Avond over Historie Sint Brugweg Victorparochie Vernielde Noordtunnel Bijdrage aan grote opknapbeurt Reconstructie buiten bebouwde kom Export- instuif Kamer Twee teams in finale Project- reizen worden verplicht Collecte Martijn Krabbé op RTW-radio Bibliotheek 1 O»! AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! ^GLASBEEK Pagina 13 Weekblad voor Waddinxveen - Woensdag 22 mei 1991 Loterij voor St. Victorkerk heden vöor I Januari 1993 zullen zijn uitgevoerd. Discjockey Martijn Krabbé met de RTW-presentatrices van ’’Trendy” Natascha en Adrienne. WADDINXVEEN - De Noordtunnel in de Staringlaan in Waddinxveen- Noord raakt steeds meer onttakeld. Op de Brugweg rijden elke dag zo’n 4.000 motorvoertuigen, waarvan 10% vrachtverkeer. De route wordt veel ge bruikt door fietsers en bromfietsers. WADDINXVEEN - De 111-jarige rooms-katholieke St. Victorparochie gaat allerlei publieksactiviteiten op touw zetten om tenminste twintig mille bij elkaar te krijgen voor een grote opknapbeurt van de St. Victor kerk aan de Zuidkade. den van de kerk (reeds uitgevoerd), aanpassing van de centrale verwarming in de kerk, aanpassing van de verlich ting in de kerk, bouwkundige werk zaamheden, facelifting van de sacristie, zodanig dat deze gebruikt zou kunnen worden als dagkapel en het schilderen van het dak in de kerk, de zijmuren, de absis en de steunpilaren. De Sint Victorkerk staat dit jaar dus voor grote onderhoudsuitgaven. Zo zijn de ramen aan beide zijden van de kerk vernieuwd en zal ook het interieur van de kerk worden aangepakt. Om enigszins aan de kosten tegemoet te ko men is een activiteitencommissie inge steld, die detaak op zich heeft genomen een bedrag van 20.000,- bij elkaar te krijgen. De St. Victorkerk wil dat doen met een WADDINXVEEN - Volgende week dinsdagavond om half acht wordt er door de raadscommissie voor openbare werken en verkeer in het gemeen tehuis voor de Brugwegbewoners een speciale informatieavond gehouden over de grootscheepse opknapbeurt van de Brugweg buiten de bebouwde kom. Het gaat hier om een reconstructie van 2,5 miljoen gulden, waar voor het provinciaal bestuur 75% subsidie op tafel legt als de werkzaam- sluiten moeten gaan nemen over de te maken openbare verlichting en de ver beteringsplannen voor de Brugweg buiten de bebouwde kom. Heel vaak gaat het ’s morgens en ’s middags om groepjes scholieren naar en van Gouda. Door de geringe weg- breedte en de verkeersdrukte is de kans op verkeersongelukken groot. Sinds het niet doorgaan van de noorde lijke omleidingsweg is er in de afgelo pen maanden diverse malen tussen de provincie Zuid-Holland, het inge nieursbureau GrontmijNV en de ge meente Waddinxveen overlegd om met financiële steun van de provincie te ko men tot een verbetering van de ver keerssituatie op de bestaande Brugweg vóór 1 januari 1993. De werkzaamheden zouden met ge mak uitgevoerd kunnen worden binnen het ruime krediet van bijna zes en een half miljoen gulden, dat oorspronkelijk voor de aanleg van de noordelijke om leidingsweg beschikbaar is gesteld. Wel zullen de raadsleden nieuwe be- (SM sW veense kunstenares Anke Mensink, aangebracht in 1985 en officieel in ge bruik genomen door de toenmalige wethouder L.M. Oosterbroek-Waag- meester, hebben heel veel van hun fris heid verloren. De Noordtunnel draagt ook de zichtbare schade van menige aanrijding doordat bestuurders van vrachtwagens dachten er toch wel on- De school gaat akkoord met het voor 1 jaar aanstellen van een bibliotheekme- dewerk(st)er voor 2,5 uur per dag. De kosten (ca 12.000,-) zullen uit het boekenfonds worden bekostigd. Na