minstens 26 talen Volkskeukens Peru Peggy Uitenbroek leidt Diemensies Korbis veilig, ondanks verlies Suzanne Kampen actief met doelwit van geweld Koffiebar Carnaval St. Paulus Verkoop van veilinggrond Acrogym bij TOOS Drie auto bestuurders onder invloed Kunstenaars uit Almere in Gouda Opening expositie bibliotheek Vrouwelijke ondernemer Mexicoweek Gereformeerde Basisschool NOVIB-actie voor Indianen I 1 Aanvoer LAATSTE KANS!! Workshops Regelen Slagen Tweetalig Confronterend Motto Bedrijfsjargon Russisch Meer mannen Pagina 11 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 4 maart 1992 Meisjes van groep 6 van de Gereformeerde Basisschool in Waddinxveen borduren door moe- en Een beeld van de volkskeukens in de Peruaanse hoofdstad j ders gemaakte poncho’s. (Foto: Gereformeerde Basisschool). Om onnodig transport tussen de veilingterreinen van De kring in Bleiswijk en in Waddinxveen te voorkomen en de kosten te beper ken heeft het veilingbestuur be sloten dit jaar sturend op te tre den in de aanvoer. WADDINXVEEN - ALLE- rijlessen 38.50 (60 min.) als u zich aanmeldt voor 1 april '92 iedere maandagavond theorieles ook voor 17 jarigen Rijschool 'Bijna' Graanakker 84 - 2743 EL Waddinxveen Telefoon 01828-19852, b.g.g. 15950 Peggy Uitenbroek doet het door middel van workshops met tien deelnemers tegelijk, die ze vier keer per jaar geeft in het gebouw van de Kamer van Koophandel in dero is gewapende strijd de enige weg om een eind te maken aan de uitbuiting en onderdrukking van de bevolking. De volkskeukens worden daarbij beschouwd als stootkussens van de regering en moeten dus bestreden worden. September vorig jaar richtte een bomaanslag grote schade aan in een opslagcentrum voor voed sel. Enige tijd later werd een leid ster van een volkskeuken ver moord. Nog steeds blijkt er onder de cli entèle van Suzanne Kampen de meeste belangstelling te zijn voor Engels. Dan gaat het veelal ook om het aanleren van taalgebruik, dat specifiek past bij de functie, bijvoorbeeld voor produktpresen- tatie, voorbereidingen van con gressen en dergelijke. Na het En gels is Duits het meest gevraagd, en vervolgens ook Spaans Frans, Italiaans, Tsjechisch en de laatste tijd Russisch. „Er wordt steeds meer gehandeld met de voormali ge Oostbloklanden en het komt altijd de zaken ten goede als een zakenman een poging doet zich verstaanbaar te maken in de taal van dat land”, vertelt Suzanne Kampen. „en wie er Swahili wil len leren? Bijvoorbeeld medewer kers van het ministerie voor ont wikkelingssamenwerking of van grote banken die filialen in Oost- Afrika hebben. Zelf geef ik les in Italiaans en Servo-Kroatisch, en dan gaat het ook vaak om bedrij ven, die met die landen handelen. Neem bijvoorbeeld een groot transportbedrijf dat al twintig jaar op Joegoslavië rijdt; die directeur wil nu eindelijk wel eens wat le ren van die taal. Ook de impor teurs van Joegoslavische caravans kunnen geïnteresseerd zijn”. Als vrouwelijke ondernemer heeft Suzanne Kampen nooit het idee gehad dat er meer op haar gelet werd dan op een mannelijke on dernemer. Maar daar voegt ze la chend aan toe: „als je het goed doet, kun je er wel voordeel van hebben dat je een vrouw bent”. Wat haar wel is bijgebleven van al die jaren werken, is dat er zo ont zettend veel te regelen was, vooral toen de kinderen nog jonger wa ren. „Als een vrouw, die ge trouwd is en kinderen heeft, aan een carrière of onderneming wil beginnen, moet ze in de eerste plaats ontzettend goed kunnen or ganiseren”, concludeert ze. „Man nen hebben thuis meestal iemand die de gezinstaken organiseert, namelijk hun vrouw; maar een vrouw die werkt, moet alles zelf regelen. Zo is het nog steeds. Ik heb ook altijd de ’verzorgende sector’, zoals het huishouden erbij gehad. De volgende generatie zal het wel anders doen. Tenslotte zijn wij het zelf, die de volgende generatie opvoeden”. Voor Suzanne Kampen is de be langrijkste voorwaarde om een on derneming te laten slagen voor ie dereen, man of vrouw, hetzelfde. Namelijk: