Raadscommissie informeert Wie een muskusrat ziet moet provincie bellen Be Fair in brochure van Sportraad over Brugweg Kerkdienst bij de RTW Herstraten Zuidkade Sjoel- competitie van start Steen door winkelruit Cursussen meditatief schilderen Sport voor gehandicapten Vakantie weken voldeden bij de jeugd ‘Vak techniek snel invoeren in basisvorming6 ZOETERMEER/ WADDINXVEEN KVO’80 opent nieuw seizoen ‘Eigen bedrijf beginnen6 van KvK en IMK Sommige jnogen buiten bebouwde kom richt zich op Catering bedrijf alleen voor Souburgh WADDINXVEEN - Voordat de keuken van Huize Souburgh werd gemoderniseerd, vernieuwd en uitgebreid hebben de bewoners van het christelijk bejaardente huis aan de Prins Bernhardlaan ruim twee maanden lang via een cateringbedrijf hun dagelijkse warme maaltijden gekregen. Honderd keer ‘Nederlands op z’n best6 Info-avond: Kwaliteit als visitekaartje iedere zaterdag op de Boskoopse markt Gekoelde verkoopwagen vol kip, kipspecialiteiten, verse kalkoendelen en een groot assortiment voor de barbeque Onze uitsnijderij staat onder Rijks Veterinaire Keuring. Uw garantie voor kwaliteit, hygiëne en versheid. POELIERSBEDRUF ’TER AAR’ K. Straver Ter Aar a 01722-3133 a Meldingen Schade Bestrijding Leefwijze Signalement Sporen Pagina 23 Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 25 augustus 1993 sep< DEN HAAG/WADDINXVEEN - Wie de muskusrat op het spoor is doet er goed aan de provincie Zuid-Holland te bellen. De muskusrat veroorzaakt namelijk ook in het Waddinxveense schade aan dijken, oevers, dammen, landbouwgewassen en we gen. Die schade kan beperkt blijven als men de provincie helpt de muskusrat te bestrijden. ‘De telefoon is het beste wapen te- voor de nen zijn. Deskundigen informeren de deelnemers over het hoe waarom van kwaliteitzorg. a a a a De muskusrat, waarvan er in Zuid-Holland eerst nog maar vier in de kraag werden gepakt. In middels worden er jaarlijks vele tienduizenden exemplaren gevangen. (Tekening: Provincie Zuid- Holland). plantaardige ma de winter in on- veldvoetbal voor mensen met een handicap tot de mogelijkheden behoort. De Sportraad Zuid-Holland is een organisatie die zich bezig houdt met sportstimulering voor tal van doelgroepen. Eén van deze groe pen is de groep mensen met een handicap. De muskusratten bestrijders hou den de dieren in hun gebied nauwlettend in de gaten. Toch kunnen ze dat niet alleen. Ze zijn mede afhankelijk van ieders steun, van tips over de aanwezig heid van het dier. Voor meldingen kan men contact opnemen met het Bureau Voor lichting van de provincie Zuid- Holland, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag, tel. 070-3116622. WADDINXVEEN - De Stich ting Waddinxveens Welzijnswerk (SWW) kijkt deze zomer terug op in totaal twee geslaagde vakan tieweken voor de jeugd van 4-13 jaar in en om de voormalige open bare Klaas de Vriesschool (Her man Heijermanslaan). Werd de eerste 'droomweek' door zo’n 80 enthousiaste meisjes en jongens bezocht, de laatste week waren er zo’n 60 kinderen van de partij bij allerlei Aziatische activi teiten. Meer aanmeldingen konden niet worden aangenomen. Dat heeft te maken met het aantal ouders dat als vrijwilliger optrad en de uit eindelijke kosten van de activitei ten, waarvoor de kinderen ditmaal een rijksdaalder per persoon per dag betaalden. schreven die te huur zijn bij de sport- en speluitleen van de Sport raad Zuid-Holland. Voor gehandicapten is dit boekje een uitstekend (hulp)-middel om te weten te komen waar men sport kan beoefenen. Wie interes se heeft in de nieuwe brochure kan contact opnemen met de Sportraad Zuid-Holland, Postbus 70, 2685 ZH Poeldijk, tel. 01749-44940. dicaptensport in Zuid-Holland, stelt de Sportraad Zuid-Holland elk jaar een brochure ‘Sport voor Gehandicapten, alle mogelijkhe den in Zuid-Holland 1993' samen. Dit jaar wordt deze gratis ver krijgbare brochure al weer voor de vijfde maal uitgegeven en elk jaar breidt