de wereld uit? Politie bekeurt Lustrumprogramma duurt hele week lang Slingert Arie misverstanden me fe. Lezers schrijven rijden door rood licht bij hefbrug ’’Leerlingen nemen iets meer mee dan hun diploma alleen 10 Jaar Autotech BV Werken bij de conciërge is één van de strafmaatregelen HAVO- Atheneum (6) Verloting Rector drs. Maarten Verhoog (53) van de 10-jarige samenwerkingsschool POLITIENIEUWS WADDINXVEEN 5)1 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN - WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 Rector drs. M. Verhoog (53) 5 HA VO-Atheneum c DRS. G. BLOM (CDA) L GERRIT v. d. BERG Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. WADDINXVEEN - ’"Als je leerlingen niet vroeg genoeg leert met elkaar kennis te maken, met elkaar om te gaan en met elkaar te praten gaat het in de maatschappij met hen mis. Dat is de achtergrond van mijn sterke geloof in de kracht van de samenwerkingsschool”. De 10-jarige samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg. Voor dit schoolgebouw werd op 16 mei 1975 de eerste paal geslagen. Een jaar later verhuisde de school vanuit wijd en zijd verspreide lokaties naar dit nieuwe gebouw. op WADDINXVEEN- In het Week blad voor Waddinxveen van van daag de zesde en laatste aflevering van de artikelenserie over de met een feestweek in november het 10- jarig bestaan vierende samenwer kingsschool voor HAVO/Athe- neum aan de Sniepweg. In deze serie werden zoveel moge lijke aspecten van Waddinxveens grootste school - 1.300 leerlingen en 85 personeelsleden - beschre ven. VRIJDAG 11 NOVEMBER 10.30 - 15.00 uur - Vrij podium voor WOENSDAG 9 NOVEMBER 19.00 - 21.00 uur - Theatervoorstel ling door leerlingen 21.00 - 23.00 uur - Theatervoorstel ling door leerlingen DINSDAG 8 NOVEMBER 19.00 - 21.00 uur - Theatervoorstel ling door leerlingen 21.00 - 23.00 uur - theatervoorstel ling door leerlingen MAANDAG 7 NOVEMBER 19.00-21.00 uur - Theatervoorstelling door leerlingen 21.00-23.00 uur - Theatervoorstelling door leerlingen toneel, cabaret en muziekvoorstellin- gen. 20.00 G. V.D. BERG afd. voorzitter CDA G. BLOM fractievoorzitter CDA AANRIJDINGEN Op zaterdag 29 oktober omstreeks 11.15 uur vond er op de Henegouwer- weg een kop-staart-aanrijding plaats. Een bestuurder van een personenauto remde af om een inrit te kunnen oprij den. Een achteropkomende bestuurder werd gehinderd door de laagstaande zon en reed achterop deze auto. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd en moesten worden afgesleept. Bij een aanrijding op de hoek Henegou- werweg-Van Speykstraat op zaterdag 29 oktober omstreeks 16.40 uur raakte een personenauto total loss. Een op de Henegouwerweg rijdende personen auto remde nabij de splitsing met de DONDERDAG 10 NOVEMBER 8.30 - 15.00 uur - Kermisactiviteiten in de school voor leerlingen en perso neel. 19.30 uur - Optreden van de pop groep Toontje Lager in de sporthal “de Sniep”, welk concert alleen toe gankelijk is voor leerlingen van het HAVO-Atheneum. uur - Reüni oud-leerlingen Zou de samenwerkingsgedachte zoals men die in het begin van de jaren ze ventig had niet anders zijn uitgepakt dan voorzien? ‘Ik denk dat men hier in Waddinx veen toch de dingen iets anders had 4 WADDINXVEEN/GOUDA - In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid- den-Holland is nieuw' ingeschreven Autotech BV. Waddinxveen. Omsch rijving bedrijf: de groothandel in auto materialen enz. Maatschappelijk kapi taal 175.000.-, waarvan gestort 36.000,-. Directie: J. Benschop te Waddinxveen, C. van Osnabrugge te Boskoop en C. Koren te Haastrecht. WADDINXVEEN - Vorige week dins dag is de trekking gehouden van de door de Waddinxveense bejaardenso ciëteit gehouden verloting. In de prij zen zijn gevallen de volgende num mers: 1 ste prijs 675, 2e prijs 1687, 3e prijs 1117. De overige prijzen zijn gevallen op de lotnummers: 1088, 2235, 1360,1352,852,1893,572, 547, 1232, 2038, 601, 1351, 1846, 1063, 275, 1804, 1227, 383, 333, 295, 855, 2232, 639, 2233, 1447, 147, 623, 1261, 1722. