Gemeente vraagt aandacht voor zinloze vernielingen r J Toneelspelers, koren, decorbouwers en naaisters zijn al maanden bezig met kerst a Cursus eerste Jongeren dwingen kind tot diefstallen Thema-avond ’Werkstress’ Bureau voor informele Zorg zoekt gastgezinnen hulp aan kinderen Lid van Verdienste Voor Torenbeek CDA-fractie Bisschop Van Luyn opent vredeswake op bezoek bij waterschap Concert Zaboj en de Gouwe stem afsluiter jubileumjaar Waddinxveen-Pelhrimov O i] PAGINA 15 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 2002 WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN i i Verzoek aan de ouders www.schilderijenkijken.nl E>8®c?s> cd ■Tj^cdCKpgjQ® r/ V 1 I SCHILDERIJENVE blauwe gras- (Willem ders kunnen kinderen adviseren dat, wanneer zij door grotere kinderen worden bedreigd, zij dit onmiddellijk komen vertel len of het aan een andere vol wassene zeggen. De politie in Waddinxveen heeft van de drie betrokken jongens goede signa lementen en zal daarmee pro beren ze op te sporen. wel heel bijzonder is, via de pa rochie las iemand uit Den Haag dat we met dit stuk bezig wa ren. Hij had net zijn stoffenwin- kel van de hand gedaan en wil de graag de rest aan ons schenken. We kwamen terug met een busje vol rollen stof, gespen, knopen en andere acce- soires”, vertelt Schut „Via via werkt het toch het beste. Nu zoeken we nog wat lakens voor onderrokken, gelijk gaan men sen in hun huis op zoek.” Op 29 november geeft de groep een try out voorstelling. Dat is overigens niet helemaal de eerste keer dat de groep bij een komt in de Ontmoetings kerk, afgelopen zaterdag hielden ze alleen voor zichzelf een ge nerale repetitie. Iedereen was daarbij aanwezig. „Je leert een boel van zo’n bij een kom st Wat REGIO - Het Coördinatiepunt Vrijwilligershulp Thuis is op zoek naar nieuwe gastgezinnen die tijd en ruimte hebben om eenmaal in de 4 a 6 weken een weekend gastgezin te zijn voor een kind met een handicap of chronische ziekte. Hoofddoel is ouders de mogelijkheid te ge ven uit te rusten. Maar voor de kinderen is het ook een uitbreiding van hun so ciale contacten. Het coördina tiepunt Vrijwilligershulp thuis is samen met het Steunpunt Man telzorg ondergebracht in het WADDINXVEEN - De CDA- WADDINXVEEN - Bisschop A. van Luyn van Rotterdam zal op zaterdag 28 septem ber in de Ontmoetingskerk de Nacht van verlangen ope nen. Deze wake voor de vre de is georganiseerd door de katholieke parochies van Bo skoop en Waddinxveen in samenwerking met een aan tal predikanten. Bisschop van Luyn, voorzitter van de ka tholieke vredesbeweging Pax Christi, zal het vuur onste ken en vertellen over het werk van Pax Christi. De opening van de wake is om 22.00 uur op het plein voor de Ontmoetingskerk (Groensvoorde 3). De hele avond is de kerk open en ie dereen is welkom, de hele nacht of een deel ervan. Er wordt muziek gemaakt, er worden gedichten gelezen en er is ruimte voor ieder een om uiting te geven aan zijn/haar verlangen naar vre de. Midden in de nacht is er een stille tocht naar het mo nument bij het station. De nacht wordt om 6.00 uur af gesloten met een gemeen schappelijk ontbijt. Een concert van de Gouwestem en hetTjsechisch zangkoor Zaboj zorgde voor een vol le Ontmoetingskerk. (Foto: Artistic Art/Lesbeth van derVis.) WADDINXVEEN - Kerstmis is nog heel ver weg, maar niet voor iedereen. Circa honderd Waddinxveners zijn al maanden bezig met de voorbereidingen voor kerstmis 2002. Want op 10, 1113 en 14 december staat 'toneelvereniging Maskerade sa men met nog een heleboel ac teurs en koorleden op de plan ken om een groots kersttoneelstuk te spelen. Een bijzonder optreden, de ver wachting is dat de tweeduizend kaarten zeker verkocht zullen worden. Waddinxveen kan str aks genieten van de kerstklas- sieker ’A Christmas Carol’ van Charles Dickens. Al begin 2001 is de organisatie begonnen met de voorbereidingen voor dit to neelstuk. Roelof Schut is één van de organisatoren, tevens voorzitter bij toneelvereniging