het aantal verenigin gen dat sport voor gehandicapten aanbiedt en het aantal sporten zich nog uit. Dit jaar zijn 179 verenigingen en organisaties in de provincie Zuid- Holland opgenomen in de brochu re. Dit zijn er 16 meer dan vorig jaar. ‘Hieruit blijkt dat sport voor gehandicapten nog steeds in de lift zit', aldus de Sportraad Zuid- Holland. Naast alle verenigingen en organi saties waar men terecht kan bin nen Zuid-Holland, staan er in de brochure ook provinciale en lan delijke organisaties voor gehandi capten en worden sport- en spel materialen voor gehandicapten be- Wat maakt de muskusrat tot zo’n schadelijk dier dat de bestrijding zelfs bij wet is geregeld? Het meest gevreesde is hij als graver en wroeter. Het zijn de oevers en GOUDA/WADDINXVEEN - Het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IKM) organi seert in samenwerking met de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Midaen-Holland in Gou da binnenkort opnieuw de cursus ‘Een eigen bedrijf beginnen' startende ondernemers in Goudse regio. Het maken van een commercieel plan, verkooptechniek en -trai ning, het opstellen van een finan ciële begroting en de presentatie van het eigen plan aan IMK-advi- seurs en de cursusgroep komen ter sprake in de 10-avonden du rende cursus. Volgens N.F. van den Akker (hoofd voorlichting van het Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf) is een eigen bedrijf begin nen nog altijd een droom van ve len. Iedereen heeft bewondering voor degene die de stap werkelijk zet: meestal krijgt de starter bo vendien volop goede raad. Maar als ervaren adviseur van het midden- en kleinbedrijf weet hij maar al te goed, dat beginnende ondernemers geen behoefte heb ben aan een ’hap-snap’ advisering. De toegevoegde waarde van de cursus ‘Een eigen bedrijf begin nen' zit met name in de begelei ding van een planmatige aanpak. De cursus wordt gegeven door ad viseurs die een brede ervaring hebben in het midden- en kleinbe drijf. De cursusgroep is klein genoeg voor ruime individuele aandacht en groot genoeg voor een interes sante onderlinge uitwisseling van ervaringen. Door een subsidie per deelnemer van 800,- van het ministerie van Economische Zaken kan de cur sus voor een bedrag van 495,- worden aangeboden. Voor mensen in een uitkeringssituatie bestaat er veelal de mogelijkheid een te gemoetkoming in de kosten te krijgen via de gemeentelijke soci ale dienst. Voor informatie kan men contact opnemen met het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fa brieken in Gouda (tel. 01820-69111) of met het Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf (tel. 070-3795720). Ruim 800 jaar gelden nam een Volgens de politie hebben de drie Oostenrijkse graaf een paar pels vermoedelijke daders met stenen een etalageruit kapot gegooid voordat ze hun slag sloegen. Uit een kelderbox aan horst in Waddinxveen is een gestolen. Uit een woning aan de Brugweg verdween een videore corder. WADDINXVEEN - Woensdag avond 1 september om acht uur opent de afdeling Waddinxveen van de Katholieke Vrouwen Orga nisatie (KVO’80) in het Anne Frank-centrum (Jan van Bijnen- pad) het nieuwe seizoen. Voor deze openingsavond is er een plaatselijke bloemist uitgeno digd. Hij komt het een en ander vertellen over zijn vak. Het is de bedoeling dat de aanwe zige dames iets van hem leren wat betreft de verzorging van bloe men en planten. Eventuele vragen zal hij graag beantwoorden. WADDINXVEEN/DEN HAAG - In de nieuwe uitgave ‘Sport voor Gehandicapten4 van de Stichting Provinciale Sporttraad Zuid-Holland staat de christelijke voetbalvereniging Be Fair (Warnaarplantsoen) als één van de verenigingen genoemd waar van Massa Sport aan de Nesse in Waddinxveen zijn trainingspak ken en sportschoenen gestolen. WADDINXVEEN - In de van avond (woensdagavond 25 augus tus) om half acht in het gemeen tehuis te houden vergadering van de raadscommissie voor openbare werken en verkeer zal