plezier hebben in je werk. „Wat je doet, moet je met plezier doen. Ik vond het altijd leuk om zoveel mensen en bedrij ven te leren kennen. Dat is uiter mate interessant. Het staat voor mij wel vast dat het niet alleen gaat om geld verdienen. Je moet er vooral plezier in hebben, an ders lukt het niet”. WADDINXVEEN „Geloven in jezelf en alles goed organise ren” is het motto van het Waddinxveense talenwonder Suzanne Kampen-Hrvatin van Alpha Vertaalbureau en Taalonderricht aan de Jan Dorrekenskade-Oost, zo blijkt uit een vraaggesprek in het magazine Ondernemen in Midden-Holland van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland in Gouda. WADDINXVEEN Weer heeft het Waddinxveense Korbis- korfbal tegen Dijkvogels uit Maasdijk twee punten laten liggen. De twee teams traden voor de derde maal dit jaar tegen elkaar in het strijdperk en evenzovele keren was Dijkvogels de sterkste. Gewaarschuwd, na de grote thuis nederlaag, ging het Waddinxveen se achttal redelijk goed van start. Nadat Korbis enkele kansjes ge mist had, scoorde Dijkvogels van uit een vrije bal 10. Direct daarop was het Frits Visser, die met een mooi afstandschot voor 11 zorgde. Korbis was wat beter dit moment, getuige de kansen die het kreeg, maar niet afmaakte. Zelfs een strafworp werd gemist. Later in de wedstrijd werden er zelfs nog twee gemist. Dijkvogels scoorde echter wel, maar Esther Visser had snel het antwoord klaar en trok de stand uit een schot weer gelijk. Tot halverwege de eerste helft bleef het een gelijkopgaande wed strijd, met om en om doelpunten voor beide paprtijen. Yvonne Vis ser en Jaco Wineke wisten tot tweemaal toe Korbis op voor sprong te zetten, maar twee doel punten van de tegenpartij zorgden weer voor een gelijke stand van 4—4. WADDINXVEEN - Het bestuur van de tuinbouwveiling De Kring- Waddinxveen aan de Bredeweg heeft een stuk grond verkocht aan het expeditiebedrijf Lehmann en Troost. Het betreft een strook grond ter grootte van circa 700 vierkante meter, die ligt tussen de nieuwe ontsluitingsweg van het bedrijven terrein Doelwijk en de vestiging van Lehmann en Troost. WADDINXVEEN Zoals aangekondigd is er zaterdagmid dag 21 maart in het centrum voor kunstzinnige vorming Kreater aan de Kerkstraat in Waddinxveen een bijeenkomst over de mensenrechten in Peru. Het thema luidt: „Tussen het zwaard en de muur”. Onderwerp is het geweld in Pe ru. Dat richt zich de laatste tijd ook op de volkskeukens in Lima, de hoofdstad. Het lijkt onbegrij pelijk dat volkskeukens en de me dewerksters daarvan doelwit voor aanvallen moeten zijn. Gedwongen door de armoede begonnen de vrouwen in de slop penwijken van Lima zich tien jaar geleden te organiseren in volks keukens. Daarvan bestaan er in middels zevenduizend. De vrou wen slaan gezamenlijk grote hoe veelheden voedsel in en maken bij toerbeurt het eten klaar. Daardoor wordt niet alleen geld bespaard, maar hebben de vrouwen ook meer tijd voor werk buitenshuis om het gezinsinkomen aan te vul len. Het laatste jaar is dat harder nodig dan ooit. De huidige rege ring spant zich in om de internati onale schulden te betalen; dat gaat gepaard met een vergroting van de armoede onder de bevol king. De vrouwen staan met de rug tegen de muur! Het werk van de volkskeukens is echter niet naar de zin van de guerrillabeweging Sendero Lumi noso, Lichtend Pad. Volgens Sen- Hierna begon zich het verval van Korbis af te tekenen. De Wad- dinxveners konden het hoge tem po van de thuisploeg niet meer bijhouden en gaven nogal wat bal len weg door slordig spel. De taktiek kwam er ook niet meer goed uit. Wel werd er ruimte ge geven voor het schot, maar de verdedigende afvangpositie werd zeer slecht ingenomen, zodat Dijkvogels steeds in balbezit kon blijven in de aanval en de druk steeds groter werd. Drie achter eenvolgende doelpunten waren goed voor een 74 ruststand. 