s Lions-trimloop in Zevenhuizen Middag over mensenrechten Plantsoenen In Kreater op 21 maart Gemeente: 24 goede doelen Jeugdbingo in Zuidhonk Spreekbeurt Belgische evangelist HV-lezing Hemsterhuis Reinigen containers Bingo in De Boog Eerste witte aubergines zijn geveild Herziening plan voor Noordkade Wijziging regeling Wandelen met NIVON EHBO-ochtend in en om huis Collecte van Leger des Heils Karei van Soest opent Haagse tentoonstelling Aan Maarten Schoutenstraat ^«oorienboeten Image Tijdsbeeld Hemsterhuis Opbrengst Wetten Dwangarbeiders fes®® Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 19 februari 1992 en voor de 10- en 21 km-afstand slechts fl,50. Nieuwbouw van SPB ge- praktijk afleggen. voor het gemeentehuis in Zeven- Sikking, h Een primeur voor groenteveiling De Kring-Bleiswijk: de eerste witte aubergines. (Foto: De Kring-Bleiswijk). regeling Hollands WADDINXVEEN - Waddinxvener H.P. Barth, landelijk voor zitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), zal don derdagmiddag 27 februari om half vier de eerste paal slaan voor de nieuwbouw van de Stichting Samenwerkingsverband Prak tijkopleiding Bouw Gouwe en Rijnstreek (SPB) aan de Maarten Schoutenstraat. Deze leerlingwerkplaats startte in 1984 in Bode graven. Sinds 29 november 1985 is het SPB gevestigd aan de Maarten Schoutenstraat 6. De tijd is nu rijp om tot nieuwbouw over te gaan. Het huidige pand is ge sloopt en op dezelfde lokatie zal een nieuwe hal verrrijzen waarin ondergebracht de leerlingwerk plaats voor metselen, timmeren, machinale houtbewerking en een kantoor met leslokaal. Het SPB heeft 125 leerling tim merlieden en metselaars in dienst in de regio Gouwe en Rijnstreek die in 2 jaar het primair diploma kunnen behalen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Daar na is het mogelijk de voortgezette opleiding te volgen om het gezel- diploma te behalen. De leerlingen werken bij de aan gesloten aannemers en doen daar praktijkervaring op om tentamens te kunnen Daarnaast gaan zij 1 dag per week naar een streekschool voor de the orie. Bij aanvang van het dienstverband verdienen de leerlingen een loon boven het minimum loon, waarbij de schooldag wordt doorbetaald. Na een introduktie en oriëntatie- periode krijgen de leerlingen een werkgarantie voor de duur van de opleiding. Het SPB kan nog voldoende nieu we leerlingen aannemen die hun diploma LTS Bouw of Mavo ge haald hebben, daar er voldoende werk is in de bouwnijverheid en er behoefte is aan geschoold per soneel. Een meerderheid van de Neder landse bevolking associeert wer ken in de bouw met een lage op leiding, geringe carrièrekansen en weinig mogelijkheden tot bijscho ling. Dit beeld, dat niet klopt met de werkelijkheid, leeft in nog sterkere mate bij de aannemers. Het gevolg van deze misvatting is dat de bouw veel problemen heeft met het werven van middelbaar en hoger opgeleiden. Dat blijkt uit het onderzoek ’Bouwen is ge schoold werk’ dat is gepresen teerd op het jaarcongres van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in Den Haag. Het onder zoek is in opdracht van het AVBB uitgevoerd door het Bureau voor Economische Argumentatie. De eisen die aan werknemers in de bouw worden gesteld, worden steeds zwaarder. Technisch vak manschap wordt steeds belangrij- ker. Daarnaast worden andere vaardigheden gevraagd als gevolg van de invoering van automatise ring en milieu en kwaliteitszorg. Ook sociale vaardigheden zijn vereist in verband met contact met klanten en overleg met speci alisten in andere disciplines. Uit het onderzoek van het AVBB onder 1.184 ’doorsnee’ Nederlan