K@RT WEG Opeis frivole coupé in de maak Hyundai versterkt positie van Sonata Lancia Delta karaktervol 11 Fiat Fiorino flink groter e compacte bestelauto, Fiat Fiorino, is stevig Astra's uit Polen Van Gend Loos Extra airbag van Volvo Speciale VW Transporter AUTO RAS B.V. TECHNISCHE GEGEVENS: Chic ingericht interieur AUTORADIATEUR DEFECT?! UI I I I I I I HF-TJ-61 K REDACTIE: HENRI STOLWIJK Opel gaat samen met de Poolse autofabrikant FSO auto's bouwen. De nieuwe produktiefaciliteit zal naar alle waarschijnlijkheid in Warschau gevestigd worden. Opel wil in de tweede helft van 1994 een deel van de produktie van de Astra naar Polen verplaatsen. Voorlopig zullen er in de fabriek van FSO 10.000 Astra's per jaar worden geproduceerd. Opel verwacht dit aantal binnenkort op te schroeven naar 33.000 stuks. De produktie van de Astra in Polen zal werkgelegenheid bieden aan 250 man. Volvo heeft een airbag ontwikkeld, die voorkomt dat de inzittenden verwondingen oplopen bij een aanrijding in de flank. De airbag komt uit de zijkant van de stoel en vormt een buffer tussen de passagier en het portier. Volvo gaat deze bijzondere luchtzak als extra leveren in de Volvo 850 en in de modellen van de 900-serie. Belasting Voor de Volkswagen transporter T4 bus, de Golf 3 en de Golf 3 Cabrio bestaan sinds kort speciale accessoirepakketen. Voor de carrosserie levert de firma Vabro in Almere een stylingset. Deze set bestaat uit een frontbumper, zijskirts met spatschermverbreders en een achterfront. Ook de verlichting kan de liefhebber sleutelen, door middel van een dubbele koplampset. Voor het interieur van de auto is er een leren stuurwiel en een middenconsole met extra inbouw- en opbergruimte. Andere accessoires zijn nog in de maak. Voor meer informatie: Vabro AlmereL 036-5324044. T\ e zakelijke markt is voor autofabrikanten en U importeurs belangrijk. Ieder zichzelf respecterend merk probeert de gunsten te winnen van mensen, die een auto voor het werk nodig hebben. Het Zuidkoreaanse Hyundai heeft zijn topmodel Sonata nu duidelijk de ingrediënten gegeven, die juist de zakelijk rijder moeten aanspreken. Basismodel "Tï e Lancia Delta moet het vooral hebben van U een wat eigenzinnig karakter. Dat zal wel lukken, want rond Lancia zweeft al jaren een wat exclusief imago. Dat is voor een groot deel te danken aan historische hoogtepunten. De laatste jaren heeft het Italiaanse merk, juist met de Delta, het aloude sportieve imago opgepoetst door een reeks van successen in de internationale rallysport te behalen. Zacht Chic Iff - Het distributiebedrijf Van Gend Loos heeft eind november de duizendste Mercedes-Benz truck in gebruik genomen. Dit duizendste exemplaar is een 1927 LS trekker chassis, dat is een trekker met oplegger. Al sinds 1973 werkt Van Gend Loos samen met Mercedes-Benz. De bedrijfswagens van de Duitse autofabrikant worden hoofdzakelijk gebruikt voor uiteenlopende distributie doeleinden. werd getoond. U uitgedijd, zowel in de breedte als in de lengte. Het laadvolume nam maar liefst twintig procent toe ten opzichte van het voorgaande model. Bovendien is de wagen leverbaar met een extra roldeur aan de zijkant. Een dergel^ke voorziening is bij dit soort wagens uniek. Deze deur maakt laden en lossen in nauwe straten gemakkelijk. A uto s mogen weer opvallen. Een sprekende x* vormgeving wint het geleidelik aan van de op elkaar lijkende windtunnel ontwerpen. De autokoper wil een kleurrijk design, zo heeft Opel recent ontdekt aan de hand van de reacties op het studiemodel Tigra. Het gaat om een smaakmakende coupé, die op diverse autoshows if A'-?, ZZ*.^.