Centrumontwikkeling trok veel publiek bij lijsttrekkersdebat EEN HART VOOR WADDINXVEEN Wat zegt de politiek over de ouderen? I I I Cool Breeze treedt weer op Seniorenactiviteit in waddinxveen-noord Hoe denkt Waddinxveen over de centrumontwikkelingen? Open huis Kinderdag verblijf Kwiebus HKV 1 j I i n Ut w .1 w^Sw^ëïSïyg:^ WOENSDAG 27 FEBRUARI 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN PAGINA 27 t Jeugdgemeenteraad en betrokkenheid Lijsttrekker Christenunie (A.B.) SGP deniocnteerie D66. Een goed functionerend één-loketsysteem is noodzake- aanzien van de politiek is ge schaad. Ik ben benieuwd wat ondernemers gaan doen. Het centrum wat er nu moet gaan komen moet in ieder geval niet grootschalig, laten we alle op ties bekijken. Maar het belang rijkste: als het maar gebeurt op korte termijn. trumplan niet goed ging. Hij kreeg die ruimte echter niet en daarom is hij uitgetreden uit de WD. Met de zienswijze van zijn wethouder mevrouw Wientjes was hij het niet eens. Begrijpe lijk dat de discussie zich ging toespitsen op het Centrumplan. Zijn we weer bij af, dat was de grote vraag. Wethouder Wien tjes wilde niet zeggen hoe groot het tekort is. Ook wilde zij niet zeggen hoe zij de problemen, Kun je zelf niet stemmen, laat je stem toch horen en machtig een vriend, vriendin of je ouder(s). Voor meer informatie of voor je reactie, bel Peter van den Berg tel. 615079 of mail info@kiespcw.nl. "Best een goed idee dat ik las op de website (www.kiespcw.nl) dat de PCW voorstander is van een proef met een jeugdgemeenteraad. Want er zijn meer jongeren zoals ik die geïnteresseerd zijn in politiek in ons dorp”. WADDINXVEEN/BOSKOOP - De Waddinxveens/Boskoop- se formatie Cool Breeze was vorig jaar juni, na een afwezig heid van meer dan IO jaar, weer terug op het podium met een succesvol optreden in de Goudse Schouwburg. Cool Breeze treedt zaterdag 2 maart weer eens op in Bo skoop in het Sportcafé Mid den Holland, bereikbaar vanaf de Hoogeveenseweg. In de ja- ren ’80-’90 was Cool Breeze in Country Western krin gen een bekende band, die verschillende facetten van de C&W muziek ten gehore bracht op hun eigen wijze: goed verzorgde meerstemmi ge zang door de drie kernle den, tevens de oprichters van de formatie die nu al zo’n 30 jaar met elkaar muziek ma ken. Dat zijn Kees Valk (zang), TedValk (zang/bas) en Hans de Bruin (zang/gitaar), in een wisselende bezetting als het gaat om de verdere samen stelling. Cool Breeze anno 2002 is qua repertoire niet meer gebonden aan een be paalde muziekstijl. Centraal staat de meerstemmige zang. Het repertoire is een kruising tussen de muziek van het Deep River Quartet en het Cocktail Trio. Muziek uit lang vervlogen tijden, maar verpakt in een eigentijds jasje.Naast de vaste leden is er ook een belangrijke rol voor Jan Wil lem Bakker uit Nijmegen op keyboard. Naast Cool Breeze treedt deze avond ook op de Amerikaanse zangeres Janice Lakers. Zij is al 18 jaar in Ne derland en is onder meer derdagverblijf voor hun klein tjes zijn uitgenodigd om langs te komen, aangezien er op een aantal dagdelen nog de moge lijkheid bestaat voor directe plaatsing. Het open huis is op zaterdag 2 maart vanaf 12.00 uur. Voor de kinderen worden er allerlei activiteiten georgani seerd en voor de ouders of an dere belangstellenden is er de mogelijkheid om rond te kijken of informatie in te winnen. Kinderdagverblijf Kwiebus is gevestigd op de Mercuriusweg 4, tel. 0182-630585 info(a)kiespcw.nl www.kiespcw.ni ■■■■■■■■«■■■mH zangdocente aan het Maastst- richtse Muziekconservatori um.Verder treedt zij regelma tig op in Jazzclubs en andere uitgaansgelegenheden. Janice begeleidt zichzelf op de piano en heeft hoofdzakelijk songs uit het ’American Songbook’ op haar repertoire staan. Kaarten bestellen voor zater dag 2 maart: a 7,00 euro, via tel. 0182-633148 (TedValk) of bij Sportcafé Midden Holland (bij de tennisbanen in Bo skoop). Het concert begint om 20.30 uur. een verantwoordelijkheid van de gemeente en niet alleen van de aanbieders in de zorg. Daarom zal de gemeente de aanbieders van zorg, welzijn en huisvesting moeten stimuleren om de zorg vormen beter op elkaar en de behoefte van de burgers af te stemmen. Henk de Bas, voorzitter On dernemers Vereniging Wad dinxveen: „De ondernemers zijn grote verliezers in dit feit. Reeds jaren geleden riepen wij dat het 5 voor 12 was, voor menig ondernemer in Wad dinxveen is het inmiddels al bij na half één. Er moet nu kracht dadig opgetreden en navenant gehandeld worden. Niet het bestaande plan versoberen, dat is een valse start maken. Het was voor de OVW dit comple- Weerbaar Waddinxveen. De des kundige inbreng van verenigingen van bewoners, ouderen, gehandi- te centrumplan, maar niet een aangepast plan. Persoonlijke denk ik dat we moeten probe ren of we met de ontwikkelaar een deal kunnen sluiten om hem af te kopen, zodat wij on ze handen vrij hebben om naar een andere locatie voor het winkelcentrum om te zien. De optie om het Passage-plan uit de kast te halen is voor ons niet reëel, dat hebben we in grote meerderheid 4 jaar gele den 'afgewezen: op een te klei ne ruimte gebouwd, geen uit breidingsmogelijkheden in de toekomst, beperkte parkeerfa- ciliteiten. PvdA. Bouwen ten behoeve van de natuurlijke aanwas en de lo kale behoefte (onder meer le- vensloopbestendige) woningen is nodig. In overleg tussen gemeen te en wijk- en buurtorganisaties wordt gewerkt aan de verbete ring van de leefomgeving. Veilig heid moet veel aandacht krijgen. Alle burgers moeten onbevreesd kunnen wonen. De gemeente spant zich in om het Collectief Vraagafhankelijk Vervoer als fijn mazig openbaar vervoersnet- De gespreksleider begon met een vraag aan T. van der Torren (Weerbaar Waddinxveen) of er een vergelijking was te trekken tussen hem en de heer Fortuijn. Volmondig zei van der Torren: ’Neen’. Weerbaar Waddinxveen is tot stand gekomen omdat hij binnen zijn partij de WD te weinig speelruimte kreeg om zijn persoonlijke mening naar voren te brengen. Hij was van mening dat het met het cen- Dorenda Gerts, CDA: „Wat is dit erg voor Waddinxveen. Ik vind het wel lastig praten, om dat ik het concept-rapport niet gelezen heb, ik moet me base ren op vijftien minuten infor matie. Maar ik kreeg er wel ge lijk een bepaald gevoel bij. Je wilt zo graag een hart voor Waddinxveen. Dit gaat geld kosten, dat is duidelijk. Eigenlijk komt het er op neer dat er 4 jaar lang niets is gebeurd. We hadden het vermoeden wel, daarom vroegen we er vaak aandacht voor en blijkbaar te recht want we krijgen hiermee helaas gelijk. Voor ons is het bespreekbaar om terug te gaan naar een kleiner centrum. De positie van de wethouder lijkt me lastig geworden, ze kan niet meer terugkeren in een vol gend College.” te.Tijdens de bijeenkomst werd nog uitvoerig gesproken over de verkeersproblemen in Wad dinxveen; het verplaatsen van bedrijven uit het centrum naar industrieterreinen; hoeveel wo ningen er zullen worden ge bouwd in het