Agenda Waddinxveens- Belang Modeltekenen ingezonden mededelingen w 17-75 Bel-me-niet! Dinsdag 20 oktober Vrijdag 16 oktober Woensdag 21 oktober Woensdag 14 oktober WADDINXVEEN WADDINXVEEN WADDINXVEEN 'Spasi bo' Bastiaan Door Fred Spoor Een meisje uit Wit-Rusland past haar nieuwe bril van Bastiaan Optiek. Foto: Carina Bergman waddinxveners in boek over Han Ba I vert van Economische Zaken, kunt u aangeven dat u niet langer gebeld wilt worden voor reclame of telefonische verkoop. Voor elke vorm van telemar keting of voor een deelblokkade, zódat bijvoorbeeld goede doelen u nog wel kunnen bellen. Telemarke- tingbedrijven zijn verplicht het Bel-me-niet Register te raadplegen. Een telemarketeer moet u in elk gesprek de gelegenheid geven u in te schrijven in het Bel-me-niet Register.. En, als u dat wilt, u uit Oorlogsmisdadiger Han Balvert (1916-2000) die van september 1944 tot in februari 1945 een schrikbewind voerde vanuit de vestiging van de Sicherheitsdienst aan de Ridder van Catsweg in Gouda. (Foto uit het besproken boek ‘De Schrik van Gouda - Het optreden van SD’er Han Bal vert in Midden-Holland’). mogen weer uit de auto stappen. De Waddinxve- ner komt pas na twee weken weer vrij als blijkt dat hij niets met het verdwijnen van spullen op ‘Dolle Dinsdag’ bij de ontmanteling van Holland Nautic heeft te maken, want daarvoor was hij in opdracht door de SD aangehouden. Toch gebeld? Belt een verkoper terwijl u staat ingeschreven in het Bel-me-niet Register? Of heeft hij u niet aangebo den om niet meer gebeld te worden? Klachten over telemarketing kunt u indienen bij ConsuWijzer.nl. het belbestand van het bedrijf verwijderen. Staat u al ingeschreven bij de Stichting Infofilter? Dan is lijks leven speelt, zullen warme herinneringen houden aan hun verblijf in ons land. Dankzij de in zet van de vele vrijwilligers en sponsoren die hun steentje aan de organisatie hebben willen bijdra gen. Mede in het belang van de gezondheid van deze jonge kinderen Voor meer foto’s en informatie over het verblijf van de kinderen kan men terecht op www.tsjemo- bylgowa.nl Abdelkader Alhaft en On no Schuurman Waddinxveens Belang 18.30 tot 20.00 uur 3D club - De Paddestoel Uw activiteit ook in deze agenda? Stuur vóór vrijdag 12.00 uur een emailbericht met daarin datum, tijdstip, naam en locatie van de activi teit naar: weekbladvoorwaddinxveen@mg- nieuwsbladen.nl onder vermelding van AGEN DA. 11.00 uur Feest 50 jaar - Koningin Wilhelminaplein 20.00 uur Bingo - De Boog 19.00 tot 20.30 uur Kinderdisco (voor kinderen van 7 t/m 9 jaar) -De Paddestoel 20.45 tot 22.30 uur Kinderdisco (voor kinderen van 10 t/m 15 jaar) - De Paddestoel 14.00 uur Kinderbingo - De Boog 14.15 uur Optreden duo Chris Chris Souburgh 14.00 tot 15.30 uur Jeugdinstuif - De Paddestoel 10.00 uur Workshop Streekarchief - Bibliotheek 14.00 uur Kinderbingo - Zuidhonk 19.30 uur Alzheimercafé - Anne Frankcentrum Op 3 november start Aleid Abels weer een nieuwe serie van vijf modellessen bij Stichting VONK (voorheen Kreater). Aanmelden kan via 614422. E-mailen kan ook: info@stichting- vonk.nl. „Het verheugt ons u ervan op de hoogte te stellen dat wij een nieuwe (lokale) politieke partij hebben opgericht, die de naam "Wad- dinxveens-Belang (W-B) draagt. Het motto van de partij luidt: "Puur in het belang van Wad dinxveners" en verwoordt - kort gezegd - onze missie om de Waddinxveense burger bij alle belangrijke besluitvorming te betrekken. Graag verwijzen wij u naar onze website (www.waddinxveens-belang.nl) voor verdere