informatie worden gegeven over de recon structie van de Brugweg binnen de bebouwde kom. Voor dat doel heeft wethouder J. Neele (PCW) alsnog overleg ge voerd met het Comité Brugweg- bewoners, omdat de gemeente dit ondanks allerlei in het verleden gedane toezeggingen had ver zuimd. Over de in opspraak geraakte re constructie van de Brugweg bin nen de bebouwde kom zijn ook diertjes van een jachtreis door Alaska mee naar huis: vijf donder- bruine exemplaren van ruim ’n de Peppel- halve meter lang met een glanzen- fiets de zijdezachte vacht. De graaf zette ze uit op zijn bui tenverblijf. Na een jaar ging hij op jacht en schoot er in korte tijd meer dan dertig stuks. Dat hij toch niet zo’n heel goede schutter was, kwam later aan het licht. Want na tien jaar schatte men het aantal diertjes in een straal van honderd kilometer op op zo’n twee miljoen! Europa was een diersoort rijker: de muskusrat. In 1941 werd de eerste muskusrat in Nederland gesignaleerd: bij Eindhoven. Eind jaren zestig dook het dier ook op in Zuid-Hol land. In die korte tijd heeft het dier zich zeker niet geliefd ge maakt. Hij houdt er namelijk een aantal leefgewoontes op na die tegen en kele van onze 'huisregels' ingaan. Dit geldt met name voor een wa terrijke en laaggelegen provincie als Zuid-Holland. Het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) dringt bij het mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen aan op een snellere op lossing van de nog resterende pro blemen bij de invoering van het vak techniek in de basisvorming in het voortgezet onderwijs. Volgens het VNO heeft nu onge veer 10% van de scholen zijn aan vraag voor een vaklokaal en inven taris nog niet geheel gehonoreerd gezien. De christelijke scholenge meenschap De Wadde (Sniep- wëg) in Waddinxveen hoort daar niet bij. De overheid verstrekt namelijk aan scholen tot een maximum van jÖO.OOO gulden een vergoeding &or lokaalinrichtingen en inven- tairs voor het nieuwe vak tech niek. Het VNO meent dat het met dit Bedrag voor de meeste scholen mogelijk zal moeten zijn een goe de start te maken. Niettemin kan het volgens het VNO inderdaad Voorkomen dat een hoger bedrag noodzakelijk is. Dergelijke ver doeken dienen volgens het VNO bp korte termijn doorgenomen te .worden met de aanvragers. 'Wanneer in redelijkheid geen op lossing is te vinden binnen het ge plande normbudget, zal de over heid in uitzonderingsgevallen tot een hogere vergoeding over moe ten gaan', zo menen de werkge vers. ‘Doelstelling zal moeten zijn dat iedere school de leerlingen onder goede condities kennis kan laten maken met het vak techniek. Ook vanwege het positieve effect op langere termijn op de belangstel ling voor technische studies en beroepen is het van groot belang dat dit aspect van de basisvor ming goed uit de steigers komt'. WADDINXVEEN - Vanaf maan dag is een maand lang geen ver keer mogelijk op de Zuidkade tussen de Apollolaan en de Zuide- lijke Dwarsweg. Dit weggedeelte wordt herstraat, zodat er over de Kanaaldijk een omleidingsroute is opgezet. De Apollolaan en de Zuidelijke Dwarsweg zullen door deze werkzaamheden op de krui sing gedurende één week opge broken zijn. De St. Victorstraat zal een tijdelijke ontsluiting krij gen op de Zuikade. - looppaadjes van zo’n 10 centime ter breed door de oeververgroei- ing, soms lopend naar (aangevre ten) akkergewassen - voedselresten op de looppaadjes en eetplaatsen in de buurt van het water - schuin afgevreten rietstengels en lisdodde met vaak een pluimpje aan het eind - proppen van plantenresten die in het water drijven - de muskusrat gebruikt deze om de uitgang van het hol af te sluiten - winterhutten: hopen takken, bla deren en andere terialen, die in diep water staan en waarin het dier zijn hol maakt - doodgereden muskusratten (met name in trekperioden) De schade die de muskusrat jaar lijks aanricht, is voor de overheid reden het dier tot ongewenste vreemdeling te