Maskerade. „We wilden graag eens écht iets heel groots doen, iets met muziek”, vertelt Schut. „Na wat speurwerk kwa men we op dit kerstverhaal, zangers en zangeressen vonden we bij de stVictorparochie.” In oktober vorig jaar startten de eerste repetities. De groep deelnemers werd per maand groter. Maskerade heeft zelf vijftien leden, na een bijeen komst met de koorleden steeg dat aantal naar vijftig.Via mond tot mond reclame kwamen er nog eens twintig mensen bij. „We hebben een heleboel mensen die zich voor het to neelstuk inzetten. Naast de po- diummensen zijn dat ook de corontwerpers, naaisters, grime, en ga zo maar door”, vertelt Schut De decors en kledingstukken worden zelf gemaakt Het stuk speelt zich af in de negentiende eeuw, dus dat vergde wat speurwerk voor de patronen. „Die hebben we op internet gevonden, ook hebben we con tact gehad met een toneelver eniging uit Lichtenvoorde. Zij hadden het stuk ook eens ge speeld en we konden van hen zes kostuums krijgen.” Zo’n vijf tien naaisters zitten regelmatig achter de machines om de kos tuums op maat te maken. „Wat parkeerplaats van het KW plein of in de Passage. Ook brengen we Carols ten gehore op de kaarsjesavond bij Van Berkeste- ijn wooncultuur”, aldus Schut. En op de avond zelf zullen be zoekers een groots ontvangst krijgen met vuurkorven op de parkeerplaats, bisschopswijn en een kerstmarkt in de kerk en kinderen kunnen op de foto met Scrooge. „De opening wordt verzorgd door pastor Ad van der Helm, hij gaat als Dic kens. Je zult hem niet meer herkennen als hij daar staat” Nu is het nog werken om het draaiboek tot in detail op te stellen. Elke minuut moet be kend zijn, de backstageregisseur moet van zijn blaadje af kunnen lezen wie wanneer op welke plek opkomt Een waslijst met 85 aandachtspunten ligt al klaar. „De decorclub werkt nog hard aan het hemelbed, daar zit een special effect aan. Hebben we trouwens wel meer hoor”, ver klapt Schut Een noodplan in ge val van ziekte is ook opgezet iedereen heeft een tweede rol geoefend voor het geval dat Om al vast een tipje van de sluier op te lichten:A Christ mas Carol is een stuk met een tijdloos thema, namelijk dat van een zondaar die (net) op tijd tot inkeer komt ’geld alleen maakt niet gelukkig’ is de ach terliggende gedachte. Het stuk A Christmas Carol wordt opge voerd in de Ontmoetingskerk op 10, 11, 13 en 14 december. Kaar ten a 12 euro zijn te reserveren bij Roelof Schut, tel. 0182-640419 of via www.maskeradeweg.nl of via info@maskeradeweb.nl Deze keer een zéér unieke collectie! Meer dan 500 doeken; modem en klassiek. OOK HEEL VEEL GROTE SCHILDERIJEN (90x120 cm) voor de toneelspelers bijvoor beeld best wel wennen is, zijn de loopjes. In het oefenzaaltje ben je binnen twee passen bij de ander, in de Ontmoetings kerk hebben we de ruimte. Dus je moet afstand inschatten, ge bruik maken van de ruimte, je moet groots spelen. We kwa men er bijvoorbeeld achter dat één scene helemaal wegviel. Die hebben we nu aangepast” De eerste 130 kaarten zijn al verkocht „Het gaat snel”, weet Schut „Eerst was ik nog even somber over de verkoop, maar nu denk ik dat we aan de zaal niet eens meer kaartjes zullen verkopen.” En prompt gaat de telefoon. „Dat zal weer een be stelling zijn”, voorspelt Schut Hij had gelijk. Vijf kaarten ver kocht De financiën lopen ook goed. De kosten van het stuk bedragen bijna 6800 euro, de organisatie hoopt dat hele be drag gesponsord te krijgen. „Daarmee krijgen we namelijk een hogere opbrengst en die gaat naar de restauratiewerk zaamheden van de SintVictor- kerk.” Overigens wordt niet alleen het toneelstuk zelf groots op gezet ook de entourage eromheen is al bedacht Zo gaan steeds kleine groepjes in de periode voor kerst kleine optredens verzorgen. „Bij voorbeeld op de markt op de Zaterdag 28 september 12.00-17.00 uur HET TREFPUNT Stationsstraat 18 Waddinxveen gaat over Ebenezer Scrooge die samen met zijn (overleden) vriend Marley een handelshuis heeft