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mw. C.M. de Heer-Gerts, Dorp straat 170. Zijn er kerken stellingen ‘Er zijn vanuit de school goede per soonlijke contacten met geestelijken voor bepaalde onderwerpen in de les. De kerken als zodanig hebben nog te veel moeite met het verschijnsel sa menwerkingsschool. Overigens vraag ik me af of er wel een dergelijke bin ding zou moeten zijn. De binding die wij als school met de ouders hebben is voldoende duidelijk’. VANDAAG: Na de fotocollage over de jubile rende samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum in de krant van vorige week (5e aflevering artike lenserie) vandaag een uitgebreid gesprek met drs. M. Verhoog, rec tor van de samenwerkingsschool. ZATERDAG 5 NOVEMBER 10.30 uur - Vergadering van de Lan delijke Vereniging ten behoeve van Samenwerkinsscholen met openings woorden van R. Ebens (voorzitter Vereniging voor Voortgezet Onder wijs in .Samenwerkingsverband) en drs. M. Roessingh (voorzitter Lande lijke Vereniging t.b.v. Samenwerking scholen) en inleidingen van mevrouw drs. P. Dalfsen (voorzitter van de Studiecommissie Doelstelling Sa menwerkingsschool) en mevrouw drs. S. Boef-van der Meulen (weten schappelijk medewerker van bet So ciaal en Cultureel Planbureau). WADDINXVEEN - Het lü-jarig be staan van de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum aan de Sniep weg wordt gevierd tussen zaterdag 5 november en zaterdag 12 november. voorgesteld. Het zicht op het functio neren van de school didactisch gezien was niet helemaal duidelijk. Tenslot te moet in de klas toch gebeuren waar het om gaat. De docent moet de samenwerkingsgedachte op tafel brengen in zijn lokaal’. Na de pioniersfase en de fase van de uitbouw van de school werkt u als rector nu in de tijd van omvangrijke onderwijsbezuinigingen. Wat zou u tegen minister drs. W.J. Deetman van Onderwijs en Wetenschappen willen zeggen als u hem nu tegenkwam? ‘U maakt geen onderwijsbeleid en bent alleen bezig met de financiën, zou ik tegen de minister willen zeg gen. Deetman weet kennelijk niet wat er in het hart van de school ge beurt en wat voor schade er door zijn beleid wordt aangericht. Zeker is dat als het lerarencorps gedemotiveerd raakt het onderwijs verloren is’. WADDINXVEEN - De Waddinxveense rijkspolitie heeft bij enkele ver keerscontroles rond de hefbrug over de Gouwe 20 automobilisten en 3 fiet sers bekeurd, daar zij het rode verkeerslicht negeerden. Verder werden verkeersdeelnemers bekeurd wegens onjuist parkeren (5) en diverse rij- fouten (3). Twee bestuurders van vrachtauto’s werden bekeurd, daar zij hun voertuigen hadden geparkeerd in strijd met de parkeerexcessenveror- dening. Drie bromfietsen werden voor technisch onderzoek uit het ver keer genomen. DIEFSTAL/INBRAAK Op donderdag 20 oktober werd onge wenst bezoek gebracht in een woning aan de Acaciastraat. Overdag (tussen 12.00 en 17.00 uur) heeft men uit de wo ning een portable strereo-radiocasette- recorder weggenomen. Eveneens over dag op vrijdag 21 oktober tussen 12.00 en 13.00 uur) werd een houten brieven bus van een duplexwoning aan de ing- vaartsingel opengebroken. Er werd niets ontvreemd. Op dinsdag 25 oktober werd aangifte van poging tot diefstal uit een kelderbox van de Wilgenhorst gedaan. De deur van de kelderbox bleek te zijn gefor ceerd. Er werd niets ontvreemd. Op woensdag 26 oktober werd voor een wo ning aan de Kromme Esse een groene postbus ontvreemd. Op donderdag 27 oktober werd uit een nabij de Middelburgseweg geparkeerd staande personenauto een tas, een