nieuwe bestem mingsplan Triangel en hoeveel woningen daar worden be stemd voor de sociale woning bouw. Ook kwam de veiligheid in Waddinxveen ter sprake. (A.B) Bart van der Roest, PCW: „Enerzijds is er de schrik, an derzijds vraag je je af hoe dit kan in juridische zin. Het lijkt net alsof er door de deskundi gen gezegd wordt dat je je niets van de intentieovereen- komst hoeft aan te trekken. Maar als je het dieper tot je door laat dringen, dan is het ontzettend jammer. Je bent voor een deel teruggeworpen en dat is uiterst vervelend. We zijn al die jaren gegaan voor een hart voor Waddinxveen. Ik denk dat je het nu wel kunt vergeten om in 2010 iets te hebben staan, dat wordt wel 2020 misschien.” Coos de Vogel, WD: „Mijn eer ste reactie was: wat is dat ver velend. Weer een hindernis. Maar ik wil eerst het rapport lezen en overleggen met de fractie voor ik een echt oor deel vorm. Het is in ieder geval zo dat de wethouder al met een erfenis zat uit 1997. Ze heeft geprobeerd daar het bes te van te maken. Hoe groot de droefenis is weet ik niet, ik weet namelijk niet hoeveel derhalve: bouw levensloopbe- stendige woningen en stimule ring van woonzorgzonering. De PCW is voorstander van Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer. Het woningbeleid wordt afgestemd op de Waddinxveense behoefte en een beperkte regionale op vang. Bouw van senioren- en zorgwoningen in gebieden die vrijkomen doordat bedrijven worden verplaatst. Hetzelfde geldt voor het centrumgebied. Titus van der Torren, Weerbaar Waddinxveen: „Het is een schokkende ontwikkeling, al heb ik het altijd al voorspeld. Het is absoluut geen leuke ma nier om gelijk te krijgen, Wad dinxveen is hier de dupe van. In juli zei ik al dat het steden bouwkundig plan en de finan ciële kwestie niet bij elkaar paste. Alle plannen kunnen nu naar de papierversnipperij. Vol gens mij zijn we nog minder ver dan vier jaar geleden. Het WD. De toenemende vergrijzing in Waddinxveen vraagt bijzonde re aandacht-Senioren hebben im mers andere bestedingspatro nen, een andere invulling van de vrije tijd, andere behoeften aan sport en recreatie, behoefte aan aangepaste woonvormen en soms -want het merendeel kan voor zichzelf zorgen- ook be- Willemieke (studente HBOV) werk op te zetten. Bij de inrich ting van de openbare ruimte is gebruiksvriendelijkheid voor mensen met een functiebeper king een belangrijk aandachts punt. Streven naar meer aan dacht voor het ouderenbeleid. Voor ouderen zullen meer mo gelijkheden worden gecreëerd voor deelname aan de informa tiemaatschappij. De bouw van le- vensloopbestendige woningen stimuleren op inbreilocaties bin nen de bebouwde kom. In alle nieuwbouwplannen levensloop- bestendig bouwen stimuleren en de toegankelijkheid van openba re gebouwen garanderen. WADDINXVEEN - De Samen werkende Ouderenbonden Waddinxveen hebben een over zicht samengesteld van wat de politieke partijen aan de vele Waddinxveense ouderen belo ven in de raadsperiode 2002 tot 2006. Maria Wientjens, wethouder met het centrum in de porte feuille: „De samenwerkings overeenkomst is tot stand ge komen onder verantwoordelijkheid van de toenmalige CDA-wethouder Hielema die deze onderhande- lingen destijds nogal solistisch voerde. Pas op een laat moment werd het toenmalige college gecon fronteerd met een concept- samenwerkingsovereenkomst, waar toen voor de rest van het college nog maar weinig aan te sleutelen viel. Uiteindelijk sneuvelde het toenmalige Pas sageplan dat op