddinxveense bevolking op zich hiervoor te blijven inzet ten.” In dit eerste deel staan de volgende composities: Trio over ‘God is ge trouw, zijn plannen falen niet’ (lied 304); Variaties over ‘Jezus ga ons voor’ (lied 442); Orgelkoraal ‘O Heer die onze Vader zijt’ (lied 463); Orgel koraal ‘Wat zou ik zonder u geweest zijn’ (lied 454); Orgelkoraal ‘Neem mijn leven, laat het Heer’ (lied 473) en een Trio over ‘Gij hebt, o Vader van het leven’ (lied 480). In de serie concerten ter gelegenheid van 750 jaar Waddinxveen hebben we op vrijdagavond 24 juni in de gerefor meerde Kruiskerk aan de Passage al kunnen genieten van eigen werk van Jaap Niewenhuijse. Uit een gesprek met de componist blijkt dat zijn con certen en het in druk verschijnen van zijn werk veel met elkaar te maken hebben. Tijdens zijn orgelstudie is hij zowel in handen geweest van Feike Asma als van Arie J. Keijzer. Dit heeft een beslissende invloed gehad op de visie die Niewenhuijse nu heeft op zijn werk. In het begin heeft hij, zoals zo- velen, sterk de opvattingen van zijn - zeer verschillende - leermeesters in zijn spel benadrukt, wat bij de ge noemde leermeesters het gevaar van extremiteit naar de ene of de andere zijde inhoudt. soms ver te zoeken zijn. Maar hij is dan toch met een niet militair ver dedigingsplan voor de draad geko men. Het is zaterdag niet gelukt te komen tot de instelling van een centraal in- formatieadres over wat geestelijke weerbaarheid en sociale verdediging precies is en hoe dat in de praktijk kan worden gebracht. Ook zal er ver der worden gewerkt aan de instelling van een overlegplatform voor de pro vincie Zuid-Holland. Zaterdag keerden in ieder geval alle bezoekers weer extra gemotiveerd naar huis. Zij hadden iedereen aan gehoord, waaronder ook Abel Herz- berger en Meth Medura en luchtka pitein Meindert Stelling. Verder kon er worden geluisterd naar muziek en cabaret en werd er een diaserie ver toond over de Russische inval in Praag. Tenslotte was er een “zee” aan informatie beschikbaar over alle gespreksonderwerpen. Dirk Jan Warnaar en de dirigenten Hedzer van der Giezen en Weiny Hornes. “Toch was het een positieve dag met erg leuke reacties”, aldus werkgroep lid Marius Erkelens die overigens toegaf dat de regionale werkdag fi nancieel gezien een debacle was. De regionale werkdag van afgelopen za terdag volgde op de in 1982 gehou den studiedag in de Ontmoetings kerk. In feite is het plaatselijk en regionaal bezig zijn met geestelijke weerbaarheid en sociale verdediging een uitvloeisel van de preek die ds. J. de Moor in 1981 hield. De Waddinxveense gereformeerde predikant was zaterdag dan ook de eerste spreker, die nu toegaf een paar jaar geleden na lange aarzelingen over dit onderwerp in een kerkdienst te hebben gepreekt. Want hoe mense lijk en christelijk geestelijke weer baarheid en sociale verdediging ook is, wellicht ziet men het als onrealis tisch in deze wereld waar eensgezind heid, wilskracht en heldhaftigheid kerkdiensten, is in overleg met uitge ver Willemsen overgegaan tot publi- katie van de meest geslaagde compo sities. De tweede bundel - die zeer binnen kort verschijnt - bevat bewerkingen van liederen voor de Adventstijd. Hierin komen 7 variaties voor die Jaap Niewenhuijse heeft opgedragen aan Feike Asma. Bundel drie en vier komen waar schijnlijk ook nog beide uit voor het eind van dit jaar en hierin zijn een aantal composities te vinden die Niewenhuijse dit jaar tijdens zijn concerten ten gehore heeft gebracht. WADDINXVEEN - De Wad dinxveense lak- en vemisfa- briek Wed. Boonstoppel Zo nen BV meldt dat met ingang van vorige week donderdag tot directeur van het bedrijf aan de Wilhelminakade zijn benoemd de heren A. Boonstoppel en B.F. Boonstoppel. Dat betekent dat de directie van Boonstoppel BV thans wordt gevoerd door de heer A. Boonstoppel als financieel di recteur, de heer B.F. Boonstop pel als commercieel directeur en dipl. ing. E.W. Berger als al gemeen en technisch directeur. De heer Berger fungeert tevens als voorzitter van dit manage ment-team. De aan de ministerraad en de Eerste en Tweede-Kamer te sturen verkla ring is door B. en W. verwoord in hun “voorstel inzake lokaal bestuur en vrede en veiligheid”, dat komt drie maanden nadat wethouder drs. M. Kraaijestein (PVDA) namens het college in Amersfoort een conferen tie van zeven burgemeesters waaron der oud-burgemeester mr. A.G. Smal- lenbroek en het Interkerkelijke Vre desberaad (IKV) over dit onderwerp had bijgewoond. Nu is de plaatsing van kruisraketten niet direct van betekenis voor het ge meentelijk beleid in Waddinxveen, aangezien niet verwacht mag worden dat in Waddinxveen de plaatsing van kruisraketten aan de orde zal komen, toch kan daarmee de zaak niet wor den afgedaan, vindt het college van B. en W. ke zaak. Ze meent dat bijna 40 jaar lans hpt is aplnkt dnnr evenwicht de “De verontrusting over de kemwa penproblematiek leeft bij de Wad dinxveense burgers. Juist het bestuur dat het dichtst bij de bevolking staat, de gemeenteraad, zal aan die veront rusting niet voorbij mogen gaan,” zeggen B. en W. Het college erkent dat over de oplos sing van de kemwapenproblematiek en met name het al dan niet plaatsen van kruisraketten in West-Europa, in de gemeenteraad eensluidende ant woorden bestaan. Wel is het college van mening dat er in de raad eensge zindheid bestaat over de rampzalig heid van de bewapeningswedloop, de noodzaak tot wapenbeheersing, wa- penvermindering en ontwapening, en dat wij niet kunnen berusten in de aanwezigheid van massale vernieti gingswapens. Vandaar de ter goed- MM

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 11