verklaren. Zo is iedereen verplicht aangifte te doen van de (vermoedelijke) aan wezigheid van het dier. Dit staat in het Muskusrattenbesluit 1951. Het vangen en vooral het opspo ren van muskusratten is een vak dat een bijzondere ervaring en techniek vereist. Daarom zijn voor dit werk speciale bestrijders aangesteld. Zij mogen gezien hun ,’J' -----en - - - bijzondere vangmiddelen gebrui- .növ;-« -a a winkels :lsT DEN HAAG/WADDINXVEEN - Alleen winkels uit bepaalde branches zullen zich mogen vesti gen op locaties binnen de bebouw de kom die niet alleen binnen een bestaand of gepland winkelgebied liggen of het onmiddellijk daaraan grenzende gebied. Dat schrijven de ministers van VROM en van Economische Za ken in een brief, die deze zomer naar de Tweede Kamer is ge- stuurd. In eerste instantie komen volgens het beleid perifere detailhandels- vestigingen (PDV-beleid) stedelij ke knooppunten in aanmerking als locaties. Pas in een later stadium kan ook worden gedacht aan de overige stadgewesten, aldus de be windslieden. De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkel (Raad FGB) is en blijft echter bezorgd over de toe komstige positie van de winkel centra in Nederland. Dit schrijft de raad in reactie op het nieuwe ■kabinetsbeleid inzake perifere de- tailhandelsvestigingen. ^n-de brief van het kabinet wordt mogelijkheid geboden om flauwe winkelcentra op relatief goedkope en goed bereikbare lo caties aan de rand van de bebouw de kom te ontwikkelen. In dertien stedelijke knooppunten (en in een latere fase in de overi ge stadsgewesten) kunnen in of direct grenzend aan de bebouwde kom locaties worden aangewezen naar grootschalige detailhandels- bedrijven (vanaf circa 1500 m2 bedrijfsruimte), ongeacht het as sortiment zich mogen vestigingen. De marktpositie van bestaande winkelcentra zou hierdoor op ter mijn onder druk kunnen komen te staan, met name die van de win kelcentra in de binnensteden, die als gevolg van de toenemende be reikbaarheids- en parkeerproble men moeilijke tijden doormaken, aldus het filiaal- en grootwinkel bedrijf. Het is volgens de Raad FGB on duidelijk of de waarborgen die de beleidsbrief aangeeft om ongecon troleerde wildgroei tegen te gaan op de langere termijn effectief zullen zijn. Deze waarborgen zou den regionaal onderzoek moeten betreffen dat de economische ruimte in de markt moet aange- vep, coördintie op provinciaal ni veau en bereikbaarheid per open baar vervoer van de nieuwe peri fere winkelcentra. plaatsen. Dit is bij de wet gere- EK in Helsinki geld. In de praktijk zullen zij veelal overleggen met de eigenaar van het terrein. In de nieuwe keuken van Huize Souburgh. (Foto.Sjaak Noteboom). De overige ouderen in Waddinx veen kregen totdat Huize Sou burgh op maandag 19 juli de maaltijdenverzorging ('ThuisDi- ner') volledig overnam van de Stichting Welzijn Ouderen Wad- dinxveeen hun natje en droogje gekregen uit de inmiddels opge heven keuken van het diensten centrum Anne Frank aan het Jan van Bijnenpad. De Stichting Welzijn Ouderen Waddinxveen hecht er aan te mel den dat de keuken van het Anne Frank-centrum, vaak met inzet van alle krachten, tot 19 juli nog- maal heeft gefunctioneerd. Tot halverwege vorige maand zijn de warme maaltijden dus door vrijwilligers bij de ouderen bez- Als ondersteuning voor de gehan- rgd. Alleen de bewoners van Hui- dicaptensport in Zuid-Holland, ze Souburgh kregen gedurende de verbouwingsperiode van de keuken via een cateringbedrijf de dagelijkse warme maaltijd. a WADDINXVEEN - Deze week" worden in het Zuidduitse Stutt-J gart de wereldkampioenschappen atletiek gehouden. De grote afwe zige hier is zoals bericht de Wad dinxveense snelwandelaar Harold van Beek (31). Hij wist zich voor dit treffen niet te kwalificeren. De in Amsterdam werkende Wad dinxveense systeemontwerper, die eerder dit jaar bij de World Cup in Mexico een prima prestatie le verde, kon volgens technisch di