deze overeen komst was gebaseerd bij de rechter na bezwaren van om wonenden. Het huidige college heeft bij het nieuwe centrumplan Van Petteplas tot Gouwe voor een andere aanpak gekozen, omdat alle collegeleden vanuit hun ei gen portefeuille van begin af aan bij het plan betrokken zijn Christelijke politiek "Politiek zegt mij eigenlijk weinig, wat merk je er van? Eerst dacht ik, 'ik ga niet stemmen'.Totdat mijn vriendin tegen me zei dat het toch wel belangrijk is dat christenen meebeslissen over de toekomst van Waddinxveen. Zeker als je bedenkt dat de gemeente gaat over de opening van winkels op zondag. Dat heeft mij aan het denken gezet". Sara (groepsleidster) met name de parkeerproble men, denkt op te lossen. Maandag komt er meer naar i buiten over het centrumplan. Flinke kritiek werd geuit op het I college van burgemeester en i wethouders door de niet in het i college vertegenwoordigde I fracties, omdat zij niet gelijktij- i dig met de andere fracties op de hoogte zijn gesteld van het centrumplan. De in het college I vertegenwoordigde fracties wa- i ren al enkele dagen op de hoog- WADDINXVEEN - Ruim een jaar geleden is de groep ’Oude- renvoorlichters’ van de Stich ting Waddinxveens Welzijns werk begonnen met het afleggen van huisbezoeken bij senioren van 75 jaar en ouder om na te gaan of de betreffen de senioren op de hoogte zijn van allerlei regelingen die er voor hen zijn. Daaruit bleek dat veel senioren behoefte hebben aan een plek waar ze andere senioren kunnen ontmoeten en waar ze informatie kunnen krij gen. In het Anne Frank-centrum bestaat die mogelijkheid al, maar er blijkt behoefte aan een plek in de wijk waar men woont. Daarom is besloten een ont moetingsplek te organiseren in de Vondelwijk. Met ingang van dinsdag 5 maart zijn mensen van 55 jaar en ouder elke dins dag van 10.00 - 13.00 uur en CDA. Jongeren- en ouderenbe leid moet niet gescheiden wor den bezien, maar geïntegreerd. Samenwerking tussen ouderen en jongeren kan bestaande pro blemen helpen oplossen en is verrijkend vanwege de uitwisse ling van denkbeelden. Jongeren en ouderenbeleid kan in hoge mate worden ontwikkeld door de betrokkenen zelf. In nauw overleg met de belangenorgani saties van ouderen moet de ge meente, ook voor ouderen in een vergrijzende samenleving, een aantrekkelijke gemeente zijn. facilitering van bestaande net werken (armoedeplatform, ge handicaptenplatform, ouderen platform, kerken) is noodzakelijk. Het uitgangspunt bij ouderenbe leid moet zijn: het bijdragen aan een volwaardige, zoveel mogelijk zelfstandige en geïntegreerde plaats in de samenleving. De zórg/hulpverlening aan zelfstan dig wonende ouderen vanuit ver zorgingshuizen (extramurale verzorgingshuis) moet bevor derd worden. De bouw van wo ningen voor ouderen en andere vormen van (semi-)zelfstandige woonvormen in woonwijken en in het centrum is van groot be lang. Het gemeentebestuur sti muleert in samenwerking met Woonpartners Midden-Holland, maatschappelijke- en welzijnsor ganisaties het concept van woonzorgzonering. Actiepunten WADDINXVEEN - In het Anne Frank Centrum werd woensdagavond een lijsttrekkersdebat gehouden.Voor dit debat bestond grote belangstelling. Waarschijnlijk kwam dat ook doordat inmiddels bekend was geworden dat het winkelcentrum op losse schroeven was komen te staan. De bijeenkomst was georganiseerd door RTW, de lokale omroep van Waddinxveen. Aan het debat werd om 22.00 uur abrupt een einde gemaakt, wat het nodige gemopper van het