1 Na de rust zagen we een wat be ter spelend Korbis. Hoewel Dijk vogels eerst nog scoorde, gloorde er weer hoop in de Waddinxveen se gelederen, toen 3 maal achter een gescoord werd. Frits Visser, Yvonne Visser en Ellen van den Ent zorgden ervoor, dat de ploeg goed in de race bleef. Dijkvogels wankelde, maar viel niet. Twee snelle doelpunten brachten de kloof weer op 3 pun ten (107) en die achterstand werd niet meer goedgemaakt. De spirit was er uit en men geloofde niet meer in en goed resultaat, zo dat Dijkvogels kon uitlopen naar 14—8. Dat Ellen van den Ent nog een maal scoorde was slechts goed voor de statistieken. Uiteindelijk werd de eindstand 158. Zeker een teleurstellend resultaat. Opvallend was dat de dames wel het meeste scoorden, maar in de afvangpositie duidelijk werden uitgespeeld. Ondanks deze neder- laaag is Korbis er toch in geslaagd zich na de promotie van vorig jaar te handhaven. Kortgeleden haalde de moord op Maria Helena Moyano de Ne derlandse pers. Zij was loco-bur- gemeester van de volkswijk Villa El Salvador in Lima. Eerder was zij voorzitter van een vrouwenbe weging, die onder meer volkskeu kens en gezondheidsprojecten steunt. Mevrouw Moyano (33) leidde enige malen een protest mars tegen het geweld. Ze wist al maanden dat ze elk moment kon worden vermoord. Toch ging ze onverminderd door. „We moeten het Lichtend Pad bestrijden met een plan voor de opbouw van Peru” waren haar woorden. „De vrouwen en basisor ganisaties vechten daar zelf voor.” j Lima, waar de Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Wad dinxveen een bedrijvenproject ondersteunt. (Foto: Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen). WADDINXVEEN - Bij een grootscheepse landelijke alcohol controle op rijksweg A 12 bij Waddinxveen zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie automo bilisten aangehouden, die te veel alcohol hadden gedronken. De politie hield in deze streek in totaal 373 bestuurders aan, die al lemaal een blaastest ondergingen. Van het aangehouden drietal kre gen er twee een transactie van 400 gulden en kreeg de ander een proces-verbaal. In het algemeen was de politie te spreken over het gunstige resul taat van deze alcoholcontrole tij dens het carnavalsweekeinde. Maar één procent van de 3.500 bestuurders die in heel het land werden aangehouden had gedron ken. Wat opviel was dat veel vrouwen achter het stuur hadden plaatsgenomen om hun gezel schap dat wat gedronken had te vrijwaren van problemen. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Van 8 tot 14 maart gaan duizen den collectanten huis-aan-huis geld inzamelen voor de Novib-ac- tie ’Help de Indianen’. De op brengst is bestemd voor de Indi aanse bevolking in Zuid- en Mid den Amerika. Op de televisie kunnen de dona teurs zien wie zij steunen met hun geld. In de actieweek staat het programma ’Oppassen’ (VARA, zaterdag 14 maart) in het teken van de hulp aan de In dianen. Ook wordt in KRO’s ’Ver van mijn bed strijd’ op 11 maart aandacht besteed aan de actie. Novib helpt de Indianen door hun eigen initiatieven te ondersteunen. Zo steunt Novib de Peruaanse or ganisatie CIDIAG, die hoog in het Andesgebergte van Peru, in de provincie Sihuas, actief is met herbebossing, het aanleggen van irrigatiekanalen en wegen. Projectleider Benito Gonzales ver telt enthousiast over de resultaten die hij bereikt: ’’Door de jarenlan ge ontbossing en erosie is een groot deel van Sihuas onleefbaar geworden. Door herbebossing, het aanleggen en herstellen van irriga tiekanalen maken we het land weer geschikt om op te wonen en te werken. Veeteelt en landbouw willen we verbeteren. Dat gaat lukken door het installeren van vijf zaadkwekerijen en het opstar ten van een inseminatie-project”. Juist in dit Columbus-jaar, waarin allerlei festiviteiten worden geor ganiseerd, wil Novib aandacht vragen voor de keerzijde vande ontdekking van Amerika. Voor de 'Indianen betekende de reis van Columbus de komst van armoede, ziekte en uitbuiting. Tot op de dag van vandaag leven de India nen in de verdrukking. De Novib helpt de Indianen die vechten voor behoud van een goede leef omgeving en een eigen cultuur. ’Help