invoering van het formatie budget systeem per 1 augustus 1992 zal dienen te worden bekeken of deze aanstelling gecontinueerd kan worden. Tevens wordt besloten de kosten, ver bonden aan kampen en excursies in één keer aan het begin van het cursusjaar aan de ouders in rekening te brengen. De bijdrage voor kosten lesmateriaal zal met ingang van 1 augustus 1991 wor den vastgesteld op 40,-. De kosten van het Leerlingenplatform, Evenementen bestuur en Technische Club zullen voor de in totaal ƒ5,- per leerling uit deze bijdrage, onder voor waarden, worden gefinancierd. Door vandalisme en achterstallig on derhoud is de afrastering aan de west kant van de doorgang nu voor een groot gedeelte afwezig. Ook de kleur rijke beschilderingen van de Waddinx- De werkzaamheden aan de Brugweg strekken zich in eerste instantie uit van de bebouwde komgrens tot de T-krui- sing met de Middelburgseweg en Zwar- teweg. In een later stadium zal worden bekeken of en hoe de Brugweg binnen de bebouwde kom (waarvan sprake was in onze publikatie van vorige week woensdag) onder handen genomen kan worden. Verwacht wordt dat te zij ner tij d op ini tiatief van de provincie Zuid-Holland ook het kruispunt met de Henegouwer- weg veiliger zal worden gemaakt, zoals ook steeds in de bedoeling heeft gele gen toen er nog sprake was van een nu afgeblazen noordelijke omleidings weg. De werkzaamheden aan het geeelte van de Brugweg buiten de be bouwde kom zullen zeer spoedig begin nen. Volgende week woensdag - een dag na de informatieavond - zal de ge meenteraad daarvoor het licht op groen moeten zetten. Het liefst zou er gekozen zijn voor een smallere (van 3,25 tot 4,50 meter bre de) Brugweg met 2,75 meter breed fietspad, omdat zo’n reconstructie op verkeerstechnische gronden een veili gere oplossing oplevert, maar gelet op de beschikbare tijd en de te nog tot eind volgend jaar te verwachten provinciale subsidie is deze aanpak echter nauwe lijks haalbaar. De huidige Brugweg is 4,00 tot 5,50 meter breed, beschikt over zeer smalle bermen en maar slechts enkele uitwijk mogelijkheden. De weg binnen de be bouwde kom is vijf meter breed en voorzien van een parkeerstrook dan wel voetpad. Aan de oostzijde langs de Zwarteweg is een fietspad aangelegd. derdoor te kunnen. Door de armoedige staat waarin de Noordtunnel is komeh te verkeren zijn vandalisme en graffiti als welhaast vanzelfsprekend om de hoek komen kijken. Bij de herstel werkzaamheden zullen zowel de Ne derlandse Spoorwegen als de gemeen telijke dienst Openbare Werken en - Bedrijven betrokken zijn. WADDINXVEEN - Over de oudste geschiedenis van Waddinxveen is maar weinig bekend. Voor 1820 stond in Bloemendaal een kapel die toegewijd was aan Sint Victor. Na 1340 werd in het nog jonge dorp Waddinxveen een kerk gebouwd toegewijd aan Sint Pe trus. Deze was gelegen aan de Kerk straat, ongeveer waar nu de oude ge meentelijke begraafplaats is. Deze kerk werd in 1838 wegens bouwvallig heid gesloten en vervangen door de Ne derlandse Hervormde Kerk bij de hef- brug over de Gouwe. Na de Reformatie was de uitoefening van de Rooms-Katholieke godsdienst verboden; er werd nog wel heimelijk gekerkt op verschillende plaatsen, on der andere in het huis Souburgh van de ambachtsheer Diderick van Schagen. Verschillende priesters trokken in die tijd door het land om, waar mogelijk, de Sacramenten toe te dienen en de Eu charistie te vieren. Het was de tijd van de schuilkerken. Rond het jaar 1660 trachtte Comelus de Jager, zoon van een griffier op het stadhuis te Gouda en priester van de Hollandse missie, onder Zuid-Waddinxveen