<7 F J iiBi GT-TD-25 GK/WvW - WOENSDAG 5 JANUARI 1994 Pagina 21 De Hyundai Sonata is een ruime reiswagen, (foto HSP) De Fiat Fiorino biedt behoorlijk wat laadruimte voor een lage prijs. Het interieur oogt chic. achteren gezien wel wat weg van de vroegere Alfasud. Opel neemt de Tigra toch in produktie. In de eerste plaats heeft de wagen een moderner uiterlijk dan het vorige model. Het ruitoppervlak is vergroot en de achterzijde heeft een gewijzigd uiterlijk. Daarnaast staan techniek en veiligheid op een hoger niveau. De Hyundai Sonata moet zo weer een paar jaar mee kunnen. De wagen heeft zijn binnenruimte in elk geval mee. Volgens importeur Greenib Car zijn de prijzen scherp. De vernieuwing van de Sonata komt kort nadat de middenklasser Lantra een nieuw gezicht kreeg. Beide modellen hebben nu smalle koplampen, een vooruitstekende grille en een geprofileerde motorkap. Daardoor krijgen de auto's een duidelijker eigen gezicht, meer een family-look. vervangen door een veel ronder gevormde hatchback. De wagen biedt nu meer ruimte dan zijn voorganger en profiteert van alle verbeteringen en technische vernieuwingen van de laatste jaren. Wij reden de versie met 1,8 liter motor. Die levert 105 pk, wat voldoende is voor De Sonata heeft nu standaard een airbag voor de bestuurder. Gordelspanners, balken in de portieren en de haast vanzelfsprekende kreukelzones behoren ook tot de veiligheidsuitrusting. is de capaciteit van de reminstallatie vergroot. De Fiorino blijft op grijs kenteken verkrijgbaar. Het model voldoet aan de voorwaarden van de nieuwe regeling. Dat is voor veel bedrijven interessant. Over de nieuwprijs hoeft de koper immers geen Belasting Personenwagens en Motorfietsen (BPM) te betalen. Fiat kan de wagen mede daardoor tegen een vrij lage prijs brengen. De basisversie met 1,3 liter/67 pk benzinemotor zal rond de 16.000 gulden kosten. Dat is exclusief btw. De versie met 1,6 liter/75 pk benzinemotor gaat in de richting van 18.000 gulden. Deze krachtbron voldoet volgens Fiat al aan de toekomstige eisen op het gebied van uitlaatgassen. Dat geldt ook voor de leverbare 1,7 liter/57 pk diesel. Met deze motor zal de Fiorino om en nabij de 18.500 gulden gaan kosten. het jaar het absolute topmodel met zescilinder motor, lederen bekleding en alle denkbare nuttige, leuke en luxe accessoires. Daarmee is de Sonata een op en top comfortabele reisauto. De prijs van deze versie zal zo rond de 65.000 gulden uitkomen. De Delta verscheen veertien jaar geleden, als compacte gezinswagen, ten tonele. Hij oogstte toen de prestigieuze titel Auto van het Jaar. Het hoekige model van toen is in de tweede helft van 1993 Gouda: Tielweg 14 Tel.: 01820-39220 Woerden Daggeldersweg 4 Tel.: 03480-16030 Bel ons op 01820-39220 of 03480-16030 PERSONEN- VRACHTWAGENS REPARATIE- RUILRADIATEUREN scherpe prijzen dé specialist de 1.8 GL, vooral vanwege de prijs van 37.950 gulden. Voor een grote, comfortabele en statige wagen als de Sonata, is dat beslist niet veel geld. De standaarduitrusting is bij dit model tamelijk beperkt. Al het nodige zit erop, maar dan ook niet meer dan dat. De koplampen. Toch schaadt dit niet. In het donker leer je de ruime mate van achtergrondverlichting heel snel waarderen. Eén oogopslag is genoeg om met de vingers direct het goede knopje te vinden. Het basismodel van de Sonata serie, de 1.8 GL, heeft een 1,8 liter motor die een vermogen levert van 72 kW/ 98 pk. Deze 1,8 liter is op het vorige model enige tijd wel en later weer niet leverbaar geweest. Het mechaniek van de motor is niet gewijzigd, wel werd de elektronica voor de ontsteking, brandstofinjectie en de katalysator vernieuwd. Hyundai verwacht veel van De Lancia heeft van plek voor twee inzittenden. De achterbank is klein bemeten en eigenlijk alleen geschikt voor kinderen of voor het opbergen van bagage. De wagen beantwoordt aan de eisen van deze tijd. Dat betekent dat veiligheid en milieu maximale aandacht hebben gekregen. De flanken zijn verstevigd ter bescherming van de inzittenden bij een zijdelingse botsing. Ook zijn twee airbags gemonteerd. Gordelspanners en stoelen voorkomen dat bestuurder en 2.0i GLE biedt wat meer luxe en meer prestaties. Die heeft elektrisch verstelbare buitenspiegels en elektrisch bedienbare ruiten. Zaken die een auto in deze klasse eigenlijk niet mogen ontberen. De 2.0i GLE kost 39.950 gulden. Hyundai presenteert later in De Delta heeft een redelijk zacht afgestelde schokdemping en vering. De koets helt enigszins in bochten. Het verbeterde onderstel zorgt daarbij wel voor een koersvast Het interieur oogt chic. De typische Italiaanse styling is herkenbaar. De kleur van de stoelbekleding