de Indianen’ wordt onder meer gesteund door de Albert Heijn. In alle Albert Heijn-win- kels zijn machtigingskaarten te krijgen. Verder wordt de actie op geluisterd door televisiespots, ad vertenties in de dagbladen en pos ters op alle NS-stations. GOUDA - Twaalf beeldend kun stenaars uit Almere exposeren van 7 tot en met 29 maart 1992 in de Stadsgalerie, Achter de Kerk 10 te Gouda. Het gaat hier om een uitwisselingstentoonstelling. Kun stenaars van de Regionale Kunst stichting Gouda zullen van 28 maart tot en met 26 april 1992 int Galerie Cirkel te Almere werk la ten zien. Naar Gouda komen Anita de Har- de (figuratieve acrylschilderijen en tekeningen), Rineke de Jong (schilderijenin eitempera of olie verf, tekeningen en etsen), Wilma Klaver (gemengde technieken op papier), Gerard van Kerkhof (acrylschilderijen en grafiek), Frea Lengers (schilderijen in acryl- of olieverf met transparante textuur), Bertus Pen (foto’s waar in de vrouwelijke vorm centraal staat), Eric Petersen (verschillen de technieken, als grafiek, hout en/of linodrukken, etsen en droge naald), Annieta Pröper-Meijer (schilderijen in acryl in combina tie met inkt en andere materia len), Marja Thijssen (keramisch werk), Achmon v.d. Veen (schil derijen, grafiek, tekeningen), Abraham Westdijk (gouaches, monoprints en process-schilderij- en) en Herbert van der Zwaard (schilderijen, houtdrukken, teke ningen met gemengde techniek). De tentoonstelling wordt zater dagmiddag 7 maart om 15.00 uur officieel geopend. Openingstijden Stadsgalerie: dinsdag, woensdag, vrijdag en zondag van 14.00-17.00 uur, donderdag en zaterdag van 11.00-17.00 uur. ZEVENHUIZEN - In de her vormde koffiebar ’t Praathuis in het Hervormd Centrum aan de Dorpsstraat in Zevenhuizen is er komende vrijdagavond een praat- café. Of iemand nu Russisch, Chinees of Arabisch wil leren: hij kan al tijd terecht bij Suzanne Kampen- Hrvatin. Zij is directeur van Alpha Vertaalbureau en Taalon derricht. „Geen enkele taal is mij vreemd”, zegt Suzanne Kampen (47). „Swahili? Dat is helemaal niet zo moeilijk”. Een vrouwelijke ondernemer van buitenlandse afkomst: ze is gebo ren in Joegoslavië; Slovenië, zoals het daar sinds kort heet. In 1962 kwam ze als achttienjarige naar Nederland. „Het was best wel eens moeilijk”, zegt ze nu, terug kijkend. „Jé aanpassen aan een nieuw land en tegelijk je eigen identiteit be houden. Maar ik ben, toen ik in Nederland kwam, al snel gaan werklen. Ik heb altijd iets willen ondernemen en ik ben ervan over tuigd dat je de meeste dingen zelf in de hand hebt. Als je nu maar gelooft in je eigen ideeën en capa citeiten, als je er volledig achter staat, dan lukt het ook”. Suzanne Kampen, die zelf zeven talen spreekt, startte in 1988 haar vertaalbureau Alpha. Ze levert niet alleen vertalingen maar ook cursussen in niet minder dan 26 talen. Om dat te kunnen aanbie den werkt de Waddinxveense met een groot aantal free-lance docen ten, waarbij ze het principe han teert dat iedere docent afkomstig moet zijn uit het land waarvan hij de taal onderwijst, of er tenminste een aantal jaren gewoond moet hebben. „Een taal leer je vooral goed als je, onder andere, ook iets begrijpt van cultuur, gewoonten en ge schiedenis van het land”, ver klaart mevrouw Kampen. „Kijk maar naar het Nederlands. Dat is doorspekt van uitdrukkingen, woorden en gezegden uit de scheepvaart en het koopman schap. Niet in zeven sloten tege lijk lopen, tussen wal en schip val len, zelfs het woord opschieten komt uit de scheepvaart, namelijk van het ’opschieten’, oprollen van een lijn”. Suzanne Kampen spreekt in middels perfect Nederlands. Ze kwam hier naar toe, nadat ze in haar geboorteland haar echtge noot had ontmoet: een Nederlan der, die destijds nog voer op de grote vaart. „Nu heb ik altijd al gevoel gehad voor talen”, herinnert mevrouw Kampen zich. „Ik woonde in Joe goslavië, vlakbij de grens met Ita lië, niet ver van Triëst. Heel vroe ger hoorde die streek bij Oosten rijk, later kwam het bij Italië en