Kunst-Kerstmarkt in kerk was druk Bedrijfsleven kan oude stukken redden Fietsroute in wording Polio-vaccinatie wordt voortgezet Richtlijn Drie Kerst concerten bij elkaar Concordia bij levende Kerststal Voorlichting zwangeren in ziekenhuis ”Sing-In” bij Parousia Project ’’Vervoer op maat” Actie ’’Red een archiefstuk” Kerstprogram Schmidt- school SSW eind ’92 Activiteiten Kantoor van SSW week gesloten Kerstzang in de Kruiskerk f GLASBEEK Noordkade 24 1 FOCWf AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! Concreet Bedrijfsarchief Techniek Kwaliteit Kilometers Keus M Pagina 17 Woensdag 23 december 1992 Weekblad voor Waddinxveen WADDINXVEEN - De vrijdag en zaterdag voor een week in 40.000 gulden, gebaseerd op een I Busje gaat voor ouderen rijden het bedrijfsleven in Gouda en om streken. Kerstprogramma. Op alle avon den zat de zaal stampvol met ou- Het ligt in de bedoeling dat me dio mei 1993 de werkzaamheden zijn afgerond. Bij FOCWA garantiebedrijf Telefoon (01828) 12588 Waddinxveen NEDERLANDSE VERENIGING VAN ONDERNEMERS IN HET CARROSSERIEBEDRIJF j i worden aangelegd. Aan de oostkant WADDINXVEEN - Het nieuwe gemeentelijke project ’’Ver voer op maat” zal volgende maand nog niet voor buitenlandse schoolkinderen ingezet gaan worden. Voor hen wordt voorlopig doorgegaan met een particuliere vervoerder. ’’Vervoer op maat” gaat op 4 januari 1993 wel - zoals gepland - van start voor oude ren. WADDINXVEEN/GOUDA - Volgens het magazine ’’Onder nemen in Midden-Holland” van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Holland is de eerste reactie vanuit het bedrijfsleven op de actie ’’Red een archiefstuk” binnen. Maar de Stichting Vrienden van Archief en Librije hoopt op nog veel meer belangstelling voor de campagne. Want de Streekarchief dienst Hollands Midden in Gouda waarvan ook de gemeente Waddinxveen lid is, heeft honderden oude boeken en documen ten die in levensgevaar verkeren. Ze zijn door de tand des tijds inmiddels zo aangetast, dat ze alleen nog door een gedegen res tauratie zijn te redden. En zo’n restauratie kost geld. De volledige fietsroute, die de verkeersveiligheid voor tweewie- liers drastisch moet verbeteren, zal uiteindelijk gesitueerd moeten worden van Waddinxveen-Noord (Gouwebos) naar Waddinxveen- Zuid (Coenecoop). Voor de aanleg van het huidige deel van de fietsroute was een deel van de aanwezige volkstuin- In Nederland is momenteel spra ke van een hoge vaccinatiegraad door de manier waarop het polio- vaccin wordt aangeboden via de consultatiebureaus en GGD’en. De staatssecretaris vindt dat het streven moet blijven om de be strijding van polio te optimalise ren en polio uit te roeien. Daarom wil Simons de Gezondheidsraad ook verzoeken om de mogelijkhe den en eventueele nodige maatre- tjes nodig. Na uitgebreid overleg met de Nederlandse Spoorwegen en de volkstuinders is uiteindelijk tot een overeenkomst gekomen. De totale kosten van de eerste fa se zijn begroot op l,2 miljoen gul den. De helft van dit bedrag komt voor rekening van de rijksover heid. De rest van het geld was de ze zomer al door de Waddinx- veense gemeenteraad beschikbaar gesteld. kelen. Maar inmiddels zijn er een aantal knelpunten aan het licht gekomen die de Waddinxveense gemeenteraad moet zien weg te nemen. Het vinden van geschikte kandi daten voor de uitvoering van het ■vervoersproject uit de personen, die beschikbaar zijn via de banen- poolregeling, bleek problemen op te leveren. Eerst eind november hebben B. en W. twee geschikte kandidaten gevonden. Aanvankelijk werd gedacht dat al le 24 buitenlandse kinderen, be trokken bij de spreiding, gebruik gingen maken van het vervoers project. Bij nadere bestudering blijkt dit echter niet haalbaar. In een stan