Scrooge is de vrek die zijn liefde voor geld de boven toon laat voeren in zijn doen en laten. Scrooges assistent Bob Cratchett is de vleesgeworden deugdzaamheid. Ondanks alle vernederingen en het uiterst magere loon van Scrooge blijft hij vrolijk, zijn as toegedaan en zorgzaam voor zijn gezin. Als Crachett naar huis gaat op kerstavond blijft Scrooge alleen achter, mopperend op kerstmis en het geld wat hem die onpro ductieve dagen kosten. Scrooge wordt bezocht door drie gees ten, de geest van de voorbije kerst de geest van de huidige kers en de geest van de toe komstige kerst Het is een hele organisatie, daar weet Schut alles van. „Het weekend daarna val ik dan ook in een groot gat dan ben ik echt niet te genieten”, weet hij nu al. „Maar dat is voor daarna. We gaan nu nog hard aan de slag om het stuk tot een groot succes te maken.” WADDINXVEEN - Aan secre taris Gerard Torenbeek is het Lidmaatschap van Verdienste van de ANBO, de bond voor vijftig plussers toegekend we gens zijn grote verdienste voor de ANBO afdeling Waddinx- veen-Boskoop. Gerard Toren beek is acht jaar bestuurslid, te vens secretaris geweest, maar de statuten vermelden nu een maal dat iemand maximum acht jaar deze functie mag bekleden en daarna moet aftreden. Met hem is dat ook gebeurd.Tijdens een gezellige bijeenkomst met het bestuur werd hem, in het bijzijn van zijn vrouw, de oor konde en de daarbij behorende speld uitgereikt door voorzit ter A. Both. Zijn vrouw kreeg bloemen voor alle steun die zij hem en de ANBO heeft gege ven. De voorzitter memoreer de dat Gerard zich als belan genbehartiger van de ANBO avond is bedoeld voor mensen uit de regio Midden-Holland die last hebben van stress op het werk en voor mensen uit hun omgeving. Aan de orde zal komen hoe werkstress ont staat, de verschillende oorza ken, wat het is en wat men er zelf aan kan doen om er min der last van te hebben; er wor den tips gegeven hoe je beter kunt omgaan met werkstress. Deze bijeenkomst biedt aan knopingspunten om zelf aan de slag te gaan met het verminde ren van de werkstress. Inleider is Koert Velders, psycholoog van de Riagg Midden-Holland. De bijeenkomst wordt gehou den in het gebouw van de Riagg Midden-Holland (Ronsseweg 225 in Gouda) en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Men kan zich opgeven bij Renske van Rooijen, secr. Afd. preventie van de Riagg Midden-Holland, tele foon 0182-682326. manifesteerde, mede door zijn vertegenwoordiging in diverse organisaties. Hij was onder meer lid van het Ouderenplat form Waddinxveen, adviseur van het plaatselijk Samenwer kingsverband Ouderenorgani saties, afgevaardigde naar de vergaderingen van het gewest en Landelijk Bestuur en voor zitter van het Platform Gehan dicapten Midden-Holland. Te vens had hij in die afgelopen acht jaar vier jaar zitting in de gemeenteraad Hij was tevens een groot voorstander van sa menwerking met de andere ou- WADDINXVEEN - Een 8-jarig jongetje uit Waddinxveen en zijn vriendje moesten in op dracht van drie grotere, voor hen onbekende, jongens, een supermarkt verschillende artikelen gestolen te hebben, kreeg een bedrijfsleider ze in de gaten.Toen de man de drie ou dere jongens buiten aan wilde spreken, zetten ze het op een rennen. Politie Hollands Midden wil met dit bericht ouders waarschuwen voor dergelijke diefstallen onder dwang. Ou- REGIO - Op woensdag 2 okto ber organiseren de Riagg Mid den-Holland en het AMW van de Vierstroom een thema- avond over ’Werkstress’. De tuoze wijze vertolken Roemeense muziek. Het semble begeleidde ook ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - De gemeente Zeven- huizen/Moerkapelle is afgelopen week begonnen met het vermelden van zinloze vernielingen en de kosten daarvan in de gemeenterubriek. „De vernielers zijn vaak niet te achterhalen, maar de gemeente moet wel opdraaien voor de schade. We willen mensen bewust maken van de kosten die daarbij komen kijken en we verzoeken mensen de politie te bellen op het