di plomatenkoffer. een rekenmachine en 2 regenjassen weggenomen. Een toch- traam van deze auto, welke was afgeslo ten, werd ingeslagen. Op zondag 30 ok tober werd uit de kantine van een voet balvereniging een blauw-zwarte inte- graalhelm ontvreemd. De afgelopen week werd bij de plaatse lijke politie 3 keer aangifte van diefstal van een fiets en 1 keer aangifte van dief stal van een bromfiets gedaan. Eén fiets werd weggenomen. Van Speykstraat af om deze weg te kun nen inrijden. De achterop rijdende be stuurder had te weinig afstand gehou den en kon een aanrijding niet meer voorkomen. De auto moest worden af gesleept. Wederom was onvoldoende afstand houden de oorzaak van een aanrijding, nu op maandag 31 oktober ca. 07.00 uur op de Kerkweg-Oost nabij de hefbrug. Een voor het verkeerslicht stilstaande personenauto werd door een achterop komende bestuurder aangereden. Op maandag 31 oktober omstreeks 17.05 uur raakte een 48-jarige Wad- dinxvener gewond bij een ongeval, dat plaats vond op de Jul. van Stolberglaan. De man fietste naast zijn dochter in de richting van het K.W.-plein en op een gegeven moment haakte zijn stuur ach ter een taswelke zij n dochter over haar schouder had hangen. Hij moest zich onder medische behandeling stellen. Op maandag 24 oktober om 10.15 uur vond er op de Henegouwerweg een aan rijding plaats tussen een bedrijfsauto en een ambulance. Bij het achteruitrijden reed de ambulance tefen de andere auto. Lichte materiële schade was het gevolg. Een 22-jarige bromfietser uit Moerka- pelle raakte licht gewond bij een aanrij ding. welke op maandag 24 oktober te Moerkapelle plaats vond. Rijdend op de Moerdijkstraat gaf zij geen voorrang aan een op de Dorpsstraat naderende personenauto. Zij werd per ambulance naar het ziekenhuis te Gouda overge bracht. Op dinsdag 25 oktober omstreeks 08.20 uur vond er op de Breedeweg, vlak bij de splitsing met de Beyerincklaan een kop-staart-aanrijding plaats, waarbij 3 voertuigen waren betrokken. De voor ste auto moest afremmen, waarna beide volgende voertuigen achterop reden. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorgedaan. Een 20-jarige bromfietster uit Wad- dinxveen moest zich onder medische behandeling stellen toen zij met haar bromfiets tegen een geparkeerd staande auto reed. Dit ongeval vond plaats op vrijdag 28 oktober omstreeks 19.00 uur. Hoe is hier op school het regiem? ‘We proberen botsingen te vermijden en proberen zolang mogelijk soepel te zijn, maar in een grote school moe ten bepaalde regels gehandhaafd blij ven, We hebben overigens weinig last, maar als het nodig is zijn we rigoreus. Wie knoeit aan de brandslang of de brandmelders loopt direct kans ge schorst te worden. Voor andere din gen waarvan bij herhaling sprake is, moet wel eens voor straf gewerkt worden bij de concierge’. Boenen en opruimen in school? 'Dat is onze gebruikelijke strafmaat regel’. Streng en rechtvaardig lijkt me het hier op de samenwerkingsschool wel. ‘Rechtvaardig proberen we steeds te zijn. Streng zou ik hier liever conse quent willen noemen’. U probeert hier de leerlingen als sa menwerkingsschool ook iets extra’s voor later mee te geven? ‘Ja. Dat is bij ons een belangrijke zaak. Wij willen de leerlingen iets meer geven dat het onderwijs dat wettelijk verplicht is. Als ik hoor dat een oud-leerling zegt het gevoel te hebben dat de leerkrachten op school meer naast dan boven de leerlingen stonden, dan denk ik: Dat is precies wat we willen’. Is een school met ruim 1.300 leerlin gen niet te groot? ‘Nee, dat blijkt ook uit landelijke si tuaties. Bij een goede schoolorgani satie hoeft een grotere school beslist niet slechter te zijn in pedagogisch- sociaal opzicht dan een kleine school’. door BERT J. WOUDENBERG De rector van de 10-jarige samen