daard personenbusje mogen maxi maal 9 kinderen vervoerd worden. Dit heeft tot gevolg dat het busje driemaal moet rijden om alle kin deren te vervoeren. Gezien de afstand tussen de Von- delwijk en de scholen in de Zuid- plas en de daarmee gepaard gaan de reistijd betekent dit dat de eer ste groep kinderen minimaal drie kwartier voor de aanvang van de lessen reeds op het schoolplein aanwezig is, hetgeen onverant woord is. Momenteel worden de buitenland se kinderen door een particulier vervoersbedrijf vervoerd. Het contract met deze firma loopt tot 31 december van dit jaar. De kosten op jaarbasis bedragen De ’adoptie’ van het stuk levert ook een zekere reclame op: bij het gerestaureerde stuk wordt een strookje (zuurvrij) papier ge voegd, waarop de naam wordt ver meld van degene die de restaura tie van dat stuk voor zijn rekening heeft genomen. Overigens is zo’n schenking aan het archief fiscaal aftrekbaar. In de beleidbrief polio van 8 de cember heeft Simons toegezegd de bestrijding van polio-epidemie te evalueren. Bij deze evaluatie hoort onder andere een adviesaan vraag aan de Gezondheidsraad over de huidige stand van weten schap met betrekking tot de epi demiologie en de bestrijding van polio. Bij deze bestrijding speelt een rol dat de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) gesteld heeft dat po lio vóór het jaar 2000 de wereld uit moet zijn. Daartoe hebben alle landen een inspanningsverplich ting. Voor de kleintjes was er de moge lijkheid om in een aparte rustige hoek koekjes te beschilderen en lootjes te knippen om ter plaatse een kadootje te bemachtigen. De groteren konden intekenen op een lijst om een mooie aquarel te winnen die ter beschikking was gesteld door Lies van Stralen, die tevens de Kunst-Kerstmarkt open de. Deze mooie aquarel werd uit eindelijk gewonnen door de fami lie Goetheer. Gees van Vliet is de hoofdorgani satrice geweest van deze Kunst- Kerstmarkt. Zij is degeen geweest die ook dit jaar weer de succesvol le formule had bepaald waardoor de vele bezoekers datgeen vonden waarvoor zij kwamen. Tevens was er de mogelijkheid om rustig te genieten van een kopje koffie, een frisdrankje of een glaasje wijn met een stukje van de overheerlijke taarten of an dere heerlijkheden. Alles bepalend voor deze Kunst- Kerstmarkt was de sfeer die er heerste. Rustig, gezellig en onge dwongen met ontspannende mu ziek van het fluitensemble en kinderkoor van de St. Victor-kerk en leerlingen die blokfluit en pia nomuziek ten gehore brachten. Ook de vaste organist Gert Jan Smit speelde zaterdagmiddag. Aanhakend bij het idee van spon soring door het bedrijfsleven heeft de Stichting Vrienden van Archief en Librije de nieuwste ac tie opgezet. Dat bedrijven sport verenigingen financieel steunen, is niets nieuws. De laatste jaren wor den ook steeds meer kunstzinnige evenementen gesponsord, met na me concerten, maar ook musea mogen zich verheugen in (financi ële) belangstelling vanuit het be drijfsleven. Dus waarom het ar chief niet? Marianne Lambregts, secretaris van de stichting, meent dat het wel degelijk aantrekkelijk kan zijn voor een bedrijf om de streekar chiefdienst financieel te steunen. ”Het gaat hier toch om algemeen cultureel erfgoed, niet politiek ge bonden”, zegt zij, in het dagelijks leven lerares op het Coornhert Gymnasium. ”Het archief be waart niet allen gemeentelijke stukken, maar ook boeken, die over onze eigen streek gaan, en historisch belangrijke documen ten. Het is waardevol voor ons na geslacht als dat allemaal in goede staat bewaard blijft. Daardoor is restauratie van de archieven een neutraal en nobel doel”. De actie ’’Red een archiefstuk” is heel concreet opgezet en dat zal het bedrijfsleven zeker aanspre ken. Men kan