een kerk te stich ten. Hij werd in Leiden in de gevangenis ge worpen. Zijn vader kocht hem voor 1.500,- vrij. Toen kocht hij een stuk grond ten westen van de Gouwe. Dat hoorde nog onder de jurisdictie van Bloemendaal omdat vroeger de loop van de Gouwe anders was. Hier kon hij op eigen kosten een kerkje bouwen. In Bloemendaal was men wat de godsdienstvrijheid betreft ruimer van gedachte dan in Waddinxveen. Zo is het verklaarbaar waarom de oude kerk van de parochie zo ver buiten het centrum van het dorp gelegen is. Dit is tevens de verklaring voor het feit dat Sint Victor de patroon van de parochie is geworden. De kerk lag onder Bloe mendaal dat vanouds onder de patro nage van deze heilige stond. Pastoor Comelus de Jager is dus de eer ste pastoor van Waddinxveen na de re formatie. Zijn statie had nog geen vas tomschreven gebied, hij was nog volop pionier, missionaris. Hij was in het be zit van een oud beeldje van Onze Lieve Vrouw, dat vroeger in de Sint Janskerk te Gouda had gestaan. Dit beeldje plaatste hij in het kerkje aan de Gou we. Het werd het middelpunt van een bijzondere verering tot in onze dagen met liefde bewaard. Het beeldje is ook in de huidige kerk te vinden, rechts achteraan. De kluis bevat nog handge schreven teksten uit die dagen, waarin de pastoor wonderlijke genezingen vermeldt. Na de dood van pastoor De Jager in 1673 hebben verschillende priesters hier de zielzorg uitgeoefend. Het wa ren moeilijke tijden, soms was het zelfs onmogelijk een officiële aanstelling te krijgen zonder gevangenisstraf of uit wijzing te riskeren. Pastoor Adrianus van der Goes was in Waddinxveen vanaf 1673, pastoor J.P. van der Velden rond 1710. Zijn opvol ger was Franciscus Willebrinck. Deze laatste heeft veel strijd gevoerd om de grenzen van zijn statie vast te leggen. Hij kon het maar moeilijk verwerken dat sommigen liever naar Reeuwijk lie pen dan de verre tocht naar de Goud- kade te maken. Pastoor Henricus van de Broek was hier van 1731 tot 1761 en vergrootte in 1741 de oude kerk van 36 naar 48 voet. In de laatste jaren van zijn pastoraat verzocht hij hulp van een assistent of cappellaan. In 1754 werd de eerste offi ciële kapelaan. Theodorus van de Boer, benoemd; de parochie telde toen ”Op de onderhoudsbegroting van circa 400.000,- is dat een bescheiden be drag, maar op deze manier geef je de inwoners van Waddinxveen de gele genheid een bijdrage te leveren tot de instandhouding van de Sint Victor kerk, die op een prominente wijze mede het beeld van Waddinxveen be paalt”, aldus de heer J. Brosens van het organiserende comité. Het restauratieplan voor de St. Victor kerk omvat de vernieuwing van de ge brandschilderde ramen aan beide zij- GOUDA - Op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland wordt er dinsdag avond 11 juni van 19.00-21.00 uur weer een export/import-instuif gehouden, bij NMB Bank Gouda, Burg, van Ree- nensingel 39, Gouda. Het hoofdthema van deze export/im port-instuif is ”Het Nederlandse be drijfsleven, de Nederlandse overheid en de E.G. - ontwikkelingsfondsen”. De inleiders zullen een beeld schetsen van het ’’Brusselse lobbycircuit” en aan de hand van praktijkvoorbeelden toe lichten, wat de mogelijkheden zijn voor het Nederlandse bedrijfsleven een graantje mee te pikken uit de E.G. sub- sidieruif. Daarbij kan gedacht worden aan de E.G.