recteur Bert Paauw van de KNAU niet als vertegenwoordi ger van Oranje worden uitgezon den. Olympiër Harold van Beek (Bar celona 1992), die wordt gesteund door Rotterdam Topsport en als oud-Antiloper lid is van de hem, meer biedende Rotterdamse Wan-i delsport Vereniging (RWV), is’ Nederlands beste snelwandelaar aller tijden. Vorige maand vermorzelde de‘ specialist op de 50 kilometer snel wandelen in Spijkenisse twee nati onale records, die vijf jaar op naam hadden gestaan van Janj Cortenbach. Hij liep in het Rot terdamse de niet officiële afstand van 30 km in 2.18.25,7 op zijn fa voriete- walkman-muziek van U2 en Golden Earring. De best wel in uitstekende vorm verkerende duursporter Harold van Beek, die beschikt over een --ijzeren zelfdiscipline en welhaast De inzet is dit jaar de wisselbaker Spartaans leeft, richt zich nu op li> Tï—. Europese kampioenschappen van 1994 in het Finse Hilsinki, waarvoor de KNAU volgende maand de limieten voor het snel wandelen bekend zal maken. Eind september denkt de Wad-[ dinxvener, die laatst enkele snel-s wandelaars uit Litouwen in zijn flat aan de Wingerd te gast had, j. --f nen kwalificeren in het Slowaakse Dudunce. WADDINXVEEN - Komende zondagmorgen 22 augustus zal de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt tussen negen en twaalf uur een uitzending verzorgen via de lokale RTW-radio. Het programma, dat om 9.00 uur begint met een gospelrubriek, wordt gevolgd door een bijbelver haal voor de kinderen. Om half tien zal de kerkdienst worden uit gezonden, die zondagmiddag 15 augustus is opgenomen in de Kruiskerk (Passage). De voorgan ger is ds. L.S.K. Hoogendoom. Hij preekt over Genesis 1: 3-5. Na de kerkdienst om ongeveer kwart voor elf volgen er nog twee programma-onderdelen. Eerst de vaste rubriek over en met kerk muziek en vervolgens een pro gramma over de Tien Geboden. Hierin kan men de muziek van The Commandments van Tom Parker horen en een aantal ge dichten die hierbij aansluiten. WADDINXVEEN - Bij WADDINXVEEN - Volgende week woensdag 25 augustus gaat in het-gebouw van de schutters vereniging Waddinxveen aan de Alberdingk Thijmlaan de compe titie van de sjoelvereniging Wad dinxveen weer van start. In het nieuwe seizoen 1993-1994 zijn weer 14 woensdagavonden gepland. Vanaf zeven uur kan men in het gebouw van de schut tersvereniging terecht. Er wordt competitie gesjoeld in 5 klassen. beschikbaar gesteld door Hout handel Alblas, welke verdedigd moet worden door Jan Kersber gen. Deze beker heeft hij slechts één keer gewonnen en niet - zoals eerdere berichten wilden - drie keer. Per avond zijn er in elke klasse ook avondprijzen te winnen. De prijs per ronde over 10 sjoelbak- üëh al op de 50 knömete'r te kun- ken bedraagt ƒ4,-. Voor nieuwko- -- •--- 01 1 mers is de eerste avond gratis. schriftelijke vragen aan het colle ge van B. en W. gesteld door CDA-gemeenteraadslid W.S.J. Waterreus-de Vries. Ook die zul len in de raadscommissie worden besproken. Een ander punt dat in de commis sievergadering aan de orde zal ko men is de aanleg van een 30 kin zone in de zuid-west-hoek van de Vondelwijk. Bewoners van de Vondellaan protesteerden deze zo mer tegen het verlies van stukjes groen en bosschages als gevolg van deze voorgenomen recon- structiewerkzaamheden. Voorts wordt gesproken over de grondwaterstand in het hooggele gen centrumgebied, de recon structie van de Esdoornlaan en de kruising Esdoornlaan-Kerkweg- West (tweede fase Dreef-Esdoorn- laan-Chopinlaan), de lokale be wegwijzering en de afronding de fietsroute E, waarvan het gedeelte tussen het NS-station Waddinx veen en het bedrijvenpark Coene- coop al is aangelegd. een de muskusrat te bestrijden. De telefoon is het beste wapen te- snelkraak in de winkel gen dit schadelijke dier', aldus de provincie over het beest, waar- er jaarlijks tienduizenden in Zuid-Holland worden gevangen. dijken die het moeten ontgelden. Hier graaft hij zijn hol en