Porsche 911 Carrera Ford met serie nieuwe diesels B. van der Sluis Autobezitter draagt bij aan recycling Verjongingskuur voor !»R Subaru Impreza voor een ander beeld K@RT WEG Ford Courier Europese Chrysler BMW en fietsen BOOnSTOPPE f I6.995,- f - T Eet light, drink light, stuur light. 4 f AUTOBEDRIJF VERDIEN f1000,- TIJDENS ONZE NAJAARSAKTIE TECHNISCHE GEGEVENS: AUTOBEDRIJF VERKAIK B.V. Motor draait geruisarm W v Pagina 21 REDACTIE: Subaru Sinds kort zijn bij de BMW dealers ook fietsen te koop. Al in 1992 verkochten de dealers mountainbikes en nu volgen de trekkingbikes. Het zijn handige, opvouwbare rijwielen. Daardoor passen ze gemakkelijk in de kofferruimte. BMW heeft voor de verkoop van fietsen gekozen, zodat de verkeersdeelnemer onder alle omstandigheden over het juiste vervoer kan beschikken. Chrysler gaat in 1994 de Jeep Grand Cherokee in het Oostenrijkse Graz bouwen. Het gaat hier om een in de Verenigde Staten zeer populaire en vooral ruime terreinwagen. De Jeep Grand Cherokee is eind 1992 in Europa gepresenteerd. Chrysler heeft gekozen voor deze Europese fabriek om aan de toenemende vraag naar terreinwagens in Europa te voldoen. In Graz wordt al de Chrysler Voyager gemaakt. De titel Bestelauto van het Jaar 1993/1994 gaat naar de Ford Courier. De jury van deze, door het vakblad Automobiel Management georganiseerde jaarlijkse verkiezing, maakte een compliment voor de bestuurdersvriendelijkheid. Dat komt door de comfortabele stoelen en pittige en zuinige dieselmotor. Verder oogstte de grote laadruimte en het ontbreken van hinderlijke uitstulpingen niets dan lof. Ter viering van de erkenning biedt Ford nu de Courier Van Celebration aan. Standaard heeft de wagen getint glas, een rubbermat in de laadruimte, een digitale klok, dichte wieldeksels, een strip over de flanken, een aansteker en een intervalstand op de ruitewissers. De Courier is leverbaar vanaf 16.490 gulden (excl. btw). Dorpsstraat 59 Waddinxveen tel. 01828-10498 1^' TJ ord presenteert een serie nieuwe J- dieselmotoren voor de Escort, de Mondeo en de Scorpio. De winst bij deze krachtbronnen zit hem vooral in een geringere geluidsproduktie. Bovendien is bij de ontwikkeling sterk gelet op milieu-aspecten. Door toepassing van nieuwe technieken voldoen de uitlaatgassen aan de strengste eisen. 03487-1429 te hebben vernieuwd. Scorpio "TV e koper van een nieuwe auto gaat na 1 J-J januari een verwijderingspremie betalen. Die is bestemd voor de demontage en de recycling van afgedankte wagens. Het gaat om een bedrag van 250 gulden. De koper zal het overigens nauwelijks merken, omdat de premie wordt verpakt in de nieuwprijs van de auto. "Porsche, de vermaarde Duitse X sportwagenfabrikant, heeft zijn best verkopende model aller tijden, de 911 Carrera, een verjongingskuur laten ondergaan. Bovendien claimt Porsche tachtig procent van de onderdelen A 1 geruime tijd dicteert de windtunnel de xA. vormgeving van auto's. Omwille van een zo laag mogelijke luchtweerstand moeten personenwagens immers een vloeiende vorm hebben. Daardoor zijn in een reeks van jaren auto's, zeker in de middenklasse, steeds meer op elkaar gaan lijken. Sommige autofabrikanten slagen er toch in die trend subtiel te doorbreken. Subaru is één daarvan, getuige de aparte en afwijkende vormgeving van de nieuwe Impreza. Mr V De Ford Mondeo is er nu ook als turbodiesel, (foto HSP) december 1993 v.a. een opvallende auto, (foto HSP) voor betere handelbaarheid en meer comfort. De 3,6 liter motor brengt 272 pk aan de krukas en ontwikkelt de maximale trekkracht (koppel) van 330 Nm bij 5000 t/min. Het is allemaal voldoende voor indrukwekkende prestaties. Standaard is een zesversnellingsbak. Er is keuze te over. Temeer, omdat de motor zijn krachten soepel ontplooit over een breed toerenbereik. Daardoor is de Porsche 911 ook bij langzame snelheid in de stad een goed te rijden over dit landelijke initiatief. "Vele partijen werken nu samen, omdat zij een gemeenschappelijk belang hebben. Ik hoop dat de Auto Recycling Nederland BV navolging krijgt in Europa. De verwijderingsbijdrage Porsche-fabriek nabij ■Stuttgart belangrijk. Het zijn immers lastige tijden voor benzinemotor. Dat moet zich terugverdienen met een gunstig brandstofverbruik. De Scorpio TD staat in de prijslijst vanaf 62.490 gulden, de Escort TD vanaf 39.990 gulden en de Mondeo TD vanaf 44.490 gulden. 