werkingsschool voor HAVO- Atheneum, drs. Maarten Verhoog (53), zegt het halverwege het ge sprek dat wij met hem hebben in het tijdens de herfstvakantie bijna uitgestorven schoolgebouw aan de Sniepweg. Hij en al die anderen die bij de school betrokken zijn staan aan de vooravond van een boeien de feestweek, want het tweede lu strum gaat uitgebreid gevierd wor den. En dag mag ook best want de Waddinxveense samenwerkings school voor HAVO-Atheneum is en blijft een heel bijzonder insti tuut. Van dit type zijn er niet meer dan een stuk of acht in ons land. Drs. Verhoog is net zo lang aan de sa menwerkingsschool verbonden als deze oud is. De in geschiedenis afge studeerde Waddinxvener, geboren op 5 januari 1930 in Monster en tot in ZATERDAG 12 NOVEMBER 20.30 uur - Medewerkingsfeest met officieel gedeelte en daarna muziek, dans hapje en drankje. Maar er is natuurlijk meer. Een 12-ja- rige rookt niet, een 17-jarige mis schien wel. De drinkgewoonten zijn anders en ook het tijdstip van thuis komen ‘s avonds. ‘Op school zijn daar regels voor. Al leen op het schoolplein kan worden gerookt, niet binnen. Vanaf de vierde klas kan er op sommige klasseavon- den en schoolfeesten alcohol gedron ken worden. Overdag niet. Hier is de bar wel de hele dag geopend, maar dan voor melk, koffie, thee, yoghurt en dergelijke, maar geen pils’. En worden er drugs gebruikt? ‘Daar ben ik heel kien op, maar dat soort dingen zijn op het ogenblik voor zover ik weet hier gelukkig niet aan de orde. Binnen de school heb ben we het nooit geconstateerd en ook als ik op het schoolplein loop ruik ik geen hashlucht’. De samenwerkingsschool is eigenlijk een heel gemakkelijke schoolgemeen schap. ‘Verhoudingsgewijs is dat in Wad- De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de PvdA, de heer A. Slinger, heeft gepoogd in het Week blad voor Waddinxveen van vorige week nog eens extra te moeten wij zen op het feit dat een, in de gemeen teraadsvergadering, door PvdA en D‘66 ingediende, motie over de on- derwijsverantwoordelijkheid, het niet haalde. En terecht niet haalde. De plichten van de raad staan in de wet. En de gemeenteraad heeft zich uiter aard ook zonder motie aan de wet te houden. Wanneer je in dit kader ook nog denkt aan uitspraken in een inter view dat twee bestuursleden van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs aan de Goudse Courant van 7 sep tember 1983 gaven, gaat er wellicht een lichtje op: Daar zeggen de dames Th. Blom en D.A. Boer van VOO als zij het hebben over de ernstige situa tie bij het Waddinxveens Openbaar Onderwijs: Mevrouw Blom: ‘Het heeft alles te maken met de politieke samenstelling van de raad: CDA en PCW staan min der positief tegenover het openbaar onderwijs dan de progressieven en li beralen Het feit dat op het ogenblik een VVD-wethouder de portefeuille onderwijs beheerst en dat voorheen de huidige burgemeester van Zeven huizen, de socialist A.H. van Gent wethouder van onderwijs was, veran dert volgens de dames Blom en Boer niets aan deze constatering. ‘Het gaat om een erfenis van jaren. De betrok kenheid van het gemeentebestuur bij het openbaar onderwijs is niet zo groot’, aldus mevrouw Blom. Me vrouw Boer valt haar bij. ‘Het gaat niet om mevrouw Oosterbroek. Van haar persoonlijke inzet zijn wij volle dig overtuigd. Het is de politieke sa menstelling van de raad als zodanig die een adequate aanpak in de weg staat. Mevrouw Boer: ‘Daar komt nog bij dat problemen bij het bijzonder on derwijs nooit zo duidelijk aan de op pervlakte komen. Moeilijkheden in het openbaar onderwijs worden in de openbare raad besproken. De mensen nemen er kennis van en er wordt veel meer over gesproken’. (Einde citaat). Wat zouden die dames nu eigenlijk moeten vragen? Zorg nu eens dat wij als ouders het voor het