legt hij zijn gangenstelsel aan. Vooral bij kleinere dijken kan dit een forse aanslag zijn op de stevigheid van de waterkering. Het dier graaft zijn gangen voor een deel vlak onder de grond. De ingang zit meestal net onder het wateroppervlak. Zo ontstaan er al lerlei onzichtbare 'valkuilen' voor vee en landbouwmachines. Het gewroet kan zelfs leiden tot ver zakkingen van wegen en spoorwe gen. Daarnaast is de muskusrat be rucht om zijn knaaglust. Hij is verzot op waterplanten, vooral op de onderste stengeldelen en de wortels. Hele rietkragen vreet het dier weg - veelal de natuurlijke golfbreker. Gevolg is dat de oe verkanten afkalven en inzakken, met alle dure reparaties van dien. Naast waterplanten eet de mus kusrat ook landbouwgewassen. Voor menige boer vormen deze eetpartijen dan ook een flinke schadepost. Komt het dier terecht in fuiken en netten van beroeps vissers dan knaagt hij daar ook wel een gat in. Muskusratten verwijderen zich zelden meer dan enkele tientallen meters van het water, behalve tij dens de trek. Het zijn goede zwemmers die moeiteloos tijden onder water kunnen blijven. Het dier graaft zijn hol het liefst op voedselrijke plaatsen in de oe verkant. de in- en uitgangen zijn bijna niet zichtbaar, omdat ze on der de waterspiegel liggen. De gangen hebben een doorsnee van 10-55 centimeter en lopen vanaf de ingang schuin omhoog naar de nestkom, de woonkamer van de muskusrat. Deze ligt meestal net boven de grondwater spiegel. In de nestkom komen de jongen ter wereld. Drie, soms vier keer per jaar werpt de muskusrat ge middeld vijf tot zes jongen. Hoe wel een groot aantal van de jonge diertjes van nature doorgaat, is nieuw territorium kan een mus kusrat wel een paar kilometer per dag afleggen! De muskusrat is geen echte rat, maar een woelmuisachtige. Het dier wordt vaak verward met de woelrat, de beverrat of de bruine rat. Een beschrijving van het ui terlijk kan daarom geen kwaad. Een volwassen exemplaar meet van kop tot en met staart ruime en halve meter. Het dier weegt zo’n anderhalve kilo. De staart is wel het meest opvallende ken merk: donker, dunbehaard en zij delings afgeplat. Geen ander in het wild levend zoogdier in ons land heeft een dergelijke staart. De muskusrat heeft een stompe kop met kleine, nauwelijks zichtbare ogen. Zijn pels varieert van roodbruin tot donderbruin naar zwart. De buik is grijs tot vaalwit. Opvallend zijn de korte voorpoten en de grote achterpoten. Bestrijders vingen in 1970 in Zuid-Holland nog maar 4 muskus ratten. In 1975 waren het er zo’n 200, in 1980 ruim 1600 en in 1989 43.000 exemplaren. Maar weinig mensen krijgen ooit een levende muskusrat te zien. Het dier leidt een overwegend ’ondergedoken’ bestaan en ver plaatst zich vooral in de scheme ring. Om erachter te komen of er ergens een muskusrat zit, moeten we afgaan op de sporen die het dier achterlaat. De belangrijkste sporen: - beschadiging en verzakking van de oever - afwijkende, vaak zanderige kleur van de slootbodem bij de ingang van het hol WADDINXVEEN - Met een speciale twaalf uur durende uit zending van de lokale RTW-radio vierden Frank Deurknop en Ro nald Geurts de 100ste uitzending van hun radioprogramma ‘Neder lands op z’n best'. Van één uur ’s middags tot één uur ’s nachts stond de telefoon roodgloeiend in de studio van de RTW-radio aan de Staringlaan. Niet alleen uit Waddinxveen, maar uit de hele regio stroomden de felicitaties binnen. Voor de bellers waren leuke attenties be schikbaar, waaronder waardebon nen van Gouwe Sports aan de Zuidkade in Waddinxveen. ‘Nederlands op z’n best' is één van de best beluisterde program ma’s van de RTW-radio. Frank Deurknop en Ronald Geurts zijn op 21 augustus 1991 met dit pro gramma begonnen. Zij draaien iedere woensdagavond van 18.00 tot 23.00 uur alleen maar Nederlandstalige muziek. In hun programma komt niet alleen recent Nederlandstalig werk aan bod, maar er is ook ruimte om verzoekplaatjes