als het ware een ar chiefstuk adopteren, door het be nodigde bedrag voor restauratie van een bepaald stuk te betalen. Dat kan een document zijn, dat al voor 100 gulden kan worden op geknapt, maar ook een boek dat pas na een investering van een kleine drieduizend gulden weer helemaal hersteld is. Alles daar tussen is mogelijk en men kan zelf een stuk of boek uitkiezen. WADDINXVEEN - De woning bouwvereniging SSW kijkt terug op een paar aandacht trekkende activiteiten in de laatste maanden van dit jaar. Wethouder P.F.J. van Schie (CDA) werd ingeschakeld bij de offociële uitreiking van de huis sleutels op dinsdag 22 en donder dag 24 september aan de bewo ners van de 12 eengezinswoningen en 4 seniorwoningen aan de Jupi- terlaan in Waddinxveen. Op donderdag 5 november sloeg wethouder B. van Yperen in de Zevenhuizense woonwijk Swanla de eerste paal voor 22 eengezins woningen. De 9 sociale huurwo ningen, 5 sociale koopwoningen en 8 vrije sector koopwoningen worden naar een ontwerp van het Waddinxveense architectenbureau Treffers en Polgar BV (Middel- burgseweg) gebouwd door het Moordrechtse bouwbedrijf Frans Vink en Zonen. Onlangs werd een rondleiding voor het gemeentebestuur en an dere genodigden gehouden langs de ingrijpend opgeknapte flatge bouwen van de woningbouwvere niging SSW aan de Busken Huët- laan, Tesselschadelaan en Vondel- laan. Hier moet het fietspad tussen het NS-station Waddinxveen en het bedrijvenpark Coenecoop t van de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn en bij de Ook het Waddinxveense bedrijfsleven wordt betrokken bij het werk van de Streekarchiefdienst Midden-Holland en de actie "Red en archiefstuk". Op de foto zomaar een Waddinxveense be drijf machinefabriek Van den berg Waddinxveen BV aan de Henegouwerweg. (Foto: Archief - Ton Bennemeer). GOUDA - Woensdagavond 13 ja nuari om half acht wordt in het Groene Hart Ziekenhuis (lokatie Bleuland) door het Gouds zieken huis en La Leche League weer een informatieavond gehouden voor aanstaande ouders met als onderwerpen borstvoeding, voor bereiding en het goed aanleggen van de baby, alsmede de zieken huisbevalling en een videopresen tatie van de kraamafdeling en ver loskamers als afsluiting. La Leche League is een organisa tie die informatie en ondersteu ning biedt aan vrouwen die hun baby borstvoeding willen geven. Deze ondersteuning is noodzake lijk omdat veel moeders pas in de kraamtijd ontdekken dat er bij borstvoeding meer komt kijken dan men wel denkt. Het gedeelte over borstvoeding zal worden verzorgd door ervaren La Leche League leidsters. Tij dens de avond zal uitgebreid in formatiemateriaal ter inzage zijn en kan men tijdens de koffiepauze eventueel nog specifieke vragen stellen aan de LLL-leidsters. Na de pauze zal de avond worden voortgezet door verpleegkundigen van de afdeling verloskunde. Zij vullen vertellen wat men kan ver wachten bij een bevalling in het ziekenhuis. Wie er allemaal aan het bed verschijnen en wat wel en niet is toegestaan. Hierdoor weet men van te voren wat er te gebeuren staat en hoeft men geen angst te hebben voor het onbekende. Uiteraard wordt er ruim de gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Het is moge lijk het onderdeel borstvoeding of ziekenhuisbevalling afzonderlijk bij te wonen. De avond op woensdag 13 januari in de Gehoorzaal van de locatie Bleuland begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Aanmelden voor deze gratis infor- matie-avond bij het Patiënten Ser vice Bureau van het Groene Hart Ziekenhuis (locatie Bleuland), tel. 01820-66324 (tijdens kantooru ren). de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade gehouden Kunst- Kerstmarkt is weer een zeer geslaagd evenement geworden. Het waren twee