moment dat men ziet dat iets vernielt wordt”, vertelt een gemeentewoordvoerster. diefstallen plegen bij winkelcen trum Zuidplashof. Er werd met een pak slaag gedreigd, als ze het niet zouden doen. Na bij bureau voor Informele Zorg dat onderdeel is van De Vier stroom. Vrijwilligers hebben geen speciale opleiding nodig, een cursus volgen is mogelijk. Belangstellenden kunnen bellen op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur naar tel. 0182- 594623 of via de zorglijn 0182- 594500. Er is een informatie avond op dinsdag I oktober om 20.00 uur aan de Spoor straat 2 in Gouda. Voor meer informatie: www.informelezorg.nl of www.handjehelpen.nl. van en- een aantal nummers van het man nenkoor. De Boskoopse musi cus Ben Kramer begeleidde de koren op de vleugel en de sa menzang op het orgel. Ook in 1999 heeft De Gouwestem op getreden met Zaboj, toen in het Stadstheater van Pelhri- mov. Andere activiteiten in dit jubileumjaar van de Stichting Vriendschapsband Waddinx veen-Pelhrimov waren een overzichtstentoonstelling in de bibliotheek, een wandeling van Luit Bloem van Waddinxveen naar Pelhrimov, bezoek van acht wielrenners uit Pelhrimov, een bezoek van het gemeente bestuur en enkele raadsleden van Waddinxveen aan de Tsje chische zusterstad. WADDINXVEEN - Een con cert afgelopen vrijdag van het Waddinxveense mannenkoor De Gouwestem en het Tjse- chies zangkoor ’Zaboj’ sloot de activiteiten van het I O-jarig be staan van Vriendschapsband Waddinxveen-Pelhrimov af. Het werd een uniek concert in de Onmoetingskerk, waaraan een groot aantal mensen mee werkte. Allereerst het Tsjechi sche zangkoor ’Zaboj’ uit Pelh rimov, de zustergemeente van Waddinxveen. Dit gemengde koor bestaat uit ongeveer 45 mensen. De mannen van dit koor traden ook apart op als zelfstandig mannenkoor. Het concert werd instrumentaal omlijst door het ensemble ’Ciobanita’, bestaande uit een viertal musici die zich hebben gespecialiseerd in het op vir- Dat de daders in de jeugdige hoek moet worden gezocht, weet de gemeente wel. Maar namen en of leeftijd is niet be kend. „Daarom hopen we met de publicatie ook te bereiken dat ouders erover gaan praten, thuis, met hun kinderen”, aldus de gemeente. De publicatie zal naar verwachting eens in de twee maanden verschijnen. Naar verloop van tijd zal wor den gekeken of schades zijn af genomen. „Te zijner tijd zullen we dan ook kijken of we de pu blicatie uitbreiden. Voor ons is het nu in ieder geval een ma nier om bewustwording te kweken, om aandacht te vragen voor de kosten die hiermee zijn gemoeid.” vandalisme van dit hek en dat vinden we redelijk zorgelijk. Dat is voor ons dan ook de druppel geweest om de vernie lingen onder de aandacht te brengen.” De gemeente zegt in het verleden ook wel met ver nielingen te zijn geconfron teerd, maar weet niet of het aantal is toegenomen. „Het is natuurlijk wel een teken aan de wand dat we de schades nu pu bliceren”, concludeert de woordvoerster. De gemeente is niet de eerste gemeente die dergelijke schade onder de aandacht brengt. „Laatst zagen we een andere gemeenteru briek waar het ook in stond.” Of de vernielingen hierdoor zullen afnemen, is nog niet be- kend. Het is immers pas de eerste keer dat de publicatie in de krant heeft gestaan en reacties heeft de gemeente nog niet ge had. „We hopen dat veel men sen het lezen, maar we weten niet wat mensen er mee doen. Aan de ene kant kan het veel vragen oproepen, maar we ho pen natuurlijk dat het aantal vernielingen afneemt.” De ge meente zegt erbij dat het niet de bedoeling is dat mensen in grijpen als ze een vernieling zien gebeuren. „Nee, mensen moeten de politie bellen, een telefoontje kan een dader ople veren waarop wij de kosten kunnen verhalen.” WADDINXVEEN - De Vier stroom, de organisatie voor thuiszorg, ouder- en kindzorg en maatschappelijke dienstver lening in Midden-Holland, orga niseert in Waddinxveen de cur sus 'Eerste hulp aan kinderen’. Ongeveer 40.000 keer per jaar raken kinderen