ders en 177 aannemers blijkt dat het opleidingsniveau in de bouw algemeen wordt onderschat. De gemiddelde Nederlander veron derstelt dat 67% van de werkne mers in de bouw een lagere schoolopleiding of een opleiding op Ibo-mavo-niveau heeft; bij de aannemers is dat percentage 71. De werkelijkheid is dat 54% een lagere opleiding heeft: 17% heeft lagere school en 37% lbo of mavo. Daarnaast denkt de Nederlander dat slechts 33% van de werkne mers in de bouw een opleiding heeft op tenminste middelbaar ni veau (havo, vwo, mbo, hbo, wo); de aannemers zelf denken dat het gaat om 29% van de werknemers. In feite heeft bijna 46% een op leiding op middelbaar niveau. De kloof tussen het beeld dat men heeft en de realiteit komt ook tot uitdrukking in het idee dat de gemiddelde Nederlander heeft over de bouw als aanbieder van geschoold werk in vergelij king met andere branches. Men denkt dat de bouw bijvoorbeeld relatief minder geschoolde werk nemers heeft dan de metaalindus trie en detailhandel. Ook dit klopt niet met de werkelijkheid. Dezelf- WADDINXVEEN - Op vrijdag avond 21 februari wordt in buurt centrum De Boog (C. Huygen- slaan) weer een bingo-avond ge houden met vele mooie prijzen. De bingo zal gespeeld worden over twee zalen, waaronder één voor niet-rokers. De zalen gaan open om 19.45 uur en de bingo start om 20.30 uur. De kosten zijn ƒ12,50 voor een enkel boekje en ƒ17,50 voor een dubbel boekje. Een boekje bestaat uit 11 ronden. De bingo zal weer verzorgd worden door uw bingo- master Vincent van Widen. BLEISWIJK - Vrijdag voor een week zijn bij veiling De Kring in Bleiswijk voor het eerst witte au bergines geveild. Aanvoerder van deze Nederlandse primeur is de firma J. v.d. Goes en Zn. uit Bleiswijk. De eerste witte vruch ten werden gekocht door commis siehandel W. de Mooy voor de prijs van ƒ10,20 per kilogram. De aubergine is een vrucht die van origine afkomstig is uit tro pisch Azië (China, India). Deze langwerpige vrucht wordt al vele jaren in Nederlandse kassen ge teeld en haalde in 1991 een omzet van bijna 70 miljoen gulden. Ruim een kwart van de produktie wordt afgezet via de Bleiswijkse veiling. Belangrijkste afnemers zijn Duits land, Frankrijk en Engeland. Met de teelt van de witte variant trachten teler en veiling de afzet van aubergines een extra implus te geven. Dit jaar zal de teelt van de witte aubergines worden be proefd op een oppervlakte van 500 vierkante meter. WADDINXVEEN - De cursus reeks over Nederlandse filosofen van het Humanistisch Verbond Midden-Holland wordt donder dagavond 20 februari om acht uur in het buurtcentrum De Boog (C. Huygenslaan) afgesloten met een lezing over Frans Hemsterhuis (1721-1790). Dat Nederlandse filosofen in de 17e en 18e eeuw van Europese betekenis zijn geweest en hebben bijgedragen aan de schiedenis van het denken, zal opnieuw aange toond worden door prof.dr. M. Petry (Erasmusuniversiteit). Petry, Engelsman, behorend tot de Anglicaanse Kerk, maar bo venal geschoold filosoof, heeft di verse publicaties van Hemsterhuis opnieuw uitgegeven, voorzien van commentaar. Hij zal zijn inleiding in de Nederlandse taal uitspreken. Frans Hemsterhuis is opgegroeid in een tijd dat de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden geconfronteerd werd met ernstige problemen. Als Staat telde het nauwelijks meer mee. Door het voeren van een consequent econo misch beleid gericht op eigen be lang (mercantilisme) wisten grote re staten, vooral Engeland, de Ne derlandse handel en nijverheid aan te tasten. Werkloosheid werd daardoor een structureel ver schijnsel; criminaliteit nam