uiteindelijk bij Joegoslavië. Het is een tweetalig gebied: ik groeide er op met Italiaans en Sloveens. Het Servo-Kroatisch wijkt niet zoveel af van het Sloveens. Door mijn Oostenrijkse grootouders leerde ik ook al vroeg Duits. La ter kreeg ik Engelse en Franse les en toen ik in Nederland kwam, kon ik hier de taal ook snel ver staan en lezen. Ik begon meteen aan de Nederlandse kranten en daar leer je veel van. Na twee maanden sprak ik Nederlands”. Aanvankelijk deed ze allerlei werk, waaronder het verkopen van keukens, tegels en sanitair. Af en toe vertaalde ze iets en ze was free-lancedocente Italiaans bij verschillende instituten. Intussen had ze ook nog drie zonen gekre gen om voor te zorogen. Vanaf 1970 woont de familie Kampen in Waddinxveen en dat bleek een gunstige plek te zijn om een eigen bedrijf te starten. In 1988 was het dan zover. De garage van de wo ning aan de Jan Dorrekenskade Oost werd verbouwd tot kantoor en vertaalbureau Alpha ging van start. Gouda. Het gaat dan over werk sfeer, over organisatiecultuur. „Ik laat de deelnemers praten over hun idealen en wensen, over macht en stress. Bovendien geef ik opdrachten mee. Zo’n work shop bestaat namelijk uit een dag en een maand later weer een dag. Dan moeten de deelnemers min of meer verantwoording afleggen. Hoe zijn ze omgegaan met wat we hier besproken hebben, heeft het effect gehad. Als je het maar een malig eens bespreekt, blijft er niet veel meer van over dan: o ja, we hebben het daar eens over ge had. Dat is te makkelijk, daar schiet je niets mee op. Daarom kom ik er na een maand op te rug”. Het is overigens ook mogelijk in dividueel met haar te praten over de stijl van leidinggeven en het ei gen functioneren. Daarvoor heeft Peggy het programma Persoonlijk Management Individueel, dat be staat uit een tiental wekelijkse ge sprekken van vijf kwartier. Die gesprekken hebben tot doel te ko men tot ’inzicht in datgene wat in deze levensfase voor de cliënt van belang is, afstand om te beoorde len welke keuzes daarbij horen en de mogelijkheid om acties in die richting te ondernemen’. Peggy: „Ik laat ze dan eens nadenken over dingen, waar ze anders nooit aan toekomen. En dan ben ik ook tamelijk confronterend”. Volgens Peggy Uitenbroek werkt PMI preventief ten aanzien van ziekteverzuim en stressproblema- tiek, en bestrijd het programma WADDINXVEEN Voor het jaarlijkse carnaval was het weer een drukte van belang op het schoolplein van de rooms-katholie- ke St. Paulusschool aan de Jacob Catslaan. Om 11 minuten voor half 2 arri veerde prins Porky de 3e, prinses Piggy de 3e en de Raad van 11 op het schoolplein om uit handen van ”juf Lia” de sleutel van de school te ontvangen. Op een zonovergoten schoolplein waar een schitterend draaiorgel volop carnavalsmuziek ten gehore bracht kwam het hele team leer krachten onder leiding van ”juf Lia”, verkleed in pyjama’s en voorzien van grote oren, grote voeten, grote handen en grote mond zingend het schoolplein op. Onder luid applaus kreeg prins Porky de 3e de sleutel van de school en kon het echte feest be ginnen. In een schitterend versierde aula werd daar een playbackshow ge houden. Een echte winnaar was er niet, want iedereen deed het ge weldig. Uit handen van prins Porky de 3e en prinses Piggy de 3e kregen alle deelnemers een schitterende on derscheiding. Net als andere jaren bracht het „Pyjamateam van Lia” weer een schitterend lied ten gehore. Als verrassing hadden prins en prinses en de Raad van Elf dit keer ook voor het „Pyjamateam” een speci ale onderscheiding. Als waardering voor het iedere schooldag goed gebruiken van hun oren, voeten, mond en han den kregen zij de „Porky Grote Oren”-onderscheiding. Na volop polonaises ging om 15.30 uur de vakantieschoolbel en kwam er helaas een eind aan deze carnavalsmiddag. Het carnavalsorganisatieteam, leerkrachten en oudervereniging hadden het weer perfekt georgani seerd en gingen allemaal genieten van een week crocusvakantie. Vanaf woensdag 11 maart zal er door TOOS-gymnastiek