informatie omtrent de oprichting van de partij, alsmede andere relevante informatie. Kunt u zich vinden in onze standpunten, schroom dan niet contact met ons op te nemen. Wellicht dat wij u binnenkort kunnen verwelkomen in onze partij. U kunt mailen naar het volgende adres: waddinxveens-belang@live.nl." Door Bert J. Woudenbetg gebruik van de herinneringen en informatie die oud-leraar en schrijver Hans Geel (Wilgenhorst) en oud-huisarts en voormalig hoofd van een Goudse knokploeg Engelbert Bol (Noordkade) aan hem toevertrouwden. Ook sprak hij in het Goudse verpleeghuis Bloemendaal met Pien de Pater-Pille (1919), de nog levende zus van Toon. Verder citeert de schrijver uit oude exemplaren van het Weekblad voor’Waddinxveen. Voor zijn gruwelheden in de Goudse streek maakte de in Moordrecht geboren boerenzoon Han Balvert vaak gebruik van een fiets of een mo torfiets, maar hij ging ook zeer regelmatig op pad in gestolen auto’s. Zo verrichtte hij ook arrestaties Vanaf 1 oktober bepaalt u zelf of bedrijven u onge vraagd kunnen bellen met aanbiedingen. Via het Bel-me-niet Register, een initiatief van het ministerie aanmelden voorlopig niet nodig. Wilt u meer informatie over het Bel-me-niet Register? Ga naar www.bel-me-niet.nl of bel: 0900-6661000. BgiSfei tephane Toorenburg, bedrijfsleider van ..A Bastiaan Optiek in het winkelcentrum Groensvoorde, beleefde zichtbaar zelf plezier aan de spontaan aangeboden hulp aan de kinderen uit Tsjemobyl, die bijna twee maanden in Gouda en Waddinxveen bij gast ouders logeren. „Eén van onze trouwe klanten, mevrouw Carolien Brouwer, die bij de organisatie van het hulpprogramma is betrokken, kwam een tijd geleden met de vraag of wij iets voor deze groep konden en wilden betekenen. We hebben meteen 'ja' gezegd." Het resulteerde in een aangeboden, zorgvuldige oogmeting van de 26 kinderen op maandagoch tend 5 oktober, de vrije ochtend van Bastiaan Op tiek. Ook de twee Witrussische schooljuffen die zorg dragen voor het onderwijs tijdens het verblijf in ons land en de Engelstalige tolk, Zhanna Vinni kova uit Minsk, kregen de kans hun ogen te chec ken. Uiteindelijk bleken zes kinderen van de groep en de tolk in aanmerking te komen voor een bete re bril. Zij mochten uit de gangbare collectie een montuur uitzoeken en de glazen werden besteld. Vrijdagochtend 9 oktober was het zover. Zes op getogen kinderen kwamen onder begeleiding van twee gastouders met de tolk weer terug om hun door Bastiaan aangeboden brillen op te halen. Een meisje, met wel heel slechte ogen, kreeg er een zonneklepje bij om het sterke zonlicht wat te tem peren. „Spasibo”, lispelde zij, terwijl ze stralend in de spiegel keek. Het bleek Russisch te zijn voor 'dank u'. Ook de begeleiders van Stichting Hulp hb n het lijvige boek ‘De Schrik yan Gouda’ I over de wrede Goudse oorlogsmisdadiger I Han Balvert (1916-2000), waarvan vorige week donderdagmorgen in het Haagse Na tionaal Archief het eerste officiële exemplaar werd aangeboden aan Zuid-Hollands Commissaris der Koningin Jan Franssen, gaat het niet alleen uitge breid over de liquidatie van de moedige verzets strijder en zadelmaker Toon Pille (1921-1944) uit Waddinxveen, maar komen ook diverse andere plaatsgenoten uit het Göuwedorp in het laatste moeilijke jaar van de Tweede Wereldoorlog langs. met een gevorderde bestelauto van boterhande- De Goudse schrijver Jan H. Kompagnie, hoofd Onderzoek van het Nationaal Archief in de resi dentie, is er in geslaagd over het schrikbewind van de beruchte SS’ er en SD’er