hand over hand toe. Parallel aan deze sociaal-economische ontwikkelin gen vertoonden het kunstzinnige en literaire leven weinig originali teit, hoewel Betje-Wolf en Aagje Deken de literatuur verrijkten. Het universitaire leven voltrok zich volgens de gebaande wegen, waarbij de wiskunde en natuurwe tenschappen velen boeiden. Op politiek en maatschappelijk ter rein werden nieuwe opvattingen ontwikkeld. Diverse verenigingen, Maatschappijen geheten, waren actief, mede met de bedoeling het volk ’te verheffen’. Opmerkelijk groot is de belang stelling voor het volksonderwijs. Democraten, als J.D. van der Capellen, pleitten voor een nieu we staatsvorm en dus tegen - wat genoemd werd - ”Het zevenkoppi ge monster” De Republiek). Daarom zou hij later ”de eerste Nederlandse staatsman” genoemd worden. In deze kringen werd ook geijverd voor een tolerante inrichting van de samenleving, een waarin voor joden, katholieken, doopsgezinden en remonstranten een gelijkbe rechtigde plaats was. In dit proces werd aan een nieuw op te rechten openbare (staats) school, als een school voor alle gezindten, een centrale plaats toegekend. Hierbij werd stelling genomen tegen de bestaande gereformeerde staats school, waartegen ouders zich in toenemende mate verzetten. Vooral de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen was actief op maatschappelijk terrein en voor WADDINXVEEN - De bijeen komst van begin deze maand in het wijkgebouw Het Zuidhonk aan de Zuidplaslaan, waarin een medewerker van de Stichting Consument en Veiligheid de aan wezige ouders heeft gewezen op de gevaren voor kinderen in en om het huis, krijgt een vervolg. Op veel vragen kan men een ant woord krijgen op de koffie-och- tend in het wijkgebouw Het Zuid honk in de wijk de Zuidplas. De plaatselijke afdeling van de EHBO heeft toegezegd deze och tend te verzorgen en antwoorden op vragen te geven. De ochtend vindt plaats op donderdag 20 fe bruari van 10.00 tot ongeveer half 12 als de kinderen uit school ko men en is helemaal gratis. De kof fie staat vanaf half 10 klaar. De ochtend wordt georganiseerd door het Wijkwerk De Zuidplas in samenwerking met de EHBO, afdeling Waddinxveen, en het So ciaal Cultureel Werk. ZEVENHUIZEN - Zaterdag 29 februari houdt de Lions Club Zevenhuizen voor de derde maal in zijn bestaan de ’Lions-trim loop’, dit jaar ’Schrikkelloop’ geheten. Inschrijven kan vanaf 11.00 uur in het Hervormd Centrum. Het inschrijfgeld, dat dit jaar aanmerkelijk is verlaagd, bedraagt voor de 5 km-afstand ƒ5,- WADDINXVEEN - Het ge meentebestuur wordt geregeld benaderd met verzoeken om doelen waaraan geld of ge schenken aangeboden kunnen worden. In het gemeentehuis is nu een ’’lijst met geschenk waardige objecten” opgesteld, die dinsdagavond in de raads- i commissie voor algemeen be- I stuurlijke zaken is besproken, i 1. Gift ten bate van centrale stichting kinderopvang: - speeltoestellen - spelmaterialen - inventarisgoederen 2. Gift ten bate van jongeren werk Gemaal: - muziekinstallatie J 3. Gift ten bate van muziek korpsen: - aanschaf uniformen - aanschaf instrumenten i 4. Gift ten bate van Kreater: i - instrumenten j - creativiteitsmaterialen i - inrichting - belichtingsset zaal i 5. Gift ten bate van jongeren werk Peter Zuidlaan: 1 - inrichting - spelmaterialen t - voorlichtingsmaterialen 6. Gift ten bate van scouting J (na overleg) t 7. Gift ten bate van aankoop 1 kunstwerken gemeente (c.q. in natura) i 8. Gift ten bate van wereldwin- J kei 9. Gift ten bate van project i ’’vervoer op maat” 10. Gift ten bate van oudheid kamer i 11. Gift ten bate van biblio- theek: - boeken - materialenbank J - c.d.