publiek teweegbracht. capten etc. wordt serieus geno men. De meerderheid van de in woners in Waddinxveen is ge diend met de aanwezigheid van kleinschalige wijkwinkelcentra. Dit geldt in toenemende mate als rekening gehouden wordt met het toenemende aantal ou deren en gehandicapten in onze gemeente. Op het gebied van de zorg vragen vele ontwikkelingen aandacht. Vergrijzing van de be volking, voortschrijdende medi sche technologie, streven naar langdurig zelfstandig wonen van ouderen en gehandicapten vor men aandachtspunten. Belang hebbenden en gebruikers van voorzieningen op de werkterrei nen van jeugd en jongeren, oude ren .gehandicapten, buurtvereni gingen, minderheden en uitkeringsgerechtigden worden intensief betrokken bij het for muleren en uitvoeren van het op hen gerichte beleid. geld er mee gemoeid is. We zullen een andere marsroute en -tempo moeten nemen. Maar dat zijn eerste impulsen. Het is in ieder geval erg snel door de bocht om wethouder Wientjens deze kwestie aan te rekenen. Ik ben meer geïnte resseerd hoe snel kunnen we iets van de grond tillen, dat zou de insteek moeten zijn. Het is jammer, maar we moeten vooruit kijken.” geweest. Wethouder Van Hol- steijn voor MFA een geza menlijke huisartsenvoorzie ning, wethouder Dijksterhuis voor de verkeersvisie en het parkeren, burgemeester Jonk man voor de grondexploitatie en ikzelf voor de winkels, het wonen en de ruimtelijke pro cedures. Daarnaast heb ik nog de overkoepelende verant woordelijkheid als projectwet- houder. De uitslag van het advies is ui termate teleurstellend voor het college, en natuurlijk ook voor de raad, en de betrokken ondernemers en -niet in de laatste plaats- de burgers.Al ja ren zijn er plannen gemaakt voor het centrum, die om wel ke reden dan ook zijn gestrand. Ook de huidige plannen voor het gehele gebied Van Petteplas tot Gouwe blijken dus uitgaan de van de rechtsgeldigheid van de oude samenwerkingsover eenkomst uit 1997 econo misch niet uitvoerbaar, althans niet in deze vorm. De adviseurs merken in een van hun conclusies en aanbeve lingen op, dat er alleen maar oplossingen kunnen komen als het plan wordt aangepast. Uit een eerste gesprek met de projectontwikkelaar blijkt de bereidheid van het bedrijf om mee te werken aan het vinden van een verantwoorde oplos sing op zo kort mogelijke ter mijn. Al onze inspanningen moeten er nu op gericht zijn om te kij ken in welke vorm het centrum dan wèl financieel verant woord en snel ontwikkeld kan worden.” hoefte aan wat extra zorg, maar dan wel zorg op maat. Gepleit wordt voor afschaffing van niet- functionele leeftijdsgrenzen, die ouderen discrimineren. De ou derennota dient te worden geac tualiseerd. In het woningaanbod moet nadrukkelijk rekening wor den gehouden met ouderen en de mogelijkheden van zorg aan huis. Alle openbare gebouwen dienen toegankelijk te zijn voor gehandicapten en senioren. Bij de planning van Triangel moet een integrale evaluatie van wensen en eisen komen, waarin ruimte is voor sociale woningbouw, expe rimentele woningbouw, vrije ka vels, woningen voor ouderen en starters. donderdag van 13.00 - 16.00 uur van harte welkom in het buurtcentrum aan de C. Huy- genslaan 2. U kunt onder het genot van een kopje koffie met elkaar praten over allerhande zaken die u bezig houden. In dien er behoefte is aan infor matie over een specifiek on derwerp, kan er een gastspreker worden uitgeno digd. Ook met elkaar lunchen behoort tot de mogelijkheden. De bezoekers