zeggen krijgen bij dat openbare onderwijs. Hét CDA vindt dat al jaren. Het pleit ervoor dat de openbare scholen bij voorkeur kunnen worden omgezet in bijzonder neutrale scholen, omdat in tegenstel ling tot het openbaar onderwijs daar Hebt u een idee hoe er in Waddinx veen wordt aangekeken tegen de identiteit van de samenwerkings school? ‘Over hoe men in Waddinxveen wer kelijk tegen ons vormingsprogramma aankijkt zou ik nog wel eens goed willen doorpraten. Durft men echt te accepteren dat een leerling in een omgeving komt waarin hij iets anders hoort dan waar hij thuis of in zijn groep aan gewend is?’ ‘Uit eigen enquêtes blijkt dat het vak kennis van het geestelijk leven weinig reacties oplevert, doch dat er veel meer bezwaar bestaat indien een le raar op sociaal en maatschappelijk terrein dingen zegt die thuis niet worden beweerd. Als men op die lijn zit bevindt men zich niet op het pad van de samenwerkingsschool’. ‘Als de discussie niet wordt aange gaan, als leerlingen niet te maken krijgen met leeftijdsgenoten die in het dagelijks leven echt anders over allerlei dingen denken, dan is het ideaal van de samenwerkingsschool nog niet gehaald. Ik zet er overigens nog een vraagteken bij in hoeverre men dit alles bewust accepteert’. ‘Niettemin hebben een heleboel leer lingen daar zelf absoluut geen moei te mee, zo merken wij bij discussies tijdens het vak kennis van het gees telijk leven. Daar zeggen de leerlingen elkaar heus wel de waarheid en zijn ze het ook gloeiend met elkaar on eens. Wij vinden dat de methode om met elkaar te leren praten. Dat moet je later in de maatschappij ook’. ‘Ik denk echter dat ze een deel van de discussie niet overbrengen naar het ouderlijk huis en dat de ouders er meer moeite mee zouden hebben dan de leerlingen zelf’. Wordt er over de identiteit van de samenwerkingsschool wel voldoende gepraat buiten de school? ‘ik denk dat er daarover meer gepraat zou moeten worden. De voorlich tingsavonden van de werkgroep ken nis van het geestelijk leven zijn inder tijd wegens gebrek aan voldoende be langstelling gestopt’. Straks krijg je de situatie dat er bin nen de school nog het meest over de identiteit van deze jubilerende school wordt gesproken. ‘De commissie van bestuur staat ach ter het handhaven van de identiteit van de school, maar de problematiek van het karakter van de school komt nog te weinig aan bod in bredere zin’. dinxveen zeker het geval. Er zijn re gels en daar houden we ons allemaal aan. Te laat komen wordt genoteerd. Is dat regelmatig het geval dan wordt er inhaaltijd geboekt’. 14.15 uur Opening Feestweek 10-ja- rig bestaan met toespraken van dr. W.H.J.M. Wientjes (vice-voorzitter Commisieven Bestuur), mevrouw drs. N.J. Ginjaar-Maas (staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen), mevrouw L.M. Oosterbroek-Waag- meester (wethouder van onderwijs in Waddinxveen) en drs. M. Verhoog (rector Samenwerkingsschool voor HAVO-Atheneum). 16.00 uur Gezellig samenzijn in de school. En de uitstapjes? ‘Het kunnen gaan maken van school reisjes is altijd gevraagd aan de ou ders. De steeds duurder wordende buitenlandse reizen zijn gestopt, om dat op een gegeven moment het aan tal deelnemende leerlingen lager lag dan 90 procent. Dan is de betaalbaar heid in het geding’. Geen leerlingen van de samenwer kingsschool dus naar Berlijn voor f 450,- per persoon. ‘Dat doen we niet meer, hoewel dat erg jammer is. Berlijn was een heel mooi project. Juist die kennismaking met beide kanten van het Ijzeren Gordijn was intensief en boeiend. Het was één van de beste projecten die we hadden, waaraan een jaar voorbereiding vooraf ging’. IZ geeft leiding aan een heel gevarieer de schoolgemeenschap. De ruim 1.300 leerlingen zijn van 12 tot zo’n 18 jaar oud. Een kind van 12 ver schilt