een zeer lezenswaar- dig en rijk geïllustreerd boek (368 pagina’s, 24,95 euro) te schrijven, boordevol met interessante de tails. De uitgave van Waanders Uitgevers vliegt al bij boekhandel Burger in de Dorpstraat de winkel uit. Aan de hand van een zorgvuldige beschrijving van de gebeurtenissen op vrijdagavond 29 en zaterdag- rftorgen 30 september 1944, mede op basis van nieuw archiefmateriaal, komt de schrijver tot de conclusie dat de na de oorlog aanvankelijk tot le venslange gevangenisstraf veroordeelde Han Bal vert - die dan nog maar een week Gouda als zijn standplaats heeft - weliswaar minimaal medeplich tig is aan het uit de weg ruimen van ‘verzetsterro- rist’ Toon Pille bij het Goudse NS-station, maar dat zijn chef in het kwaad Heinrich Rennen bij de Sicherheitsdienst in Gouda uiteindelijk de negen dodelijke pistoolschoten op de Waddinxvener heeft gelost. Omdat deze nazicommandant korte tijd later met zijn dronken kop in de sloot naast de Ridder van Catsweg in Gouda reed en verdronk kon hij daar over dus niet meer door de politie worden ge hoord. Han Balvert probeerde zijn rechters in 1949 bij de cassatie van zijn zaak op de mouw te spel den dat hij nog nooit van Toon Pille had gehoord en niet wist wat hem na zijn arrestatie in Wad dinxveen, waar volgens de SD veel zwarthandela ren actief waren, was overkomen. Voor het vertellen van zijn boeiende verhaal maakte Jan H. Kompagnie in het Gouwedorp ook laar De Rooij in Waddinxveen. Die boterhandel bevond zich in het souterrain van enkele huisjes aan de Henegouwerweg, vanuit Gouda gezien net voor de hebrug over de Gouwe. De auto had ach terin twee openslaande deuren; daarin schopte ‘De Schrik van Gouda’ zijn slachtoffers. Een andere gearresteerde is Cornells den Hartog uit Waddinxveen, maar hij wordt weer los gelaten bij het geven van de door Han Balvert gevraagde 250 gulden. Landarbeider Theo Sluys van de Zui delijke Dwarsweg overkomt hetzelfde, terwijl ook zijn ouderlijk huis in beslag wordt genomen, even als een auto (een Chevrolet Coach uit 1934), rook artikelen, drank, levensmiddelen en een geldkistje met 5000 gulden. Omdat de Gouwenaar volgens de SD in Rotterdam geheel eigenmachtig is opge treden wordt alles weer teruggegeven. Ook het geldkistje, maar daar zit niets meer in want het zou gaan om waardeloze Duitse en Bulgaarse briefjes. Veel arrestanten laat Han Balvert tijdelijk over brengen naar de Waddinxveense fabriek van ‘Hol land Nautic’, waarvan een afdeling in onderge bracht in de door de Duitse Wehrmacht gevorder de sigarettenfabriekvan Louis Dobbelmann aan de Noordkade. Daar zou ook Johannes van der Wal van de Henegouwerweg mee te maken heb ben. Hij wordt op 18 oktober 1944 onverwachts door de SD’er in de Oranjelaan aangehouden en moet bedreigd met een pistool in een auto stappen waarin ook zijn werkgever P.D. Stuurman en zijn collega Treffers blijken te zitten. Zij waren op hun beurt op de Brugweg gearresteerd. Johannes van der Wal moet blijven zitten en de andere twee aan Tsjemobylkinderen Gouda/Waddinxveen uit ten hun dankbaarheid voor het sympathieke ge baar van Bastiaan Optiek In de herfstvakantie gaat de groep een dagje naar diergaarde Blijdorp, aangeboden door Installatie bedrijf Neeleman. De kinderen, afkomstig uit de dorpen Luthky en Fjedory in het rampgebied van Tsjemobyl, waar het stralingsgevaar nog altijd een rol in het dage- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN I 1 -i Woensdag 14 oktober 2009 I JL 1

Weekblad voor Waddinxveen | 2009 | | pagina 11