-fondsen voor structurele en voor noodhulp aan landen in Afrika, La- tijns-Amerika en het Verre Oosten, herstructureringsprojecten in Oost- Europa, tenderprocedures etc. Mr. J. Kraak, de Nederlandse Perma nente Vertegenwoordiger bij de E.G. te Brussel zal de toon zetten voor deze avond onder het motto ”De belevenis sen van een Nederlandse lobbyist”. Sprekers tijdens deze avond zijn verder C.R. Eggink, directeur van het gastbe- drijf, mr. J. Kraak, Eerste Secretaris van de Permanente Vertegenwoordi ging van het Koninkrijk der Nederlan den bij de E.G. te Brussel en drs. R.M. Rühl, manager Oost-Europa desk van de NMB Postbank Groep, Amster dam. De Kamer organiseert enkele malen per jaar een export/import-instuif, tel kens bij een ander bedrijf. De bedoe ling hiervan is ondernemers en import/ exportmedewerkers van verschillende bedrijven in informele sfeer met elkaar in contact te brengen. Tijdens een drankje kunnen gedachten uitgewis seld worden met betrekking tot be paalde landen en/of produkten, zodat men van eikaars ervaring kan leren. Ook beginnende exporteurs/impor- teurs zijn hierbij welkom. schoolhoofd. Pastoor G.J. Quant (1878-1885) is de bouwheer van de hui dige kerk aan de Zuidkade. Architect Margry liet aanbesteden voor 45.160,-. Op 27 oktober 1880 werd de kerk ingewijd. Pastoor A. Rutten (1885-1890) werd opgevolgd door P.J.J. Scheffer (1890- 1924)Deze is maar liefst 34 jaar herder van Waddinxveen geweest. Hij heeft de devotie tot Maria van Waddinxveen doen herleven. In zijn tijd is de paro chie uitgegroeid, zijn veel organisaties ontstaan die het gemeenschapsleven stimuleerden. Pastoor C. Kors (1924-1934) heeft de huidige pastorie aan de Zuidkade laten bouwen (de eerste steen werd gelegd in 1926) en heeft een verwarming in de Victorkerk laten aanbrengen. In 1929 werd de St. Jozefschool geopend. Pas toor H.J. Vonk (1934-1950) maakte hier de moeilijke jaren van de crisistijd en oorlog mee. Onder pastoor G.J. van Dijk (1950- 1958) begon Waddinxveen zich snel uit te breiden. De Sint Victorstraat, het Sint Victorplein en de Ringvaartsingel ontstaan in de jaren 1955-1958. In au gustus 1957 werd hier tot kapelaan be noemd A. Simonis, de huidige Kardi naal. Pastoor H. van Drunen (1958-1962) vierde het 300-jarig bestaan van de pa rochie en zag ook de eerste huizen van de Oranjewijk en de Vondelwijk ko men. Het beeld van de parochie gaat zich nu snel wijzigen. Onder pastoor B.A. Emmelkamp (1962-1965) bouwde men noodscholen in de Oran- WADDINXVEEN - Zowel het B-l als het C-l elftal van Be Fair-voetbal heeft zich geplaatst voor de finale van de KNVB-bekercompetitie. Een uniek gebeuren, twee Waddinxveense kam pioenen, die bovendien de finale heb ben bereikt. In de halve finale won C-l toch vrij ge makkelijk van het sterke NSV. De rust stand was nog 0-1 maar in de tweede helft werd het betere spel van Be Fair omgezet in goals. Na 15 minuten ston den zij reeds met 0-3 voor en wonnen uiteindelijk in Noorden met 1-4. De finale voor de C-l elftallen wordt gespeeld op donderdag 23 mei in Drie- bruggen op het terrein van WDS en gaat tussen Gouda C-l en Be Fair C-l, aanvang 19.00 uur. De finale voor de B-l elftallen wordt maandag 27 mei gespeeld in Gouda, op het terrein van GSV en gaat tussen Esto B-l en Be Fair B-l. Aanvang eveneens 19.00 uur. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De jonge presentatrices Natascha en Adrienne van het RTW-radiopro- gramma ’’Trendy” hebben zaterdag in Boskoop TROS-discjockey Martijn Krabbé geïnterviewdMartijn Krabbé was in het kwekersdorp aanwezig voor de prijsuitreiking van het Luilakvoet- baltoernooi. En van die mogelijkheid maakte het RTW-jongerenprogramma ’’Trendy” gebruik door Martijn Krabbé te strik ken voor een interview. Daarin vertelt deze presentator onder meer over zijn piratentijd, zijn toekomstplannen en over zijn huidige werk bij de TROS. Verder heeft ’’Trendy” een reportage over jongerenvakanties en natuurlijk de vaste items zoals de actuele gast, re censies, een bandje, de sportuitslagen, filmnieuws en nog veel meer. ’Trendy” wordt zondagavond van 8 tot 9 uur uitgezonden door de RTW-radio. WADDINXVEEN - De samenwer kingsschool voor HAVO-Atheneum aan de Sniepweg gaat volgend jaar weer (verplichte) projectreizen hou den In het afgelopen schooljaar is daar niet van gekomen omdat de minimaal daarvoor benodigde belangstelling bij leerlingen en ouders ontbrak. In de commissie van bestuur van de 1.200 scholieren tellende school is aan de hand van een voorstel van de school leiding uitvoerig gediscussieerd over het fenomeen projectreizen. Na schor sing werd men het eens over de vol gende wijzigingen in het voorstel: - Deelname aan projectreizen is voor iedere leerling verplicht, ook voor de zittenblijvers; - Er zullen 5 buitenlandse projectrei zen worden georganiseerd variërend van 300,- tot 400,- maximaal. - Er worden geen ’’dichtbijhuis” pro jecten aangeboden. - Er dient de mogelijkheid van een spaarsysteem te worden geboden. De stuurgroep Basisvorming en Schaalvergroting heeft vergaderd over doel en bestuursvorm na de fusie. Deze maand zullen de onderwerpen denomi natie en hoofd- en nevenvestigingen de gespreksonderwerpen zijn. In de vergadering van de commissie van bestuur op 28 mei zal de stuurgroep een totaalpakket aan het bestuur voor leggen. Afgesproken wordt dat alle ge ledingen en het voltallige personeel zullen worden ingelicht over het over leg dat met 6 scholen in de regio wordt gevoerd, over mogelijke samenwer king. jewijk en de Vondelwijk; er kwam een noodkerk (Petruskapel) aan de J.W. Frisoweg. In 1964 werd de Victorkerk grondig gewijzigd. Onder pastoor J.A.M. Saulenn (1965- 1974) werden de noodscholen vervan gen door definitieve gebouwen. De Sint Paulusschool werd geopend op 29 april 1968, de officiële opening van de Mgr. Bekkersschool was op 24 april 1974. De belangrijkste gebeurtenis echter was de bouw en ingebruikne ming van de tweede kerk, de Ontmoe- tingskerk aan de Groensvoorde. Deze kerk is gebouwd in samenwer king met de Gereformeerden. Er werd een stichting gevormd die het beheer over de kerk zou gaan voeren. In de stichtingsakte werd vastgelegd dat een overeenkomst als deze alleen zin heeft indien ze wordt gedragen door de vaste wil tot een harmonische samenwerking bij beide partijen. Het contract en de stichting mogen geen aantasting zijn van de zelfstandigheid van beide ker ken; beide hebben gelijke rechten en plichten. De Ontmoetingskerk werd op 27 au gustus 1969 in gebruik genomen. Op 11 mei 1983 werd bij de notaris de akte ge tekend waardoor de R.K. parochie ju ridisch mede-eigenaar werd van de Ontmoetingskerk In september 1974 werd pastoor Sau lenn benoemd tot pastoor in Warmond en opgevolgd door pastoor P.M. Olst- hoorn. In oktober 1980 werd het 100- jarig bestaan van de Victorkerk ge vierd. In november 1985 werd pastoor Olsthoorn opgevolgd door pastoor C. J. van der Voort. In 1986 werd in de Zuidplas de Kardi naal Alfrink-basisschool gestart. Ter gelegenheid hiervan was Kardinaal Al- frink voorganger in een speciale Eu charistieviering in de Ontmoetings kerk. De officiële opening was in sep tember 1987. Per 1 juli 1990 vertrok pastoor Van der Voort naar Sassen- heim en werd opgevolgd door de hui dige pater T. Buitendijk O. Carm. viertal activiteiten. 1. Een fancy- fair op 7 september 1991 op het St. Victor- kerkplein van 11.00 tot 16.00 uur. 2. Een sponsorloop op 7 september 1991 voorafgaand aan de fancy- fair in de on middellijke omgeving van de St. Vic torkerk. 