drukke, leuke en gezellige dagen met bovendien een goede omzet en winst. Het was het derde jaar dat de Kunst-Kerstmarkt werd georgani seerd door de Remonstrantse Ge meente. Veel bezoekers waren er van vori ge jaren en daarnaast velen die op de gelijktijdige Kerstmarkt op de leplaan doorverwezen werden. Nu, het derde jaar, blijkt echt dat er sprake is van een goede formu le, in die zin dat vele bezoekers bewust koemn om bepaalde Kunst-Kerst inkopen te doen. De markt beantwoordt aan de vraag van kwaliteit en uniekhied. Het zijn bijna allemaal handge maakte produkten. Daarnaast werden heerlijke olie bollen gebakken en verkocht, evenals wijn, voorzien van een eti ket naar eigen ontwerp van de Re monstrantse Kerk. WADDINXVEEN - B. en W. hebben vastgesteld de ’’Richtlijn voor bijstandsverlening in woon kosten”. Omdat de in het Bijstandsbesluit landelijke normering geregelde verstrekking van een tijdelijke woonkostentoeslag voor hoge woonkosten is vervallen, dient el ke gemeente afzonderlijk deze problematiek te regelen. Dit is gebeurd in de genoemde richtlijn welke op 1 januari 1993 in werking zal treden. Door de af deling Sociale Zaken zal nog uit gebreide informatie worden ver strekt. WADDINXVEEN - Het kantoor van de woningbouwvereniging SSW aan de Mercuriusweg is tus sen 25 december en 3 januari ge sloten. Ook donderdag 24 decem ber is het kantoor dicht. Voor storingen van dringende aard kunnen de huurders van SSW rechtstreeks de continu be zette boodschappendienst in Rot terdam bellen, tel. 010 - 4206611. WADDINXVEEN - Het is al heel goed te zien waar het nieuwe fietspad langs de oostkant van de spoorlijn Gouda en Alphen aan den Rijn bij het Warnaarplant- soen, het Be Fair-voetbalcompex en de schoolgebouwen van de sa menwerkingsschool voor HAVO- Atheneum en de christelijke scho lengemeenschap De Wadde moet komen te liggen. Naast de volks tuintjes zijn al de contouren van een, overigens onbegaanbaar, modderig pad aanwezig. De eer ste fase van de centrale fietsroute E tussen het NS-station Waddinx- Voor ’’Vervoer op maat” is vol gend jaar eenmalig 17.500 gulden uit de gemeentekas nodig. Het geld zal worden gehaald uit het potje voor de sociale vernieuwing. Aan de hand van de eind 1993 te houden evaluatie zal worden be sloten of voor de voortzetting van het vervoersproject jaarlijks een vast bedrag uitgetrokken moet worden. In de gemeenteraadsvergadering van september is al gesproken over het project ’’Vervoer op maat”. Los van dit project is dit najaar begonnen met het naar en van school brengen van buiten landse kinderen (spreidingsbe- leid), welke activiteit onderdeel zou moeten gaan worden van ’’Vervoer op maat” Het te starten vervoer van oudere mensen die moeilijk of helemaal niet met het openbaar vervoer kunnen en die het nemen van een taxi te duur vinden komt nu aan de orde. Voor het vaker laten rijden van het busje wil de gemeente mensen uit de banenpoolregeling inscha- WADDINXVEEN - ”Is het niet mogelijk dat de koren vooraf de Kerstconcerten met elkaar overleggen, zodat er niet - zoals dit jaar - drie Kerstconcerten in een paar da gen tijd gegeven worden. Mis schien iets voor 1993?” Die vraag stelt de muziekre censent van het Weekblad voor Waddinxveen, M. Mos sr., zich. Hij bezocht voor onze krant (zie elders) het Kerstcon cert van het Gereformeerd Kerkkoor Dient den Heer, dat vrijdavond 18 december met de harmonie Concordia (Wad dinxveen), de zangvereniging Excelsior (Woerdens Verlaat), Sjanie Smaal (sopraan) en Leen Ramp (orgel) optrad. Zaterdagavond 19 december gaf het Christelijk Waddinx- veens Mannenkoor De Gouwe- stem het jaarlijkse Kerstcon cert met de Boskoopse zang groep Da Capo, Ben Kramer (orgel en piano) en Tineke Spaans (alt). Donderdagavond 24 december om kwart voor acht is in de Brugkerk de traditonele Kerst- zangavond van de Hervormde Gemengde Zangvereniging Vox Jubilans met het kinder- en tienerkoor De Zangvogels, Jan Mulder (orgel), Dorette Lagen dijk (dwarsfluit) en ds. A.W. van der Plas. Vervolgens waren er nog aller lei Kerstevenementen in Wad dinxveense kerken, zoals onder andere het optreden van het Goudsch kamerkoor met ”A festival of Lessons and Carols” op zondagavond 20 december in de rooms-katholieke St. Victorkerk aan de Zuidkade. De archiefdienst zou dan ook niets liever willen dan da bedrij ven uit de regio hun oude archie ven hier in bewaring geven. ”De archiefdienst ordent en herstelt het bedrijfsarchief en bewaart het. Ook als men niet wil dat er door vreemden in de bedrijfspa- pieren wordt gesnuffeld, kunnen ze toch hier in bewaring worden gegeven. Er kan namelijk eventueel een overeenkomst worden gesloten, waarin wordt vastgelegd dat deze bedrijfspapieren voorlopig nog veen en het bedrijvenpark Coene coop werd op maandagmorgen 2 november officieel gestart door verkeerswethouder J. Neele (PCW). WADDINXVEEN - Op Eerste Kerstdag (vrijdag 25 december) houdt de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt) in de Kruiskerk aan de Passage een zangmiddag, waar op iedereen van harte welkom is. Vanaf 15.15 uur zijn de deuren open en om 15.30 uur vangt de Behalve veel samenzang zal er ook koorzang zijn. Naast een vol wassenkoor zullen er ook kinder koren optreden. Een en ander on der begeleiding van orgel en trompet. Tenslotte zal er ook een meditatie worden gehouden. WADDINXVEEN - Op Tweede Kerstdag (zaterdag 26 december) zullen een aantal leden van de Waddinxveense muziekvereniging Concordia, een kort optreden ge ven in de St. Victorkerk in Wad dinxveen. Van 14.00 tot 15.00 uur zal er in de St. Victorkerk een ’’levende Kerststal” opgevoerd worden. Deze groep van Concordia, be staande uit 8 klarinettistes, 2 fluittistes en 1 hoboïst, zal o.l.v. G. de Knegt een aantal Kerstlied jes spelen, wat afgewisseld zal worden door orgelspel. Van 14.00 tot 15.00 uur is ieder een welkom om naar de ’’levende Kerststal” te komen kijken te luisteren naar het ’’klarinetkwar tet” van Concordia. niet openbaar zijn, maar pas over vijftig jaar, bijvoorbeeld. Dan blijft alles toch bestaan en voor latere generaties kunnen juist die bedrijfsarchieven zo interessant zijn”, vertelt Marianne Lambrgts. ”Wij weten bijvoorbeeld dat Gou da in de vijftiende eeuw een bloeiende bierindustrie had, om dat er nog documenten uit die tijd zijn”. Sommige bedrijven van nu heb ben de historische waarde van hun bedrijfsgeschiedenis al inge zien en hun archieven in bewaring gegeven. Zo zijn er archieven van aardewerkfabriek Goedewaagen, van maar ook van Nederhorst en van Blikman en Sartorius. ”Er zijn echter veel meer bedrijven die be langrijk zijn voor de Goudse his torie. D...1; stroopwafelindustrie”, vindt Mari- GOUDA - Op Eerste Kerstdag (vrijdag 25 december) om tien uur zal er in de Evanglische Ge meente Parousia aan de Winter- wijk in Gouda een Kerstviering zijn. In een gezellige sfeer is er een Sing In met allerlei Kerstliederen. Ook zal er een musical zijn over het Bijbelgedeelte in Matteüs 22 (bruiloftsfeest) met als titel ’’Lang Leve in de Gloria”. Er is wekenlang met veel inzet gerepeteerd voor deze musical. Ook de mime-groep van de ge meente zal zijn steentje bijdragen. Iedereen is van harte uitgenodigd in de Joh. Calvijn-mavo. bedrag per leerling per dag. Bin nen afzienbare tijd moet met deze firma onderhandeld worden over de eventuele verlenging van het contract tot het einde van het schooljaar 1992-1993, opdat het vervoer van buitenlandse kinderen geragandeerd is. Gezien de