-collectie i 12. Gift ten bate van aanschaf schotel ontvangst T.R.T. J (Turkse zender 40.000,-) i 13. Gift ten bate van het aan- i leggen van gemeentelijke bibli- oheek i 14. Gift aan een club- en i buurthuis ten bate van wijk werk: - speeltoestellen speeltuin - muziek/video-apparatuur J - inventarisgoederen i - spelmaterialen - computer 15. Gift platform gehandicap- i ten 16. Gift ten bate van jaarlijkse ouderenreis i 17. Gift ten bate van gecoördi neerd ouderenwerk 18. Gift ten bate van dieren parkje Wamaarplantsoen 19. Gift ten bate van stichting Vluchtelingenwerk t 20. Gift ten bate van Kern groep Ontwikkelingssamenwer- king i 21. Gift ten bate van Pel- hrimov 22. Gift ten bate van Amnesty International 23. Gift ten bate van Honger Hoeft Niet 24. Gift ten bate van Gered Gereedschap (bijv, in natura) WADDINXVEEN - Welgeteld 37 kinderen, variërend tussen 8 en 16 jaar, speelden zaterdaga vond 15 februari mee voor de hoofdprijs in de superronde van de jeugdbingo, die was georgani seerd door de Stichting Wijkwerk De Zuidplas in wijkgebouw Het Zuidhonk. Voor het zover was werden drie normale bingoronden gespeeld, waarbij in iedere ronde drie prij zen te winnen waren. De super ronde werd gewonnen door twee broers, André en Richard Bier man. Zij hadden tegelijkertijd een volle bingo-kaart. Hoewel de hoofdprijs een draag bare radio met dubbel-cassette- deck was, kon deze niet in tweeën worden gedeeld en moest door dobbelen worden uitgemaakt wel ke broer de radio op zijn kamer mocht neerzetten. André had hierbij het meest geluk. Op 21 maart kunnen weer alle kinderen hun geluk beproeven op een jeugdbingo waarbij weer een superronde zal worden gehouden met zo’n fantastische hoofdprijs. De bingo-kaarten voor de normale ronden kosten ƒ0,50, die voor de superronde ƒ1 ,-. maatschappelijk terrein onderwijsvernieuwing. De opvattingen van Hemsterhuis pasten geheel in het 18de eeuwse emancipatieproces. Zijn inspiratie ontleende hij aan klassieke filoso fen en aan moderne denkers uit de 16e - 18e eeuw, die hij overi gens niet kritiekloos volgde. Bij zonder aangesproken werd hij door de ideeën van Newton en sommige Franse filosofen. Hij was geen atheïst, hoewel hij zich wel keerde tegen de ’godsbe wijzen’ van Descartes en Spinoza. Hemsterhuis meende n.l. dat de mens over het oneindig kleine en - grote geen kennis kon hebben. Als ’theoloog’ houdt hij zich ook bezig met de vraag hoe er een God kon bestaan die het kwaad in de wereld toelaat. De ziel achtte hij onsterfelijk. Volgens Hemsterhuis wordt de mens, evenals het heelal, beheerst door de ’wet van de actie en reac tie’. Om zijn opvattingen te ver helderen voor een groter publiek schreef Hemsterhuis dialogen. Daarin probeerde hij ook aan te tonen dat niet alleen het verstand, maar ook de wil en het gevoel bij dragen aan de harmonische ont wikkeling van de mens. de misvatting bestaat over bij scholing. De bouw onderscheidt zich van andere bedrijfstakken door de vele goede bijscholings- mogelijkheden, maar de onder vraagden denken dat in de bouw juist minder aandacht wordt be steed aan bijscholing dan in de metaal en detailhandel. De stijging van het functieniveau, gecombineerd met het ongunstige imago van de bouw, is er de oor zaak van dat werkgevers er steeds moeilijker in slagen voldoende ge kwalificeerde mensen aan te trek ken. Momenteel behoort het per centage moeilijk vervulbare vaca tures in de bouw (72%) tot het hoogste in alle sectoren. Door de geringe aantrekkingskracht van de bedrijfstak worden de werkgevers gedwongen zich te richten op