tien weken lang iedere woensdag van 18.00- 19.00 uur acrogym worden gege ven. Acrogym(nastiek) is een combina tie van acrobatische en gymnasti sche kunsten met twee- of meer- tallen. Deze al in de oudheid be kende acrobatiek is in Nederland de laatste jaren enorm in popula riteit gestegen. Lenigheid en spanning zijn de be langrijkste voorwaarden om tot een goede acrobatische partner- of groepsoefening te komen. In ver schillende niveaugroepen zal er onder leiding van Arco Zwijnen- burg gewerkt worden naar een ge zamenlijk demonstratienummer. Zowel leden als niet-leden van TOOS kunnen zich voor deze les sen opgeven bij A. Zwijnenburg, Busken Huetlaan 82. De lessen zullen worden gegeven in het ge bouw van Kwiek (voormalige TOOSOOS) aan de J. W. Friso- weg. De kosten zijn 25,- voor 10 lessen. Het motto van Diemensies is dan ook ’practise what you preach’. Met andere woorden: begin eens met het goede voorbeeld te geven. Breng je eigen theorieën en over tuigingen in de praktijk. „Hoe vaak zien we niet dat mensen voor anderen regels formuleren of nor men vastleggen, waar ze zich zelf in het geheel niet aan houden! En vaak is men zich dat niet eens be wust”, meent Peggy Uitenbroek. Zij is ervan overtuigd dat ieder mens ’persoonlijk producent’ kan worden van door haar of hem ge wenste gevolgen. Voorwaarde is natuurlijk wel dat mensen weten wat ze willen. Diemensies helpt mensen daarachter te komen, maar helpt ook met het uitdenken van manieren om dat doel te be reiken. „Leidinggevend personeel zit altijd ergens tussenin: tussen de top van het bedrijf en het per soneel op de werkvloer. Zo’n man of vrouw moet niet alleen maar een doorgeefluik van bevelen zijn, maar moet de mensen stimuleren op een bepaalde manier te wer ken. Volgens mij is het belangrijk dat zo’n manager zichzelf blijft, zijn of haar eigen creativiteit ge bruikt en kan omgaan met stress. Een mens mag zijn individuele in breng niet kwijtraken, anders ge zegd: er moet integratie zijn tus sen mens en functie. Dat is waar ik aan werk”. „Waddinxveen is gunstig omdat alle grote steden in de Randstad goed te bereiken zijn, maar ook omdat juist hier veel exporteren de bedrijven zitten. Daar kan ik inspringen bij het verzorgen van correspondentie naar het buiten land”, aldus mevrouw Kampen. Technisch, juridisch en econo misch bedrijfsjargon is haar niet vreemd. „Commerciële teksten moeten goed zijn”, meent ze. „Daarom heb ik hiervoor een sca le aan medewerkers, die gespecia liseerd zijn in verschillende vak gebieden. Ik wil in de eerste plaats kwaliteit leveren”. Ook voor tolken kan Alpha zorgen. De tweede poot van haar bedrijf is het verzorgen van talencurus- sen. Dit zijn altijd intensieve trai ningen, toegespitst op de functie en voorkennis van de cursist. Vaak gaat het dus om privéles, maar lessen aan groepjes van maximaal acht cursisten zijn evengoed mogelijk. Die lessen worden soms op lokatie, dus in een bedrijf, gegeven, maar vaak ook in haar eigen woning, waarvan diverse slaapkamers zijn veran derd in leslokalen. „Ik ga nu toch zoeken naar een ander kantoor. Het wordt hier te krap, vooral voor de cursussen. Er zijn ochten den dat ik hier vier cursussen te gelijk heb lopen”, aldus mevrouw Kampen. „Ik wil echter in elk ge val in Waddinxveen blijven”, voegt zij er aan toe. WADDINXVEEN - De Gerefor meerde Basisschool aan de Lin- dengaarde in Waddinxveen heeft een uitgebreid project gehouden over Mexico. Alle vakken en leer gebieden stonden een week lang in het teken van dat land. Veel extra aandacht was er voor de cre atieve vakken. Kinderen en leer krachten waren enthousiast. Er werd gezellig gewerkt op een wat andere manier dan doorgaans en de resultaten mochten er zijn. Eén van de thema’s van het pro ject was ’’rijk en arm”. Dat liep als een rode draad door veel van de activiteiten. Er werd gekeken hoe de Bijbel spreekt over rijk dom en armoede, de kinderen kre gen zicht op het grote verschil in Mexico-City tussen de luxe flats en villa’s enerzijds en de