betrokken bij een ongeval in en om het huis. Dat kan bijvoorbeeld gaan om een vergiftiging, een allergische reactie, verstikking, een breuk of een andere verwonding. Hoe u paniek kunt voorkomen en V VERMIST: Waddinxveen: Rode kater, licht van kleur op borst, voelbare kreukel in oor (Ak- keroord). Cyperse kat, donker, zonder wit, volwass (Piasweg). Rode kater, gevlekt met wit, ro de staart (Dorpstraat). Moer- kapelle: Grone en parkiet Alexanderplnts). GEVONDEN: Zevenhuizen: Mechelse herder, reu (Twee- manspolder). Bruinzwarte reu, kruising, pup (Schelpenpad). Zwarte poes, erg oud (Zuid- plasweg). Moerkapelle: zwarte kater met witte aftekeningen (Moerkapelse Zijde). Cyperse kater met witte aftekeningen, jong. Zwarte kater, oude kat (Julianastraat). Grijze diamant- duif, tam (Julianastraat). Voor gratis registratie en infor matie over vermiste en gevon- hen onbekende, den dieren: tel. 0186-601 199. woensdagmiddag 18 september Binnen 24 uur uw melding op internet. Kijk voor recente ge gevens op www.dierencentra- le.nl Bij de eerste publicatie werden vier schades gemeld die in het eerste halfjaar van 2002 heb ben plaatsgevonden. Het gaat om vier scholen, te weten di verse schades aan de school Het Reigersbos voor een be drag van ruim 7.000 euro, di verse schades aan de school Het Reigerbos en De Keijzer- school voor een bedrag van ruim 5.400 euro, twee schades aan de Rehobothschool voor een bedrag van ruim 725 euro en tien schades aan de school De Eendragt voor een bedrag van ruim 4.000 euro. „Ons ac cent ligt op de vernielingen aan scholen omdat we daar veel schades tegenkomen die niet opgelost worden”, verklaart de gemeentewoordvoerster het feit dat alleen vernielingen bij scholen zijn vermeld. „Onlangs fractie brengt maandag 30 sep- is een hek geplaatst om de Een- tember een bezoek aan het wa- dragt. Al snel was er sprake van terschap Wilck en Wiericke. Samen met geïnteresseerde le den wil de fractie een kijkje ne men in het nieuwe kantoor van het waterschap (Herman He- ijermanslaan 4) en zich laten in formeren over de taken van het waterschap in deze tijd. Het onderwerp is de laatste jaren steeds actueler geworden. De hoeveelheid neerslag neemt toe en ook de intensiteit daar van. Vraag is dan ook of wij in ons lage Waddinxveen de voe ten nog droog kunnen houden Zevenhuizen/Moerkapelle en welke maatregelen nu en in de toekomst nodig zijn. wat u moet doen, leert u in de cursus 'Eerste hulp aan kinde- ren’.Tijdens de cursus ontvangt u een werkboek zodat u thuis alles nog eens kunt nalezen. ’Eerste hulp aan kinderen’ wordt gegeven in samenwer king met Rescue, een stichting voor opleiding en advisering in spoedeisende (para)medische hulpverlening. Deze cursus is bedoeld voor iedereen die met jonge kinderen te maken heeft, op het werk of thuisi De cursus bestaat uit 3 bijeenkomsten die bij voldoende belangstelling plaatsvinden op 30 oktober, 6, 13 november van 19.30 tot 22.00 uur. De prijs bedraagt voor leden van De Vierstroom 74,87 euro en voor niet-leden 120,25 euro.Verschillende ziek tekostenverzekeraars, waaron der het Trias, vergoeden (een deel van) het cursusgeld. We gens organisatorische redenen kunt u zich het beste aanmel den voor 7 oktober door te bellen naar De Vierstroom Zorglijn, 0182-594500. Alle medewerkers van het kersttoneelstuk kwamen zaterdag 14 september bijeen voor een generale repetitie. (Foto: Artistic Art/Liesbeth van derVis.) derenbonden KBO en PCOB, zowel in plaatselijk als regionaal verband, echter wel met be houd van de eigen identiteit. Verschillende zichtbare resulta ten kwamen tot stand zoals een ledenwerfactie van de ge zamenlijke drie bonden en het gezamenlijk optrekken naar de overheden. De aftredende functionaris toonde zich zeer verheugd met deze oorkonde. Hij is de eerste die een derge lijke waardering krijgt van het hoofdbestuur tijdens het be staan van de ANBO afdeling Waddinxveen./Boskoop. (A.B.)

Weekblad voor Waddinxveen | 2002 | | pagina 15