keert terug in de portieren. De zetels geven goede zijdelingse steun. Grotere mensen zullen de rugleuning misschien als wat kort ervaren. Achterin is het ook comfortabel zitten. De beenruimte is niet overdadig, maar dat komt meer voor bij dit kaliber auto's. De portieren zwaaien opvallend ver open. Ze maken ten opzichte van de zijkant van de wagen een bijna rechte hoek. Dat vergemakkelijkt de in- en uitstap in hoge mate. Standaard beschikt de Delta over stuurbekrachtiging. Het stuurwiel is bovendien in hoogte verstelbaar. Het dashboard van de Lancia lijkt in eerste instantie wat overdadig verlicht. Achter werkelijk elk knopje zit een lampje. Zelfs de wieltjes voor de ventilatie-openingen en de hendels aan het stuur lichten op na het inschakelen van de vlot opschieten. Bij lage snelheden produceert de krachtbron een sportieve roffel. Dat past wel bij dit merk. Vanaf zo’n 80 km/uur wordt het motorgeluid langzaam maar zeker overstemd door windgeruis. De Lancia is daarmee zeker geen rumoerige auto. Rijdend op de snelweg is een conversatie zonder stemverheffing best vol te houden. passagier bij een frontale klap onder de gordel doorschieten. Opel gaat de Tigra leveren met een 1,6 liter motor, die nu is te vinden in het vooronder van de Corsa GTI. De machine beschikt over zestien kleppen en benzine-inspuiting en levert 109 pk, wat gegarandeerd prima rijprestaties zal opleveren. Dat hoort ook wel een beetje bij een auto met dit uiterlijk. Het elektronisch brein van de motor zorgt voor veel trekkracht bij een laag toerental. Dat uit zich vervolgens in een gering brandstofverbruik en dito lage uitstoot van uitlaatgassen. Dat komt het milieu ten goede. Opel heeft nog geen prijs beschikbaar van de Tigra. Die zal in de loop van dit jaar bekend worden gemaakt. weggedrag. De remmen vertragen opvallend sterk. Elektrisch bedienbare ramen voor en centrale portiervergrendeling zijn eveneens standaard op de Delta 1.8. De achterbank is in twee ongelijke delen neerklapbaar. Het zicht naar achteren is niet geweldig. Achteruit inparkeren moet dan ook met de nodige voorzichtigheid gebeuren. De Delta moet opboksen tegen een fors aantal gelijk geprijsde concurrenten. Auto's, die soms net een fractie meer binnenruimte bieden, zoals de Vectra 1.8i GL. De geteste Delta 1.8ie biedt echter veel pk's, een riante standaarduitrusting en een aparte uitstraling. Hij kost 37.900 gulden. Er is ook een versie met 1,6 liter motor van 76 pk. Die komt op 34.950 gulden. De snelle variant heeft een 2,0 liter zestien kleppen motor, goed voor 142 pk. De prijs hiervan is 49.950 gulden. Het topmodel is de HF Turbo ie LS. Het motorvermogen bedraagt 190 pk en de wagen kost 59.950 gulden. Motor: 1756 cc. Vermogen: 76 kW/105 pk. Acceleratie: 11,8 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 185 km/uur. Gem. verbruik: 9,2 ltr/100 km. Gewicht: 1220 kilo. De reeks positieve geluiden verleidt Opel om deze frivole auto in produktie te nemen. Dat zal tegen het einde van 1994 gebeuren. De Tigra moet dan van de band kunnen rollen in Opeis fabriek in het Spaanse Zaragoza, waar op dit moment de Corsa ook wordt gemaakt. De Tigra is geen grote wagen. Het is een compacte coupé met een eigenwijze daklijn. Veel binnenruimte biedt hij niet, maar dat is niet ongebruikelijk bij dit soort wagens. Voorin is er De Fiorino is volgens importeur Fiat Auto Nederland een ideale wagen voor koeriersdiensten. Handzaam, licht en een zuinig brandstofverbruik zijn de voornaamste kenmerken. Sinds 1978 is het Fiats kleinste bedrijfswagen. In totaal zijn er over heel Europa 450.000 exemplaren verkocht. Eerst is de wagen gepresenteerd op basis van de Fiat 127 en in 1988 op basis van de Uno. De laadruimte bij het jongste model, dat in februari op de BedrijfsautoRAI in Amsterdam zal worden gepresenteerd, groeit met 21 centimeter. Dat is te danken aan een verlengde wielbasis. Het laadvolume bedraagt daardoor 3,2 kubieke meter. Dat is verrassend veel. Bovendien bedraagt het nuttig laadgewicht 550 kilo. Om deze lading ook vlot tot stilstand te kunnen brengen, S-14-20 w k i 1 p;

Weekblad voor Waddinxveen | 1994 | | pagina 21