heel veel met een van 17Hoe gaat dat hier? ‘We doen aan sociaal-pëdagogische begeleiding. In de eerste twee leerja ren gebeurt dat via de klassedocent en de centrale mentor voor de studie begeleiding, vanaf het derde school jaar is dat meer afhankelijk van de initiatieven van de leerling zelf. Er is dan een voor een kleine groep leer lingen werkende mentor beschikbaar, die optreedt als een vertrouwensman. Ze zijn in het voeren van helpende gesprekken getraind’. contacten met plaatselijke en levensbeschouwelijke in- het bestuur in werkelijkheid aan de ouders is. Wij herinneren bijvoor beeld aan de poging in het verleden om de betrokkenheid van de ouders bij het besturen van de Openbare Mavo te vergroten, maar het liep stuk op te weinig enthousiasme van de ouders. Het staat de politieke partij CDA evenals anderen natuurlijk geheel vrij om er naar te streven dat de verant woordelijkheid van de ouders wordt vergroot door er voor te pleiten dat ouders zelf de scholen van hun kin deren besturen. Die scholen behoe ven niet persé levensbeschouwelijk te zijn. Er zijn in den lande zeer goede neutrale scholen (er bestaat zelfs een landelijke vereniging) en de sterk in opkomst zijnde vrije scholen zou je als zodanig kunnen bestempelen. Zo’n gezonde politieke CDA-gedach- tengang over hoe het anders zou kun nen in de toekomst, doet niets af aan het feit dat de CDA-raadsleden in de Waddinxveense gemeenteraad hun verantwoordelijkheid voor het plaat selijk openbaar onderwijs kennen en ook dragen. In de afgelopen 15 jaar is er geen voorbeeld te geven waarin de CDA-fractie of zijn voorgangers zich tegen het openbaar onderwijs hebben opgesteld. Er zijn wel posi tieve voorbeelden: - ondanks aanvechtbare prognoses over de noodzaak van een 6de openbare lagere school in Waddinx veen, stemde het CDA in met de re servering van grond daarvoor in Groenswaard III, - ondanks het ontbreken van enige wettelijke verplichting, steunde het CDA het collegevoorstel om een bo ventallige leerkracht op de J. Ligt- hartschool met gemeentelijk geld te betalen; - ondanks grote twijfels bij het colle ge over het handhaven van ‘t Haze- veld in oktober 1982 (collegevoorstel tot opheffing was unaniem) stemde het CDA vóór een nader onderzoek, zelfs onder leiding van de CDA-frac tievoorzitter; - ondanks het feit dat de gemeente kas een zeer zware last draagt van de uitbreiding van de openbare Mavo (waarvan de rijksoverheid de nood zaak niet erkent) stemde het CDA vóór deze uitgave; - hoewel moeilijkheden op enkele openbare scholen al een hele tijd be kend zijn, zijn vragen daarover in de raad nooit door de CDA-fractie ge steld. We moeten reëel blijven. Wanneer ou ders, om welke redenen dan ook, minder dan voorheen voor de open bare school kiezen, gaat het niet aan die signalen signalen te negeren. De terugloop van het aantal leerplich tige kinderen is een demografisch feit. Dat zal ertoe leiden dat in de be staande wijken een aantal scholen overbodig wordt. Dit geldt voor alle richtingen, ook voor het openbaar onderwijs. De CDA-fractie vindt, dat de gemeenteraad als bestuur van de openbare scholen tijdig maatregelen moet nemen. En dat daarbij het kos tenaspect naast het onderwijskundig aspect een rol moet spelen, vloeit voort uit de plicht om als raadslid te zorgen dat de begroting in evenwicht blijft. Op dit moment draagt de gemeente jaarlijks f 1,6 miljoen bij in de kosten voor openbaar en bijzonder onder wijs (lagere- en kleuterscholen). Te rugdringing van deze hoge kosten is noodzakelijk. Die plicht ligt ook bij andere fracties, denken wij. Verve lend, maar noodzaak. Laat daarover geen misverstand bestaan. 