4WD Plus komt op 42.995 gulden. Behalve over vierwielaandrijving beschikt deze wagen over zaken als elektrisch bedienbare ramen en spiegels en centrale portiervergrendeling. Tijdelijk gratis stuurbekrachtiging op de Mitsubishi Colt 1.3 GLi. De Mitsubishi Coll 1.3 GLi is leverbaar vanaf 28.995.-. incl. BPM BTW excl. kosten rijklaar maken. afSassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi personenauto wordt geleverd niet 3 jaar Multigarantiellnler-Euro Service. MITSUBISHI MOTORS 3 JAAR GARANTIE Motor: 1820 cc. Vermogen: 76 kW/103 pk. Acceleratie: 11,8 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 174 km/uur. Gem. verbruik: 10,2 ltr/100 km. Gewicht: 1145 kilo. UW MITSUBISHI-DEALER VOOR GOUDA. WADDINXVEEN E.O. AUTOMOBIELBEDRIJF /j|| NOORDKADE 18 WADDINXVEEN - TELEFOON: 01828-19285 boxermotor. Uit een rij-impressie blijkt dat de nieuwe Carrera zowel qua motorgeluid als windgeruis aanmerkelijk minder decibellen produceert dan zijn voorganger. Verder kleeft de Porsche aan het asfalt. De nieuwe achterwielophanging van het ’multi link’ principe zorgt Via een dual range’ hendel kan in deze auto zelfs voor een hoge of lage overbrenging worden gekozen. In de stand laag rijdt de wagen beduidend langzamer. Zelfs in de vijfde versnelling is dan maar net aan honderd kilometer per uur te halen. Door deze overbrenging heeft de Impreza wel een grotere trekkracht. Dat kan van pas komen bij het trekken van een caravan of een aanhanger. autodemontagebedrij ven (voorheen sloperijen) en recyclingbedrijven. Het nieuwe bedrijf zorgt dat de gedemonteerde onderdelen van autowrakken terecht komen bij de recyclingbedrijven. Deze werkzaamheden moeten worden bekostigd. De inkomsten van de BV komen uit de verwijderingspremie van 250 gulden van elke nieuw verkochte auto. Het is volgens ir. G.M. Eggink, directeur van het nieuwe recyclingsbedrijf, geen hoog bedrag: "Voor veel minder dan één procent van de gemiddelde aanschafprijs van een nieuwe auto hebben we zo een schijnbaar onoplosbaar probleem van een afvalberg beheersbaar gemaakt. Het model Plus houdt het midden tussen hatchback en een stationwagen, (foto HSP) moet op den duur zo gering mogelijk worden. Demontage moet leiden tot meer aandacht aan de tekentafel Voor de Escort en de Mondeo heeft Ford een nieuwe 1.8 liter turbodieselmotor. Behalve met een turbocompressor is de machine uitgerust met een koeler van de inlaatlucht, een zogenaamde intercooler. Die zorgt voor een betere, De bagageruimte is royaal. Ook voor de inzittenden is er voldoende hoofd- en beenruimte. De zitpositie is tamelijk hoog, waardoor je als bestuurder goed zicht hebt op de weg. Bovendien zijn de zitting en de rugleuning van de stoelen heerlijk lang. Met het comfort is het voor elkaar in de Impreza. Hij beschikt ook nog eens over een tamelijk soepel veergedrag. Het basismodel is de Impreza 1.6 LX. Deze heeft al stuurbekrachtiging, een verstelbaar stuurwiel, een toerenteller, elektrisch verstelbare koplampen en getint glas. De 1.6 LX Sedan kost 32.595 gulden, de Plus’ 33.995 gulden. De 1.8 GL De nieuwe Porsche 911 Carrera is te herkennen aan de verder achterover hellende koplampen en de breder uitgebouwde achterkant. auto. Hij wordt pas wild als de bestuurder dat wil. De 911 is voor de turbodieselmotor van 112 pk. Het is dezelfde krachtbron als in de Alfa Romeo 164 TD. De motor komt van de Italiaanse expert op dieselgebied, VM Motori. De Scorpio komt heel rap van de plek. Binnen 11,3 seconden zit de wagen op 100 km/uur. Dat is 2,7 seconden sneller dan met de voorgaande turbodiesel in deze wagen. De motor draait verder met een opvallend laag toerental van 2500 t/min bij 120 km/uur. Mede daardoor is het brandstofverbruik laag, zeker voor een auto van dit formaat met een gewicht van boven de 1400 kilo. De Scorpio TD verstookt niet meer dan 1 op 13,3. Diesels zijn vandaag de dag niet goedkoop. In de regel moet enige duizenden guldens meer worden betaald dan voor een versie met Tot en met 11 f1000,- GRATIS aan accessoires - of - f1000,- KORTING bij aanschaf van een nieuwe F.S.O. garsa De Groendijck 49 WAARDER (incl. BTW. excl rijklaarkosten en ML beh vierwielaandrijving. Subaru bouwt al meer dan twee decennia auto's met vierwielaandrijving. Een extra stelsel tandwielen in het middendifferentieel stuwt vijftig procent van de aandrijfkrachten naar de achterwielen. Slippen de voor- of achterwielen door, dan