krotten wijken anderzijds, er werd gespro ken over wat je daaraan kunt doen, en ook de armoede op het platteland kwam aan de orde. Met een beetje hulp van de We reldwinkel werd kennis gemaakt met een honingproject voor de Lacandona-indianen. En het per soneel dronk Mexicaanse koffie. Uitgebreid werd ook aandacht be steed aan Mexicaans eten en drin ken. Een interessant onderwerp! Een medewerker van het Mexi caanse restaurant in de Wijdstraat te Gouda kwam de kinderen ver tellen over wat er in Mexico gege ten wordt. En natuurlijk kon er ook geproefd worden. Cactusvijgen, tortilla’s, taco chips, heerlijke chocolade-peper- saus! Duidelijk werd ook dat de ’’mexicaanse keuken” voor een deel van de idianen afkomstig is en voor een deel van de Spanjaar den. Ook voor muziek zorgde dit res taurant, zodat de hele school af en toe in mexicaanse sfeer verkeerde. Een groep meisjes uit de boven bouw kwam daardoor zelfs op het idee een dansje in te studeren. En leuk dat het was! En zo was er die week nog veel meer. Te veel om uitgebreid bij stil te staan. De kinderen waren bezig met vulkanen en aardbevin gen, met poncho’s en sombrero’s, met pesos (bijna niets waard) en woestijnvegetatie, met Spaanse teksten en liedjes, met woestijnle- ven en met Maya’s, met Azteken en met Maria van Guadeloupe, zelfs Hernando Cortés moest er aan geloven. En over al die zaken werd driftig geknipt, geplakt, ge schilderd, ’’gekleid”, getimmerd en geborduurd. De bedoeling, de kinderen kennis te laten maken met een land in Midden-Amerika en met de pro blemen en mogelijkheden van dat land, is zeker gehaald. Op vrijdagavond werden de ou ders van de kinderen uitgenodigd al het werk te komen bekijken en beluisteren. Met behulp van een vel met opdrachten, en ’’bege leid” door hun kinderen, kregen zo ook de ouders een heldere kijk op Mexico. Dit alles onder het ge not van een kopje mexicaanse kof fie, thee uit een derde-wereldland en popcorn. Voor de hele school, ouders, kinderen en leerkrachten, een leuke en gezellige avond! Een goede afsluiting van een goede week. Tijdens de projectweek is door enkele kinderen spontaan een klei ne actie gehouden voor hulp aan de derde wereld. Ook is er wat geld verdiend met de verkoop van koffie, thee en popcorn. De totale opbrengst is, na enig beraad, be stemd voor een ontwikkelingspro ject in Midden-Amerika; hulp aan de Miskito-indianen in Honduras. WADDINXVEEN „Vrouwenbedrijven hebben meer overle vingskansen.” Dat zegt de Waddinxveense sociaal psychologe drs. Peggy Uitenbroek van het Zuringveld 10 in een vraagge sprek dat is gepubliceerd in het magazine Ondernemen in Mid den-Holland van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland in Gouda. Peggy Uitenbroek is een aandacht trekkende vrouwelijke ondernemer. gebrek aan motivatie en vermin derde werkkwaliteit. Ze vertelt dan ook dat sommige bedrijven graag de prijs van ruim 2500 gul den neertellen voor een PMI-pro- gramma voor hun managers. „Kostbaar? Wat kost het als men sen overspannen worden en nood gedwongen op vakantie moeten?”, vraagt ze. „Het is me allang duidelijk dat er een markt voor is. Ik werk voor heel verschillende cliënten. Overi gens werk ik vooral voor mannen, want er zitten nog altijd meer mannen in managementfuncties”. Maar ook heeft ze pas voor de Stichting Vrouwen Netwerk Ne derland een workshop persoonlijk management gegeven aan vrou wen. Het is zelfs een serie van drie geworden, want de belang stelling bleek enorm te zijn en meer dan twaalf deelnemers is on mogelijk. „Vrouwen hebben trou wens sneller belangstelling. Die denken altijd dat ze meer moeten weten, die zijn eerder onzeker, zijn niet opgevoed in de stijl van carrière-maken. Maar ik moet zeggen dat er langzaam aan toch een en ander begint te verande ren. Mannen durven steeds meer hun zachte kanten te laten zien en vrouwen durven zakelijk te wor den”. Drs. Peggy Uitenbroek vindt dat een goede ontwikkeling. WADDINXVEEN - Vanmiddag (woensdag 4 maart) opende wet houder K.W.Th. van