1973 rector van het (Reformato risch) College Blaucapel, werkt al een kwart eeuw in het voortgezet onder wijs. In de Waddinxveense adverten tie waarop hij reageerde stond dat de samenwerkingsschool waarschijnlijk een kleine school zou blijven, maar aan de Sniepweg zijn nu dubbel zo veel leerlingen te vinden als destijds werd verwacht. Wie met de rector van het HAVO- Atheneum spreekt over ‘zijn’ school is niet gauw uitgepraat. ‘Heel belang rijk is dat er in de school elementen aanwezig zijn, waardoor de leerlingen nog iets meer meenemen dan hun di ploma alleen. Wat dat ‘meer’ is wordt helaas niet altijd door iedereen be wust gezien of onderkend’, zo zegt drs. Verhoog. Het Weekblad voor Waddinxveen had een uitgebreid gesprek met de man die vorig jaar op zijn school een be zetting door leerlingen meemaakte, veelal de weg tussen zijn huis aan de Julianastraat en school lopend aflegt en dan heel geboeid naar de water hoentjes langs de Kanaaldijk kan kij ken. Weekblad voor Waddinxveen: Tien jaar rector van de samenwerkings school voor HAVO-Atheneum. Is er voor uzelf veel veranderd? Drs. M. Verhoog: ‘De eerste twee jaar kwam ik nog toe aan lesgeven, maar daar is nu geen sprake meer van, ter wijl ook heel veel van de taken die direct met de leerlingen te maken hebben, zijn weggevallen. Aan de ene kant is het jammer dat je niet meer voor de klas staat, maar in de tegen woordige schoolorganisatie valt daar niet meer aan te denken’. ‘Een rector die alle kinderen nog bij naam wil kennen, zit op het verkeer de spoor. Overigens is het die twee of drie keer per jaar dat ik een les waar neem toch wel leuk als je een paar leerlingen kent’. U bent nu meer manager dan leer kracht. Is dat leuk? ‘Als het goed gaat is dat leuk. Ik pro beer in ieder geval aan de spanning van het management te ontkomen en dat kan dank zij goede medewer kers in de schoolleiding. Daar bof ik bij. Iedereen heeft in onze schoolor ganisatie z’n eigen pakket en staat daar dan ook voor. Dat is heel erg be langrijk’. Is de groei van de school en het uit bouwen van de schoolleiding rimpel loos gegaan ‘Veel rectoren overleven de pioniers fase niet. Je moet op een gegeven moment gaan vertrouwen op de me dewerking van je collega’s. Als de school nog klein is kun je als baasje beslissingen nemen, alles achterna lo pen en controleren, maar als je dat probeert vol te houden komen er on herroepelijk moeilijkheden’. ‘Die omschakeling is moeilijk, maar het is toch gelukt. Ik werd natuurlijk zelf ook wat ouder en dat heeft mis schien ook wel gescheeld’. Accepteert u zelf gemakkelijk ver anderingen? ‘Ik heb geleerd dat je in een grote school afhankelijk bent van initiatie ven en medewerking van anderen. Daar moet je op kunnen rekenen en vertrouwen. Anders loopje rood aan. Er zijn dan ook wel zaken waarvoor ik bewust mijn ogen dicht doe. Klei nigheden die ik misschien wel anders zou willen hebben, maar ik probeer op de grote lijn te letten en daarover ben ik tevreden’. ‘Als er bijvoorbeeld van de leraren ie mand te laat komt, dan zie ik dat wel, maar in deze tijd - waarin ze wel wat anders te incasseren hebben - zeg ik daarover op bepaalde momenten niets, al heb ik er wel moeite mee dat te laten’. Dan komt de echte Maarten Verhoog weer naar boven. ‘Ja!’ Hoe duur is eigenlijk de samenwer- kinsschool voor de leerlingen. Laatst berekende de FNV dat ouders gemid deld f 825,- kwijt zijnals hun kind voortgezet onderwijs volgt. ‘Een gemiddelde is voor de samen werkingsschool voor HAVO-Athe neum moeilijk vast te stellen. Er zijn ouders die tweedehands gymkleding kopen en er zijn wisselende reiskos ten. Niettemin zijn we hier kien op de kosten voor de leerlingen, zoals bijvoorbeeld met betrekking tot de boekenlijst’. ‘Met de administrateur kijk ik gere geld naar deze kosten. Ik denk niet temin dat we gemiddeld beneden die f825,-zitten’. ■z

Weekblad voor Waddinxveen | 1983 | | pagina 21