wordt er meer motorvermogen doorgegeven naar de wielen die nog wel grip hebben. Dat komt het weggedrag op gladde wegen en dus de veiligheid ten goede. De initiatiefnemers van de Auto Recycling Nederland BV (v.l.n.r.): W.F. van Eijkelenburg (RAI), A.J.M. Hermus (BOVAG), G.M. Eggink (directeur Auto Recycling Nederland BV), P. Goedbloed (STIBA), T.M. Remans (FOCWA), H.A. Voskamp (SVN). een exclusief merk. De markt van dure auto's is dit jaar in Nederland ten opzichte van 1992 met meer dan 40 procent ingezakt. De terugloop bij Porsche is blijven hangen op 24 procent, niet in het minst doordat in Nederland dit jaar nog 67 911-en van het voorgaande model zijn verkocht. Van de nieuwe Carrera heeft importeur Pon's Automobielhandel 105 exemplaren bij de fabriek besteld voor het produktjaar 1994. De wagen is 1,9 procent in prijs gestegen ten opzichte van zijn voorganger. Hij kost nu 215.900 gulden. Deze hoge prijs staat het succes niet in de weg. De importeur heeft voor de officiële start van levering al bijna veertig Carrera's van het nieuwe model aan de man gebracht. rookvrije verbranding. Tegelijk groeit het vermogen van 75 naar 88 pk. Vooral de Escort is met deze motor een vlotte auto. Bij hogere toeren is nog wel van een licht gebrom sprake. Dat stoort overigens niet, zeker omdat bij snelheden van Wij reden geruime tijd met de uitvoering 1.8 Plus. De wagen houdt het midden tussen een stationwagen en een hatchback. De neus oogt apart door de heel klein Recycling en hergebruik van materialen is noodzakelijk om de groeiende afvalberg te laten slinken. Jaarlijks gaan in Nederland ongeveer vierhonderdduizend auto's naar het autokerkhof. Veel nog in redelijke staat verkerende onderdelen vinden in de regel nog wel een bestemming. Staal gaat naar de Hoogovens en ook de kunststof bumpers zijn tegenwoordig te verwerken tot andere produkten. Recycling van afgedankte auto's krijgt duidelijk al inhoud. Toch blijft altijd nog meer dan honderd miljoen kilo afval per jaar over. De autobranche, ondersteund door het ministerie van voor het ontwerpen van recyclebare auto's. Op die manier wordt het hele proces commercieel aantrekkelijk." Dertig jaar geleden legde F.A. Porsche de basis voor de 911. Tot aan de dag van vandaag staat de wagen nog steeds bovenaan de verlanglijst van menig sportwagenliefhebber. Kenmerkend zijn de tot aan de achterbumper aflopende daklijn en de achterin luchtgekoelde zescilinder Minister Hans Alders van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne (vrom) is zeer te spreken rond de 120 km/uur in de vijfde versnelling het toerental laag is. In de gewichtigere Mondeo moet de krachtbron duidelijk meer zijn best doen. Het brandstofverbruik van de Escort 1.8 TD ligt tegen de 1 op 20. Bij de Mondeo is het zelfs nog lager, doordat deze auto een gestroomlijndere koets heeft. Een belangrijke verbetering is geboekt bij de start van de dieselmotoren. De voorgloeitijd bedraagt slechts 4 seconden. Bovendien blijven de gloeibougies, nadat de motor is aangeslagen, even nagloeien, waardoor de uitstoot van dieselwalm ook bij koude motor achterwege blijft. Voor de Scorpio heeft Ford een nieuwe 2.5 liter opvallende welving onder de ruit, waardoor de carrosserie nagenoeg zijn gelijke niet kent in het straatbeeld van vandaag. De testwagen is uitgerust met een 1.8 liter viercilinder boxermotor. Daarbij liggen de cilinders paarsgewijs tegenover elkaar. De krachtbron presteert goed met zijn 103 pk. Bovendien doet hij heel stil zijn werk. Zelfs bij hoge toerentallen is hij nauwelijks te horen. Trillingen ontbreken al helemaal. De Impreza 1.8 heeft standaard VROM, is anderhalf jaar geleden begonnen met het zoeken van oplossingen voor dit probleem. Dat resulteerde op 13 oktober in de officiële start van de Auto Recycling Nederland BV. De initiatiefnemers zijn RAI (autofabrikanten en -importeurs). Stiba (autodemontagebedrijven), SVN (shredderbedrijven), Bovag (garagebedrijven) en Focwa (schadeherstelbedrijven). Het streven is rond de eeuwwisseling 86 procent van de auto opnieuw te kunnen gebruiken. De Auto Recycling Nederland BV gaat optreden als bemiddelaar tussen gehouden grille. Verder ontbreken de stijlen rond de zijruiten. Die vallen direct in de rubbers op de carrosserie. De achterkant van de Impreza heeft een GK/WvW - Woensdag 3 november 1993 -- A

Weekblad voor Waddinxveen | 1993 | | pagina 21