de mensen die niet voldoende gekwa lificeerd zijn voor een functie. Van de ondervraagden geeft 61% aan dat door de lage kwaliteit van de instroom de selectie-eisen daadwerkelijk naar beneden bijge steld worden. Deze lage kwaliteit heeft weer tot gevolg dat er meer aan bijscholing gedaan moet wor den, aldus 82% van de onder vraagde werkgevers. In een commentaar op het onder zoek zei AVBB-voorzitter H.P. Barth: ’De kloof tussen beeld en realiteit wat betreft geschoold werk in de bouw, kan negatieve effecten hebben voor de instroom, voor de scholingsinspanningen en voor de werving van vakbekwaam personeel. De resultaten van het onderzoek houden daarom een op dracht in voor de gehele bouwse- cotr, zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties in de uit voerende bouw, als de partners in het bouwproces. Er zal alles aan moeten worden gedaan om de beeldvorming in positieve zin om te buigen en dichter bij de werke lijkheid te brengen’. Om 12.00 uur zal ZVH-volleybal- ler Brecht Rodenburg het start schot voor de drie afstanden los sen op de hoek van de Boslaan en de Burg. Beerstraat, waarna alle lopers via de Boslaan de polder in verdwijnen, richting Rottemeren. Ter bevordering van een onbelem merde loop, en ter bescherming van eigendommen, wordt het dan ook ten zeerste op prijs gesteld als die Boslaanbewoners die ’aan het parcours’ wonen, hun auto tussen 11.30 en 13.30 uur elders zouden willen parkeren. Behalve de herinneringsmedaille en bloemen voor alle winnaars, ontvangt de winnaar van de halve marathon (21 km) ƒ100,- terwijl voor de 2e en 3e plaats respectie velijk ƒ75,- en ƒ50,- in het vooruit zicht is gesteld. De eerstaanko- mende dame op de 21 km ont vangt eveneens een geldprijs. Bij de finish in de Boslaan be vindt zich een elektronische tijd- waarnemening met exacte regis tratie zodat alle deelnemers met meer of met minder voldoening op hun behaalde prestatie kunnen terugzien. Trimlopers die in het bezit zijn van het KNAU-trimloopboekje vinden op pagina 77 alle benodig de gegevens, terwijl eventuele aanvullende informatie te verkrij gen is via (01802)-l956. Het Her vormd Centrum voorziet in kleed ruimte- en douchefaciliteiten, ter wijl bovendien allerlei soorten ’softdrinks’ voorradig zijn. Evenals alle andere acties met de daaraan verbonden opbrengsten zal ook de opbrengst van de ’Schrikkelloop’ dit lopende jaar bestemd zijn voor de actie ’Open uw ogen voor de blinden in de we reld’. Deze actie beoogt blinden in de Derde Wereld voor slechts ƒ20,- per operatie weer het licht terug te geven, waardoor ze ook sociaal weer kunnen functioneren. De Lions Club Zevenhuizen heeft zich daarom ten doel gesteld ƒ10.000,- via diverse acties binnen te halen, zodat 500 blinden weer kunnen zien, en daardoor weer so ciaal kunnen funktioneren! Vanaf 11.00 uur zal op het plein huizen een speciale Lions-stand zijn ingericht, waar winterse za ken zoals erwtensoep en broodjes worst verkrijgbaar zijn, waarop de Zevenhuizense middenstand meer dan z’n best heeft gedaan. Boven dien zorgt de Dorpsstraat-geluids- installatie in het centrum voor de nodige gezelligheid. Tenslotte is het niet elke dag ’Schrikkeldag’! Het doel van deze stand moge duidelijk zijn: méér opbrengst, maar ook méér informtie verstrek ken aan diegenen die in het ’goe de doel’ geïnteresseerd zijn. De Lions Club Zevenhuizen hoopt dit jaar door de verlaagde inschrijving en het beschikbaar gestelde prijzengeld meer lopers dan in voorgaande jaren te kun nen begroeten, terwijl daarnaast gehoopt wordt op ’n gezellige drukte bij de stand voor het ge meentehuis. ning