mogen zelf een naam bedenken. Ook de gemeente heeft de wens geuit de zorg dichter naar de mensen toe te brengen, zo dat men niet voor elke vraag een grote afstand moet afleg gen. Woont u in de Vondelwijk, Oranjewijk of Groenswaard, gaat u dan even kijken. Voor meer informatie: S.W.W., tele foon (0182) - 631932. Bauke Zoodsma, D66: „Dit is waanzin ten top. Hiermee is minimaal een half jaar tijd ver spild en 2 miljoen gulden weg gegooid. Wat ons betreft is het stoppen met de zaak. Het is te gek voor woorden als het cen trum de prioriteit blijft. Laten we ons nu richten op andere zaken als de scholen, Concor dia, Rowah. Als het nieuws is echt zo slecht als ik tot nu toe heb gehoord, dan vraag ik me af of er überhaupt een nieuw centrum moet komen. Het lijkt me heel moeilijk voor de wet houder om een aftreden te voorkomen en misschien neemt ze er wel het hele colle ge in mee.” WADDINXVEEN - Recentelijk heeft kinderdagverblijf Kwiebus een grote verbouwing en uit breiding ondergaan, daarmee is het aantal kindplaatsen enorm uitgebreid. Om deze reden zal zaterdag 2 maart Kwiebus open huis houden. Dit biedt iedereen de mogelijk heid om te zien wat Kwiebus in huis heeft maar biedt tevens de gelegenheid aan (toekomstige) ouders om kennis te maken met een kinderdagverblijf. Met name ouders die nog op zoek zijn naar een geschikt kin- Huizen voor starters "Vrienden van mij hebben trouwplannen en willen in Waddinxveen blijven wonen! Dan moeten er niet alleen dure huizen voor kapitaalkrachtigen worden gebouwd, maar ook huizen voor starters. Daar moet de PCW aan werken!" Floris (medewerker potplantenkwekerij en student) Van links naar rechts Jan Willem Bakker, Kees Valk,TedValk en - op handen gedragen - Hans de Bruin. (Foto: Sjaak Noteboom) lijk. De gemeente dient actieve deelname van ouderen op alle terreinen van het maatschappe lijk leven te bevorderen. Naast het behartigen van hun eigen be lang bij ouderenhuisvesting of in de zorgsector kunnen ze door deelname aan het openbaar be stuur ook een essentiële bijdrage leveren. De professionele onder steuning van hulp voor ouderen kan worden verbeterd. Een on derzoek naar de specifieke be hoeften van ouderen, bijv, op de terreinen van zorg, wonen en openbaar vervoer is gewenst. De groep mensen die op oudere leeftijd nog in Waddinxveen wil blijven wonen, verdient hierbij bijzondere aandacht. Aan ver schillende levenswijzen aange paste voorzieningen voor oude ren zijn noodzakelijk. De gezondheid van burgers is mede "Wij willen als PCW naar jullie luisteren en wat voor jongeren betekenen. Ik verwacht vanuit een jeugdgemeenteraad een duidelijk geluid waar we mee aan de slag gaan. De opmerking over huizen voor starters is terecht. Wij doen er alles aan om dat er door te krijgen. Ook wij zien christelijke politiek als een opdracht die alleen met jullie steun en stem mogelijk is. Alvast hartelijk dank". Wiebrand Dijksterhuis PCW Inzetten voor mensen die extra ondersteuning nodig heb ben, met name: ouderen, gehan dicapten, minima en minderhe den. Ondersteuning en Marjan Stoffers, PvdA: „We zijn geschrokken door de medede lingen. Dinsdag zijn we inge licht, zelf hebben we het con ceptrapport nog niet gezien. Dus we kunnen ook nog geen oordeel geven. Maandag hopen we het eindrapport te ontvan- gen, we gaan ons dan goed in lezen voor de raadsvergade ring van woensdag 27 februari.” PCW M PROTESTANTSE COMBINATIE WADDINXVEEN i:

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 27