Soest (VVD) een tentoonstelling in de openbare bibliotheek over de acti viteiten van de Werkgroep Na tuur- en Milieu-educatie. Aan de hand van deze tentoonstelling wil de werkgroep zich wat meer pre senteren aan het Waddinxveense publiek. Wat doet deze werkgroep nu pre cies. De werkgroep bestaat uit vrijwilligers. Zij stimuleert en on dersteunt activiteiten in het basis onderwijs die betrekking hebben op de natuur en het milieu. Een van de voornaamste activiteiten is het verbeteren, vernieuwen en vervaardigen van lespakketten en leskisten die uitgeleend worden aan de basisscholen. Ook organi seert en begeleidt zij excursies in en om Waddinxveen voor de ba sisscholen. In samenwerking met de gemeente organiseert de werk groep verschillende activiteiten op de jaarlijkse nationale Boomfeest dag. De Nationale Boomfeestdag zal dit jaar op woensdag 25 maart ge vierd worden. In dit kader zal er tussen de leerlingen van groep 5 tot en met 8 van de Waddinx veense basisscholen opnieuw een wedstrijd gehouden worden met als thema ’’milieu-aspecten rond bomen”. De werkstukken en tekeningen hierover zullen op 18 maart inge leverd worden in de bibliotheek, waar deze dan tentoongesteld worden. In de week van 18 maart tot 25 maart is het voor iedere Waddinxveense bibliotheekbezoe ker mogelijk het resultaat te be wonderen en te beoordelen door middel van beoordelingsformulie ren, die daar aanwezig zullen zijn. Op de Boomfeestdag zelf (25 maart) zullen er ’s morgens door scholieren uit groep 8 van alle Waddinxveense basisscholen plantwerkzaamheden verricht worden verspreid over Waddinx veen. Ook op deze dag zullen de prijswinnaars van de wedstrijd be kend gemaakt worden in de bi bliotheek. De winnaars zullen on der andere een boom planten, ’s Middags wordt er voor alle kinde ren een kleine puzzeltocht uitge zet. De deelnemers krijgen na af loop een versnapering en een klei ne verrassing. De tentoonstelling in de biblio theek zal tot 1 april 1992 duren. Data om te onthouden: 4 maart 1992: opening van de tentoonstel ling; 18 maart 1992: inleveren werkstukken/tekeningen; 18-25 maart 1992: Boomfeestdag en prijsuitreiking: 1 april 1992: einde tentoonstelling. De Waddinxveense is zo’n ander half jaar geleden ’voor zichzelf begonnen’. Ze richtte Diemensies op, een adviesbureau voor mensen in organisaties. Kort gezegd houdt dat in, dat ze mensen in managementfuncties een persoon lijke training geeft, soms in work shops, soms individueel. Diemensies is een éénvrouwsbe- drijf, en daarmee vindt Peggy Ui tenbroek zich representatief voor heel veel vrouwelijke onderne mers. „Want ik denk dat er veel meer vrouwen alleen werken, dan dat er vrouwen leiding geven aan grote bedrijven”, meent de 39-ja- rige Waddinxveense. Als lid van de Stichting van Vrouwelijke En trepreneurs heeft ze daar ook wel wat zicht op. „Dat vrouwen relatief veel kleine bedrijfjes hebben, betekent nog niet dat die ook snel weer verdwe nen zijn. Integendeel, het gros be staat langer dan vijf jaar”, weet ze. Mevrouw Uitenbroek heeft ook wel een idee hoe dat komt: „Vrouwen bereiden zich beter voor dan mannen, voordat ze aan een ondernemeing beginnen. Mannen stappen er sneller in, hebben van nature meer het ge voel dat het vanzelfsprekend wel goed zal gaan. Vrouwen zijn gewend meer drem pels te nemen en overdenken hun ideeën beter. Daardoor hebben de vrouwenbedrijven meer overle vingskansen”. Zelf is deze sociaal psychologe een onderneming begonnen vanuit een geheel eigen idee. „Ik ben geen personeelsadviseur, geen headhunter of zoiets, ik adviseer geen organisatie. Wat ik doe is in dividuele begeleiding geven aan mensen in leidinggevende func ties”. Waarom is ze daarmee be gonnen? „Omdat ik zelf na mijn studie enige tijd als organisatie adviseur heb gewerkt. Toen merk te ik dat er vaak een groot ver schil was tussen wat mensen in leidinggevende posities zeiden en wat ze deden. Op dat punt zag ik heel wat werk”. t kik V

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 11