problemen van dit mo ment rond het vinden van ge schikte kandidaten voor het pro ject achten B. en W. het niet ver antwoord al op 4 januari van start te gaan met het vervoer van bui tenlandse kinderen middels het -project ’’Vervoer op maat”. Op zijn vroegst kan het vervoer van buitenlandse kinderen van start gaan bij de aanvang van het schooljaar 1993-1094. Het betreft dan echter slechts maximaal 7 kinderen. Het vervoer van ouderen kan wel op de geplande datum van 4 janu ari van start gaan. WADDINXVEEN/DEN HAAG - De huidige vaccinatiestrate- gie ter bestrijding van de polio-epidemie, die ook in Waddinx veen een slachtoffer heeft gemaakt en nu al ongeveer patiënten in heel Nederland omvat, wordt voortgezet. De beslissing volgt op het advies van de Geneeskundige Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid aan de staatssecretaris Simons van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. De staatssecretaris heeft dit op 17 december in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. gelen te overdenken, die een eventuele toekomstige circulatie van het poliovirus binnen de be volking in hogere mate tegen kan gaan. Daarbij kan worden gedacht aan bijvoorbeeld het introduceren van een herhalingsoproep voor een po- liovaccin - op latere leeftijd - aan hen, die nog geen gebruik hebben gemaakt van het vaccinatie-aan- bod. De staatssecretaris heeft inmid dels de Nationale Raad voor de Volksgezondheid om advies ge vraagd om de discussie te bevor deren over het wel of niet ver plicht vaccineren. Ook wil Simons de Gezondsraad voorleggen of en in hoeverre een vaccinatieprogramma met een combinatie van oraal vaccin (klontjesvaccin) en het geïnacti veerde vaccin (prikvaccin) bij draagt aan de wens om polio uit te roeien. Als dat inderdaad het geval is kan men overwegen deze combinatie van vaccineren op te nemen in het rijsvaccinatieprogramma. ’’Eigenlijk zijn er tonnen nodig om het materiaal dat is aangetast van de ondergang te redden”, zegt Marianne Lambregts. ’’Maar we houden het voorlopig bij overzichtelijke bedragen. En denk nu niet, dat er de afgelo pen jaren niet goed genoeg op de ze oude boeken is gepast. Tot voor kort waren er echter geen mogelijkheden om papierverzu- ring te voorkomen. De techniek gaat gelukkig steeds verder en nu is het mogelijk om oud papier, waar gaten in gevallen zijn, weer aan te vezelen, met nieuw zuur vrij papier. Je blijft wel zien waar de gaten gezeten hebben, maar het papier is dan weer stevig ge worden, men kan het weer vast pakken. Tegelijk worden de oude delen ontzuurd en zodanig behan deld, dat ze gegarandeerd nog tweehonderd jaar mee kunnen”, legt Marianne Lambregts uit. Mede-bestuurslid Geraldien de Koeijer van de Vriendenstichting wijst er op dat verbleekte druk inkt al evenmin ingevuld kan wor den. ’’Waar tekst verdwenen is, zal dat ijiet worden bijgeschreven, omdat het moeilijk te bepalen is wat er exact heeft gestaan. Wel kan er gezorgd worden dat het niet verder meer verbleekt. Ook oude lakzegels, die een document juist zo mooi maakten, maar die nu gaan afbrokkelen, kunnen her steld en behandeld worden, zodat ze niet verder vergaan”. Opvallend is overigens, dat het niet alleen om de alleroudste ar chiefstukken gaat. Juist veel ma teriaal uit de negentiende en twin tigste eeuw is al hard aan restau ratie toe. Dat komt, volgens me vrouw Lambregt, omdat papier sinds de vorige eeuw op houtbasis wordt gemaakt. Zulk papier heeft nu eenmaal een kortere levens duur dan het zware papier dat in vroeger tijden uit lompen werd gemaakt. ’’Perkament van vier, vijf eeuwen oud is vaak nog prachtig; dat is dan ook eigenlijk leer. Maar in bijvoorbeeld de tweede wereldoor log is heel slecht papier gebruikt. Heel veel