van de mijnen hebben het land in principe verdeeld in recht hebbenden en rechtelozen. Het grootgrondbezit is niet alleen ver bonden aan het bezitten van grote oppervlakten land, maar de heer beschikt ook over leven en welzijn van de arbeiders. Dit komt goed naar voren in het verhaal van een nu oude boer, Huillca. Hij woonde op de hacien da en moest zonder betaling het land bewerken, het vee bewaken en persoonlijke diensten verrich ten. In ruil daarvoor mocht hij in de tijd die overbleef een klein stukje land voor zichzelf bewer ken om in z’n levensonderhoud te voorzien. Vanaf 1960 worden er regelmatig wetten uitgevaardigd, die het grootgrondbezit met haar horig heid afschaffen. Telkens worden deze wetten weer gedeeltelijk in getrokken. Behalve de opstanden, die in de loop van eeuwen hebben plaats gevonden, vinden er dan ook regelmatig landbezettingen plaats en wordt er steeds weer ge staakt. Tenslotte is waarschijnlijk de con clusie gewettigd dat het in twijfel trekken van de waardigheden van de medemens en de onrechtvaar dige verdeling van de rijkdom een slechte voedingsbodem is voor het eerbiedigen van de rechten van de mens. WADDINXVEEN - Zondag 23 februari organiseert het NIVON, afd. Waddinxveen, een wandel tocht langs de surfplas in Reeu- wijk. Een vogelgids wijst op de vogels die hier het gehele jaar zijn en die welke hier komen overwinteren. Aan deze tocht kan iedereen deel nemen. Vertrek 10.00 uur per au to vanaf station Waddinxveen- Noord. Aangeraden wordt een verrekijker mee te nemen en ste vig schoeisel aan te doen. Opgave bij mevr. D. Sikking, tel. 01828-15848. WADDINXVEEN - B. en W. hebben de gemeenteraad een voorstel gedaan tot het beschik baarstellen van een krediet van ƒ50.000,-, ten laste van de reserve infrastructuur, ten behoeve van renovaties van diverse plantsoe nen. WADDINXVEEN - Op vrijdag 21 februari spreekt de Belgische evangelist T. Vanhuyse in het kerkgebouw van de Christelijke Afgescheiden Gemeente aan de Dorpstraat 3 in Waddinxveen. Evangelist T. Vanhuyse is een ex- priester, die enige jaren geleden uit de Rooms katholieke kerk ge treden is. Inmidels staat hij in dienst van de Stichting De Rech te Straat in Velp. Als evangelist werkt hij hoofdza kelijk onder onze Beglische zui derburen. Tijdens de bijeenkomst hoopt hij te spreken over zowel zijn werk, als over de verhouding Rome - Reformatie. De avond zal beginnen om half acht. WADDINXVEEN - B. en W. hebben de gemeenteraad vraagd weer een voorbereidings- besluit te nemen voor het gebied van de Noordkade om eventuele ongunstige ontwikkelingen in dit bestemmingsplan met succes te kunnen tegengaan. In het kader van het actualiseren van bestemmingsplannen wordt door de gemeente momenteel een integrale herziening voorbereid van de bestemmingsplannen ’’Noordkade 1967” en ’’Noordka de langs de Gouwe”, welke glo baal worden begrensd door de Gouwe, bestemmingsplan recrea tiegebied Gouwebos, Ringvaart en Sint Huybertsgeregt. Herziening van deze bestem mingsplannen is noodzakelijk van wege het feit, dat in het plan re gelingen zijn opgenomen, welke geen recht meer doen aan de ac tuele situatie. Voorts voldoen de voorschriften niet meer aan de richtlijnen, welke gelden voor pe rifere detailhandelsactiviteiten. De bovenstaande argumenten, als mede het feit dat de plannen reeds dateren qua goedkeuring uit respectievelijk 1972 en 1978, doch qua opstelling reeds uit 1967 en 1974, maken het nodig thans één herziening van het ge bied voor te bereiden. Om te voorkomen dat ongewenste bouwactiviteiten plaatsvinden, achten B. en W. het gewenst, dat door