3. Een foto- fietspuzzeltocht op 31 augustus 1991. Van 10.00-15.00 uur te houden in Waddinxveen. 4. Een loterijdie zal bestaan uit 2.000 loten 10,- met een vereist prijzenbedrag van 40% ofwel 8.000,-. De start van de verkoop is deze maand. Voor de te houden loterij en de fancy- fair zijn sponsors benaderd. Gevraagd is het beschikbaar stellen van één van de hoofdprijzen met een gemiddelde waarde van 800,-, het beschikbaar stellen van één der hoofdprijzen tegen kostprijs, het beschikbaar stellen van andere prijzen, die gebruikt kunnen worden voor zowel loterij als fancy fair en het storten van een gift op het daar voor geopende rekeningnummer 386823286 t.n.v. Feestcommissie Vic torkerk 111 jaar. 500 communicanten. Pastoor Wilhelmus Josephus Cramer (1761-1776), Adrianus van Rossen (1776-1797), Mattheus Leonardus Eve- rard (1797-1817) en Franciscus Stook (1818-1923) oefenden achtereenvol gens de zielzorg uit over Waddinxveen, Bloemendaal en omgeving. Pastoor Jacobus Tersmette (1824- 1833) kreeg na veel strijd in 1828 verlof tot het aanleggen van een kerkhof; vroeg een rijkssubsidie van 5.700,- om de kerk te vergroten, maar de plan nen werden uitgesteld omdat men eerst wilde afwachten hoeveel katholieken zich in de Zuidplaspolder zouden gaan vestigen. Misschien was het beter een nieuwe kerk te bouwen. De opvolgers van pastoor Tersmette waren pastoor Buis (1833-1839), pas toor Eulenbach (1839-1844), pastoor Van de Bach (1844-1863). In 1858, na het herstel van de hiërarchie, werd de statie tot parochie verheven. De paro chie strekte zich uit vanaf de Zijpe in Boskoop tot de Ringvaart van de Zuid plaspolder bij Zevenhuizen en Moer- kapelle. Pastoor Josephus W. Hendrickx (1863- 1878) maakte nieuwe plannen tot ver groting of vernieuwing van de kerk. Ze werden in 1867 voorlopig uitgesteld wegens de heersende veepest. Pastoor Hendrickx heeft veel assistenten ge had. Een van hen, G. van Galen, stierf aan de pokken die hij bij een bediening had opgelopen. Zijn naam staat op het priestergraf op het Victorkerkhof. In 1873 werd de parochieschool ge sticht. De heer Staal werd het eerste Een behoorlijke beschadigde Noordtunnel over de Staringlaan bij het NS-station Waddinxveen-Noord (Foto: Ton Bennemeer) WADDINXVEEN - Eind deze maand, begin volgende maand collec teert weer het Rode Kruis. Dit jaar loopt de collecteperiode van 26 mei tot en met 8 juni. Jaarlijks kloppen honderdduizenden mensen aan bij het Rode Kruis, in Ne derland en daarbuiten. Ze vragen om hulp: hulp bij het overleven of hulp bij het draaglijker maken van het leven. Het Nederlandse Rode Kruis vindt dat het zijn menselijke plicht is om die hulp te geven. Het vindt ook dat mensen die om hulp vragen op hulp moeten kun nen rekenen. Maar helpen kost geld. Om te kunnen helpen rekent het Rode Kruis op men sen die ook vinden dat helpen moet. Jaarlijks benadert het Nederlandse Rode Kruis daarvoor de bevolking en wel op verschillende manieren: met een door de PTT bezorgde acceptgiro- mailing; met vrijwillige collectanten die een giftenvelopje of een acceptgiro overhandigen of met een intekenlijst rondgaan. Daarnaast wordt ook in veel plaatsen een straatcollecte gehouden. De 111-jarige rooms-katholieke St. Victorkerk aan de Zuidkade. (Foto: Archief). Bij FOCWA Garantiebedrijf D Noordkade24 r Telefoon 1 (01828)12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING ffVAN ONDERNEMERS IN HET ■S Jgr CARROSSER.EBEDRijF cv 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1991 | | pagina 13