affiches uit de tijd drei gen nu al te verpulveren. En toch is het belangrijk om ook die nieu were oorlogsdocumentatie te be waren. Het zou toch zonde zijn als men over tweehonderd jaar niets meer kan vinden wat onze tijd beschrijft. Het archief is de belangrijkste bron voor historisch onderzoek”. WADDINVXEEN - In de laatste schoolweek van 1992 was het ’s avonds op de openbare Annie M.G. Schmidtschool aan de Zuid- plashof een drukte van belang. Op maandag en dinsdag traden respectievelijk groep 6, 7 en 8 en groep 3, 4 en 5 met een kort pro- de kaarsenfabriek Apollo, 8ran?ma voor hun ouders °P- r 1 werd gezongen, muziek gemaakt en een verhaal verteld. j Op woensdag traden de kinderen van groep 1 en 2 op met een kort Denk alleen al aan de ders en broertjes en zusjes. Op vrijdagochtend kwamen de I kinderen om 8 uur naar school voor het Kerstontbijt. Sfeervol verlicht met kaarsen, gezellig ge dekte tafels en kinderen op hun ’’Kerstbest” gekleed. Een gezelli ge afsluiting van het jaar 1992. anne Lambregts. De streekarchiefdienst in Gouda i bewaart in elk geval alle gemeen- telijke stukken en notulen. Ze blijven dertig jaar op het stadhuis en komen dan naar het archief. Dat betekent dat er jaarlijks me- ters gemeentelijke stukkken bij komen. Daarnaast worden de ar chieven van organisaties, vereni gingen en bedrijven opgeslagen, evenals alle publicaties over Gou da en omgeving. Het gaat daarbij niet alleen om brieven en akten, maar ook om boeken, kranten, foto’s en kaar ten. Bovendien omvat het Gouds Streekarchief de Librije, een unieke verzameling historische boeken. Het is de oude biblio theek uit de Sint Janskerk, die bijeenkomst aan. duizenden voornamelijk weten- I Behalve veel ss schappelijke boeken omvat, maar ook Vondel en Coornhert. De oudste boeken stammen uit de eerste tijd van de boekdrukkunst (15e eeuw), de meeste uit de 17e en 18e eeuw. Het alleroudste do- j cument van de Streekarchief dienst is een charter van 16 febru- I- ari 1315. Ruw geschat staat er in het i Gouds archief zo’n zeshonderd j strekkende meters aan boeken, plus nog eens 2,5 kilometer ar- chiefstukken. Geen wonder dus dat de archiefdienst kampt met ruimtegebrek. Er is ook geen plaats om de fraaie Librije te ex poseren, zoals in Zutphen ge beurt. Inmiddels is, na lang touwtrek ken, wel een nieuw onderkomen voor het archief in zicht. De oude Klaas de Vriesschool aan de Pa- tersteeg wordt gedeeltelijk geres taureerd, terwijl op de speelplaats een nieuw gebouw komt. Hier wordt de archiefdienst te zijner tijd gevestigd. Iedereen die belangstelling heeft en zeker bedrijven, die de ’adop tie’ van een stuk overwegen, kun nen een rondleiding vragen in het archief. Dan is het ook mogelijk in overleg een te restaureren do cument of boek uit te zoeken, dat past bij het bedrijf dat het spon sort. Bij schenkingen van boven de dui zend gulden ontvangt de gulle ge ver een foto van het betreffende stuk voor en na de restauratie. Ook worden de namen van deze grotere sponsors straks vermeld op een bord, bij de receptie in het nieuwe gebouw komt te hangen. De in het archief deelnemende gemeenten nemen een behoorlijk deel van de restauratiekosten voor hun rekening, maar er is nog veel meer nodig. Ook particulieren kunnen meedoen aan de actie ’’Red een archiefstuk”. Al heel wat inwoners van Gouda hebben zich gemeld en opvallend genoeg wilden meer mensen de ’’Brief van Erasmus” uit 1522 wel voor hun rekening nemen. De restaura tie daarvan kost honderd gulden. Voor de duurdere stukken hebben de Vrienden van Archief en Li brije toch hun hoop gevestigd op I volkstuinders is nu nog sprake van een modderpoel. (Foto: Sjaak Noteboom). -- - •*- - - '•fyf

Weekblad voor Waddinxveen | 1992 | | pagina 17