de raad een nieuw voorberei- dingsbesluit wordt genomen voor onderhavig gebied. WADDINXVEEN - ’’Tussen het zwaard en de muur”. Dat is het thema van een middagbijeenkomst over mensenrechten in ï’eru op zaterdag 21 maart in Kreater aan de Kerkstraat in Wad- jdinxveen. De organisatie van deze dag is in handen van Amnesty International, Stichting Vluchtelingenwerk W’veen e.o. en de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen. De laatste tijd neemt in Peru het •geweld van guerilla-bewegingen, ‘maar ook van de regeringstroepen toe. Hierbij worden van beide kanten de rechten van de mens •geschonden. Men kan zich afvra gen of deze scheningen op zich zelf staan, of dat ze onderdeel zijn van een jarenlange reeks van gewelddadigheden. Het is dit jaar 500 jaar gelden, •dat Columbus voet aan wal zette jn Amerika. Hiermee begon de .verovering van dit werelddeel Moor de Europeanen. De Span jaarden en Portugezen richtten zich voornamelijk op Midden- ■Amerika en Zuid-Amerika. Zo /veroverde Pizarro in 1532 het ge deelte, waar zich nu Peru bevindt. 5iij trof daar de beschaving van het Inca-rijk aan. Hoewel de Inca’s de oorspronkelijke bevol king overheersten, werden de ei gendomsrechten praktisch onaan getast gelaten. Ook werd het eeu wenoude landbouwsysteem door )hen in stand gehouden. De Inca’s voerden nieuwe produk- Jten in, zoals mais, coca en grond stoffen voor de textielindustrie. €e kenden ook een methode om voedselvoorraden aan te leggen om die in tijden van hongersnood <e gebruiken. De Spanjaarden beschouwden de Inca’s en de andere Indianen als barbaren. Een kleine groep Span jaarden verdeelde de beste land bouwgronden onder elkaar en 'nam bezit van de mijnen. De indi anen moesten als dwangarbeiders •tn slaven werken. Ook werden la tter negers als slaven ingevoerd. Na de afschaffing van de slavernij werden kontraktwerkers aange trokken. •Het grootgrondbezit en de ontgin- WADDINXVEEN - Van 17-29 februari wordt er weer gecollecr teerd voor het Leger des Heils. Voor het Leger des Heils is geen collectebus te groot. In de komen de twee weken wordt overal door heilssoldaten gecollecteerd. Zij vragen aan iedereen in Nederland een financiële bijdrage om zo mensen in nood te kunnen blijven helpen. De heilssoldaten doen hun best om elk huis(gezin) in Nederland te bereiken. In afgelegen gebie den en stadswijken waar collec tant aan de deur komt zal een huis-aan-huis-brief worden be zorgd. Het Leger des Heils ge looft. Maar niet in ’zoek het zelf maar uit’. Met het evangelie als drijfveer probeert het Leger van de helpen de hand in Nederland en in de hes- le wereld hulp te bieden aan de medemens in geestelijke, materië le of sociale nood. Het Leger des Heils is het dan ook niet eens met het gezegde ’daar zie ik geen brood in’. De maatschappelijke hulpverle ning die vanuit professioneel op gezette centra wordt verleend, wordt voor een groot deel door de overheid gesubsidieerd. Steeds vaker wordt er echter een beroep gedaan op de plaatselijke afdelin gen waar men voor eerste lijns hulpverlening terecht kan. Deze hulp verlening wordt door een groot aantal vrijwilligers verricht. Deze laatst genoemde activiteit komt helemaal voor rekening van het Leger des Heils zelf. Daarorfi houdt het in deze periode zijn Nationale Collecte. Pagina 19 WADDINXVEEN/DEN HAAG - In het kader van de exposities ”Te Gast in het Provinciehuis” gaan Josiah Onemu (Waddinx- J veen), Mirjam Frantzen (Den Haag) en Elizabeth Kodde (Rot- terdam) van 20 februari t/m 20 maart in het Haagse Provincie- I huis (hal C, eerste verdieping) ex- I poseren. De