aan te vragen. GOUDA - Dinsdagavond 7 tember om acht uur houdt de Ka- a mer van Koophandel en Fabrie-' ken voor Midden-Holland in sa-< menwerking met het Instituut* voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK) een regionale informatie- avond met als thema 'Kwaliteits zorg als visitekaartje'. Deze avond wordt gehouden in de Grote Zaal van de Kamer van Koophandel aan de Burgemeester van Reenensingel 101 te Gouda. De deelnamekosten bedragen ƒ45,- (exclusief btw) per persoon. Kwaliteit is de kurk waarop veel ondernemingen drijven. Toch gaat het belang van kwaliteit als uitge- j sproken bedrijfskenmerk steeds zwaarder wegen. Immers, de kaln- ten worden kritischer, de vraag naar 'maatprodukten' neemt ote, evenals de concurrentie. Te weinig ondernemers in het* midden- en kleinbedrijf beschik-1 ken over een systeem waarmee ze de kwaliteit van hun produkten of* dienstverlening zowel intern als1 extern op peil kunnen houden. Hoe zorg je er toch voor dat 'kwa liteit' de bedrijfslading steeds met vlag en wimpel dekt? Om de on-’ dernemers hierbij op weg te hel-1 pen organiseert de Kamer van Koophandel in samenwerking met het IMK deze informatie-avond. Juist kleinere ondernemingen blij- J ken vaak bereid om de specifieke t wensen van klanten te honoreren.’ Dat stelt hoge eisen aan flexibili- teit en logistiek. Meer aandacht voor kwaliteitszorg zal de concur- - rentiepositie aanzienlijk verbete ren. Dat betekent op korte termijn: meer tevreden klanten en meer plezier in het werk. Op langere termijn kan men een verlaging van de vermijdbare kosten ('repa ratiekosten') realiseren, die wel- eens kunnen oplopen tot 10 25 J procent van de omzet. Een zorg vuldig kwaliteitsbeleid schept dus t hogere winstmarges. Natuurlijk is kwaliteitsverbete ring een kwestie van de wat lange re adem: maar wanneer de onder nemer daarbij stapsgewijs te werk a gaat, bouwt hij gegarandeerd aan een zaak met toekomst. opleiding, ervaring en begeleiding Op de informatie-avond wordt de bijzondere vangmiddelen gebrui- ondernemers duidelijk gemaakt ken. wat de voorbeelden van kwaliteits- De zorg voor de bestrijding is in zorg in de dagelijkse praktijk kun- handen van de provincie. Het rijk nen zijn. Deskundigen informeren en de waterschappen betalen de deelnemers over het hoe en daaraan mee. Elke provincie heeft waarom van kwaliteitzorg. eigen bestrijders. Zuid-Holland - heeft zo’n 60 bestrijders in Dl dienst, werkzaam in negen rayons. H.3r01U V3Ï1 BCCK Om hun werk zo goed mogelijk te doen, mogen ze ieder terrein be treden en daar vangmiddelen WADDINXVEEN - In het buurtcentrum De Boog (C. Huij- genslaan) in Waddinxveen willen Metha Geerdink en Dikkie Kuyt een middag- en aan avondcursus meditatief schilderen gaan geven. In deze cursus, die tien ochhten- den of tien avonden zal duren, willen de initiatiefneemsters de deelnemers al schilderend kennis laten maken met de verschillende kleuren. ‘Meditatief schilderen is een ma nier van schilderen waarbij we op nat papier kleuren aanbrengen, deze kleuren kunnen beleven en hun invloed op ons bestaan kun nen leren ontdekken. Denk niet: Ik kan niet schilderen, want dat is niet een eerste vereiste', aldus Metha Geerdink en Dikkie Kuyt. ‘Het gaat in deze cursussen name lijk niet om prestatie, maar meer om wat kleuren de mens heel per- soonlijk kunnen zeggen'. Iedere les begint met een ont spanningsoefening en meditatie. Wie belangstelling heeft voor de ze nieuwe cursussen kan vanaf ko mende vrijdagavond bellen naar 01929 - 13640 (Groensvoorde 184, Waddinxveen). Op dat adres ligt ook een informatieve folder over de cursussen meditatief schilderen klaar. De eerste lessen zijn op zaterdag 23 september van 13.30-16.00 uur en op maandag 27 september van 19.30-22.00 uur. De kosten bedra gen f 250,-, inclusief materialen, koffie en thee. Reductie op de prijs is mogelijk.

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 23