tentoonstelling zal donderdagmiddag 20 februari om 15.00 uur door de Waddinxveense oud-provincie-ambtenaar en VVD- wethouder K.W.Th. van Soest, of- ficieel geopend worden. De expo- sitie is vrij toegankelijk op werk- J dagen van 10.00-16.00 uur. Van de drie exposanten in het Haagse Provinciehuis woont en werkt de beeldhouwer Josiah On emu in Waddinxveen. Het leven van hem lijkt gekenmerkt te wor- I den door een voortdurende trek tocht op zoek naar het nieuwe, het betere, het ware. Als jong kunstenaar verlaat hij zijn geboor teland om in Den Haag zijn pro fessionele opleiding te voltooien. Zijn zoekende aard drijft hem echter naar Wenen en Salzburg waar hij nieuwe vaardigheden ver- werft, nieuwe vormen ontdekt. Toch vestigt hij er zich niet. Hij besluit als beeldhouwer en leraar terug te keren naar Benin, Nige ria, om er in Afrika’s beroemdste bronsgietersstad een docentschap te aanvaarden aan de universiteit. Hij lijkt een succesvolle carrière te beginnen. Maar enkele jaren la ter schroomt hij niet deze presti gieuze baan op te geven en zich met zijn gezin in Nederland te vestigen. Hij kiest opnieuw voor een onze kere toekomst. Overtuigd familie- mens, oprecht betrokken bij de maatschappelijke en culturele ont- wikkelingen van zijn nieuwe va derland, blijft hij als kunstenaar op zoek naar nieuwe vormen. Hij experimenteert met geheel nieu we concepten en probeert op sculpturen te scheppen die be staan uit afzonderlijke, steeds wis selende holle en bolle vormen. De werken op deze tentoonstel ling getuigen van Onemu’s vor sende geest. Het zijn geen gemak kelijke beelden. Zij spreken niet onmiddellijk aan. Zij zijn herinne ringen aan een rijke Afrikaanse cosmologie, maar zoeken tegelijk naar algemeen menselijke waar den. Voor wie met Onemu mee kijkt naar de expressie van iedere vorm, naar de ruimte die gescha pen wordt in ieder werk, ontmoet de niet aflatende drang van de kunstenaar en van ieder mens naar het andere, het nieuwe, het ware. WADDINXVEEN - B. en W. hebben de gemeenteraad ge vraagd de gemeenschappelijke re geling Streekarchiefdienst Mid den Holland te wijzigen. Het al gemeen bestuur van de Streekar chiefdienst Hollands Midden heeft op 2 oktober 1991 besloten om de financiële administratie van de streekarchiefdienst, welke tot op heden hoofdzakelijk door de gemeente Gouda werd ver- J zorgd, in eigen beheer te nemen. In verband hiermede heeft het da gelijks bestuur van de streekar- •chiefdienst de colleges en raden der deelnemende gemeenten bij brieven van 16 oktober en 6 no vember 1991 verzocht om te be sluiten tot een wijziging van de gemeenschappelij ke ’’Streekarchiefdienst Midden. Deze wijziging, die betrekking heeft op artikel 32, leden 1 en 2, van dé regeling, behelst de ’’over dracht”, aan het dagelijks bestuur van de streekarchiefdienst, van <je zorg voor de invordering van de inkomsten en het doen van de be talingen ten behoeve van de dienst, alsmede van de rekening - en verantwoordingsplicht. WADDINXVEEN - Door het college van B. en W. van Wad dinxveen is aan A. P. Cleaning uit Pijnacker vergunning verleend voor het schoonmaken van mini containers in de gemeente Wad dinxveen. Aan deze vergunning zijn voorschriften verbonden ter bescherming van het milieu en de verkeersveiligheid. A. P. Cleaning is het enige be drijf dat met vergunning in Wad dinxveen actief is. De huidige vestiging van het Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Bouw Gouwe-Rijn- streek aan de Maarten Schoutenstraat in Waddinxveen. (Foto: Archief/Sjaak Noteboom). Rust

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 19